Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 2017.8.252 Az információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás megvalósítható adatbevitellel, adat módosításával, törlésével, hozzáférhetetlenné tételével, továbbá minden más olyan művelet elvégzésével, amely az információs rendszert befolyásolja, és ezzel kárt okoz.

A pénzintézet internetes felületén végrehajtott olyan pénzügyi műveletek azonban, amelyek a pénzintézettel megkötött NET számlacsomagnak, illetve az internetbanki szerződésben foglaltaknak megfelelnek, a számítógépes rendszer rendeltetésszerű igénybevételét jelentik, ezért az információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás különös részi tényállását (e bűncselekményt) nem valósítják meg [Btk. 375. § (1) bek., (2) bek. a) pont].

[1] Az elsőfokú bíróság a 2015. november 12-én kelt és a törvényszék a 2016. június 14-én jogerős ítéletével az I. r. és a II. r. terheltet bűnösnek mondta ki a Btk. 375. § (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés a) pontja szerint minősülő társtettesként elkövetett információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás bűntettében, és ezért az I. r. terheltet 1 év börtönben végrehajtandó - 2 év próbaidőre felfüggesztett - szabadságvesztésre, míg a II. r. terheltet 1 év 6 hónap börtönben végrehajtandó - 3 év próbaidőre felfüggesztett - szabadságvesztésre ítélte.

[2] A jogerős ítélet ellen az I. és II. r. terhelt védőjük útján a Be. 416. § (1) bekezdés a), b) és c) pontjára hivatkozással nyújtott be felülvizsgálati indítványt.

[3] A felülvizsgálati indítvány elsődlegesen a Be. 416. § (1) bekezdés a) és b) pontja alapján az I. és II. r. terhelt felmentését indítványozza azzal az indokolással, hogy a terheltek bűnösségének megállapítása a büntető anyagi jogszabályok megsértésével történt, másrészt a cselekmény törvénysértő minősítése miatt törvénysértő büntetést szabtak ki, másodlagosan a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontja alapján feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező eljárási szabálysértés miatt, a törvényes vád hiányára figyelemmel az eljárás megszüntetését, harmadsorban a megtámadott határozat hatályon kívül helyezését és a másodfokú bíróság új eljárás lefolytatására utasítását indítványozta.

[4] A felülvizsgálati indítvány szerint az elsőfokú ítélet minősítése is törvénysértő volt, mert az egyik tényállási elem, a rábízás nem volt megállapítható, másrészt a másodfokú bíróság - amely egyébként ezt helyesen felismerte - ugyancsak tévesen minősítette a cselekményt, mert a Btk. 375. §-ában rögzített bűncselekmény védett jogi tárgya maga az informatikai rendszer, és ezt a bűncselekményt ennek kijátszásával lehet elkövetni, erről pedig a történeti tényállás szerint szó sem lehetett.

[5] A felülvizsgálati indítvány arra is hivatkozott, hogy a Legfelsőbb Bíróság törvényes váddal kapcsolatos kollégiumi véleményében írtakkal szemben a bíróság a Be. 267. § (1) bekezdés k) pontjával ellentétben a vád képviselőjét sem kereste meg és az eljárást sem szüntette meg.

[6] Az I. és II. r. terhelt szerint az alapügyben eljárt bíróságok nem vették figyelembe a becsatolt hanganyagon elhangzottakat, miszerint az idős hölgynek semmiféle tudomása nem volt arról, hogy általa eljárások lettek megindítva a terheltekkel szemben.

[7] Hivatkoznak arra is, hogy az N. F.-né javára szóló végrendelet tartalmilag inkább "egyfajta meghagyás" volt, és ezzel kapcsolatosan részletesen ismertetik D.-né vallomását a végrendelet aláírásával kapcsolatosan.

[8] Álláspontjuk szerint az N. F.-né javára szóló végrendelet hamis, azt nem a végrendelkező írta, azonban a bíróságok az ezzel kapcsolatos szakértői vizsgálat elrendelésére vonatkozó bizonyítási indítványaikat elutasították.

