Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2011.4.118 A korábbi községi közös tanács székhelyének képviselőtestülete önkényesen nem válhat ki a körjegyzőségből - A Legfelsőbb Bíróság az Alkotmánybíróságnak az alkotmányossági vizsgálat során kialakított jogszabály-értelmezését nem vizsgálhatja felül, és nem állapíthatja meg, hogy a jogszabály - az AB határozata ellenére - alkotmányellenes [1990. évi LXV. tv. 104. §].

Az egykori tanácsrendszerben a községi közös tanács székhelyeként működő S. község (alperes) képviselő-testülete egyhangú szavazással meghozott 8/2008. (III. 4.) számú határozatában úgy döntött, hogy 2009. január 1. napjával kiválik a Sa.-vel (beavatkozó) közösen fenntartott, 1990-ben létrehozott, ezt követően folyamatosan működő körjegyzőségből.

A beavatkozói község polgármestere 2008. március 18. napján írásban a felpereshez fordult, és a körjegyzőség megszüntetésével kapcsolatos döntés miatt tájékoztatást kért, hogy a település lélekszáma alapján milyen lehetőségei vannak, mivel önállóan jegyzőséget fenntartani nem tud. Előadta, hogy alperes község lakossága 2230 fő, beavatkozó község lakossága pedig 462 fő.

A felperes 2008. április 11. napján arról tájékoztatta a beavatkozói község polgármesterét, hogy a helyi önkormányzatokról szóló módosított 1990. évi LXV. törvény (a továbbiakban: Ötv.) 104. § (3) bekezdése alapján S. Önkormányzatának Képviselő-testülete egyoldalú döntésével nem válhat ki a körjegyzőségből.

Az alperesi önkormányzat képviselő-testülete 2008. április 21. napján tartott ülésén megtárgyalta a beavatkozó által vázolt lehetőségeket, majd egyhangú szavazattal akként döntött, hogy a 2008. március 4. napján hozott döntését a körjegyzőség megszüntetéséről fenntartja. Egyidejűleg a 21/2008. (IV. 21.) számú határozatával felhatalmazta a polgármestert a jegyzői állás meghirdetésére.

A felperes 2008. június 13. napján kelt törvényességi észrevételében arról tájékoztatta az alperesi polgármestert, illetőleg a testületet, hogy a körjegyzőséggel kapcsolatos 8/2008. (III. 4.) számú határozata törvénysértő.

A felperes az Ötv. 104. § (3) bekezdésére hivatkozott, mely szerint a közös tanács székhelyének képviselő-testülete nem tagadhatja meg, hogy a település körjegyzőség székhelye legyen.

A felperes szerint az Ötv. e rendelkezése korlátozza a képviselő-testület szabad társulási jogát, valamint a szervezet önálló kialakításához való jogát, de ilyen korlátozást az Alkotmány 44/C. §-a értelmében az Ötv. jogszerűen megállapíthat.

A törvényességi észrevétel nyomán az alperes képviselő-testülete 2008. június 24. napján meghozott határozatában a körjegyzőség megszüntetésével kapcsolatos döntését, valamint a jegyzői munkakör meghirdetésével összefüggő határozatát fenntartotta, és a törvénysértés megszüntetésére irányuló felperesi javaslatot nem fogadta el.

A felperes közvetlenül a bíróságnál előterjesztett keresetlevelében az alperes 8/2008. (III. 4.) és 21/2008. (IV. 21.) számú határozatának felülvizsgálatát kérte.

A felperes álláspontja szerint az Ötv. körjegyzőség megszüntetésével kapcsolatos rendelkezései, így különösen a 39. § (3) bekezdése a székhelytelepülés tekintetében önmagában nem alkalmazhatók, azokat a 104. § (3) bekezdésével együtt kell értelmezni.

A felperes keresetében hivatkozott a 3/2003. (II. 7.) AB határozatra is, amely a körjegyzőséghez tartozó község kijelölésére vonatkozó hatáskört érinti. Ezen döntés szerint az Ötv. 105. §-a nem átmeneti szabályozás, mivel az tartalmában a 104. §-ra épült.

