Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2015.3.64 A szerződés teljesítése iránti követelés érvényesítésére nyitva álló határidő nyugszik, amíg a fél által szerződéssel elidegenített vagyontárgy tulajdonjoga visszaszerzése iránt indított per folyamatban van és a fél bízhat annak eredményességében [1959. évi IV. tv. (Ptk.) 326. § (2) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Kúria P.20382/2012., Zalaegerszegi Törvényszék P.20382/2012/4., Pécsi Ítélőtábla Pf.20706/2012/3., Kúria Pfv.21771/2013/5. (*BH 2015.3.64*)

***********

[1] Az alperes 2000. május 10-én a II. r. felperesnek, vállalkozása beindításához - négy hónapra - 14 000 000 forint kölcsönt adott havi 1 400 000 forint kamatra. A visszafizetés biztosítására a felperesek 2000. május 10-én visszavásárlási joguk, 2000. május 12-én pedig vételi joguk fenntartásával eladták az n.-i ingatlanukat 18 200 000 forint vételáron az alperesnek. A kölcsönszerződés megkötésével egyidejűleg a felperesek kifizették az első havi kamatot és megállapodtak abban, hogy a kölcsönből 3 425 543 forintot az ingatlan tehermentesítésére fordítanak. A felperesek 2000. július 19-én és augusztus 10-én két alkalommal 1 400 000 forintot fizettek az alperesnek a kamatra, de a kölcsönt nem tudták visszafizetni.

[2] A peres felek ezt követően még több adásvételi szerződést is készítettek, végül a 2001. február 17-én kelt szerződésükben a vételárat 24 000 000 forintban határozták meg azzal, hogy annak átvételét a felperesek elismerték és hozzájárultak az alperes tulajdonjoga ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzéséhez. Az előző szerződésekhez hasonlóan ez a szerződés is ügyvédi letétbe került, de mivel a felperesek az újabb határidő leteltéig, 2001. március 14-ig sem fizették vissza a tartozásukat, a letétkezelő az okiratot kiadta, és annak alapján az alperes tulajdonjogát bejegyezték az ingatlan-nyilvántartásba.

[3] A felperesek 2001 augusztusában keresetet terjesztettek elő az alperes ellen, amelyben kérték az adásvételi szerződés érvénytelenségének a megállapítását és az eredeti állapot helyreállítását. 2006. április 25. napján a kereset jogerős ítélettel elutasításra került.

[4] A felperesek az ügyben meghozott részítéletet követően keresetükben kérték a kölcsön és az adásvételi szerződés nyilvánvalóan a jóerkölcsbe és jogszabályba ütköző volta miatti semmisségének a megállapítását. Előadták továbbá, hogy az alperes - figyelembe véve a felperesek által visszafizetett összeget - a vételárból csak 8 761 423 forintot teljesített, így 15 238 577 forint hátralék terheli. Kérték ezért másodlagosan ennek az összegnek és a 2001. február 17-től járó késedelmi kamatának a megfizetésére kötelezni az alperest.

[5] Az alperes a kereset elutasítását kérte.

[6] Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította.

[7] Az ítélet indokolása szerint a felperesek a kölcsön felvételekor nem voltak kényszerhelyzetben, a szerződés megkötésére komoly mérlegelést követően, üzleti haszonszerzés érdekében került sor. Tény, hogy az alperest is haszonszerzés motiválta, de a kölcsön nagy kockázatú volt, és a jelentős összeget az alperes rövid futamidőre biztosította, ami okot adott az ilyen mértékű kamat kikötésére. Nem látott ezért alapot az elsőfokú bíróság a kamat mérséklésére sem.

[8] A kölcsön nyújtása - ügyleti kamat kikötése mellett - önmagában nem ütközik a jóerkölcsbe, és ezt a felperesek az eljárás során egyéb módon sem tudták bizonyítani. Nem volt megállapítható a szerződés jogszabályba ütköző volta sem, mert az alperes magatartása nem érte el azt a szintet, hogy az jogosulatlan pénzügyi tevékenységnek minősült volna.

