Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Kfv.35462/2012/6. számú precedensképes határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (ADÓÜGYBEN hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 164. §, 2004. évi CXL. törvény (Ket.) 50. §, 72. §] Bírók: Kárpáti Magdolna, Kurucz Krisztina, Lomnici Zoltán

A határozat elvi tartalma:

Az ügy érdemi elbírálására kiható hatósági eljárási jogszabálysértést a felperesnek a perben bizonyítani kell.

***********

A KÚRIA

mint felülvizsgálati bíróság

Kfv.V.35.462/2012/6.szám

A Kúria a dr. Martin Mihály ügyvéd / fél címe 2./ által képviselt felperes neve / felperes címe / felperesnek a dr. Hernádi Anikó jogtanácsos által képviselt Nemzeti Adó- és Vámhivatal Nyugat-dunántúli Regionális Vám- és Pénzügyőri Főigazgatósága / alperes címe / alperes ellen adóügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében a Győri Törvényszék 2012. március 13. napján kelt 30.K.27.260/2011/3. számú ítélete ellen a felperes által 6. sorszám alatt előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán eljárva - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Kúria a Győri Törvényszék 30.K.27.260/2011/3. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 15 napon belül 10.000 /azaz tízezer/ forint felülvizsgálati perköltséget.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az államnak - külön felhívásra - 50.000 /azaz ötvenezer/ forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

Ez ellen az ítélet ellen további felülvizsgálatnak helye nincs.

I n d o k o l á s

A Megyei Bíróság 30.K.27.054/2011/6. számú jogerős ítéletében megállapított tényállás szerint a Vám-és Pénzügyőri Hivatal Győr /a továbbiakban: elsőfokú hatóság/ járőrei 2009. november 30-án ellenőrizték a felperes által üzemeltetett, B. G. által vezetett tehergépjárművet, amelyben váltósofőrként P. E.tartózkodott. Az ellenőrzés eredményeként az elsőfokú hatóság a számú határozatával a felperest 400.000 Ft közigazgatási bírság megfizetésére kötelezte, mert a gépjárművezető az ellenőrzéssel érintett időtartamon belül meghatározott időszakokra nem tudott bemutatni a vezetési és pihenőidő ellenőrzésére alkalmas dokumentumokat, az átadott pihenőnapi igazolások nem feleltek meg a jogszabályi előírásoknak. Az elsőfokú hatóság a határozatával a felperest további 400.000 Ft közigazgatási bírság megfizetésére kötelezte, mert P. E. gépjárművezető az adott napon kívül nem tudott olyan okiratot bemutatni, amely alapján a vezetési és pihenő ideje ellenőrizhető lett volna, az átadott pihenőnapi igazolás pedig nem felelt meg a jogszabályi előírásoknak. Mindkét határozatban az elsőfokú hatóság döntését a közúti közlekedésben használt menetíró készülékekről megalkotott, a Tanács 1985. december 20-i 3821/85/EGK RENDELETE 15. cikk /7/ bekezdése, /a továbbiakban: 3821/85/EGK tanácsi r./, a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény /a továbbiakban: Kkt./ 20.§ /1/ bekezdés d.) pontja, a közúti árufuvarozáshoz, személyszállításhoz és a közúti közlekedéshez kapcsolódó egyes rendelkezések megsértése esetén kiszabható bírságok összegéről, valamint a bírságolással összefüggő hatósági feladatokról szóló 156/2009.(VII.29.)Korm.rendelet /a továbbiakban: Korm.r./ 5.§ e.) pontja, 4. számú mellékletének 13. pontja alapján hozta meg.

A fellebbezés folytán eljárt alperes a 2010. január 27. napján kelt határozatával (mindkét elsőfokú döntést elbírálva) az elsőfokú határozatokat helybenhagyta. Indokolása szerint az elsőfokú hatóság jogszerűen szankcionálta a felperest, a bírságnak a Kkt. 46.§-án alapuló mellőzésére csak a közlekedési hatóság jogosult, a vámhatóságnak arra hatásköre nincsen.

