Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

6/2016. (IV. 25.) BM utasítás

a Belügyminisztérium Beszerzési Szabályzatáról

Az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló 368/2011. (XII. 31.) Korm. rendelet 13. § (2) bekezdés b) pontjában foglaltaknak megfelelően, tekintettel a jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontjára, valamint a közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvény 27. § (1) bekezdésében foglaltakra, kiadom a következő utasítást:

I. Fejezet

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1. § (1) A Belügyminisztérium Beszerzési Szabályzata (a továbbiakban: szabályzat) személyi hatálya a Belügyminisztérium (a továbbiakban: BM) - a Belügyminisztérium Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 15/2014. (IX. 5.) BM utasítás (a továbbiakban: SzMSz) szerinti - hivatali egységeire terjed ki.

(2) A szabályzat tárgyi hatálya a BM Igazgatás, a BM fejezeti kezelésű előirányzatai, valamint az európai uniós forrásból megvalósuló beszerzésekre terjed ki, amelyek esetében a szerződés jogosultjává a BM válik, ezeken belül:

a) a közbeszerzésekre,

b) a központosított közbeszerzésekre,

c) a közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvény (a továbbiakban: Kbt.) hatálya alá nem tartozó beszerzésekre, ideértve a Kbt. kivételi körbe tartozó, továbbá a közbeszerzési értékhatár alatti, valamint a központosított közbeszerzés hatálya alá nem tartozó beszerzéseket.

(3) A szabályzatot a Kbt.-vel és a közbeszerzési eljárásokra vonatkozó jogszabályokkal együtt kell alkalmazni, figyelemmel az Európai Unió intézményeinek közbeszerzési tárgyú rendeleteire, irányelveire, közleményeire, a Közbeszerzési Hatóság útmutatóira, ajánlásaira és tájékoztatóira, a Közbeszerzési Döntőbizottság összkollégiumi állásfoglalásaira, valamint európai uniós forrásból megvalósuló beszerzések esetén a támogatásra vonatkozó egyedi szabályokra, útmutatókra.

2. § A BM-ben nincs külön a közbeszerzéssel kapcsolatos feladatok ellátására állandó jelleggel működő, az SzMSz szerinti önálló szervezeti egység, a közbeszerzési eljárásokban részt vevők eseti jelleggel kapnak megbízást a feladatok ellátására.

1. Értelmező rendelkezések

3. § A szabályzat alkalmazásában:

a) ajánlatkérő: a BM;

b) Döntéshozó: legalább a BM önálló szervezeti egységét vezető személy;

c) európai uniós forrás: az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 1. § 7. pontja szerinti forrás;

d) felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadó: a Kbt. 187. § (2) bekezdés a) pont ac) alpontjában meghatározottak szerint a Közbeszerzési Hatóság által vezetett névjegyzékben szerepelő természetes személy;

e) Kezdeményező: az a BM hivatali egység, amelynél a beszerzési igény felmerül. Vita esetén a hivatali egységeket irányító helyettes államtitkárnak, különböző helyettes államtitkárságok vagy államtitkárságok irányítása alá tartozó hivatali egységek esetén a BM közigazgatási államtitkárának döntése szerinti hivatali egység;

f) Kötelezettségvállaló: a Belügyminisztérium hivatali szervezetei kötelezettségvállalási, utalványozási és ellenjegyzési, valamint érvényesítési rendjéről szóló BM utasításban, a fejezeti kezelésű előirányzatok terhére kötendő szerződés esetén a BM fejezeti kezelésű előirányzatok felhasználásának rendjéről szóló BM utasításban kötelezettségvállalásra felhatalmazott személy;

g) Megfigyelő: a Döntéshozó által eseti jelleggel kijelölt, az előkészítő bizottság és/vagy a bírálóbizottság tevékenységét figyelemmel kísérő, szavazati joggal nem rendelkező személy;

h) Szakértő: a BM állományába nem tartozó természetes személy, jogi személy vagy személyes joga szerint jogképes szervezet, ide nem értve a felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadót.

2. Közbeszerzések tervezése és a statisztikai összegzés

4. § (1) A Kbt. 42. § (1) bekezdése szerinti éves összesített közbeszerzési terv (a továbbiakban: közbeszerzési terv) elkészítéséhez a Kezdeményező tárgyév március 15-ig

a) a BM éves jóváhagyott költségvetésében szereplő, valamint

b) európai uniós forrás esetében a

ba) pénzügyi fedezettel rendelkező és támogatási szerződésben szereplő vagy

bb) tervezett

beszerzésekre vonatkozóan - a központosított beszerzésekre is - adatot szolgáltat a Pénzügyi Erőforrás-gazdálkodási Főosztály (a továbbiakban: PEF) részére, amely alapján a közbeszerzési tervet a PEF készíti el, illetve véglegesíti.

(2) A közbeszerzési tervet a PEF felterjesztése alapján, a gazdasági helyettes államtitkár egyetértésével a közigazgatási államtitkár az 1. melléklet szerinti formanyomtatványon hagyja jóvá.

(3) A közbeszerzési terv öt évig történő megőrzéséről a PEF gondoskodik.

5. § A közbeszerzési tervben nem szereplő közbeszerzésre vagy a tervben foglaltakhoz képest módosított közbeszerzésre vonatkozó eljárás is lefolytatható, ha a közbeszerzési igény előre nem látható okból vagy egyéb változás miatt merült fel. Ez esetben Kezdeményező írásbeli indokolással együtt kezdeményezi a közbeszerzési terv módosítását a 4. §-ban foglalt eljárásrendnek megfelelően.

6. § Kezdeményező a közbeszerzési terv elkészítése előtt is indíthat közbeszerzési eljárást. A közbeszerzési terv összeállítása során ezen eljárásokat is szerepeltetni kell.

