Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2010.2286 A Bt. beltagja, mint mögöttes felelős határozatok bíróság általi felülvizsgálata iránt indított perben vitathatja a határozatok jogszerűségét arra alapítottan, hogy nincs jogerős határozaton alapuló, esedékes és meg nem fizetett adótartozás [2003. évi XCII. tv. 143. §, 2003. évi XCII. tv. 35. §, 2003. évi XCII. tv. 37. §, 79/2004. (IV. 19.) Korm. rend. 16. §].

P.R.K. és V. Betéti Társaságnak (a továbbiakban: Bt.) 2005. június 20. napjától felperes lett a beltagja, a cég székhelye pedig B. címre változott.

Az APEH Igazgatósága a Bt.-nél 2004. február 15-től 2005. december 31-ig terjedő időszakra valamennyi adóra és költségvetési támogatásra kiterjedő ellenőrzést végzett. Az ellenőrzés megállapításait a felperes által 2007. január 26-án átvett jegyzőkönyv tartalmazta, amelyre vonatkozóan a felperes 2007. február 14-én észrevételt nyújtott be, közölve az adóhatósággal azt, hogy értesítési címe B. K. krt.

A cégbíróság 2007. február 23-án a Bt.-vel szemben hivatalból törlési eljárást kezdeményezett, amely 2007. március 22-én került közzétételre.

Az APEH Igazgatósága a 2007. április 24. napján kelt határozatával a Bt.-t összesen 1 344 000 Ft - adóhiánynak minősülő - adókülönbözet, továbbá 672 000 Ft adóbírság,

190 000 Ft mulasztási bírság, és 288 000 Ft késedelmi pótlék megfizetésére kötelezte.

E határozatot az adóhatóság a felperes által bejelentett értesítési címre küldte, ahonnan azt a posta "nem kereste" jelzéssel küldte vissza.

A határozattal szemben fellebbezés nem került benyújtásra.

A cégbíróság a Bt.-t 2007. október 2-i hatállyal törölte a cégnyilvántartásból.

Az APEH Igazgatósága V. Főo. V. Osztály (a továbbiakban: elsőfokú hatóság) a 2008. szeptember 15. napján kelt határozatával a felperest, mint a Bt. beltagját arra kötelezte, hogy a gazdasági társaság adótartozását, amelynek összege 2 833 575 Ft, fizesse meg. Indokolása szerint határozatát a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 71. §-ának (1) bekezdése, 72. §-ának (1) bekezdése, 73. §-ának (2) bekezdése, 74. §-ának (1) bekezdése, a gazdasági társaságokról szóló 1997. évi CXLIV. törvény (a továbbiakban: régi Gt.) 101. §-ának (1) bekezdése, a gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény (a továbbiakban: új Gt.) 108. §-ának (1) bekezdése, az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (a továbbiakban: Art.) 35. § (2) bekezdés f) pontja, 178. §-ának 15. pontja alapján hozta meg.

Az elsőfokú határozattal szemben benyújtott fellebbezés kiegészítését az adóhatóság kézbesítési vélelem megdöntésére irányuló kérelemnek minősítette, ezért az alperes a jogorvoslati eljárást a kézbesítési vélelem tárgyában hozott döntés jogerőre emelkedéséig felfüggesztette.

Az APEH Igazgatósága a 2009. május 4. napján kelt végzésével a felperes kézbesítési vélelem megdöntése iránt előterjesztett kérelmét elutasította. A fellebbezés folytán eljárt alperes a 2009. július 7. napján kelt 2239181893 számú végzésével az elsőfokú végzést - a kézbesítési vélelem jogvesztő határidőt követő előterjesztésére vonatkozó indokolás mellőzésével - helybenhagyta. A végzések meghozatalát követően az alperes a 2009. augusztus 24. napján kelt határozatával a elsőfokú határozatot helybenhagyta.

A felperes keresetében az első- és másodfokú határozat hatályon kívül helyezését és az eljárás megszüntetését kérte. Álláspontja szerint a Bt. adókötelezettségét megállapító elsőfokú határozat nem jogerős, mivel az a Bt.-nek nem lett kézbesítve, ebből következően nincs végrehajtható okirat, és így a vele szembeni határozatok meghozatalának nincs jogalapja.

Az elsőfokú bíróság jogerős ítéletével a felperes keresetét elutasította. Indokolása szerint a felperessel, mint mögöttes felelőssel szemben fizetési kötelezettséget megállapító határozatok felülvizsgálata iránti perben a Bt. adóvizsgálata tárgyában meghozott határozatnak a kézbesítésével kapcsolatos kifogások nem bírálhatók el. Az Art. 143. §-ának (1) bekezdése alapján ugyanis az adóhatóság másodfokú végzésével szemben nincs helye bírósági felülvizsgálatnak, a kézbesítési vélelem megdöntése tárgyában hozott másodfokú végzés bírósági felülvizsgálata tehát kizárt. A Bt. ellenőrzése során meghozott elsőfokú határozat ellen pedig fellebbezés nem került benyújtásra, így az jogerőre emelkedett. A felperes keresetében a reá vonatkozó határozatok jogalapja tekintetében pedig érdemi kifogást nem terjesztett elő.