A Megyei Bíróság a határozatok felülvizsgálatára irányuló közigazgatási perben meghozott jogerős ítéletével a másodfokú határozatot hatályon kívül helyezte és az alperest új eljárásra kötelezte. Indokolása szerint a hatóság a megfelelően feltárt tényállás alapján jogalapjában és összegszerűségében is jogszerű döntést hozott. Az Alkotmánybíróság 5/2011.(I.28.)AB határozata alapján azonban a Kkt. 46.§-ának rendelkezését nem lehet olyan szűkítően értelmezni, hogy kizárólag a közlekedési hatóság által végzett ellenőrzési eljárásban kerülhetne sor a bírságkiszabás mellőzése feltételeinek vizsgálatára, a jogszabály helyesen úgy értelmezendő, hogy bármely ellenőrzésre jogosult hatóságnak a mellőzésre vonatkozó feltételek esetleges fennállását vizsgálnia kell. A felperes kifejezetten hivatkozott fellebbezésében a Kkt. 46.§-ára és annak alkalmazási lehetőségére, az alperes helytelen jogértelmezése folytán nem alkalmazta e jogszabályban foglaltakat. /A Kkt. 46.§-a szerint a 18.§ /7/ bekezdésében, a 20.§ /1/ bekezdésében és a 29/A.§ /1/ bekezdésében meghatározott esetekben a közlekedési hatóság a bírság kiszabását akkor mellőzi, ha a bírság kiszabására okot adó tevékenység vagy mulasztás az életet, a testi épséget, a vagyonbiztonságot, a közlekedés biztonságát vagy a közteherviselési kötelezettség teljesítését közvetlenül nem veszélyezteti, harmadik személynek kárt nem okoz, a tevékenység vagy mulasztás tekintetében a rosszhiszeműség, a hatóság félrevezetésének szándéka nem állapítható meg, és a tevékenység vagy mulasztás első ízben fordul elő./

A Megyei Bíróság ezért a felperes keresetét a Kkt. 46.§ alkalmazhatóságának vizsgálata körében alaposnak értékelte, a másodfokú határozatot hatályon kívül helyezte azzal, hogy az alperesnek vizsgálnia kell a bírság kiszabása mellőzésének a Kkt. 46.§-ában foglalt feltételeinek fennállását, keresetet ezt meghaladóan elutasította.

Az alperes a megismételt eljárásban 2011. július 21-én meghozott határozatával az elsőfokú határozatokat helybenhagyta. Döntését a Kkt. 46.§-a, az 3821/85/EGK tanácsi r. 15. cikk /7/ bekezdése, a közúti szállításra vonatkozó egyes szociális jogszabályok összehangolásáról, a 3821/85/EGK és a 2135/98/EK tanácsi rendelet módosításáról, valamint a 3820/85/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló az Európai Parlament és a Tanács 2006. március 15-i 561/2006/EK rendelete /a továbbiakban: 561/2006/EK r./ preambulum 17. pontja, II. fejezet 6.-8. cikkei alapján, a közúti szállításra vonatkozó egyes szociális jogszabályokkal kapcsolatos 3820/85/EGK és a 3821/85/EGK tanácsi rendelet végrehajtásának minimumfeltételeiről szóló 2006/22/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv III. mellékletének módosításáról szóló, a BIZOTTSÁG 2009. január 30-i 2009/5/EK IRÁNYELVE III. melléklet H12 és H13 pontja alapján hozta meg. Indokolása szerint a vezetési időre, a pihenőidőre és a megszakításra vonatkozó rendelkezések ellenőrzésének célja, hogy a közlekedésbiztonság növelése érdekében a gépjárművezető pihenten vezessen. Mind a túlvezetés, mind a pihenőidő megrövidítése - figyelembe véve azok mértékének súlyosságát is - veszélyezteti a közlekedés biztonságát, mert megnövekszik a reakcióidő, jelentősen megnő az elalvásos balesetek kockázata. Az iratok, és így az abban lévő információk hiánya nagyon súlyos szabálytalanság, mert miatta nem állapítható meg a vezetési, pihenőidők és azok megszakítása sem. Az ügyfél sem az ellenőrzés, sem a későbbiek folyamán nem bizonyította, hogy a kimutatott napokon a gépjárművezetők a vezetési és pihenőidőket megtartották, amely hiányosság akár a hatóság félrevezetésének szándékát is feltételezheti. A felperes a már megállapított jogszabálysértésével veszélyeztette a közlekedés biztonságát, vonatkozásában a Kkt. 46.§-ában előírt feltételek nem teljesültek, így a bírság kiszabása nem mellőzhető.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!