Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2017.4.137 Jogorvoslati szolgáltatási díj a magyar állami ösztöndíjas hallgatóra nem szabható ki [1952. évi III. tv. (Pp.) 335/A. § (1) bek., 2011. évi CCIV. tv. (Nftv.) 81. § (2) bek., 82. § (1) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes az alperes hallgatójaként 2015. április 30-án "Egyéb kérések/13720" azonosítójú kérelmet nyújtott be az egyetem felé. Ebben kérte a szabályosan megírt és beadott számonkérése második és harmadik feladatának kijavítását és értékelését, valamint ennek beszámítását a teljes dolgozata értékelésébe. Az elsőfokú egyetemi szervként eljárt Dr. T. G. oktatási dékánhelyettes határozatával a felperes kérelmének részben helyt adott. Egyrészt rögzítette, hogy a kérdéses feladatok kijavítását az oktatók az érintett hallgatók kérésére vállalják, de azok a végeredménybe nem számíthatók be a beugró kérdések nem elfogadható szintre történő megoldása esetén. Az oktatási dékánhelyettes határozatát a Kari Tanulmányi Bizottság (a továbbiakban: KTB) által rá átruházott hatáskörben hozta meg.

[2] Az elsőfokú határozattal szemben a felperes fellebbezést terjesztett elő, az alperes a 2015. május 27-én kelt 5/2015/HJB/VIK. számú határozatával az elsőfokú határozatot hatályában fenntartotta. Kötelezte a felperest a hallgatók által fizetendő egyéb díjakról szóló 2/2013. (I. 31.) Rektori Utasítás (a továbbiakban: Utasítás) 1. § (2) bekezdés i) pontja alapján 3000 forint szolgáltatási díj megfizetésére. Az indokolásban kifejtette, a felperes számonkérése a Tanulmányi és Vizsgaszabályzat (a továbbiakban: TVSZ) vonatkozó szabályainak megfelelően történt, az első fokon eljárt szerv jogszabálysértést nem követett el. Az alperes eljárt eseti bizottságának elnökeként a másodfokú határozatot Dr. B. T. írta alá.

A kereseti kérelem

[3] A felperes keresetében eljárási és anyagi jogi jogszabálysértésekre hivatkozással kérte az alperesi határozat bírósági felülvizsgálatát. Az első bírósági tárgyaláson meghatalmazottja képviselte, aki a keresetet változatlanul fenntartotta. Ezt követően a felperes részére az illetékes hatóság pártfogó ügyvédet rendelt ki, aki a második bírósági tárgyaláson szóban és írásban előterjesztett nyilatkozatában új jogszabálysértéseket jelölt meg.

Az elsőfokú ítélet

[4] A közigazgatási és munkaügyi bíróság jogerős ítéletében a keresetet elutasította. Megállapította, a jogorvoslati kérelem elbírálása során nem járt el olyan személy, aki az elsőfokú határozatot hozta, nincs adat, amely az alperesi elnök tárgyilagos és befolyásmentes eljárása ellen szólna. A TVSZ alkotmányossági és törvényességi vizsgálata nem tárgya a közigazgatási pernek. Nem releváns az a felperesi hivatkozás, hogy az elsőfokú határozat nem felel meg a formai követelményeknek, mert a per tárgya az alperesi határozat felülvizsgálata. Az ügy érdemére nem hat ki azon eljárási jogszabálysértés, miszerint a támadott határozat bélyegzőt nem tartalmaz. Az alperesi határozat indokolása a rendelkező résszel egy ponton ellentmondásban van, de a döntés rendelkező része egyértelmű, annak tartalma pontosan megállapítható.

