Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH+ 2013.5.188 Amennyiben az alperes jogi személy névhasználata a bejegyzésének időpontjában a tevékenységének földrajzi területére tekintettel nem jogtalan, utóbb nem válhat jogtalanná azáltal, hogy a korábban bejegyzett - hasonló elnevezésű és működési körű - más területen működő jogi személy a tevékenységét később az alperes földrajzi működési területére is kiterjeszteti [Ptk. 77. §].

A jogerős ítélet - helybenhagyva az elsőfokú bíróság ítéletét - megállapította, hogy az alperes a "Q." vezérszó használatával megsértette a felperes névviseléshez fűződő jogát és az alperest a sérelmes helyzet 15 napon belül való megszüntetésére kötelezte azzal, hogy mellőzze cégnevéből és rövidített elnevezéséből a "Q." vezérszót. Elrendelte a jogerős ítélet megküldését a Hajdú-Bihar Megyei Bíróság Cégbírósága részére a szükséges intézkedések megtétele végett. Kötelezte az alperest az első- és másodfokú perköltség felperes részére történő megfizetésére, valamint az államnak az elsőfokú eljárási illeték megtérítésére.

A jogerős ítélet alapjául szolgáló tényállás szerint a b.-i székhelyű felperest az 1991. december 16-án kelt létesítő okirata alapján a Fővárosi Bíróság, mint Cégbíróság 1992. július 16-án jegyezte be a cégjegyzékbe Q. Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. elnevezéssel és Q. Kft. rövidített cégnévvel. A felperes neve 1996. február 28-ától Q. Z. Kft. elnevezésre változott. A felperes oktatási fő tevékenységi körén belül elsősorban nyelvoktatást folytat. A "Q." elnevezést a felperes franchise hálózat útján is értékesíti különböző gazdasági társaságok részére, amelyek "Q. Z." elnevezés használatával folytatnak nyelvoktatást az ország számos pontján, így D.-ben is. A felperes a jogosultja a 2007. július 3-i elsőbbségű "Q." szóvédjegynek is. A d.-i székhelyű alperes gazdasági társaságot a Hajdú-Bihar Megyei Bíróság, mint Cégbíróság "Q." 1. Oktatási Bt. elnevezéssel 1996. július 3-án jegyezte be a cégjegyzékbe. A cég rövidített elnevezése a megalakulásától kezdődően: "Q." 1. Bt. Az alperes bejegyzett főtevékenységének megfelelően oktatási tevékenységet végez.

A felperes keresetében kérte megállapítani: az alperes a "Q." vezérszó használatával megsértette a névviseléshez fűződő személyiségi jogát, ezért kérte az alperest a jogsértés abbahagyására és a sérelmes helyzet megszüntetésére kötelezni. Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Vitatta, hogy a két cég elnevezése összetéveszthető, illetve a felperessel hasonló működési körben és azonos területen tevékenykednek.

A jogerős ítélet indokolása szerint a felperes és az alperes cégnevében is egyaránt a "Q." szó minősül vezérszónak, az elnevezés további részei a felperes nevében a tevékenységére és a társasági formára utalnak, míg az alperes cégnevében a vezérszó számmal való kiegészítése a felperes cégnevétől való elhatárolásra nem alkalmas. A vezérszavak hasonlósága miatt ezért a cégnevek összetéveszthetősége megállapítható. Mindkét cég hasonló működési körben, azonos területen fejti ki a tevékenységét. A perben rendelkezésre álló adatok alapján azt ugyan nem lehet kétséget kizáró módon megállapítani, hogy az alperes ténylegesen nyelvoktatási tevékenységet is végez, az azonban megállapítható, hogy az oktatói tevékenységén belül a nyelvoktatás végzésére képes, illetve arra alkalmas társaságként hirdeti magát az interneten. A névviselési jog megsértésének megállapításához azonban a tevékenységek hasonlósága is elegendő. A felek működési területeinek vizsgálata szempontjából pedig az alperes téves álláspontjával szemben, nem a bejegyzéskori, hanem a jelenlegi állapot az irányadó, amelyből megállapítható, hogy a felek hasonló tevékenységüket részben azonos működési területen, D.-ben folytatják. A másodfokú bíróság megállapítása szerint nem sértett eljárási szabályt az elsőfokú bíróság azzal, hogy az interneten közzétett adatokat az alperes tevékenységének bizonyítékaként értékelte, amelyek egyébként köztudomású tényként figyelembe vehetők. Mindezek alapján a jogerős ítélet a Ptk. 77. § (3) és (4) bekezdései alapján megállapította, hogy az alperes megsértette a felperes névviseléshez fűződő jogát. Ezért a Ptk. 84. § (1) bekezdés a) pontja alapján a jogsértést megállapította, az alperest a b) és d) pont alapján a vezérszó nevében történő használatától eltiltotta és a 2006. évi V. tv. 76. § (1) bekezdés b) pontja alapján rendelkezett az ítélet cégbíróság részére való megküldéséről.

