Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2013.1.12 Nem megalapozott a szerződés érvénytelenségének megállapítására irányuló kereset, ha annak ténybeli alapját kizárólag a fedezetelvonás jelenti [Ptk. 200. §, 203. §].

Kapcsolódó határozatok:

Pécsi Járásbíróság P.20967/2010/7., Pécsi Törvényszék Pf.21527/2010/12., Kúria Pfv.21401/2011/7. (*BH 2013.1.12*)

***********

A felperes 2006. évben adóhatósági eljárást folytatott az I. r. alperessel szemben, amelynek eredményeképpen 19 083 585 forint adóhiányt tárt fel a terhére. Az I. r. alperest az eljárás eredményéről 2006. július 12-én tájékoztatta, az adóhiány pedig végül a 2007. január 17-én jogerőre emelkedett határozat alapján 18 358 585 forint összegben került megállapításra. A végrehajtási eljárás során a tartozás nagyobb része behajthatatlan volt.

Az I. r. alperes tulajdonát képezte - 2005. március 19-étől - a perbeli Mazda B-2500 típusú gépjármű, amelyen a hitelező III. r. alperes vételi joga állt fenn. Az I. r. alperes a gépjármű tulajdonjogát a 2006. szeptember 4-én kelt engedményezési és tartozásátvállalási szerződés megkötése mellett a lányára, a II. r. alperesre ruházta át. A gépjármű üzembentartója az I. r. alperes maradt, aki azt továbbra is használta és fizette a törlesztőrészleteket is. Az I. r. alperes 2006. július 3-án egy ingatlan, 2006. szeptember 4-én egy személygépkocsi, 2006. október 24-én pedig egy pótkocsi tulajdonjogát is átruházta a II. r. alperesre azzal, hogy az ingatlan esetében haszonélvezeti jogát fenntartotta, míg a másik két esetben üzembentartó lett.

A felperes keresetében kérte a gépjármű átruházására létrejött szerződés érvénytelenségének a megállapítását és az eredeti állapot helyreállítását annak jóerkölcsbe ütközése miatt tekintettel arra, hogy az átruházás célja a vagyontárgy végrehajtás alóli kivonása volt. A III. r. alperest mindezek tűrésére kérte kötelezni.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték. Az I-II. r. alperesek előadták, hogy az átruházásnak más oka volt, de a felperes keresetindítási joggal sem rendelkezik, megállapítás iránti keresetnek pedig az ügyben nincs helye.

Az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, hogy a gépjármű tulajdonjogának átruházása tárgyában 2006. szeptember 4. napján létrejött szerződés érvénytelen.

A III. r. alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és a keresetet elutasította.

A jogerős ítélet indokolásában a másodfokú bíróság kifejtette, hogy a szerződés megkötésében részt nem vevő harmadik személy a megtámadásra csak akkor jogosult, ha bizonyítja a megtámadáshoz fűződő érdekét, amelynek feltétele az is, hogy igénye más jogi eszközzel ne legyen érvényesíthető (BH 2004/503.). Az elsőfokú bíróság helyesen állapította meg, hogy a felperes az igényét a Ptk. 203. §-ának (1) és (2) bekezdésében foglaltak alapján is érvényesíthette volna, de tévedett akkor, amikor az irányadó tényállás alapján úgy vélte, lehetősége volt a hatálytalanság és az érvénytelenség megállapítása közötti választásra. Utalt a BDT 2007/1685 számú eseti döntésre és arra, hogy ha a fél a szerződést a végrehajtás alóli mentesülés érdekében köti, akkor a szerződése érvényes ugyan, de hatálytalan a sérelmet szenvedett féllel szemben. A fedezetelvonó jellegre nem bárki, hanem csak a sérelmet szenvedett fél hivatkozhat és ilyen esetben nincs helye az eredeti állapot helyreállításának. A felperes perbeli legitimációja tehát nem állt fenn, mivel érdeke más jogi eszközzel volt megvédhető.

A jogerős ítélettel szemben a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben kérte annak hatályon kívül helyezésével a keresetének helyt adó határozat meghozatalát.

A felülvizsgálati kérelem nem megalapozott.