A felperes felülvizsgálati kérelmében az ítélet hatályon kívül helyezését és a keresete teljesítését kérte. Álláspontja szerint az ítélet sérti az Alkotmány 57. §-át, a Ket. 78. §-ának (1), (2) és (6) bekezdéseit, az Art. 35. § (2) bekezdés f) pontját, 145. §-ának (1) bekezdését. Lényegében megismételte és fenntartotta a kerestében foglaltakat. Kifejtette, hogy téves az elsőfokú bíróság azon megállapítása, hogy jelen perben nem hivatkozhat a Bt.-re vonatkozó határozat jogszerű kézbesítésének és következményeként a végrehajtható okiratnak a hiányára, arra, hogy a cégnek nincs esedékes és lejárt adótartozása, hogy a mögöttes helytállási felelőssége megállapításának törvényi előfeltételei hiányoznak.

Az alperes érdemi ellenkérelmében az ítélet hatályában fenntartását kérte.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

Az Art. 35. §-ának (2) bekezdés f) pontja szerint ha az adózó az esedékes adót nem fizette meg és azt tőle nem lehet behajtani, az adó megfizetésére határozattal kötelezhető a gazdasági társaság helytállni köteles tagja, vezető tisztségviselője. A régi Gt. 101. §-ának (1) bekezdése, az új Gt. azonos rendelkezést tartalmazó 108. §-ának (2) bekezdése értelmébe a betéti társaságban a beltag felelőssége a társasági vagyon által nem fedezett kötelezettségekért korlátlan és a többi beltaggal egyetemleges.

Az adóhatóság végrehajtási eljárás során megállapította, hogy az adós-Bt. a tartozását nem rendezte, továbbá a cégtől annak megfizetése sem várható, ezért az Art. 35. §-ának (2) bekezdés f) pontja alkalmazásával a kötelezést a felperessel szemben érvényesítette.

A felperesnek a felülvizsgálati kérelmében is fenntartott jogi álláspontja szerint a Bt. részére az adókötelezettséget megállapító elsőfokú határozat jogszerűen nem került kézbesítésre, és a cégre vonatkozó határozat kézbesítésének szabályszerűségét mögöttes felelősként vitathatja.

Art 37. §-ának (1) bekezdése akként rendelkezik, hogy az adót e törvény mellékletében vagy törvényben előírt időpontban (esedékesség), az adóhatóság által megállapított adót - ha e törvény eltérően nem rendelkezik - a határozat jogerőre emelkedésétől számított 15 napon belül kell megfizetni. E jogszabályhelyben, valamint az Art. 35. § (2) bekezdés f) pontjában foglalt rendelkezések együttesen megalapozzák a felperes azon álláspontját, miszerint a Bt. beltagjával, mint mögöttes felelőssel szemben meghozott, a Bt. adótartozásának megfizetésére kötelező határozatok bíróság általi felülvizsgálata iránt indított perben a mögöttes felelős vitathatja a határozatok jogszerűségét arra alapítottan, hogy a határozatok meghozatala idő előtti, mert a Bt.-nél lefolytatott adóellenőrzés eredményeként meghozott elsőfokú határozat - nem jogszerű kézbesítése okán - nem jogerős, amelyek hiányában nincs jogerős határozaton alapuló, esedékes és meg nem fizetett adótartozás.

Az elsőfokú bíróság helytállóan rögzítette ítéletében, hogy a kézbesítési vélelem megdöntése tárgyában meghozott másodfokú végzés bíróság általi felülvizsgálata az Art. 143. §-ának (1) bekezdése alapján kizárt. A Bt.-vel szemben adókötelezettséget megállapító határozat kézbesítésének szabályszerűsége kérdésében jogi tényként értékelendő az, hogy a kézbesítési vélelmet az adóhatóság elutasította, megállapítva a határozat kézbesítésének jogszerűségét.

A Ket. 78. §-ának (1) bekezdése szerint a határozatot közölni kell az ügyféllel. A postai szolgáltatások ellátásáról és minőségi követelményeiről szóló 79/2004. (IV. 19.) Korm. r. 16. §-ának (4) bekezdése alapján a jogi személy, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság és egyéb szervezet részére címzett postai küldemény átvételére a szervezet vezetője, vezető tisztségviselője jogosult. A Bt. a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény 578/H. §-ának (1) bekezdése értelmében jogi személyiség nélküli gazdasági társaság, a felperes pedig a régi Gt. 86. §-a, az új Gt. 149. §-a, illetve a cégjegyzékben foglaltak alapján a Bt. vezető tisztségviselője volt. E jogi szabályozás alapján, és figyelemmel arra, hogy a Bt.-re vonatkozó határozat meghozatalát megelőzően a Cégbíróság megkezdte a Bt. hivatalbóli törlési eljárását, illetve a Bt. címéről az adóhatóság küldeményei a "címzett ismeretlen" jelzéssel érkeztek vissza (amely egyébként indokolta a cégbíróság törlési eljárását), továbbá a Bt. ellenőrzése során a Bt. beltagja - a cég képviseletében, és nem magánszemélyként - az adóhatóságnak bejelentette a postai címét, a Legfelsőbb Bíróság azt állapította meg, hogy a Bt.-re vonatkozó, adókötelezettséget megállapító határozat kézbesítése - amint azt az alperes is megállapította - jogszerű volt.

A Bt. adóvizsgálata tárgyában meghozott elsőfokú határozat kézbesítésének jogszerűsége okán, illetve mert ezen elsőfokú határozattal szemben fellebbezés nem került benyújtásra, így az jogerőre emelkedett, nem alapos e határozat nem jogerős voltára alapított kereset, és helytálló a keresetet elutasító elsőfokú bírósági döntés.

Mindezek folytán a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet, amely a felülvizsgálati kérelemben hivatkozott jogszabályokat nem sértette meg, a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) 275. §-ának (3) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.

(Legf. Bír. Kfv. V. 35.174/2010.)