[5] Az elsőfokú bíróság hangsúlyozta, a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény (a továbbiakban: Nftv.) 81. § (2) bekezdésében megjelölt mentesség nem terjed ki a felperesre kiszabott jogorvoslati szolgáltatási díjra. Ebben a körben különbséget kell tenni az igazgatási szolgáltatási díj és az eljárási szolgáltatási díj között, melyet megtesz az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Itv.) is. Az Utasítás alapján a fellebbezési szolgáltatási díját az alperes jogszerűen terhelte a felperesre. Nem helytálló az a felperesi hivatkozás, mely szerint az alperes nem határozott a fellebbezésében foglalt kérelméről, hogy mentesítsék a szolgáltatási díj alól. Annak megfizetésére kötelezés egyben döntés arról is, hogy a mentesítési kérelem elutasításra került. A bíróság rámutatott, a felperes keresetét legkésőbb az első tárgyaláson változtathatja meg, így nem vehetők figyelembe az ügy második érdemi tárgyalásán tett felperesi hivatkozások a TVSZ 9. § (4), (5) bekezdésének, 13. § (1) és (4) bekezdésének, valamint a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) 339/B. §-ának megsértésére vonatkozóan. A felperes meghatalmazottja az első érdemi tárgyaláson maga fejtette ki, hogy az alperes határozati érdemét nem vitatják, mert nem tisztességes eljárásban született meg ez a döntés.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[6] A jogerős ítélet ellen a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet annak az alperesi és elsőfokú határozatra is kiterjedő hatályon kívül helyezése és az elsőfokú szerv új eljárásra kötelezése iránt. Érvelése szerint az ítélet sérti a Pp. 7. §-át, 151. § (1) bekezdését, 221. § (1) bekezdését, 335/A. §-át, 339/B. §-át, az Nftv. igazgatási szolgáltatási díjra vonatkozó rendelkezéseit, a felsőoktatásban részt vevő hallgatók juttatásairól és az általuk fizetendő egyes térítésekről szóló 51/2007. (III. 26.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Rendelet) előírásait és a TVSZ 9. § (4), (5) bekezdéseit, valamint 13. § (1), (4) bekezdéseit.

[7] Hangsúlyozta, jogi képviselője a második tárgyaláson jogi álláspontját fejtette ki, ami nem tekinthető a kereset módosításának vagy kiterjesztésének. Ebből adódóan a bíróságnak érdemben el kellett volna bírálnia az anyagi jogszabálysértésekre vonatkozó előadásait. A bíróság nem megfelelően értelmezte az Nftv. igazgatási szolgáltatási díjra irányadó szabályait. A hallgató jogorvoslati eljárásért kirótt 3000 forintos szolgáltatási díj a képzés keretébe tartozó díjnak minősül, melynek kiszabását az Nftv. 81. § (2) bekezdése tiltja. Helytelenül állapította meg a bíróság, miszerint különbséget kell tenni az eljárási szolgáltatási díj és az igazgatási szolgáltatási díj között. Az alperesen kívüli 53 felsőoktatási intézmény a jogorvoslatokért díjat semmilyen formában nem szed, az alperes ilyen díjat kiszabó döntése ellentétes az egyenlő bánásmód követelményével.

[8] A felperes rámutatott, a bíróság nem vizsgálta azt a felvetését, hogy a jogorvoslati díj elengedés iránti kérelme érdemben nem került elbírálásra és az alperes nem tartotta be a Pp. 339/B. §-ában és a Rendeletben előírt kötelezettségeit. A bíróság az első felperesi beadványban megfogalmazott kérés ellenére nem adott előzetes tájékoztatást a pártfogó ügyvéd kijelölésének menetéről, ezen nyomós okból az első érdemi tárgyalást nem halasztotta el, ami a felperes hátrányára szolgált, mert ő nem volt tisztában az első érdemi tárgyalás jelentőségével. Jogszabálysértő az ítélet azon része is, miszerint ellene fellebbezésnek nincs helye.

[9] Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában fenntartását indítványozta.

A Kúria döntése és jogi indokai

[10] A felülvizsgálati kérelem kisebbrészt alapos, na­gyobb­részt alaptalan.

[11] A Pp. 275. § (1) és (2) bekezdésére figyelemmel a felülvizsgálati eljárásban bizonyítás felvételének nincs helye, a Kúria a felülvizsgálati kérelem elbírálása során a rendelkezésre álló iratok alapján dönt. A jogerős ítélet csak a felülvizsgálati kérelem és a csatlakozó felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálható felül.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!