Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2011.3.87 A hulladéklerakást megakadályozó kerítés létesítése az erdő védelmét szolgálja, ezért erdészeti létesítménynek minősül. Megépítéséhez az erdészeti hatóság engedélye szükséges [1996. évi LIV. tv. 50. §, 10. §, 13. §, 4. §, 14. §].

A Honvédelmi Minisztérium - mint vagyonkezelő - a Magyar Állam tulajdonában levő 092/19, 092/9 és a 092/10 hrsz.-ú erdő művelési ágú, összesen 45 ha 10 m2-nyi területre bérleti szerződést kötött 2006. február 15-én a felperessel, 2014. december 31. napjáig szóló időtartamra.

A bérleti szerződés rögzítette, hogy az erdőingatlanok jogszerű használója a HM V. V. Erdőgazdaság.

A szerződés értelmében a bérlő az erdőgazdálkodóval köteles együttműködni, és az erdőről és az erdő védelméről szóló 1996. évi LIV. törvény (a továbbiakban: Evt.) szabályait betartani.

A felperes 2008. augusztus 19. napján bejelentéssel élt az Erdészeti Igazgatósághoz, miszerint ezen ingatlanokat a tulajdonos hozzájárulásával az állagmegóvási feladat teljesítése érdekében - így különösen az illegális szemétlerakás elhárítása céljából - kapuk elhelyezése mellett bekeríti.

Csatolta a H. Község Önkormányzat Polgármesterének, H. Város Önkormányzat Polgármesterének, valamint a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-nek támogató hozzájáruló nyilatkozatát.

Az elsőfokú erdészeti igazgatóság a 2008. augusztus 26. napján kelt határozatával engedélyezte a földrészletek bekerítését, majd a 2008. szeptember 11. napján kelt határozatával az engedélyt visszavonta, megállapítva, hogy a bérlő nem tekintendő erdőgazdálkodónak, nem jogosult az erdőterület igénybevételének engedélyezését kérni.

Az eljárás során a HM is nyilatkozott arról, hogy a terület bekerítését nem támogatja.

A felperes fellebbezett a határozat ellen, amelynek elbírálása során az alperes a 2008. november 11. napján kelt másodfokú határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

A felperes ezen határozatok bírósági felülvizsgálatát kezdeményezte. A bíróság jogerős ítéletével a keresetet elutasította.

Ezen eljárással párhuzamosan a kerítés bontásával kapcsolatos eljárás is folyamatban volt, az elsőfokú erdészeti igazgatóság határozatával nem fogadta el a felperesnek a terület bekerítésére vonatkozó bejelentésének tudomásulvételét, és nem engedélyezte a kerítés építését; elrendelte a bontását.

A felperes fellebbezett a határozat ellen, az alperes a 2009. január 14. napján kelt másodfokú határozatával az elsőfokú határozatot részben megváltoztatta, akként, hogy az 1. pontot helybenhagyta, a 3. pontot törölte, a 2. pontot pedig akként változtatta meg, hogy a kerítés elbontására a felperest kötelezte, és az eredeti állapot helyreállítására 30 napos határidőt szabott.

A felperes keresetében az alperes határozatának felülvizsgálatát és hatályon kívül helyezését kérte.

A megyei bíróság a felperes keresetét alaptalannak értékelte, és elutasította azt.

Ítéletének indokolásában kifejtette, hogy a felperes tévesen hivatkozott arra, hogy az erdőterületen emelt kerítés engedélyezése tárgyában a v.-i jegyzőnek van hatásköre.

Az Evt. 4. § (1) bekezdés a) és c) pontjára hivatkozással kifejtette a megyei bíróság, hogy az Evt. hatálya alá tartozó eljárásokban az alperes által helyesen hivatkozott 274/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 10. § e) pontja értelmében az erdészeti hatóság jár el.

A megyei bíróság álláspontja szerint téves az a felperesi hivatkozás, hogy az érintett önkormányzatok és a terület tulajdonosának hozzájárulása alapján jogosult volt az építkezésre.

Az önkormányzatok hozzájárulása irreleváns az engedélyezés szempontjából, tekintettel arra, hogy az ingatlannak nem tulajdonosai, azzal kapcsolatban rendelkezési joguk sincs.

Az ingatlan tulajdonosa a Magyar Állam és kezelője a HM, melynek hozzájáruló nyilatkozata sem lenne önmagában elegendő a létesítmény elhelyezéséhez szükséges erdészeti hatósági engedély hiányában.

A megyei bíróság megítélése szerint nincs jelentősége annak az érvelésnek sem, hogy a hulladéklerakás megelőzése teszi szükségessé a terület bekerítését, hiszen - a céltól függetlenül - a létesítményt csak engedély alapján lehet elhelyezni.

Az Evt. 10. § (1) bekezdés c) pontjára hivatkozással leszögezte a megyei bíróság, hogy ezen rendelkezésben megfogalmazott jogszabályi feltételek fennállnak, hiszen a kerítés erdőterületen található; a felperes hivatkozása szerint is a hulladéklerakás megakadályozását, azaz az erdő védelmét szolgálja, amely - a jogalkotó megfogalmazásából is kitűnően - erdőgazdálkodási tevékenység.

Az Evt. 13. § (1) és (2) bekezdésére, 14. § (1) bekezdés f) pontjára, 50. § (1) bekezdés b) pontjára és a 29/1997. (IV. 30.) FM rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 7. § (1) bekezdésére hivatkozással megállapította a megyei bíróság, hogy ezen jogszabályi rendelkezések alapján a kerítés erdészeti létesítménynek minősül, amely kizárólag az erdészeti hatóság engedélyével építhető; erre irányuló kérelmet pedig kizárólag az erdőgazdálkodó jogosult benyújtani, a bérlő nem.

Hangsúlyozta a megyei bíróság, hogy az Evt. 65. § a), b), c), d) pontja rögzíti, hogy mi tekintendő az erdőterület igénybevételének, amely tevékenységhez a 66. § (1) bekezdése szerint az erdészeti hatóság előzetes engedélye szükséges.

Jelen esetben nincs szó a fenti szabályok szerinti erdőterület igénybevételéről, kizárólag az Evt. 10. § (1) bekezdés c) pontjában szabályozott erdészeti létesítmény - azaz a kerítés - elhelyezéséről, melyhez a Vhr. 7. § (1) bekezdése alapján az erdészeti hatóság engedélye szükséges.

A fentiek alapján megállapította a megyei bíróság, hogy az alperes az irányadó jogszabályok helyes értelmezésével és alkalmazásával döntött, amikor az engedély nélküli kerítés bontását elrendelte, ezért a Pp. 339. § (1) bekezdése alapján a keresetet elutasította.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, elsődlegesen annak hatályon kívül helyezését kérte, a keresetében foglaltakat fenntartotta, másodlagosan - a jogerős ítélet hatályon kívül helyezése mellett - a megyei bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását kérte.

Tévesnek tartotta azon ítéleti megállapítást, hogy nem rendelkezett jogosultsággal a kerítés építése iránti engedélykérelem benyújtására.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!