7. § (1) A központosított közbeszerzési rendszerről, valamint a központi beszerző szervezet feladat- és hatásköréről szóló 168/2004. (V. 25.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Kkr.) hatálya alá tartozó kiemelt termékeket érintő közbeszerzések és beszerzések (a továbbiakban együtt: Kkr. szerinti beszerzés) vonatkozásában az Informatikai Főosztály elkészíti, és a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (a továbbiakban: KEF) által működtetett központosított közbeszerzési portálon (a továbbiakban: KEF portál) rögzíti a Kkr. 17. § (2) és (3) bekezdése szerinti - a (2) bekezdés szerinti adatszolgáltatás alapján összesített - éves közbeszerzési tervet az ott meghatározott formában és határidőig, továbbá gondoskodik az azt érintő módosítások bejelentéséről.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott feladat végrehajtása érdekében a Kkr. szerinti beszerzésekről az érintett hivatali egység tárgyév április 30-ig - a Kkr.-ben meghatározott és a KEF portálon közzétett formában - adatot szolgáltat az Informatikai Főosztály számára, valamint a szükséges módosításokat haladéktalanul jelzi.

(3) Az Informatikai Főosztály - a központi beszerzési rendszerhez történő kapcsolódás érdekében - a Kkr. 16. § (1) bekezdése szerint bejelentkezik a KEF portálon, valamint ha szükséges, a KEF portálon az intézményi és felhasználói adatokban bekövetkezett változásokat öt munkanapon belül átvezeti, továbbá gondoskodik a Kkr. 16. § (3) bekezdése szerinti éves felülvizsgálat elvégzéséről.

8. § (1) Kezdeményező feladata:

a) a Kkr. 17. § (1) bekezdésébe foglalt igények - ide értve a Kkr. 7. § (1) bekezdés b) és d) pontjában szabályozott, saját hatáskörben történő beszerzési igényt is - KEF portálra történő bejelentése, előzetes rögzítése, valamint

b) a Kkr. 8. § (1) bekezdése szerinti esetben a tájékoztató megküldése a KEF számára.

(2) A KEF portálra való bejelentkezési jogosultság biztosításáról a Kezdeményező igénylésére az Informatikai Főosztály gondoskodik.

9. § (1)[1] A Nemzeti Kommunikációs Hivatalról és a kormányzati kommunikációs beszerzések központosított közbeszerzési rendszeréről szóló 247/2014. (X. 1.) Korm. rendelet (a továbbiakban: NKoH rendelet) hatálya alá tartozó közbeszerzések és beszerzések (a továbbiakban együtt: NKoH rendelet szerinti beszerzések) tekintetében a Támogatás-koordinációs Főosztály (a továbbiakban: TKFO) elkészíti az NKoH rendelet 8. § (1) bekezdés a) pontja szerinti éves összesített beszerzési tervet és szponzorációs költségkeret tervet, valamint az NKoH rendelet 9. §-a szerinti negyedéves beszerzési tervet, az ott meghatározott formában és határidőig.

(2)[2] A TKFO gondoskodik a negyedéves beszerzési terv, valamint - a gazdasági helyettes államtitkár egyetértését követően felterjesztett és a közigazgatási államtitkár által jóváhagyott - éves összesített beszerzési terv és szponzorációs költségkeret terv rögzítéséről, illetve ha szükséges, a módosítások átvezetéséről a Nemzeti Kommunikációs Hivatal (a továbbiakban: Hivatal) által működtetett központosított közbeszerzési portálon (a továbbiakban: NKoH portál).

(3)[3] A TKFO számára - az általa megküldött formában és tartalommal - az NKoH rendelet szerinti beszerzésekben érintett hivatali egység az NKoH rendelet

a) 8. § a) pontja szerinti éves összesített beszerzési terv, valamint a szponzorizációs költségkeret terv elkészítése érdekében tárgyév november 30-ig,

b) 9. §-a szerinti negyedéves beszerzési terv elkészítése érdekében február, május, augusztus és november végéig adatot szolgáltat, továbbá a szükséges módosításokat haladéktalanul jelzi.

(4) Az NKoH rendelet szerinti beszerzések érdekében az NKoH portálon való bejelentkezés, valamint a szervezet adataiban történő változás átvezetése - a változás bekövetkezéstől számított 30 napon belül - a TKFO feladata.

10. §[4] (1) Az NKoH rendelet szerinti beszerzések tekintetében a Kezdeményező feladata

a) az NKoH rendelet 8. § (1) bekezdés c), d) és e) pontjai szerinti igények összeállítása, valamint annak az NKoH portálon történő rögzítése,

b) az NKoH rendelet 13. § (1) és (2) bekezdése szerinti valamennyi adatszolgáltatás összeállítása és az NKoH portálon történő rögzítése, illetve a Hivatal részére történő megküldése,

c) az NKoH rendelet 15. § (3) bekezdés szerinti adatszolgáltatások teljesítése.

(2) Az (1) bekezdés a) pontja szerinti feladatok megvalósítása érdekében Kezdeményező gondoskodik a TKFO által meghatározott formában és tartalommal a minden naptári negyedév utolsó napját megelőző 20. napig, rendkívüli sürgősséget igénylő közbeszerzés esetén haladéktalanul a TKFO részére történő adatszolgáltatásról.

(3) Az (1) bekezdés b) pontja szerinti feladatok megvalósítása érdekében Kezdeményező gondoskodik a TKFO által meghatározott formában és tartalommal a közbeszerzés megkezdése előtt legalább 13 munkanappal a TKFO részére történő adatszolgáltatásról.

