Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 2016.7.189 A közigazgatási perben eljáró bíróságnak a határozat jogszerűsége kérdésében kell a vizsgálatot lefolytatnia. A közigazgatási határozat tartalma a per során nem egyenlíthető ki, a hiányzó indokokat a bíróság jogszerűen nem pótolhatja [2004. évi CXL. tv. (Ket.) 72. § (1) bek., 2003. évi XCII. tv. (Art.) 124/B. §].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes 2010-2012. évekre vonatkozóan az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (a továbbiakban: Art.) 124/B. § rendelkezései alapján önellenőrzést nyújtott be, melyben az egyes ágazatokat terhelő különadóról szóló 2010. évi XCIV. törvény (a továbbiakban: Különadó tv.) alapján bevallott és megfizetett különadójának 2010. évre 3 508 147 000 forint, 2011. évre 3 049 902 000 forint, 2012. évre 2 686 338 000 forint összegű, továbbá távközlési adó adónemben 2012. július-november hónapokra 394 922 000 forint összegű csökkentését vallotta.

[2] A felperes által benyújtott önellenőrzés szerint a Különadó tv., továbbá a távközlési adóról szóló 2012. évi LVI. törvény (a továbbiakban: Távközlési adó tv.) az Európai Unió kötelező jogi aktusaiba, az elektronikus hírközlő hálózatok és az elektronikus hírközlési szolgáltatások engedélyezéséről szóló 2002/20/EK irányelv (a továbbiakban: Engedélyezési irányelv) 12. és 14. cikkébe, a Különadó tv. ezenfelül az Európai Unió Működéséről Szóló Szerződés (a továbbiakban: EUMSz.) 49., 107. és 108. cikkébe, valamint az EUMSz. 108. cikkének alkalmazására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló 659/1999/EK rendelet (a továbbiakban: Ekr.) rendelkezéseibe ütközik.

[3] Az elsőfokú adóhatóságként eljáró NAV Kiemelt Adózók Adóigazgatósága a határozataival a felperes önellenőrzéseit elutasította. Az alperesi jogelőd a 2013. május 10. napján kelt, illetve a 2013. július 25. napján kelt határozataival - az indokolás kiegészítése mellett - helybenhagyta.

[4] A jogerős határozatok indokolása szerint a Különadó tv. és a Távközlési adó tv. rendelkezései - figyelemmel az Európai Unió Bíróságának (a továbbiakban: EUB) joggyakorlatára - alapján nem ellentétesek az Engedélyezési irányelv rendelkezéseivel. A további felperesi hivatkozásokkal kapcsolatban a másodfokú határozatok indokolást nem tartalmaztak.

Az elsőfokú ítélet

[5] A B. Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság az alperesi jogelőd határozataival szemben előterjesztett keresetekkel indult pereket egyesítette és a jogerős ítéletével a felperes keresetét elutasította, megállapítva, hogy a Különadó tv. és a Távközlési adó tv. rendelkezései nem ütköznek az Engedélyezési irányelv 12. és 14. cikkeibe, továbbá a Különadó tv. nem ütközik az EUMSz. felperes által hivatkozott rendelkezéseibe, így az alperesi jogelőd jogszerűen utasította el a felperes önellenőrzéseit.

[6] Az ítéletben hangsúlyozta, hogy az alperesi jogelőd az önellenőrzésekben előterjesztett felperesi hivatkozások keretein belül hozhatta és hozta meg a döntéseit, következésképpen az alperes határozatai nem sérthették az önellenőrzésekben nem szereplő, első alkalommal a keresetlevélben és a perben előadott újabb közösségi jogi rendelkezéseket és az Alaptörvény előírásait.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[7] Az ítélettel szemben a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben elsődlegesen a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, a jogszabályi rendelkezéseknek megfelelő új határozat hozatalát, másodlagosan a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárásra, új határozat hozatalára utasítását kérte.

[8] A felperes a felülvizsgálati kérelmében érdemben vitatta az elsőfokú bíróság jogi álláspontját, kifogásolta továbbá, hogy a bíróság ítéletében annak ellenére vizsgálta a Különadó tv. EUMSz. rendelkezéseibe ütközését, hogy az alperesi jogelőd a határozatában egyáltalán nem tért ki arra. Kérte továbbá, hogy a Kúria kezdeményezzen előzetes döntéshozatali eljárást.