[9] Amennyiben esetlegesen nem hamis, akkor viszont érvénytelen, így életbe lép a II. r. terhelt javára szóló végrendelet.

[10] A felülvizsgálati indítvány szerint a másodfokú bíróság súlyos eljárási szabálysértést követett el, amikor a vádhoz kötöttség elvét és a tettazonosság szükségességét figyelmen kívül hagyva, a vádhatóság felhívása nélkül önhatalmúlag változtatta meg a cselekmény minősítését, így a terheltek el lettek zárva attól, hogy a vádat megismerjék.

[11] Erre figyelemmel indítványozták, hogy a Kúria nyilvános ülésen vizsgálja felül a megtámadott határozatokat.

[12] A Legfőbb Ügyészség a felülvizsgálati indítványt részben törvényben kizártnak, részben alaptalannak tartva a megtámadott határozatok hatályában fenntartását indítványozta.

[13] Ugyanakkor az ügyészség is észrevételezte, hogy a másodfokú bíróság tévedett, amikor a terheltek cselekményének minősítését megváltoztatta, és eljárási szabálysértést is elkövetett, amikor a megváltozott minősítésre figyelemmel nem vizsgálta az illetékességi szabályokat, azonban az elsőfokú bíróság helyes és törvényes minősítésére figyelemmel nem valósult meg feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező eljárási szabálysértés.

[14] A Legfőbb Ügyészség átiratára tett észrevételében az I. és a II. r. terhelt megismételte, hogy a másodfokú bíróság törvényt sértett, amikor a Be. 267. § (1) bekezdés k) pontjában írtakra figyelemmel az ügyész megkeresése nélkül, önkényesen változtatta meg a cselekmény minősítését, holott ezt a Kúria 1. BK véleménye is előírja.

[15] A felülvizsgálati indítvány a tényállást támadó részében törvényben kizárt, ugyanis a Be. 423. § (1) bekezdése szerint a bíróság által megállapított tényállás sem közvetlenül, sem közvetve a bizonyítékok mérlegelésén keresztül nem támadható.

[16] A felülvizsgálati indítvány olyan végrendeletekre, és azzal kapcsolatos tanúvallomásokra hivatkozik, amelyek a bíróság által megállapított tényállásban még csak érintőlegesen sem szerepelnek, sőt a másodfokú bíróság az ezek valódiságával kapcsolatos bizonyítási indítványokat mint szükségtelent el is utasította, következésképpen mindez felülvizsgálat alapját sem képezheti.

[17] Az tehát, hogy ezen végrendelet készítésének melyek voltak a körülményei, érvényes vagy érvénytelen, illetve melyik hamis, már az alapeljárás során sem képezte vizsgálat tárgyát, következésképpen a felülvizsgálat szempontjából e körülmények érdektelenek, ugyanis bizonyításra nincs törvényes lehetőség.

[18] A felülvizsgálati indítvány a továbbiakban a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontjára figyelemmel arra hivatkozott, hogy a másodfokú bíróság eljárási szabálysértést követett el, amikor az ügyészség megkeresése nélkül változtatta meg az elsőfokú bíróság minősítését.

[19] Ez a hivatkozás azonban alaptalan, ugyanis a Kúria számos eseti döntésében rámutatott, hogy nem értékelhető a törvényes vád hiányaként és a vádon túlterjeszkedésként az, ha a bíróság egy bűncselekmény törvényi tényállását megvalósító elkövetési magatartás kapcsán a tettazonosság keretei között eltér mind a vád, mind az elsőfokú bíróság minősítésétől, ugyanis a másodfokú bíróságot csupán az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás köti a felülbírálat során.

[20] A vádelv ugyanis nem jelent minden részletre, így a minősítésre is kiterjedő szükségszerű azonosságot, annál is inkább, miután a bíróság nincs kötve a vádbeli minősítéshez, s az eltérő minősítéshez nem szükséges az ügyészi nyilatkozat beszerzése sem.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!