Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

60/1997. (XI. 12.) AB határozat

a lakóépületek és vegyes célra használt épületek távhőellátásáról szóló 129/1991. (X. 15.) Korm. rendelet alkotmányellenességének utólagos vizsgálatára irányuló indítvány tárgyában

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság jogszabály alkotmányellenességének utólagos megállapítására irányuló indítvány alapján meghozta a következő

határozatot:

Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy a lakóépületek és vegyes célra használt épületek távhőellátásáról szóló 129/1991. (X. 15.) Korm. rendelet 4. §-ának (1) bekezdése alkotmánysértő, ezért azt 1994. augusztus 5-i hatállyal megsemmisíti. Egyebekben az indítványt elutasítja.

Az Alkotmánybíróság ezt a határozatát a Magyar Közlönyben közzéteszi.

INDOKOLÁS

I.

Indítványozó annak megállapítását kéri az Alkotmánybíróságtól, hogy a lakóépületek és vegyes célra használt épületek távhőellátásáról szóló 129/1991. (X. 15.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm.r.) egésze, de különösen annak 4. §-ának (1) bekezdése, 5. §-a, 6. §-a, 9. §-a, valamint 10. §-ának 3. pontja - mivel törvényi előírásokat sért - az Alkotmány 35. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezésbe ütközik. Álláspontja szerint a Korm.r. ellentétes az árak megállapításáról szóló 1990. évi LXXXVII. törvény (a továbbiakban: Ártv.) rendelkezéseivel. Az Ártv. mellékletének B) Szolgáltatások 714-26-2 jelzésű pontja alapján a lakossági távfűtés és melegvíz-szolgáltatás díja hatósági árnak minősül, amelynek megállapítása a települési önkormányzat - fővárosban a fővárosi önkormányzat - képviselő-testületének hatáskörébe tartozik. Ezt a rendelkezést az 1992. évi V. törvény iktatta az Ártv.-be. Azt megelőzően a távfűtési és melegvíz-szolgáltatás díjának megállapítása az ipari és kereskedelmi miniszter hatáskörébe tartozott. Az Ártv. szól a hatósági ár megállapításának módjáról is, 9. §-ának (2) bekezdésében kimondja, hogy a hatósági árat alkalmazási feltételeivel együtt kell megállapítani. 11. §-ának (1) bekezdésében pedig úgy rendelkezik, hogy a hatósági árat, valamint annak alkalmazási feltételeit jogszabályban kell közzétenni.

Az indítványozó álláspontja szerint a Korm.r. az Ártv. 1992. évi. V. törvénnyel történt módosításával - azzal, hogy a hatósági ár megállapítása és így az áralkalmazási feltételek szabályozása minisztériumi hatáskörből önkormányzati hatáskörbe került - törvényellenessé vált, mivel az Ártv. módosításával egyidejűleg nem történt meg Korm.r. módosítása is, a Korm.r. hivatkozott jogszabályhelyei ellentétessé váltak az Ártv. hivatkozott rendelkezéseivel, mintegy elvonják a törvény által az önkormányzatoknak biztosított jogszabály-alkotási hatáskört.

Kifejti indítványozó azt is, hogy az időközben bekövetkezett jogszabályi változások következtében megváltoztak a Korm.r. alapjául szolgáló más törvényekben foglalt rendelkezések is. A Korm.r. preambulumában az 1962. évi IV. törvény 23. §-ára, a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 171. §-ára, valamint 388. §-ára hivatkozik, mint a Kormányt e tárgyban rendeletalkotásra felhatalmazó törvényi rendelkezésekre. Az 1962. évi IV. törvényt hatályon kívül helyezte az 1994. évi XLVIII. törvény, amely már a Kormánynak szóló felhatalmazást nem tartalmazza. Ugyanezen ok miatt a Ptk. 171. §-a, mint a Korm.r. megalkotására felhatalmazást adó törvényhely is értelmezhetetlenné vált. A Ptk. 388. §-a ugyan megalapozhatná a Korm.r. egyes rendelkezéseit, de ezen törvényhely a jogszabály fogalmát nem szűkíti le a kormányrendeletre, hiszen a Ptk. 685. § a) pontja szerint törvény felhatalmazása alapján, annak keretei között az önkormányzati rendelet is jogszabály a Ptk. alkalmazásában. Az Ártv. 9. § (2) bekezdése az önkormányzati rendelet megalkotására a felhatalmazást megadta. Ezen túlmenően indítványozó kifogásolja azt is, hogy a Korm.r. nem ad lehetőséget a helyi sajátosságok figyelembevételére, ezért, egyes rendelkezései életszerűtlenek végrehajtása nehézségekbe ütközik, akadálya egy korszerűbb, a fogyasztók számára kedvezőbb helyi szabályozás kialakításának.