A megyei bíróság az alperes 8/2008. (III. 4.) és 21/2008. (IV. 21.) számú határozatait hatályon kívül helyezte.

A jogerős ítélet indokolása rámutatott, hogy a körjegyzőség fenntartására, illetőleg az abból való kiválásra az Ötv. 39. §-a, valamint a 104. § (3) bekezdése tartalmaz szabályokat. A megyei bíróság - felperesével egyező - álláspontja szintén az volt, hogy az Ötv. 104. § (3) bekezdése nem értékelhető átmeneti rendelkezésnek, az abban megfogalmazott szabály jelenleg is irányadó a körjegyzőség fenntartására, illetőleg az abból való kilépésre.

A megyei bíróság szerint a felperes helytállóan hivatkozott továbbá az 885/B/1995. AB határozatra és annak indokolására. Az Alkotmánybíróság ebben a döntésében az Ötv. 104. § (3) bekezdése alkotmányosságának vizsgálatát végezte el és az alkotmányellenesség megállapítására, valamint a megsemmisítésre irányuló indítványt elutasította, kiemelve, hogy ez a rendelkezés nem átmeneti szabály, mivel az Ötv. átfogó módosításáról szóló 1994. évi LXIII. törvény a szabályt továbbra is fenntartotta.

Az Alkotmánybíróság maga is megállapította, hogy az Ötv. e rendelkezése kétségkívül korlátozza a képviselő-testület alapvető hatásköri jogai között szereplő szabad társulás jogát, valamint a szervezet önálló alakításához való jogot, de rögzítette, hogy ilyen korlátozást az Alkotmány 44/C. §-a értelmében a kétharmados szavazataránnyal elfogadott Ötv. megállapíthatott.

A perbeli esetben - a jogerős ítélet szerint - annak is jelentősége volt, hogy a beavatkozói község lélekszáma alapján nem képes önállóan megszervezni a helyi hatósági feladatok ellátását, így nincs lehetősége önálló jegyző kinevezése mellett hivatalt fenntartani, de ez a körülmény nem vezethet a székhely - tehát az alperesi település - hátrányához, hiszen a körjegyzőség működéséhez mindkét településnek arányosan kell hozzájárulni.

A bíróság utalt arra is, hogy a perben alkalmazott jogi szabályozás a körjegyzőségből való kiválással összefüggésben nem tekinthető egyértelműnek, és állandó vitára adhat okot, elsősorban az Ötv. 104. § (3) bekezdés elhelyezése és megszövegezése kapcsán, mert a törvény egy két évtizede megszűnt állapotra (közös községi tanács) utalva szabályoz. A probléma megnyugtató megoldása azonban a megyei bíróság szerint kizárólag a jogalkotás eszközeivel lehetséges, míg a perben az alperes körjegyzőségből való kiválást kimondó döntésének törvényességi felülvizsgálatát kellett elvégezni.

Ezt olyan önálló döntésnek tekintette, melynek törvényessége nem függött attól, hogy az ügyben a beavatkozói önkormányzat milyen nyilatkozatokat tett, hiszen a perbeli esetben a körjegyzőségből való kiválást nem közösen kezdeményezték az abban résztvevő települések.

Ezért az eljárt bíróság megállapította, hogy az alperes határozatai az Ötv. 104. § (3) bekezdésébe ütköznek, az alperesnek nem volt törvényes lehetősége a körjegyzőségből egyoldalúan kiválni. Mivel a körjegyzőség megszüntetése jogszabályba ütközött, így az alperes azon döntése is értelemszerűen jogsértő volt, melyben az önálló jegyzői állás meghirdetéséről rendelkezett.

A jogerős ítélettel szemben az alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, melyben annak hatályon kívül helyezését, és a felperes keresetét elutasító új határozat meghozatalát kérte.

Álláspontja szerint a felperes keresetének helyt adó, és ezzel a S. székhelyű körjegyzőségből való kiválási szándékot rögzítő - és azzal kapcsolatosan az önálló jegyzői álláshelyet pályázatra meghirdető - alperesi közigazgatási határozatokat hatályon kívül helyező jogerős ítélet az Ötv. 104. § (3) bekezdésével összefüggésben törvénysértő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!