(4) Az (1) bekezdés c) pontja szerinti feladatok megvalósítása érdekében Kezdeményező gondoskodik a TKFO által meghatározott formában és tartalommal a dokumentumok aláírását, illetve előkészítését követő 2 munkanapon belül a TKFO részére történő adatszolgáltatásról.

11. § A közbeszerzési terv, illetve annak módosításának

a) a kormányzati honlapon (www.kormany.hu) való közzététel érdekében történő megküldéséről tárgyév március 31. napjáig a Kommunikációs Főosztály;

b) - a közbeszerzési és tervpályázati hirdetmények feladásának, ellenőrzésének és közzétételének szabályairól, a hirdetmények mintáiról és egyes tartalmi elemeiről, valamint az éves statisztikai összegzésről szóló 44/2015. (XI. 2.) MvM rendelet (a továbbiakban: MvM rendelet) 36. § (1)-(5) bekezdései szerinti, a Közbeszerzési Adatbázisban történő - közzétételéről a PEF;

c) - a közbeszerzések központi ellenőrzéséről és engedélyezéséről szóló 320/2015. (X. 30.) Korm. rendeletben (a továbbiakban: Kbell. Korm. rendelet) foglaltak szerinti, a közbeszerzésekért felelős miniszter részére történő - megküldéséről a PEF;

gondoskodik. A módosítást annak elfogadását követően haladéktalanul továbbítani szükséges.

12. § (1) A PEF a BM közbeszerzéseiről az MvM rendelet előírásainak megfelelően a tárgyévet követő év május 31-ig éves statisztikai összegzést készít. Kezdeményező az éves statisztikai összegzés elkészítéséhez szükséges adatokat a PEF részére a tárgyévet követő év április 15-ig megküldi.

(2) A statisztikai összegzés Kbt. 43. § (1) bekezdés g) pontja szerinti közzétételére való megküldéséről - a PEF kezdeményezése alapján - a Kommunikációs Főosztály gondoskodik.

3. Előzetes engedélyek

13. § Az egyes beszerzésekre vonatkozóan Kezdeményező feladata az előzetes engedélyek beszerzése, bejelentések megtétele különös tekintettel az alábbiakra:

a) A büntetés-végrehajtási szervezet részéről a központi államigazgatási szervek és rendvédelmi szervek irányában fennálló egyes ellátási kötelezettségekről, a termékek és szolgáltatások átadás-átvételének és azok ellentételezésének rendjéről szóló 44/2011. (III. 23.) Korm. rendelet, valamint a büntetés-végrehajtási szervezet részéről a büntetés-végrehajtásért felelős miniszter vezetése, irányítása vagy felügyelete alá tartozó szervek irányában fennálló ellátási kötelezettségről, a fogvatartottak kötelező foglalkoztatása keretében előállítotttermékekről és szolgáltatásokról, azok átadás-átvételéről és az ellentételezés rendjéről szóló 9/2011. (III. 23.) BM rendelet szerint az ellátási kötelezettség minimális értékét elérő beszerzés esetén a Központi Ellátó Szerv nyilatkozatának beszerzése.

b) A Kormány irányítása alá tartozó fejezetek költségvetési szerveinek eszközbeszerzéseiről szóló 1982/2013. (XII. 29.) Korm. határozat szerinti beszerzési tilalom alá eső beszerzések esetén a Miniszterelnökséget vezető miniszter engedélye. A felmentési engedélyt a Kezdeményező a PEF Fejezeti Költségvetési és Kontrolling Osztályán keresztül szerzi be.

c)[5] Az informatikai helyettes államtitkárnak a Kbell. Korm. rendelet 4. §-a szerinti hozzájárulása, melyet Kezdeményező szerez be, és amelyet továbbít a PEF Gazdálkodásszabályozási és Tulajdonosi Felügyeleti Osztály részére a Szabályzat 13. § d) pontja szerinti hozzájárulás beszerzése céljából.

d)[6] A Kbell. Korm. rendeletben meghatározott hozzájárulások - a c) pontban foglalt kivétellel -, amelyeket a Kezdeményező a PEF Gazdálkodásszabályozási és Tulajdonosi Felügyeleti Osztályán keresztül szerez be.

e)[7] Az európai uniós forrásból megvalósuló projektekhez szükséges előzetes engedélyek beszerzése, figyelemmel a 2014-2020 programozási időszakban az egyes európai uniós alapokból származó támogatások felhasználásának rendjéről szóló 272/2014. (XI. 5.) Korm. rendelet 98-109. §-ában foglaltakra.

f)[8] A 8. §-ban foglaltak szerint a Kkr.-ben meghatározott - a KEF portálon keresztül történő - bejelentés megtétele.

g)[9] A 10. §-ban foglaltak szerint az NKoH rendeletben meghatározott igénybejelentés megtétele, illetve az előírt engedélyek megszerzése.

h)[10] A 40. § (1) bekezdésében foglaltak szerint az Országgyűlés illetékes bizottságának előzetes engedélyének megszerzése.

II. Fejezet

A KÖZBESZERZÉSEK LEBONYOLÍTÁSA

4. A közbeszerzésekre vonatkozó általános szabályok

14. § Alapvető eljárásrendi szabályként - kivéve, ha a Kbt. másként rendelkezik -:

a) az uniós értékhatárokat elérő értékű közbeszerzési eljárásoknál a Kbt. Második Rész rendelkezéseit kell alkalmazni;

b) uniós értékhatárok alatti és egyben a nemzeti értékhatárokat elérő közbeszerzési eljárásoknál a Kbt. Harmadik Rész rendelkezéseit kell alkalmazni.

15. § Nemzeti eljárásrendben Kezdeményezőnek két lehetősége van az eljárás lebonyolítására:

a) szabadon kialakított eljárást folytat le a Kbt. 117. §-ában meghatározottak szerint, vagy

b) az uniós beszerzésekre vonatkozó szabályok szerint jár el a Kbt. 113-116. §-ában foglalt eltérésekkel.