II.

Az indítvány alapján az Alkotmánybíróság azt vizsgálta, hogy a Korm.r. vitatott rendelkezései elvonják-e, illetőleg korlátozzák-e a helyi önkormányzatok képviselő-testületeinek az Ártv.-ben biztosított jogalkotási hatáskörét. Rendelkezik-e a Kormány jogalkotási hatáskörrel a lakossági távhőszolgáltatással kapcsolatos, a Korm.r.-ben megállapított társadalmi viszonyok szabályozására.

1. A helyi önkormányzatok jogalkotási hatáskörének terjedelmét az Alkotmány, illetőleg a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (a továbbiakban: Ötv.) határozza meg. A képviselő-testület rendeletalkotási jogköréről az Alkotmány 44/A. § (1) bekezdésének a) pontja, valamint (2) bekezdése rendelkezik. A 44/A. § (1) bekezdés a) pontja a helyi önkormányzat alapjogai között, a képviselő-testület hatásköreként szabályozza azt, hogy az önkormányzati ügyekben a képviselő-testület önállóan igazgat és szabályoz. A 44/A. § (2) bekezdése pedig úgy rendelkezik, hogy a képviselő-testület feladatkörében rendeletet alkot, amely nem lehet ellentétes magasabb szintű jogszabállyal.

Az Ötv. 16. § (1) bekezdése szerint a képviselő-testület a törvény által nem szabályozott helyi társadalmi viszonyok rendezésére, továbbá törvény felhatalmazása alapján, annak végrehajtására alkothat önkormányzati rendeletet.

A lakossági távhő- és melegvíz-szolgáltatásról külön törvény nem rendelkezik. A szolgáltató és a fogyasztó között közüzemi szerződésen alapuló polgári jogi jogviszony van, amelyre elsősorban a Ptk. szabályai az irányadók. A Ptk. rendelkezéseinek többsége a szerződési szabadság tiszteletben tartásán alapuló diszpozitív szabály, azonban a Ptk. több rendelkezése lehetőséget ad arra is, hogy az állam közhatalmi eszközökkel, jogszabállyal a szerződéses viszonyokba beavatkozzon. Így a szerződésekre vonatkozó általános rendelkezései között, a 226. §-ának (1) bekezdésében kimondja, hogy jogszabály meghatározhatja a szerződés egyes tartalmi elemeit, és kimondhatja, hogy ezek a szerződésnek akkor is részei, ha a felek eltérően rendelkeznek. A 226. § (3) bekezdése pedig arról rendelkezik, hogy a hatósági ár megállapítására külön törvény szerint kerülhet sor.

A Ptk. közüzemi szerződések körében - tekintettel arra, hogy a közszolgáltatások a lakosság széles körét érintő alapvető szükségleteket elégítenek ki oly módon, hogy a szolgáltató rendszerint monopolhelyzetben van - a fogyasztók érdekeinek védelmében szélesebb teret enged a jogi szabályozásnak. Így a közüzemi szerződésekre vonatkozó 388. §-ában a következőképpen rendelkezik:

"(1) Jogszabály kimondhatja, hogy a szerződés a szolgáltatás igénybevételével jön létre.

(2) A szolgáltató a szerződés megkötését csak jogszabályban meghatározott esetekben tagadhatja meg, illetőleg a szerződés tartalmát csak jogszabályban meghatározott feltételektől teheti függővé.

(3) A szolgáltató a fogyasztóval szemben a teljesítést csak jogszabályban meghatározott esetekben szüneteltetheti, illetőleg korlátozhatja.

(4) A szolgáltató a szerződést csak a jogszabályban meghatározott feltételek esetén mondhatja fel."

A Ptk. azt is meghatározza, hogy alkalmazásában mely jogforrási formában kiadott jogszabályokat kell jogszabály alatt érteni.

A 685. § a) pont alapján jogszabály: a törvény, a kormányrendelet, továbbá a törvény felhatalmazása alapján, annak keretei között az önkormányzati rendelet; a 19. § (1) bekezdésének c) pontja, a 29. § (3) bekezdése, a 200. § (2) bekezdése, a 231. § (3) bekezdése, a 301. § (4) bekezdése, a 434. § (3)-(4) bekezdése, az 523. § (2) bekezdése és az 528. § (3) bekezdése tekintetében viszont valamennyi jogszabály.