A jogerős ítélet helyesen állapította meg, hogy a fedezetelvonás tényére alapítottan a szerződés érvénytelenségének megállapítása nem kérhető. Ezt az álláspontját a Kúria már több eseti döntésben is kifejtette és ezt tartalmazza a kialakult és egységesnek tekinthető bírói gyakorlatot összefoglaló, a fedezetelvonó szerződés egyes jogalkalmazási kérdéseiről szóló 1/2011. (VI. 15.) PK vélemény 10. pontja is. (BH 2004/503.) Mások által kötött szerződés érvénytelenségének megállapítását ugyanis az ügyletkötésben részt nem vevő harmadik személy csak akkor kérheti, ha igényét jogi érdekeltség vagy a perlési jogosultságot biztosító törvényi felhatalmazás alapozza meg (BH 1991/107., BH 1997/439., EBH 2004/1042.). Amennyiben a harmadik személy kizárólag a fedezetelvonás miatt kéri megállapítani a szerződés érvénytelenségét és a fedezetelvonás nem áll fenn, akkor az érvénytelenség megállapításához semmilyen méltányolható jogi érdeke nem fűződik, azaz kereshetőségi joga nem áll fenn. A jogsérelme ebből eredően a Ptk. 203. §-ának (1) bekezdésével szerinti relatív hatálytalanság megállapításával teljes mértékben orvosolható.

Az ugyancsak már hosszabb ideje kialakult és egységesnek tekinthető bírói gyakorlat alapján a Ptk. 203. §-ának (1) bekezdése szerinti igény érvényesítésének csak az a feltétele, hogy a kifogásolt szerződés megkötésének időpontjában a jogosultnak a kötelezettel szemben olyan követelése álljon fenn, amelynek a fedezetét a kötelezett el akarta vonni. A perindításkor válik csak további feltétellé az is, hogy a jogosult követelése már az igény állapotába kerüljön, azaz bírói úton is kikényszeríthetővé váljon [1/2011. (VI. 15.) PK vélemény 3. pont, EBH 2004/1040.].

A felperes követelése az adófizetési kötelezettség törvényben meghatározott időpontja elmulasztásával az igény állapotába került, hiszen ezt követően már fennállt a lehetősége annak a speciális jogviszonyból eredően nem bírósági, hanem adóhatósági eljárás keretében történő érvényesítésére. [Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (Art.) 37. § (1) bekezdés.] Az alperes hivatkozásának megfelelően az Art. 165. §-ának (1) bekezdése alapján a késedelmi pótlék is az adótartozás esedékességének napjától válik érvényesíthetővé. A felperes által elkülönülten kezelni kívánt adóbírságot az adóhiány esetén kell fizetni [Art. 170. § (1) bekezdés]. Adóbírság kiszabása tehát az adóhiány feltárásának jogszabályi következménye, ebből eredően ez a követelés is az adóhiány feltárásakor keletkezik. A per tárgyát képező szerződés megkötésekor ezért a felperes követelése már ebben a részében is fennállt, csak nem vált még érvényesíthetővé.

A kifejtettek értelmében azonban csak a szerződés relatív hatálytalanságának megállapítására irányuló per megindításának a feltétele az, hogy a fedezetelvonó szerződés megkötésekor fennálló követelés már lejárttá és esedékessé is váljon. Az adóbírság a határozat jogerőre emelkedésétől - 2007. január 17. - számított 15 nap elteltével vált esedékessé, ezért nem volt akadálya az azon alapuló igénynek ebben a 2009. évben megindított perben való érvényesítésének.

Megjegyzi a Kúria: az érvénytelenség okának a szerződés megkötésekor kell fennállnia. Amennyiben a felperes saját előadásának megfelelően a szerződés megkötésekor - 2006. szeptember 4-én - az adóbírság követelésére nem állt volna fenn az igénye, a szerződés érvénytelensége - annak érdemi vizsgálata esetén - sem lett volna megállapítható. A még nem létező igény elvonása miatt ugyanis a szerződés nem lehet jóerkölcsbe ütköző, az annak megkötése után létrejövő követelés visszamenőlegesen az érvénytelenséget nem alapozza meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!