16. § (1) Az összeállított közbeszerzési dokumentumok jóváhagyásra való felterjesztéséről a Kezdeményező gondoskodik.

(2) A közbeszerzési dokumentumok tartalmáért az elkészítésben részt vevők - az egyes dokumentumokon aláírásukkal igazolt - közreműködésük arányában, valamint a képviselt szakterület tekintetében felelnek.

17. § A közbeszerzési eljárás során a Kezdeményező feladata a Kbt. 37. §-a és 43. § (1) bekezdés b)-f) pontja szerinti dokumentumok közzététele.

5. Közbeszerzési eljárások előkészítése és megindítása

18. § A közbeszerzéseket Kezdeményező indítja meg és folytatja le. Kezdeményező közvetlenül a beszerzési igény felmerülését követően az előkészítő bizottság összehívásáig javaslattétel céljából bevonhatja különösen a PEF-et, illetve a Peres Képviseleti és Szerződés-előkészítő Főosztályt (a továbbiakban: PKSzF) a beszerzési eljárás előkészítésébe, különösen az egybeszámítási szabályok alkalmazásába, a becsült érték, az alkalmazandó eljárásrend és az eljárás fajtájának meghatározásába, valamint a közbeszerzési eljáráshoz kapcsolódó egyéb közbeszerzési szakkérdések rendezésébe.

18/A. §[11] (1) Építési beruházás esetén a kivitelezésre vonatkozó közbeszerzési eljárás indítását megelőzően a beruházásnak a tervező által három hónapnál régebben készített költségvetését a Kezdeményező a tervezővel egyezteti az aktuális piaci-kereskedelmi árviszonyoknak való megfelelés és a beruházás pénzügyi fedezetének biztosítása érdekében.

(2) Az építési beruházás tervezésére vonatkozó közbeszerzési kiírásban és a tervezési szerződésben rögzíteni kell, hogy a tervező a tervezési szerződés teljesítésének időpontját követő 24 hónapban a BM indokolt igénye esetén egy alkalommal térítésmentesen felülvizsgálja és - szükség szerinti változtatással - ismételten megállapítja a beruházásnak a tervezési szerződés teljesítésekor általa a BM részére már átadott árazott költségvetését.

19. § Kezdeményező a közbeszerzési eljárásba annak előkészítésétől felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadót, Szakértőt vonhat be, ha erre a forrás biztosított. Továbbá felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadót von be a Kbt. 27. § (3) bekezdésében meghatározott esetekben. A felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadóval kötendő szerződéskötésnél Kezdeményező figyelembe veszi az alábbiakat:

a) Ha a BM rendelkezik vonatkozó keretszerződéssel, akkor Kezdeményezőnek lehetősége van ennek keretei között igénybe venni a felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadó szolgáltatását. Ha a BM nem rendelkezik keretszerződéssel, Kezdeményező intézkedik a szerződés megkötésére vonatkozóan.

b) A felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadónak rendelkeznie kell külön jogszabályban meghatározott felelősségbiztosítással. A szerződésben rögzíteni kell, hogy a felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadó rendelkezésére álló biztosítási összeghatár a biztosítási időszakban esetleg már korábban bekövetkezett biztosítási események következtében nem csökkenhet.

c) A szerződésben rögzíteni kell a felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadó által e tevékenysége körében esetlegesen okozott károk megtérítésének szabályait, a felelősségi szabályok érvényesítésének módját, valamint a névjegyzéki lajstromszámát.

d) A szerződésben rögzíteni kell, hogy jogorvoslat esetén a felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadó képviseli a BM-et a Közbeszerzési Döntőbizottság előtt, valamint ha az eljárás bírósági szakaszba kerül, köteles együttműködni a PKSzF-fel.

20. § A közbeszerzés tárgya szerinti szakmai szakértelmet biztosító BM szervezeti egység a Kezdeményezővel együttműködve a közbeszerzési eljárások megindítása előtt a becsült érték meghatározása céljából - a Kbt. 28. § (2) bekezdése szerinti - külön vizsgálatot végez annak érdekében, hogy az egyes közbeszerzések értékét a piaci viszonyok alapján reálisan tudja megbecsülni, melyet dokumentál.

21. § A becsült érték alapján Kezdeményező elvégzi az egybeszámítási vizsgálatot. Ennek során Kezdeményező figyelembe veszi a tárgyévi közbeszerzési tervet, a BM belső honlapján (Intranet) közzétett közbeszerzési értékhatár alatti, valamint a Kbt. szerinti kivételi körbe tartozó beszerzések tervét (a továbbiakban: beszerzési terv) a 2. melléklet szerint és a PEF-től megkért kötelezettségvállalási nyilvántartási adatokat.

22. § A becsült érték és az egybeszámítási vizsgálat után Kezdeményező meghatározza az alkal mazandó eljárásrendet.

23. § A közbeszerzési eljárás kezdeményezéséhez

a) a PEF vezetője visszaigazolása szükséges arról, hogy az ajánlatkérés időpontjában a pénzügyi fedezet rendelkezésre áll, kivéve ha írásbeli biztosíték van arra, hogy a teljesítés időpontjában rendelkezésre fog állni;

b) - a Kbt. 53. § (6) bekezdése szerinti feltételes közbeszerzés esetén - a PEF tájékoztatása szükséges, a tájékoztatásnak a 3. melléklet szerinti nyilatkozatot feltétlenül tartalmaznia kell, amelyen a PEF vezetője a tájékoztatás tudomásulvételét aláírásával igazolja.