E szabályokat figyelembe véve a Ptk. idézett szabályaiban meghatározott társadalmi viszonyok szabályozására az Országgyűlés és a Kormány rendelkezik felhatalmazással, a helyi önkormányzat csak akkor, ha arra külön törvény felhatalmazza, a törvényi felhatalmazás keretei között jogosult rendeletében a közüzemi szerződés tartalmának meghatározására.

A távhőszolgáltatás körében ilyen törvényi felhatalmazást a helyi önkormányzat képviselő-testülete az Ártv.-ben kapott.

2. A Kormány jogalkotó hatásköréről az Alkotmány, valamint a jogalkotásról szóló 1987. évi XI. törvény rendelkezik. Az Alkotmány 35. § (2) bekezdése kimondja, hogy a Kormány a maga feladatkörében rendeleteket bocsát ki. A jogalkotásról szóló törvény 7. §-a pedig a következő rendelkezést tartalmazza: "A Kormány az Alkotmányban meghatározott feladatkörében, illetőleg törvényben vagy törvényerejű rendeletben kapott felhatalmazás alapján ad ki rendeletet."

A Korm.r. a lakossági távhő- és melegvíz-szolgáltatást nyújtó szolgáltató és a szolgáltatást igénybe vevő fogyasztó közötti jogviszonynak a fogyasztók védelme szempontjából releváns egyes tartami elemeit, a szolgáltatás nyújtásának szakmai szabályait, valamint szolgáltatói berendezés idegen ingatlanon való elhelyezésének feltételeit szabályozza.

Az Alkotmánybíróság megállapította, hogy a Korm.r. vitatott rendelkezéseiben a Kormány a Ptk.-ban kapott felhatalmazásának keretei között állapította meg a lakossági távhőellátás szabályait.

A Korm.r. 5. §-a a Ptk. 388. § (1) bekezdése alapján mondta ki azt a szabályt, mely szerint a szolgáltató és a fogyasztó között a közszolgáltatási jogviszony a szolgáltatás igénybevételével is létrejön. A Ptk. 226. § (1) bekezdésben kapott felhatalmazásnak megfelelően állapítja meg átalánydíj alkalmazása esetén a szolgáltatásnak a fogyasztók védelme érdekében kötelezően érvényesítendő minimális minőségi követelményeit a 6. §-ában is, amely a következő rendelkezést tartalmazza:

"(1) Távhőellátás keretében nyújtott, nem mérés alapján elszámolt fűtési szolgáltatás esetében az év október 15. napja és a következő év április 15. napja közötti időben (fűtési idényben) kell fűteni úgy, hogy az emberi tartózkodás céljára szolgáló fűtött helyiségek belső hőmérséklete naponta 8-20 óra között átlagosan legalább +20 °C (pl. előszobában, konyhában, WC-ben +16 °C, hallban, lakószobában, irodában +20 °C, mosdóhelyiségben, fürdőszobában +24 °C) legyen, de a távhőszolgáltató és a fogyasztói hőközpontból (hőfogadó állomásból) ellátott fogyasztók összessége vagy a lakóépület tulajdonosa ettől eltérőleg is megállapodhatnak.

(2) Az (1) bekezdésben említett fűtési szolgáltatás esetében az év szeptember 15. és október 15. napja, valamint a következő év április 15. és május 15. napja közötti időben (pótfűtési időszakban) is lehet fűteni, ha azt a fogyasztói hőközpontból (hőfogadó állomásból) ellátott fogyasztók igénylik, és arra vonatkozólag megbízottjuk a távhőszolgáltatóval megállapodik. A fűtés naponkénti időtartamára és mértékére ebben az esetben is az (1) bekezdésben foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni.

(3) Távhőellátás keretében a használati melegvizet úgy kell szolgáltatni, hogy annak hőmérséklete a kifolyócsapoknál legalább +40 °C legyen."

A Korm.r. 9. §-a a Ptk. 387. §-ának megfelelően arról szól, hogy a fogyasztó köteles a szolgáltatásért az ármegállapító rendelkezésekben meghatározott díjat megfizetni, és a díj megfizetésének elmulasztása esetén a Ptk. 388. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján megállapítja szolgáltatás szüneteltetésének feltételeit.

Ugyancsak nem tekinthető a jogalkotási felhatalmazás túllépésének a Korm.r. 10. § 3. pontjában foglalt értelmező rendelkezés sem, amelyben a rendelet meghatározza, hogy alkalmazásában kit kell fogyasztónak tekinteni.