A jogerős ítélet ellen, jogszabálysértésre hivatkozással az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, tartalmilag annak hatályon kívül helyezése és elsődlegesen a kereset elutasítása, másodlagosan az első- vagy másodfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítása érdekében. Felülvizsgálati álláspontja szerint tévesen állapították meg az eljárt bíróságok, hogy a két cég vezérszava azonos. A felperes cégnevében a "Q. Z.", míg az ő esetében "Q. 1." szóösszetétel tekinthető a cég vezérszavának, amelyek így nem összetéveszthetők. Tévesen tekintette a jogerős ítélet a cégek működési területeinek vizsgálata szempontjából a keresetlevél benyújtásakor érvényes állapotot is irányadónak az alapításkori állapot figyelembevétele helyett. Az alapításkori állapot szerint ugyanis a felperes tevékenysége kizárólag B.-re, az övé pedig D.-re korlátozódott, így a működési területük eltérő. Az pedig, hogy a felperes a tevékenységét a franchise hálózat keretében ma már országos szinten fejti ki, az ő korábbi jogszerű névhasználatát utóbb nem teheti jogellenessé. Tévesen fogadták el az eljárt bíróságok a nyelvoktatási tevékenység végzésére, illetve annak lehetőségére alkalmas bizonyítékként az interneten megjelent hirdetéseket, mivel azok tartalmáért felelősség nem terheli. A Pp. 206. §-ának megsértésével vette a jogerős ítélet köztudomású tényként figyelembe az interneten elérhető adatokat. A bíróságok által ugyanis a keresőprogram használata hivatalból való bizonyításnak minősül, amely nem megengedett.

A felperes "csatlakozó felülvizsgálati kérelem" elnevezésű beadványában a jogerős ítélet "helybenhagyását" kérte. Hangsúlyozta, hogy cégének "Q." vezérszavát cégkivonattal igazolta és az alperessel egyezően a nyelvoktatást is magában foglaló "máshová nem sorolt egyéb oktatás" főtevékenységük azonos. Az interneten elérhető oldalak pedig a mai napig is a nyelvoktató cégek között sorolják fel az alperest és az interneten akciós angol tanfolyam hirdetése is megtalálható az alperes adataival.

A Kúria a felperes csatlakozó felülvizsgálati kérelmét, amely tartalma szerint - a Pp. 275. § (3) bekezdése értelmében helyesen - a jogerős ítélet hatályában való fenntartására irányult, a Pp. 270. § (1) bekezdésének alkalmazásával a Pp. 3. § (2) bekezdése alapján, tartalma alapján felülvizsgálati ellenkérelemnek tekintette.

A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint alapos.

A Ptk. 77. § (3) bekezdése szerint a jogi személy nevének különböznie kell azoknak a korábban nyilvántartásba vett jogi személyeknek a nevétől, amelyek hasonló működési körben és azonos területen tevékenykednek. A (4) bekezdés alapján a névviselési jog sérelmét jelenti különösen, ha valaki jogtalanul más nevét használja, vagy jogtalanul máséhoz hasonló nevet használ.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!