Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

32014D0404[1]

2014/404/EU: A Tanács határozata ( 2014. június 20. ) az Ausztriában fennálló túlzott hiányról szóló 2010/282/EU határozat hatályon kívül helyezéséről

A TANÁCS HATÁROZATA

(2014. június 20.)

az Ausztriában fennálló túlzott hiányról szóló 2010/282/EU határozat hatályon kívül helyezéséről

(2014/404/EU)

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 126. cikke (12) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság ajánlására,

mivel:

(1) A Bizottság ajánlása alapján 2009. december 2-án a 2010/282/EU határozattal (1) a Tanács megállapította, hogy Ausztriában túlzott hiány áll fenn. A Tanács megállapította, hogy a 2009-re tervezett államháztartási hiány 3,9 % volt, tehát túllépte a Szerződés szerinti, a GDP 3 %-ában meghatározott referenciaértéket, míg a bruttó államadósság a tervek szerint 2009-ben a GDP 68,2 %-a volt, vagyis túllépte a Szerződés szerinti, a GDP 60 %-ában meghatározott referenciaértéket. A 2009-es államháztartási hiány és államadósság mértékét utóbb a GDP 5,5 %-ára, illetve 116,4 %-ára módosították.

(2) 2009. december 2-án a Szerződés 126. cikkének (7) bekezdésével és a 1467/97/EK tanácsi rendelet (2) 3. cikkének (4) bekezdésével összhangban a Tanács a Bizottság ajánlása alapján ajánlást intézett Ausztriához azzal a céllal, hogy legkésőbb 2013-ig szüntesse meg a túlzott hiányt. Az említett tanácsi ajánlást nyilvánosságra hozták.

(3) A Szerződésekhez csatolt, a túlzott hiány esetén követendő eljárásról szóló jegyzőkönyv 4. cikkével összhangban a Bizottság biztosítja a túlzott hiány esetén követendő eljárás végrehajtásához kapcsolódó adatokat. A jegyzőkönyv alkalmazásának részeként a 479/2009/EK tanácsi rendelet (3) 3. cikkével összhangban a tagállamok évente kétszer, konkrétan április 1-jéig és október 1-jéig kötelesek közölni az államháztartási hiányra, az államadósságra és más kapcsolódó változókra vonatkozó adatokat.

(4) Annak mérlegelésekor, hogy indokolt-e a túlzott hiány fennállásáról szóló határozat hatályon kívül helyezése, a Tanácsnak a közölt adatok alapján kell döntést hoznia. Emellett a túlzott hiány esetén követendő eljárás megszüntetésére csak akkor kerülhet sor, ha a Bizottság előrejelzései szerint a hiány az előrejelzésnek megfelelő időtávon nem haladja meg a Szerződés szerinti, a GDP 3 %-ában meghatározott referenciaértéket (4).

(5) Ausztria 2014. áprilisi adatszolgáltatását követően a Bizottság (Eurostat) által a 479/2009/EK rendelet 14. cikkével összhangban rendelkezésre bocsátott adatok, a 2014-2018 közötti időszakra vonatkozó stabilitási program és a Bizottság szolgálatainak 2014. tavaszi előrejelzése alapján az alábbi következtetések magalapozottak:

- Az osztrák államháztartási hiány azt követően, hogy 2010-ben a GDP 4,5 %-ának megfelelő értékkel tetőzött, már 2011-re 2,5 %-ra, azaz a Szerződésben meghatározott 3 %-os referenciaérték alá csökkent. Ez az eredetileg tervezett költségvetési hatáshoz képest jelentkező javulás részben a KA Finanz "rossz bank" feltőkésítésére fordított (a GDP mintegy 0,4 %-ának megfelelő összegű) kormányzati kiadások elszámolásával függött össze. Nevezetesen e tételek a 2012. év kormányzati számláin jelentek meg, amikor a feltőkésítés hatásait a bank pénzügyi beszámolója alapján megerősítették. A hiány csökkenése kisebb mértékben a kiadásoknak a kormányzat valamennyi szintjén a vártnál alacsonyabb alakulására és a vártnál magasabb bevételeket eredményező kedvezőbb gazdasági környezetre vezethetők vissza. Ellentmondva mind a nemzeti, mind a bizottsági előrejelzéseknek, az államháztartási hiány 2012-ben is a GDP 2,6 %-a volt, azaz a GDP 3 %-a alatt maradt. Ugyanakkor a pénzügyi ágazat helyreállítása céljából kilátásba helyezett, a következő években adott esetben a GDP 3 %-a fölötti hiányt eredményező esetleges további műveletekkel kapcsolatos kockázatok miatt a Bizottság nem fogalmazott meg idejekorán ajánlást a túlzotthiány-eljárás megszüntetésére irányulóan. Ezek a kockázatok azonban csak részben igazolódtak be, és 2013-ra vonatkozóan Ausztria a GDP 1,5 %-ának megfelelő hiányról számolt be. A hiány további csökkenése nagymértékben a várakozásokat meghaladó - a GDP 0,6 %-ának megfelelő - összegű egyszeri, például a mobiltelefon-frekvencia értékesítésből származó bevételeknek köszönhető.

- A 2014-2018 közötti időszakra vonatkozó, az osztrák kormány által 2014. április 29-én elfogadott stabilitási programban vázolt tervek szerint az államháztartási hiány 2014-ben a GDP 2,7 %-ára nő, majd 2015-ben a GDP 1,4 %-ának megfelelő értékre csökken. A Bizottság szolgálatainak 2014. tavaszi előrejelzése 2014-re 2,8 %-os, 2015-re 1,5 %-os GDP-arányos hiánnyal számol. Így a tervek szerint a hiány az előrejelzés távlatában a Szerződés szerinti, a GDP 3 %-ában meghatározott referenciaérték alatt marad. Annak érdekében továbbá, hogy elkerüljék a középtávú költségvetési cél eléréséhez szükséges kiigazítási pályától való tervezett jelentős mértékű eltérést, a 473/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (5) keretében a kormány bejelentett egy sor pótlólagos megtakarítást és a vártnál magasabb bevételt, amelyeket a Bizottságnak küldött levelében is megerősített, és amelyeket a Bizottság a GDP 0,2 %-ának megfelelő értékűnek talált.

- Az államháztartási hiány 2014-es növekedése a Hypo Alpe Adria bank értékvesztett eszközeinek felszámolására létrehozott vagyonkezelő szervezethez (Abbaueinheit) kötődik. A Hypo Alpe Adria felszámolására létrehozott struktúra hatását a kormány által kinevezett külső szakértőkből álló tanácsadó csoport legfeljebb 4 milliárd EUR-ra (a GDP 1,2 %-a) becsüli, beleértve azt a 750 millió EUR összegű tőkejuttatást is, amely 2014-ben már megvalósult. A hiánynövelő hatás végső mértéke a Hypo Alpe Adria eszközeinek független eszközminőség-elemzésétől fog függni, amelyet még az év hátralévő részében el fognak végezni azért, hogy az Eurostat értékelhesse a művelet statisztikai hatását. A rendelkezésre álló, a szakértői csoport által elvégzett értékelés kellőképpen óvatosnak tűnik, következésképp megalapozottnak tekinthető. Ugyanakkor nem zárható ki, hogy a műveletnek nagyobb hiánynövelő hatása lesz. A 2014-re vonatkozó hiány-előrejelzést övező lefelé mutató kockázatok közül ez a legjelentősebb. Ezzel együtt, és figyelembe véve a kormány által a Bizottság szolgálatainak 2014. tavaszi előrejelzése közzétételét követően bejelentett, várhatóan az államháztartási hiány további csökkenését eredményező, pótlólagos diszkrecionális intézkedéseket is, a 2014-es hiánnyal kapcsolatos kockázatok összességében kiegyensúlyozottnak tűnnek.