24. § (1) Kezdeményező

a) a közbeszerzési eljárás előkészítésére, alapdokumentumainak kialakítására, az eljárás lefolytatására előkészítő bizottságot hoz létre. Az előkészítő bizottság megbízására, valamint eljárására a bírálóbizottságra vonatkozó rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni. Az előkészítő bizottság összetételére a 27. § (2) bekezdés rendelkezései az irányadóak;

b) az európai uniós forrásból biztosított vagy biztosítani tervezett beszerzések esetén, ha szükséges, kezdeményezi a közbeszerzési eljárásra vonatkozó - e szabályzatot kiegészítő - egyedi felelősségi rend Döntéshozó általi jóváhagyását.

(2) Az előkészítő bizottság eljárási cselekményeit a Kezdeményező koordinálja. Az előkészítő bizottság elnökét a Kezdeményező delegálja.

25. § Kezdeményező felterjesztése alapján a Döntéshozó hagyja jóvá

a) - ha az eljárás alapján szükséges - az ajánlattételre felkérni kívánt gazdasági szereplők személyét;

b) az összeállított közbeszerzési dokumentumok tartalmát;

c) a közbeszerzési eljárás megindítását.

6. Az ajánlatok felbontása

26. § (1) Az ajánlatok felbontását az előkészítő bizottság vagy a bírálóbizottság tagja végzi.

(2) Az ajánlatok felbontásának technikai feltételeiről, így különösen a beléptetésről, a helyszín biztosításáról, a jelenléti ív és a jegyzőkönyvek elkészítéséről, azok megküldéséről Kezdeményező gondoskodik.

7. A bírálóbizottság

27. § (1) Bírálóbizottság létrehozása kötelező a Kbt. 27. § (4) bekezdésében foglaltak szerint.

(2) A bírálóbizottság tagja:

a) a Kezdeményező munkatársa,

b) a PEF közbeszerzési jogi szakértelemmel rendelkező munkatársa,

c) a PKSzF munkatársa,

d) szükség esetén

da) a PEF pénzügyi szakértelemmel rendelkező munkatársa,

db) a Kezdeményező által felkért Szakértő,

dc) a közbeszerzés tárgyában érintett BM szervezeti egység munkatársa,

dd) a felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadó,

de) a Döntéshozó által kijelölt Megfigyelő.

(3) A bírálóbizottság legalább három tagból álló testület. A bírálóbizottság tagjainak a közbeszerzés tárgya szerinti szakmai, közbeszerzési, jogi és pénzügyi szakértelemmel kell rendelkezniük. Ezen szabály figyelembevétele mellett a Kezdeményező a BM szervezeti egységei részére megkeresést küld, amely alapján a BM szervezeti egységei tagokat delegálnak. A Kezdeményező írásbeli javaslatára a Döntéshozó dönt a bírálóbizottság tagjainak személyéről és számáról.

(4) A bírálóbizottságban biztosítani kell a BM többségét. A bírálóbizottság elnöke kizárólag a BM hivatali egységeinek munkatársa lehet.

(5) A bírálóbizottság elnökét és tagjait a Döntéshozó a Kezdeményező javaslatára írásban bízza meg. A megbízásban rögzíteni kell a bírálóbizottság tagjának nevét, az általa képviselt szakértelmet és a feladatát. Az elnök és a tagok feladataikat legjobb tudásuk szerint és jogviszonyukból eredő kötelezettségük maradéktalan betartásával látják el.

(6) A bírálóbizottság tagja egyben az előkészítő bizottság tagja is lehet.

(7) Az elnök és a tagok megbízásával egyidejűleg őket akadályoztatásuk esetén helyettesítő póttagok is megbízásra kerülhetnek. Az elnök és a tagok akadályoztatásuk esetén azt haladéktalanul bejelentik Kezdeményező felé, Kezdeményező intézkedik a póttag kijelöléséről.

(8) Összeférhetetlenségi ok fennállása esetén a kiesett tag vagy elnök helyére a Kezdeményező javaslatára a Döntéshozó új tagot vagy elnököt bíz meg.

28. § Kezdeményező felhívja a bírálóbizottsági tagként, Döntéshozóként vagy javaslattételre jogosult személyként közreműködők figyelmét az egyes vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségekről szóló törvényben foglaltak szerinti vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettség teljesítésére.

29. § A bírálóbizottság határozatképtelen, ha tagjainak száma három alá csökken. Határozatképtelenség fennállásakor a bírálóbizottság elnöke, annak akadályoztatása esetén a Kezdeményező újabb bírálóbizottsági ülést hív össze.

8. A bírálóbizottság munkájára vonatkozó részletes szabályok

30. § (1) A bírálóbizottság ülését - az ülés helyének és időpontjának megjelölésével - a bírálóbizottság elnöke hívja össze.

(2) A bírálóbizottság elnöke és tagjai 1-1 szavazati joggal rendelkeznek. A bírálóbizottság döntéseit egyszerű szavazattöbbséggel hozza. Szavazategyenlőség esetén a bírálóbizottság elnökének szavazata dönt.

31. § (1) A bírálóbizottság munkájáról egy eredeti, aláírásokkal ellátott, a Kbt. 27. § (4) bekezdése szerinti jegyzőkönyvet kell készíteni, amelynek részét képezhetik - ha a bírálóbizottság elnöke vagy a bírálóbizottság tagja ezt kifejezetten kéri -a tagok indokolással ellátott bírálati lapjai.

(2) Az ajánlatok értékelése során a jegyzőkönyvnek részletes indokolást kell tartalmaznia a döntés megalapozottságát illetően.

(3) A jegyzőkönyv végén a bírálóbizottság - jegyzőkönyvbe foglalt értékelésével - javaslatot tesz a Döntéshozó részére, hogy mely ajánlattevőt javasolja az eljárás nyertesének, akivel javasolja a szerződés megkötését. A bírálóbizottság javaslatot tehet a második helyezett megnevezésére is.

