Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2008.9.233 Nyereségvágyból, különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés bűntettének bűnsegéde, aki a tettes szándékát ismerve a bűncselekmény elkövetése során - annak sikere érdekében - a sértettet a fején kalapáccsal súlyosan bántalmazó terhelttársának figyeléssel segítséget nyújt, majd a sértettet maga is megüti és annak zsebeiben értékek után kutat [Btk. 21. § (2) bek., Btk. 166. § (1) bek. és (2) bek. b), c), és h) pontja].

A F.-i Bíróság a 2005. szeptember 7-én kihirdetett ítéletével B. S. II. r. terheltet bűnösnek mondta ki nyereségvágyból, különös kegyetlenséggel, különös visszaesőként elkövetett emberölés bűntettében, mint bűnsegédet, s ezért őt - többszörös visszaesőként - 14 évi fegyházbüntetésre és a közügyektől 10 évi eltiltásra ítélte azzal, hogy feltételes szabadságra nem bocsátható. Egyidejűleg a megyei bíróság ítéletével kiszabott életfogytig tartó fegyházbüntetésből engedélyezett feltételes szabadságot megszüntette.

A megállapított tényállás rögzíti, hogy B. S. II. r. terheltet a megyei bíróság - a Legfelsőbb Bíróság végzése folytán 1984. május 24-én jogerőre emelkedett - ítéletével aljas indokból, különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés bűntette miatt, mint többszörös visszaesőt életfogytig tartó fegyházbüntetésre és 10 évi közügyektől eltiltásra ítélte. A II. r. terhelt e büntetéséből 2003. január 30-án feltételes szabadságra került.

D. M. I. r. és B. S. II. r. terhelt jól ismerték egymást, mivel korábban több büntetés-végrehajtási intézetben töltötték együtt a büntetésüket. A II. r. terhelt az I. r. terheltről tudta, hogy erőszakot alkalmazva szokott pénzhez jutni, s ebből a célból egy kalapácsot tart magánál. 2004. február 19-én reggel az I. és II. r. terhelt összetalálkozott a MÁV pályaudvar várótermében. Megreggeliztek, majd az I. r. terhelt szükségletét elvégezni felszállt a személyvonatra, ahol felfigyelt a 83 éves P. I. sértettre, akinek az ujján meglátta az aranygyűrűt. Elhatározta, hogy a gyűrűt megszerzi. Visszatért a váróterembe, magához vette a kalapácsot és tervének végrehajtásához segítségül hívta a II. r. terheltet. Ezt követően együtt felszálltak a vasúti kocsiba. Amikor a figyelő feladatot ellátó II. r. terhelt jelezte, hogy minden rendben van, az I. r. terhelt legalább 3-4 alkalommal fejbe ütötte a kalapáccsal a sértettet. Ennek következtében a sértett eszméletét vesztette, a II. r. terhelt azonban ennek ellenére egy esetben még arcul ütötte őt. Ekkor az I. r. terhelt megkísérelte a sértett ujjáról lehúzni a gyűrűt. Minthogy ez nem sikerült, a sértett ujját eltörte, majd - a II. r. terhelt zsebéből kivéve egy kést - a sértett gyűrűt viselő ujját levágta. Eközben a II. r. terhelt a sértett zsebeiben további értékek után kutatott. Végül a terheltek az eszméletlen sértettet magára hagyva a 28 000 forint értékű gyűrűvel eltávoztak a helyszínről. A gyűrűt egy közeli borozóban 5000 forintért értékesítették, a pénzen pedig egyenlő arányban megosztoztak.

A sértett a bántalmazás következtében többszöri benyomatos koponyacsonttörést és a bal kéz III. ujjának leválasztódását szenvedte el, s a kórházba szállítását követően - gennyes tüdőgyulladás, légzési és keringési elégtelenség folytán - 2004. február 25-én elhunyt. Halála az I. r. terhelttől elszenvedett bántalmazással ok-okozati kapcsolatban állt, míg a II. rendű terhelt részéről az arcra mért ütés esetében ez az okozati összefüggés nem volt megállapítható.

A cselekmény elkövetésének időpontjában a II. r. terhelt teljes beszámítási képességgel rendelkezett.

