Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2004.12.503 A szerződés megkötésében részt nem vevő harmadik személy a semmisségre csak akkor hivatkozhat, ha jogi érdekeltségét, illetőleg a jogszabályi felhatalmazást igazolja - A szerződés megtámadására csak akkor jogosult, ha bizonyítja a megtámadáshoz fűződő érdekét, amelynek feltétele, hogy jogi igénye más jogi eszközzel ne legyen érvényesíthető [Ptk. 234. §, 235. §].

Az 1994. november 30. napján kötött adásvételi szerződéssel a K. Vállalat eladta az állam tulajdonában, és a vállalat kezelésében álló m.-i 0124 helyrajzi számú ingatlan 1063/10 000-ed tulajdoni illetőségét 250 000 forintért az I-II. r. alpereseknek. 1996. március 18-án a felek a szerződést módosították. Eszerint a vétel tárgya a 6 hektár, 4335 m2 területű tó is, a vételár pedig 300 000 forintra módosul. A M.-i Erdőfelügyelőség a szerződéshez hozzájárult, a M. Község Önkormányzata pedig az elővásárlási jogát nem gyakorolta. A Magyar Államot megillető halászati jog megszűnését a Földművelésügyi Minisztérium a határozatával megállapította.

A felperes horgász szövetségek keresetükben az adásvételi szerződést támadták feltűnő értékaránytalanság címén, majd a szerződés semmisségének megállapítását kérték a Ptk. 173 §-ának (2) bekezdésére tekintettel, mert a vétel tárgya álláspontjuk szerint forgalomképtelen dolog. A szerződés nyilvánvalóan jóerkölcsbe ütközésére is történt hivatkozás.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték.

Az elsőfokú bíróság az ítéletében a keresetet elutasította. Elfogadta a felperesek érvelését, amely szerint a szerződés megtámadása iránti jogi érdeküket a haltelepítéssel kapcsolatos tevékenységük támasztja alá, figyelemmel arra, hogy a vevők a tóban lévő halakat is tulajdonuknak tekintik. Az elsőfokú ítélet szerint azonban a felperesek az egyéves megtámadási határidőt elmulasztották.

A forgalomképtelenségre hivatkozás pedig azért alaptalan, mert az sem a Ptk., sem a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény (Vtv.), illetőleg a felszín alatti vizek minőségét érintő tevékenységekkel összefüggő egyes feladatokról szóló 33/2000. (III. 17.) Korm. rendelet rendelkezései alapján nem állapítható meg. Nem vonható le ilyen következtetés a halászatról és a horgászatról szóló 1997. évi XLI. törvény, a végrehajtásáról rendelkező 78/1997. (XI. 4.) FM rendelet, valamint a bányászatról szóló 1993. évi XLVIII. törvény és a végrehajtására vonatkozó 115/1993. (VIII. 12.) Korm. rendelet rendelkezései alapján sem. A Ptk. 172. §-a szerint kizárólagos állami tulajdonban vannak a felszín alatti vizek, ezek természetes víztartó képződményei, a folyóvizek és a természetes tavak. A bányató azonban nem geológiai természetes folyamat következtében alakul ki, ennélfogva nem természetes tó. Ha természetes tó lenne, a Vtv. szerint nem állna állami tulajdonban. A bányászat melléktermékeként felszínre került víz nem minősül felszín alatti víznek sem.

A II. r. felperes a fellebbezésében arra hivatkozott, hogy a megtámadási határidőt attól az időponttól kell számítani, amikor a szerződésről tudomást szereztek, így a határidő nem járt le. Figyelembe kell venni ezért a feltűnő értékaránytalanságot, valamint azt, hogy a szerződés nyilvánvalóan jóerkölcsbe ütközik. Miután a tó a felszín alatti vízkészletből alakult ki, ennélfogva forgalomképtelen. Mindezek miatt a keresetének helyt adó döntés meghozatalát kérte.

A másodfokú bíróság a részítéletében az elsőfokú ítéletet részítéletnek tekintette, és azt helybenhagyta. A szerződés semmisségével kapcsolatos, a nyilvánvalóan jóerkölcsbe ütközésre alapított kereseti kérelem elbírálására utasította az elsőfokú bíróságot. A másodfokú részítélet indokolása szerint az elsőfokú bíróság azt helyesen állapította meg, hogy a megtámadási határidő lejárta után érvényesítették igényüket a felperesek, figyelemmel arra, hogy a megtámadási határidő a teljesítéstől (1996. március 18.) kezdődött. A II. r. felperes 1997. november 3-án értesült a tulajdonosváltozásról, ettől kezdve a Ptk. 326. §-ának (2) bekezdése alapján három hónapig élhetett volna a megtámadás jogával, keresetét azonban csak 1998. május 26-án terjesztette elő. A másodfokú részítélet indokolása szerint a szerződés nem semmis a Ptk. 173. §-ának (2) bekezdése alapján. E körben a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróságnak az ítéletében kifejtett álláspontját helyesnek tartotta, azonban megállapította, hogy nem alkalmazható az akkor még hatályban nem lévő 32/2000. (III. 14.) Korm. rendelet, valamint a bányászatról szóló törvény és a 78/1997. (XI. 4.) FM rendelet sem.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!