- A strukturális - azaz a gazdasági ciklusnak megfelelően kiigazított, továbbá az egyszeri és egyéb átmeneti intézkedések hatásától megtisztított - államháztartási egyenleg 2011 és 2013 között a tanácsi ajánlásokkal összhangban évente átlagosan a GDP 0,7 %-ának megfelelő értékkel javult. A Bizottság szolgálatainak 2014. tavaszi előrejelzése, a 2014. április 29-én benyújtott, aktualizált költségvetésiterv-javaslatra és a kormány által 2014. május 12-én bejelentett pótlólagos intézkedésekre vonatkozó értékelése alapján a strukturális egyenleg várhatóan enyhén javulni fog 2014-ben. Ezzel összefüggésben úgy tűnik, hogy a strukturális egyenleg 2014. évi kiigazítása a GDP 0,5 %-ának megfelelő mértékben el fog maradni a középtávú költségvetési cél eléréséhez szükséges mértéktől, ami azt sugallja, hogy a Stabilitási és Növekedési Paktum prevenciós ágának való teljes körű megfelelés érdekében - a szükséges kiigazítási pályától való jelentős eltérés kockázatának kialakulása miatt - meg kell erősíteni a költségvetési intézkedéseket.

- A GDP-arányos adósságráta 2009 és 2013 között 69,2 %-ról 74,5 %-ra nőtt. Az előrejelzések szerint a bruttó államadósság 2014-ben a GDP mintegy 80 %-ának megfelelő mértékűre nő, aminek hátterében elsősorban az áll, hogy a Hypo Alpe Adria értékvesztett eszközeinek a vagyonkezelő szervezetre történő átruházásával összefüggésben felmerülő kötelezettségeket az államháztartás adósságának részeként számolták el.

(6) A túlzott hiány megszüntetését követő évtől, azaz 2014-től kezdődően Ausztria a Stabilitási és Növekedési Paktum prevenciós ágába tartozik, és megfelelő ütemben kell előrehaladnia középtávú költségvetési céljának elérése felé, beleértve a kiadási referenciaérték tiszteletben tartását, továbbá megfelelő előrehaladást kell tennie az adósságkritérium teljesítése felé, a 1467/97/EK rendelet 2. cikke (1a) bekezdésének megfelelően.

(7) A Szerződés 126. cikke (12) bekezdésének megfelelően a túlzott hiány fennállásáról szóló tanácsi határozatot hatályon kívül kell helyezni, ha a Tanács úgy ítéli meg, hogy az érintett tagállamban megszüntették a túlzott hiányt.

(8) A Tanács véleménye szerint Ausztriában a túlzott hiány kiigazítása megtörtént, ezért a 2010/282/EU határozatot hatályon kívül kell helyezni,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Átfogó értékelés alapján megállapítást nyert, hogy Ausztriában megtörtént a túlzott hiány kiigazítása.

2. cikk

A 2010/282/EU határozat hatályát veszti.

3. cikk

Ennek a határozatnak az Osztrák Köztársaság a címzettje.

Kelt Luxembourgban, 2014. június 20-án.

a Tanács részéről

az elnök

G.A. HARDOUVELIS

(1) A Tanács 2009. december 2-i 2010/282/EU határozata az Ausztriában fennálló túlzott hiányról (HL L 125., 2010.5.21., 32. o.).

(2) A Tanács 1997. július 7-i 1467/97/EK rendelete a túlzott hiány esetén követendő eljárás végrehajtásának felgyorsításáról és pontosításáról (HL L 209., 1997.8.2., 6. o.).

(3) A Tanács 2009. május 25-i 479/2009/EK rendelete az Európai Közösséget létrehozó szerződéshez csatolt, a túlzott hiány esetén követendő eljárásról szóló jegyzőkönyv alkalmazásáról (HL L 145., 2009.6.10., 1. o.).

(4) "A Stabilitási és Növekedési Paktum végrehajtásának részletes leírása, valamint iránymutatások a stabilitási programok és konvergenciaprogramok tartalmára és formájára vonatkozóan" c. útmutatóval (2012. szeptember 3.) összhangban. Lásd: http://ec.europa.eu/economy_finance/economic_governance/sgp/pdf/coc/code_of_conduct_en.pdf

(5) Az Európai Parlament és a Tanács 2013. május 21-i 473/2013/EU rendelete a költségvetésiterv-javaslatok monitoringjára és értékelésére, valamint az euroövezeti tagállamok túlzott hiánya kiigazításának biztosítására vonatkozó közös rendelkezésekről (HL L 140., 2013.5.27., 11. o.).

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32014D0404 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32014D0404&locale=hu