(4) A bírálóbizottság javaslata alapján az ajánlatok érvénytelenségéről, az ajánlattevők kizárásáról, az érvényes ajánlatokról, az eljárás eredményességéről vagy annak eredménytelenségéről, az eljárás nyerteséről a döntést a Döntéshozó hozza meg.

32. § Az eljárás eredményét csak a Döntéshozó döntését követően lehet kihirdetni. Köztes döntés esetén a köztes döntésről szóló tájékoztatást csak a Döntéshozó döntését követően lehet megadni.

9. A szerződés megkötése

33. § (1) Az eredményes közbeszerzési eljárást követően a nyertes ajánlattevővel a szerződés aláírásának előkészítése és lebonyolítása Kezdeményező feladata.

(2) A szerződéskötés során a szerződés tartalmát tekintve különösen a Kbt., a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény és az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény szerződéskötésre vonatkozó rendelkezéseit, valamint a (3) bekezdésben foglaltakat figyelembe véve kell eljárni.

(3) A BM Igazgatás költségvetése terhére, valamint európai uniós forrásból megvalósuló projektek keretében kötendő szerződés megkötésével kapcsolatos eljárások során a Belügyminisztérium hivatali szervezetei kötelezettségvállalási, utalványozási és ellenjegyzési, valamint érvényesítési rendjéről szóló BM utasítás, a fejezeti kezelésű előirányzatok terhére kötendő szerződés esetén a fejezeti és központi kezelésű előirányzatok felhasználásának rendjéről szóló BM rendelet és utasítás alapján kell eljárni.

34. § A szerződés szerinti ellenszolgáltatás kifizetését követő 10 munkanapon belül a PEF adatot szolgáltat a kifizetés időpontjáról, valamint a kifizetett ellenszolgáltatás összegéről a Kezdeményező részére.

10. A közbeszerzési eljárások dokumentálása

35. § A BM közbeszerzéseinek cselekményeit azok előkészítésétől az eljárás alapján kötött szerződés teljesítéséig - ide értve azon szerződéses kötelezettségek teljesítését is, amelyek a közbeszerzési eljárásban az értékelés során figyelembevételre kerültek, valamint minden, a szerződésben foglaltaktól eltérő teljesítést, annak okait és adott esetben a szerződésszegéssel kapcsolatos igények érvényesítését is - dokumentálni kell. A dokumentumok kezelése, az abból történő adatszolgáltatás a BM Iratkezelési Szabályzatában meghatározottak szerint a Kezdeményező feladata.

36. § A közbeszerzési eljárások előkészítésével, lefolytatásával és a szerződés teljesítésével kapcsolatban keletkezett összes iratot a közbeszerzési eljárás lezárulásától vagy a szerződés teljesítésétől számított öt évig, európai uniós forrásból megvalósuló projektek esetében a támogatási szerződésben meghatározott időpontig kell megőrizni. Ha a közbeszerzéssel kapcsolatban jogorvoslati eljárás indult, az iratokat annak jogerős befejezésétől számított öt évig kell megőrizni. A megőrzés a Kezdeményező feladata.

37. § A nyertes ajánlattevőként szerződő fél szerződésszegéséről a Kbt. 142. § (5) és (6) bekezdése szerinti bejelentést Kezdeményező teljesíti a Közbeszerzési Hatóság felé.

11. A központosított közbeszerzési eljárás szabályai

38. § (1) A KKr. szerinti beszerzéseket a Kezdeményező az Informatikai Főosztály közreműködésével bonyolítja le.

(2) Az NKoH rendelet szerinti beszerzéseket a Kezdeményező a TKFO közreműködésével bonyolítja le.

(3) A Kbell. Korm. rendelet 6. § (5) bekezdés szerinti adatszolgáltatást a határidőt megelőző 5 nappal Kezdeményező megküldi a PEF részére.

12. Minősített beszerzési eljárás

39. § (1) Minősített beszerzési eljárások a Kbt. 9. § (1) bekezdés a) és b) pontja hatálya alá tartozó beszerzések.

(2) A minősített eljárásra - a Kbt. 9. § (1) bekezdés a) pontja szerinti beszerzések kivételével - alkalmazni kell a Kbell. Korm. rendelet szabályait.

(3) Ahol e szabályzat rendelkezéseiben közbeszerzési eljárás szerepel, azon a minősített beszerzési eljárások esetében beszerzési eljárást kell érteni.

40. § (1) Ha a beszerzés a Kbt. 9. § (1) bekezdés a) vagy b) pont hatálya alá tartozik, a minősített beszerzések Országgyűlés általi mentesítésének kezdeményezésére vonatkozó feltételekről és eljárásról, valamint az ilyen beszerzések megvalósításakor az ajánlatkérő által érvényesítendő követelményekről szóló 492/2015. (XII. 30.) Korm. rendelet által meghatározott eljárásrend szerint a Kezdeményező a rendészeti államtitkár útján szerzi be az Országgyűlés illetékes bizottságának engedélyét.

(2) Kezdeményező az (1) bekezdés szerinti engedély megszerzése érdekében készített kérelmet - annak megküldését megelőzően - legalább 3 napos véleményezési határidővel szakmai egyeztetés céljából megküldi a gazdasági helyettes államtitkár és a szabályozási és koordinációs helyettes államtitkár számára.

41. § A minősített beszerzési eljárásokról - a Kbt. 9. § (1) bekezdés a) pontja szerinti beszerzések kivételével - Kezdeményező adatot szolgáltat a PEF részére minden év szeptember 15. napjáig. Az adatokat a PEF összesíti, és minden év szeptember 30. napjáig megküldi a Közbeszerzési Hatóság részére.