E tényállást alapul véve az elsőfokú bíróság arra az álláspontra helyezkedett, hogy a terheltek szándékegységben cselekedtek. A II. r. terhelt tisztában volt azzal, hogy társa a dologelvétel érdekében az erőszakot a kalapács használatával fogja kifejteni, látta a fejre mért ütéseket, ugyanígy jelen volt a sértett ujjának levágásánál, s maga is kutatott az eszméletlen sértett ruházatában további értékeket keresve. A bántalmazás módját és intenzitását tekintve a terheltek felismerték a sértett halála bekövetkezésének reális lehetőségét, ám - mert értékeit mindenképpen meg akarták szerezni - aziránt közömbösen viseltettek. Ehhez képest a II. r. terhelt szándékos segítségnyújtásban megnyilvánuló magatartása a többszörösen is súlyosabban minősülő emberölés bűntettéhez kapcsolódó bűnsegédi magatartásként értékelendő.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a II. r. terhelt és védője által benyújtott fellebbezés alapján másodfokon a F.-i Ítélőtábla járt el, s a 2006. november 23-án meghozott ítéletével a II. r. terhelt cselekményét bűnsegédként elkövetett rablás bűntettének minősítette, a fegyházbüntetés tartamát pedig 6 évre enyhítette. A M.-i Megyei Bíróság ítéletével kiszabott életfogytig tartó fegyházbüntetésből engedélyezett feltételes szabadság megszüntetésére vonatkozó rendelkezést mellőzte, míg egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

Az ítélőtábla kiegészítette a személyi körülményeket azzal, hogy a kerületi bíróság - a F.-i Bíróság ítéletével, amely 2006. szeptember 7-én jogerőre emelkedett - a II. r. terheltet lopás bűntette miatt 10 hó börtönbüntetésre és 1 évi közügyektől eltiltásra ítélte, egyben a M.-i Megyei Bíróság általa engedélyezett feltételes szabadságot megszüntette. A II. r. terhelt 2006. október 3-ától ezt a büntetését tölti.

A másodfokú bíróság álláspontja szerint az irányadó tényállásból csupán arra vonható következtetés, miszerint a II. r. terhelt azzal a szándékkal tartott az I. r. terhelttel, hogy az a sértett gyűrűjét, akár erőszakkal is, elveszi. Nincs adat viszont arra, hogy a kalapács élet kioltására alkalmas használatában megállapodtak volna. Ekként a II. r. terhelt bűnsegédi magatartása csupán a rablás bűntettéhez kapcsolódhat. E minősítésnek megfelelően enyhítette a főbüntetés tartamát, s - mivel a kerületi bíróság ügyében már sor került az életfogytig tartó fegyházbüntetésből engedélyezett feltételes szabadság megszüntetésére - az erre vonatkozó ismételt rendelkezést mellőzte.

A F.-i Ítélőtábla ítélete ellen - 2007. április 12-én - a F.-i Fellebbviteli Főügyészség nyújtott be a Be. 416. §-a (1) bekezdésének b) pontja alapján felülvizsgálati indítványt B. S. II. r. terhelt terhére. Ebben utalt arra, hogy a II. r. terhelt cselekményének jogi minősítése téves, s ennek következtében a kiszabott büntetés törvénysértő. Ezért indítványozta, hogy a Legfelsőbb Bíróság a II. r. terhelt cselekményét bűnsegédként, nyereségvágyból elkövetett emberölés bűntettének minősítse, s a fő- és mellékbüntetést az elsőfokú bíróság által meghatározott mértékben állapítsa meg. A felülvizsgálati indítványban kifejtettek értelmében a II. r. terhelt az emberölés tekintetében különös visszaeső ugyan, de ez a Btk. 166. §-a (2) bekezdésének h) pontjában írt minősített esetet - mivel a bűnsegély járulékos jellege folytán a bűnsegéd cselekményének jogi minősítése a tettesi cselekményhez igazodik - nem alapozza meg.

A Legfőbb Ügyészség nyilatkozatában az indítványt azzal a módosítással tartotta fenn, hogy a II. r. terhelt cselekményének helyes jogi minősítése bűnsegédként, nyereségvágyból, különös kegyetlenséggel és - a különös visszaesés személyhez kötöttségéből eredően - különös visszaesőként elkövetett emberölés bűntette. Az indítványt ezért e minősítéshez igazodóan tartotta fenn azzal, hogy a Legfelsőbb Bíróság megfelelő súlyú fegyházbüntetést szabjon ki.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!