[9] Az alperes a felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában történő fenntartását kérte.

A Kúria döntése és jogi indokai

[10] A felülvizsgálati kérelem megalapozott.

[11] A Pp. 275. § (1) és (2) bekezdésére figyelemmel a felülvizsgálati eljárásban bizonyítás felvételének nincs helye. A Kúria a felülvizsgálati kérelem elbírálása során a rendelkezésre álló iratok alapján dönt, a jogerős határozatot csak a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálhatja felül.

[12] A Kúria elsődlegesen azt vizsgálta, hogy az alperesi jogelőd a határozata meghozatalakor a felperes önellenőrzési kérelmét az abban foglaltra tekintettel teljeskörűen megvizsgálta-e, így azt az elsőfokú bíróság jogszerűen érdemben vizsgálhatta-e.

[13] Az Art. 124/B. §-a szerint az adóhatóság az önellenőrzés előterjesztésétől számított 15 napon belül - ellenőrzés lefolytatása nélkül - határozattal bírálja el az adózó önellenőrzését, ha az önellenőrzést az adózó kizárólag arra hivatkozással terjeszti elő, hogy az adókötelezettséget megállapító jogszabály alaptörvény-ellenes vagy az Európai Unió kötelező jogi aktusába ütközik, vagy önkormányzati rendelet más jogszabályba ütközik, feltéve hogy az Alkotmánybíróság, a Kúria, illetve az Európai Unió Bírósága e kérdésben hozott döntésének kihirdetésére az önellenőrzés előterjesztésekor még nem került sor vagy az önellenőrzés a kihirdetett döntésben foglaltaknak nem felel meg.

[14] A felperes az önellenőrzésében - ahogyan azt az elsőfokú hatóság is rögzítette a határozataiban - nem csupán az Engedélyezési irányelvvel, hanem az EUMSz. és az Ekr. rendelkezéseivel is ellentétesnek találta a Különadó tv. rendelkezéseit. Az alperesi jogelőd a határozataiban azonban csupán az Engedélyezési irányelvvel való összeegyeztethetőséget vizsgálta.

[15] Az elsőfokú bíróság helyesen hivatkozott arra, hogy az alperesi jogelőd kizárólag az önellenőrzésekben előterjesztett felperesi hivatkozások keretein belül hozhatta meg a döntéseit. Ezzel szemben valótlanul állapította meg, hogy a döntéseit ennek megfelelően hozta volna meg. Az alperesi jogelőd határozatai nem terjedtek ki ugyanis az EUMSz. és az Ekr. rendelkezései vizsgálatára, megsértve ezzel a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 72. § (1) bekezdés e) pontjában foglalt indokolási kötelezettséget.

[16] Az elsőfokú bíróság az ítéletét tehát arra az iratellenes megállapításra alapítottan hozta meg, hogy az alperesi jogelőd határozatai teljes körűek voltak, ennek megfelelően a Pp. 213. §-ába ütközően értékelte a jogerős közigazgatási határozatban nem szereplő körülményeket. A Kúria hangsúlyozza, hogy a közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálatára irányuló per tárgya ugyanis maga a felülvizsgálni kért közigazgatási határozat, a perben eljáró bíróságnak ezen határozat jogszerűsége kérdésében kell ugyanis a vizsgálatát - a felperesi kereseti kérelem korlátai közt - lefolytatnia. A közigazgatási határozat tartalma pedig a közigazgatási per alatt nem egészíthető ki, a bíróság a hiányzó indokokat jogszerűen nem pótolhatja.

[17] A perben megállapítható volt, hogy a felperes a keresetében továbbra is vitatta, hogy az adókötelezettségét megállapító jogszabályok ne lennének ellentétesek az általa hivatkozott jogszabályokkal. Figyelemmel pedig arra, hogy ebben a kérdésben az alperesi jogelőd határozata nem volt teljes körű, az elsőfokú bíróság a hiányos határozati indokolást nem egészíthette volna ki.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!