Az Ártv.-ben a települési önkormányzat a szerződés egyetlen tartalmi elemének szabályozására, a lakossági távhő- és melegvíz-szolgáltatás legmagasabb hatósági árának megállapítására kapott felhatalmazást. Az Ártv. 9. § (2) bekezdése alapján az árhatósági jogkör gyakorlása magában foglalja az áralkalmazási feltételek meghatározásának jogát is. Az Ártv. 9. § (2) bekezdése a következőképpen rendelkezik: "A hatósági árat alkalmazási feltételeivel (pl. a minőség, a határidő, a szállítások ütemezése, a megrendelés nagysága, a teljesítés helye, a fizetési feltételek) együtt kell megállapítani." E szabályozás alapján megállapítható, hogy az áralkalmazási feltételek szabályozására való felhatalmazás azonban nem foglalja magában a lakossági távhő- és melegvíz-szolgáltatás kapcsán létrejövő jogviszonyok létrejöttére, megszüntetésére, a szerződés valamennyi tartalmi elemére vonatkozó szabályok megalkotására vonatkozó felhatalmazást is. Az áralkalmazási feltételek megállapítása a szolgáltató és a fogyasztók védelmében előírt kötelezettsége az árhatósági jogkörrel rendelkező szervnek. Garanciális szabály, amely azt szolgálja, hogy az árhatóság mind a szolgáltató, mind a fogyasztó számára tegye egyértelművé, hogy a jogszabály milyen fizetési feltételek mellett, milyen minőségű és mennyiségű szolgáltatás ellenszolgáltatásaként állapítja meg a hatósági árat. Az Ártv. 9. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezés nem értelmezhető oly módon, hogy az egyúttal felhatalmazást ad az árhatóságnak arra is, hogy a szerződés valamennyi tartalmi elemét a szerződő felekre, a szolgáltatóra kötelező módon meghatározza. Az Ártv. 9. § (2) bekezdése arra ad felhatalmazást, hogy a szolgáltatás legmagasabb hatósági árát és az annak megfelelő szolgáltatás feltételeit meghatározza, szabályozza azt, hogy az áralkalmazási feltételekben meghatározott feltételekkel nyújtott szolgáltatás esetén mekkora lehet a kiköthető legmagasabb ár mértéke. A közüzemi szerződés tartalmát a szerződő felek, illetőleg a Ptk. és a Ptk. alapján arra felhatalmazott jogszabályok határozzák meg. A legmagasabb hatósági árat megállapító, az árhatóság által alkotott jogszabály annyiban köti a szerződő feleket, hogy az abban megállapított áralkalmazási feltételek esetén a rendeletben meghatározott árnál magasabb árat nem köthetnek ki. A szerződés tartalmát meghatározó jogszabályi előírások a legmagasabb hatósági ár megállapítása során kötik az árhatóságot is. Az árhatósági jogkörrel rendelkező szerv - így a helyi önkormányzat képviselő-testülete is - a Ptk. és a Ptk. felhatalmazása alapján megalkotott jogszabályok keretei között, azok figyelembevételével jogosult az áralkalmazási feltételek meghatározására.

Mindezek alapján az Alkotmánybíróság megállapította, hogy a Korm.r.-nek az indítványozó által vitatott 5. §-a, 6. §-a, 9. §-a, valamint 10. §.-ának 3. pontja nem vált alkotmányellenessé azzal, hogy az Ártv.-t az 1992. évi V. törvény módosította, és a helyi önkormányzatok hatáskörébe utalta a távhőszolgáltatás legmagasabb hatósági árának megállapítását. Az Ártv. 9. § (2) bekezdése nem tartalmaz felhatalmazást arra, hogy a helyi önkormányzat - a legmagasabb hatósági áron túlmenően - a távhőszolgáltató és a fogyasztó közötti polgári jogi jogviszony tartalmi elemeit a jogviszony alanyaira kötelező módon szabályozza. A Korm.r. vizsgált rendelkezései nem lépik túl a Kormány számára a közüzemi szerződések szabályozására a Ptk.-ban meghatározott jogalkotási felhatalmazás törvényi kereteit, így nem csorbítják a helyi önkormányzatok számára az Ártv.-ben biztosított rendeletalkotási hatáskört.

3. A fentiekből következően nem helytálló indítványozónak az az érvelése sem, mely szerint - mivel a Korm.r. preambulumában felhatalmazást adó jogszabályként megjelölt törvény hatályát vesztette, és az új törvény a felhatalmazást nem tartalmazza - a Korm.r. elvesztette jogalapját és ellentétessé vált a jogalkotásról szóló 1987. évi XI. törvény 7. §-ában foglaltakkal. Nem helytálló az érvelés, mert a jogalkotásról szóló törvény 7. §-ának és az 1962. évi IV. törvény 23. §-ának hibás értelmezésén alapul.