[9] A szerződés teljesítése iránti kereset az elsőfokú bíróság álláspontja szerint nem évült el, mert amíg a korábbi érvénytelenségi keresetet el nem bírálták, az elévülési idő nyugodott. Ezen túlmenően azonban a büntető feljelentés - amelyben polgári jogi igényt is érvényesítettek a felperesek - az elévülési időt megszakította.

[10] Az adásvételi szerződést mindkét fél megszegte, mert a felperesek perindításai folytán az ingatlan gyakorlatilag forgalomképtelenné vált és az értéke sem érte el a szerződés szerinti összeget, az alperes pedig a vételárból adós maradt 9 085 000 forinttal. A felek közötti elszámolás alapján azonban a felpereseknek a 14 915 000 forint használata után, 2012. május 31-ig 30 575 000 forint ügyleti kamatot kellene megfizetnie, amelybe az alperes beszámítható adóssága a kamataival együtt 17 583 000 forint volt, a tartozását tehát az alperes már rendezte.

[11] A felperesek fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

[12] A jogerős ítélet indokolása szerint a felperesek a szerződés megkötését maguk kezdeményezték, lehetőségük volt a kamatkikötés mérlegelésére és a szerződéssel elérni kívánt cél, a vállalt kötelezettség jellege, valamint a szerződés tárgya nem sérti a nyilvánvalóan elfogadott erkölcsi normákat, szokásokat. Utalt a másodfokú bíróság arra, hogy hasonló rövid határidejű kölcsön esetén más ügyben is elfogadásra került már havi 10%-os kamat kikötése (EBH 2007.1602.).

[13] A jogügylet sajátosságai nem tették indokolttá a kamat mérséklését sem, hiszen a felperesek annak megfizetését a jövendő vállalkozásukra tekintettel vállalták. A kölcsön felvétele gazdasági döntésük volt, annak kockázatát ezért nekik kell viselni.

[14] Az ekkor hatályban volt, a hitelintézetekről és pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény szerinti engedély nem a szerződés megkötéséhez, hanem a tevékenység üzletszerű folytatásához volt szükséges. A jogszabály nem rögzíti külön szankció­ként az engedély hiányában megkötött szerződések érvénytelenségét, ezért a jogszabályba ütközés miatti semmisség ez okból nem volt megállapítható.

[15] A felperesek vételár iránti követelése 2001. február 17. napjával, a szerződés megkötésével esedékessé vált. A felperesek a támadott megállapodást ismerték és a vételár követelés iránti per megindításához a kellő információkkal rendelkeztek, nem volt ezért akadálya az ilyen tartalmú kereset előterjesztésének. Az, hogy a felperesek - téves jogi álláspontjuk folytán - más tartalmú kereseteket terjesztettek elő, nem jelentette azt, hogy hibájukon kívül akadályozva lettek volna követelésük határidőn belül történő érvényesítésében. Az érvénytelenségi per megindítása tehát nem eredményezte a követelés elévülésének a nyugvását.

[16] A büntető ügyben előadott polgári jogi igény nem szakította meg az elévülési időt, mert az nem felel meg a Ptk. 327. §-ában foglalt feltételek egyikének sem. A felperesek vételárfizetés iránti követelése tehát elévült, az érdemben nem vizsgálható.

[17] A jogerős ítélettel szemben a felperesek terjesztettek elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben annak hatályon kívül helyezésével kérték az elsőfokú bíróság ítéletének a megváltoztatását és a keresetüknek helyt adó ítélet meghozatalát.

[18] A felülvizsgálati kérelmet a Kúria az alábbiak szerint nem találta megalapozottnak.

[19] A jogerős ítélet az ügy elbírálásához szükséges mértékben feltárt és helyesen megállapított tényállásból lényegében helytálló jogi következtetéseket vont le, ezért az nem jogszabálysértő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!