13. A Kbt. hatálya alá nem tartozó beszerzésekre vonatkozó szabályok a minősített beszerzések kivételével

42. § (1) A Kbt. hatálya alá nem tartozó beszerzést, kivéve a minősített beszerzést (ezen alcím tekintetében: beszerzés) a Kezdeményező folytatja le.

(2) A beszerzési eljárás során előkészítő bizottsági tagok, valamint bírálóbizottsági tagok kijelölése nem kötelező.

43. § A beszerzésnél a Kezdeményező árajánlatokat kérhet be. Ebben az esetben a kötelezettségvállalásra jogosult az árajánlatok alapján saját hatáskörében dönthet, hogy mely ajánlattevővel köt szerződést. Kezdeményező az európai uniós forrásból megvalósuló projektek és egyéb támogatási konstrukciók esetén a támogatási konstrukció szerinti vonatkozó jogszabályok, illetve egyéb szabályozók szerint jár el.

44. § A szerződés megkötése során a 33. § (3) bekezdésében foglaltakat figyelembe véve kell eljárni.

45. § (1) A beszerzés tervezéséhez Kezdeményező tárgyév március 15-ig - a BM éves jóváhagyott költségvetésében szereplő, valamint európai uniós forrás esetében a tervezett és a támogatási szerződésben szereplő (pénzügyi fedezettel rendelkező) beszerzésekre vonatkozóan - adatot szolgáltat a PEF részére, mely alapján a beszerzési tervet a PEF készíti el.

(2) A beszerzési terv BM belső honlapján (Intranet) történő közzététel kezdeményezéséről a PEF gondoskodik.

(3) A Kezdeményező a beszerzési terv elkészítése előtt is indíthat beszerzési eljárást, amelyet a beszerzési tervben szintén megfelelően szerepeltetni kell. Ez esetben Kezdeményező - legkésőbb a beszerzési eljárás megindításával egyidejűleg - írásbeli indokolással együtt kezdeményezi a beszerzési terv módosítását az (1) bekezdésben foglalt eljárásrendnek megfelelően.

III. Fejezet

FELELŐSSÉGI REND

46. § A közbeszerzési és beszerzési eljárás jogszerűségéért valamennyi közreműködő az e szabályzatban, a vonatkozó jogszabályokban és közjogi szervezetszabályozó eszközökben, valamint belső dokumentumokban meghatározott hatáskörének és feladatának megfelelően, a közreműködés mértékéig felelős. Így felelős különösen a

a) Döntéshozó: a bírálóbizottság tagjainak, adott esetben a Megfigyelő személyéről és számáról való döntés, valamint a közbeszerzési eljárás során a döntés, adott esetben a köztes döntés meghozataláért.

b) Előkészítő, illetve a bírálóbizottság tagja: az e szabályzatban, valamint az egyedi bizottsági kijelölésben meghatározott feladatai ellátásáért.

c) Informatikai Főosztály vezetője: a Kkr.-ben és az e szabályzatban meghatározott feladataiért.

d) Kezdeményező vezetője: a közbeszerzési tervhez és statisztikai összegzéshez történő adatszolgáltatásért; a becsült érték megállapításáért, a becsült érték szerint a vonatkozó eljárásrend kiválasztásáért, a Kbt.-ben meghatározott adminisztratív, közzétételi, dokumentációs és megőrzési kötelezettség betartásáért, a piacfelmérésért, az előkészítő tevékenység Kbt. szerinti lefolytatásáért, az eljárás megindításáért, lefolytatásáért és a szerződés megkötésének előkészítéséért.

e) Kommunikációs Főosztály vezetője: a PEF kezdeményezése alapján a közbeszerzési terv, a statisztikai összegzés közzétételre való megküldéséért és a beszerzési terv közzétételéért.

f) Kötelezettségvállaló: a BM Igazgatás költségvetése terhére, valamint európai uniós forrásból megvalósuló projektek keretében kötendő szerződés megkötésével kapcsolatos eljárások során a Belügyminisztérium hivatali szervezetei kötelezettségvállalási, utalványozási és ellenjegyzési, valamint érvényesítési rendjéről szóló BM utasítás, fejezeti kezelésű előirányzatok terhére kötendő szerződés esetén a fejezeti és központi kezelésű előirányzatok felhasználásának rendjéről szóló BM rendelet és utasítás szerinti eljárásrend betartásáért, a közbeszerzési értékhatár alatti beszerzés esetén a vonatkozó jogszabályok, útmutatók szerinti lefolytatásáért.

g) PEF vezetője: a közbeszerzési terv és a statisztikai összegzés elkészítéséért, közzétételre történő megküldéséért, a 13. § b) és c) pontjában meghatározott feladatok elvégzéséért.

47. § Az előkészítő és a bírálóbizottság tagja mentesül a felelősség alól, ha a jogsértő döntés ellen szavazott, és írásban indokolással ellátott ellenvéleményt nyilvánított, vagy távollétében született a jogsértő döntés.

IV. Fejezet

A KÖZBESZERZÉSEK ELLENŐRZÉSE

48. § A BM közbeszerzéseinek belső ellenőrzését az éves ellenőrzési terv vagy a miniszter külön utasítása alapján az Ellenőrzési Főosztály végzi.

V. Fejezet

JOGORVOSLAT

49. § (1) Ha az eljárásba felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadó

a) bevonásra került, akkor a jogorvoslatra a 19. § d) alpontjában foglaltakat kell alkalmazni;

b) nem kerül bevonásra, akkor a BM-et a jogorvoslat minden szakaszában a PKSzF képviseli.

(2) Jogorvoslat esetén Kezdeményező haladéktalanul intézkedik az eljárás dokumentumainak PKSzF-re történő megküldéséről.