Az 1987. évi XI. törvény 7. §-ából nem következik az, hogy kormányrendelet kibocsátásához minden esetben törvényi felhatalmazás szükséges. Az Alkotmány 35. § (2) bekezdésében foglalt felhatalmazása alapján a Kormány feladatkörében - az Alkotmány keretei között - törvényi felhatalmazás nélkül is alkothat rendeletet.

A Korm.r. bevezetőjében a Ptk. egyes rendelkezéseiben, valamint a villamos energia fejlesztéséről, átviteléről és elosztásáról szóló 1962. évi IV. törvény 23. §-ában kapott felhatalmazásra hivatkozik. Az 1962. évi IV. törvény 23. § arra adott felhatalmazást a Kormánynak, hogy a törvény egyes rendelkezéseinek alkalmazását az energiaellátás más területeire is kiterjessze. Ez a felhatalmazás nem a Korm.r. egészének megalkotásához szolgált alapul. Az 1962. évi IV. törvény 23. §-ában foglalt felhatalmazással akkor élt a jogalkotó, amikor a Korm.r. 4. § (1) bekezdésében úgy rendelkezett, hogy a szolgáltatói berendezést idegen ingatlan egy részén az 1962. évi IV. törvény 7., illetőleg 9. §-ában foglaltak szerint használati jog, illetőleg vezetékjog alapján lehet létesíteni és fenntartani.

Az 1962. évi IV. törvényt hatályon kívül helyezte a villamos energia termeléséről, szállításáról és szolgáltatásáról szóló 1994. évi XLVIII. törvény (a továbbiakban: VET) 54. §-a. Hatályon kívül helyezése - a 4. § (1) bekezdés kivételével - nem érintette a Korm.r. vitatott rendelkezéseinek alkotmányosságát.

A Korm.r. 4. § (1) bekezdése a VET megalkotásával elavulttá, és törvényi rendelkezésekkel ellentétessé vált.

Az Országgyűlés a VET elfogadásakor új szabályokat alkotott a villamos energia termeléséről, szállításáról és szolgáltatásáról, amelyek az 1962. évi IV. törvény rendelkezései helyébe léptek. Új szabályok - a törvény 26-37. §-ai - rendelkeznek a közcélú villamosmű engedélyesét idegen ingatlan használatára megillető jogokról is. A VET 57. §-ának (4) bekezdése pedig kimondja, hogy ezeket a rendelkezéseket a távhőellátás vonatkozásában a távhőszolgáltató létesítményekre is alkalmazni kell. A Korm.r. 4. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezést a jogalkotó nem igazította hozzá a megváltozott törvényi szabályokhoz, így az ellentétes a VET 57. § (4) bekezdésében foglaltakkal, ezáltal sérti az Alkotmány 35. § (2) bekezdését.

Ezért az Alkotmánybíróság a Korm.r. 4. § (1) bekezdését megsemmisítette.

A VET az 57. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezésnek megfelelően a kihirdetését (1994. május 7.) követő 90. napon lépett hatályba, hatálybalépésével egyidejűleg, 1994. augusztus 5-én veszette hatályát a villamos energia fejlesztéséről, átviteléről és elosztásáról szóló 1962. évi IV. törvény.

Tekintettel arra, hogy a VET idézett rendelkezései alapján a távhőszolgáltatót idegen ingatlanon megillető jogokra nézve a VET hatálybalépésétől kezdve az 1962. évi IV. törvény rendelkezései nem alkalmazhatók, az Alkotmánybíróság - a jogbiztonság védelme érdekében az Alkotmánybíróságról szóló 1989. évi XXXII. törvény 43. §-ának (4) bekezdése alapján - a Korm.r. 4. § (1) bekezdését a VET hatálybalépésének időpontjáig visszaható hatállyal semmisítette meg.

4. Az Alkotmánybíróság hatásköre csak a jogszabályok alkotmányosságának vizsgálatára terjed ki. A jogszabályok gazdaságosságának, célszerűségének vizsgálata nem tartozik az Alkotmánybíróság hatáskörébe. Így az Alkotmánybíróság indítványozónak a jogszabályban foglaltak érvényesítésének nehézségeivel kapcsolatos kifogásait nem vizsgálta.

Dr. Holló András s. k.,

előadó alkotmánybíró

Dr. Vörös Imre s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Zlinszky János s. k.,

alkotmánybíró

Alkotmánybírósági ügyszám: 54/B/1997/4.

Tartalomjegyzék