VI. Fejezet

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

50. § Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.

51. § Hatályát veszti a Belügyminisztérium Beszerzési Szabályzatának kiadásáról szóló 2/2013. (I. 31.) BM utasítás.

Dr. Pintér Sándor s. k.,

belügyminiszter

1. melléklet a 6/2016. (IV. 25.) BM utasításhoz

BELÜGYMINISZTÉRIUM
BM Pénzügyi Erőforrás-gazdálkodási Főosztály
Szám:Jóváhagyom:
………………………………………
közigazgatási államtitkár
Egyetértek:
…………………………………….
gazdasági helyettes államtitkár
20......évi közbeszerzési terve
Sor-
szám
A közbeszerzés
tárgya
CPV-kódIrányadó
eljárásrend,
tervezett
eljárási típus
Közbeszerzés
becsült értéke
(nettó) Ft-ban
Időbeli ütemezésA közbeszer-
zés forrása
Az eljárás
lebonyolí-
tásáért
felelős
szervezeti
egység
Az eljárás meg-
indításának
tervezett
időpontja
Szerződés
teljesíté-
sének várható
időpontja vagy
a szerződés
időtartama
I.
Árubeszerzés
II.
Építési
beruházás
III.
Szolgáltatás-
megrendelés
IV.
Építési
koncesszió
V.
Szolgáltatási
koncesszió
VI.
Központosított
közbeszerzés
..........................., 20...........................
……………………………………
főosztályvezető
Pénzügyi Erőforrás-gazdálkodási Főosztály

2. melléklet a 6/2016. (IV. 25.) BM utasításhoz

BELÜGYMINISZTÉRIUM
BM Pénzügyi Erőforrás-gazdálkodási Főosztály
Szám:
Közbeszerzési értékhatár alatti, valamint a Kbt. szerinti kivételi körbe tartozó beszerzések terve
A beszerzés tárgya1A beszerzés
előzetesen
becsült értéke (nettó) Ft-ban
Időbeli ütemezésA beszerzés
forrása2
Az eljárás
lebonyolításáért
felelős szervezeti
egység
A beszerzés
tervezett időpontja
Szerződés
megkötésének
várható időpontja
I. Árubeszerzés
II. Építési beruházás
III. Szolgáltatás-
megrendelés
IV. Építési koncesszió
V. Szolgáltatási koncesszió
Budapest,....................................
………………………………..
aláírás
A nettó ötszázezer forintot meghaladó beszerzéseket kell feltüntetni.
2 A beszerzés forrása lehet: 1. Fejezeti kezelésű előirányzat (meg kell nevezni a sort), 2. BM Igazgatás, 3. Európai uniós forrás (a forrást meg kell nevezni)

3. melléklet a 6/2016. (IV. 25.) BM utasításhoz

NYILATKOZAT
a közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvény 53. § (6) bekezdése szerinti
feltételes közbeszerzési eljárásban a feltétel bekövetkezése esetén biztosítandó fedezet rendelkezésre állásáról
Alulírott..(név, beosztás) nyilatkozom, hogy a Belügyminisztérium a............azonosító jelű,............................................................. .elnevezésű projekt kapcsán támogatásra irányuló igényt nyújtott be/fog benyújtani.*
A Belügyminisztérium mint a közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvény 5. § (1) bekezdés a) pontja szerinti ajánlatkérő közbeszerzési eljárást kíván lefolytatni.................................................................... .beszerzése tárgyában, melynek pénzügyi
fedezetét - tervezetten nettó .... forintot - az elnyert támogatás terhére/a támogatás módosított .... költségvetési
sora terhére* kívánja biztosítani a támogatási szerződés megkötése, támogatói okirat kiadása vagy ezek módosítása
esetén.
Budapest,.....................
név**
beosztás
Záradék:
A közbeszerzési eljárás a közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvény 53. § (6) bekezdése szerinti feltételes
közbeszerzési eljárásban indítható meg, tekintettel arra, hogy a megindítás időpontjában a pénzügyi fedezet nem áll
rendelkezésre.
Budapest, 20.....................
……………………………………………………..
Pénzügyi Erőforrás-gazdálkodási Főosztály
* A nem megfelelő rész törlendő.
** Az európai uniós projektben kötelezettségvállalásra jogosult vezető személy.

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 17/2016. (VIII. 12.) BM utasítás 1. §-a. Hatályos 2016.08.13.

[2] Megállapította a 17/2016. (VIII. 12.) BM utasítás 1. §-a. Hatályos 2016.08.13.

[3] Megállapította a 17/2016. (VIII. 12.) BM utasítás 1. §-a. Hatályos 2016.08.13.

[4] Megállapította a 17/2016. (VIII. 12.) BM utasítás 2. §-a. Hatályos 2016.08.13.

[5] Megállapította a 17/2016. (VIII. 12.) BM utasítás 3. §-a. Hatályos 2016.08.13.

[6] Megállapította a 17/2016. (VIII. 12.) BM utasítás 3. §-a. Hatályos 2016.08.13.

[7] Megállapította a 17/2016. (VIII. 12.) BM utasítás 3. §-a. Hatályos 2016.08.13.

[8] Megállapította a 17/2016. (VIII. 12.) BM utasítás 3. §-a. Hatályos 2016.08.13.

[9] Megállapította a 17/2016. (VIII. 12.) BM utasítás 3. §-a. Hatályos 2016.08.13.

[10] Beiktatta a 17/2016. (VIII. 12.) BM utasítás 3. §-a. Hatályos 2016.08.13.

[11] Beiktatta a 6/2017. (III. 10.) BM utasítás 2. §-a. Hatályos 2017.03.11.

Tartalomjegyzék