Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

ÍH 2017.5 BECSÜLETSÉRTÉS MEGÁLLAPÍTÁSÁNAK FELTÉTELEI

Kapcsolódó határozatok:

Pesti Központi Kerületi Bíróság B.10381/2015/4., Fővárosi Törvényszék Bf.8663/2015/5., Fővárosi Ítélőtábla Bhar.154/2016/15. (*ÍH 2017.5*), 3001/2022. (I. 13.) AB határozat

***********

I. Nem valósít meg bűncselekményt a hatóság előtt folyamatban lévő ügyben (így pl. a bíróság előtt folyamatban levő polgári peres eljárásban) az ügy elbírálása érdekében szükséges keretben tett nyilatkozat, míg a per eldöntése szempontjából irreleváns, ám a becsület csorbítására objektíve alkalmas kifejezés használata becsületsértésnek minősül.

II. A gyalázkodás, a lealacsonyító, bántó tartalmú kijelentések öncélú használata nem vonható a közérdek, vagy jogos magánérdek védelme alá és nem tartozik a perbeli jogosultságok gyakorlása vagy kötelezettségek teljesítése körébe [Btk. 227. § (1) bekezdés b) pont; BH 2016.4. sz. döntés].

A kerületi bíróság dr. H. A. I. vádlottat bűnösnek mondta ki becsületsértés vétségében, ezért megrovásban részesítette.

A vádlott által bejelentett fellebbezés folytán eljárt törvényszék a vádlottat az ellene emelt becsületsértés vétségének vádja alól felmentette.

A másodfokú bíróság ítélete ellen a magánvádló jelentett be fellebbezést a vádlott bűnösségének megállapítása végett. A vádlott és védője a törvényszék határozatának helybenhagyását indítványozta.

Az első- és a másodfokú bíróságok által megállapított tényállás lényege a következő.

Az F.-i Törvényszék előtt K. L. magánvádló, mint felperes és több alperes között polgári peres eljárás volt folyamatban, amelyben a III. és a IV. r. alperesek képviseletében dr. H. A. I. vádlott, mint ügyvéd járt el. A 2014. július 19. napján megtartott tárgyaláson a vádlott a magánvádlót "alávaló, gyáva gazembernek" nevezte. Ennek előzménye az volt, hogy a magánvádló a bíróságra 2014. június 3. napján érkezett "perbeszéd" megnevezésű iratban a következő nyilatkozatot tette: "S. J. például a következőket találta mondani a parlamentünkben: "Önök magyarok, Kelet-Európa szégyene. Egész életemet arra fogom szentelni népemmel együtt, hogy önöknek ott ártsak, ahol tudok."

A tárgyaláson jelen volt a sajtó képviselője, aki a tárgyalásról a jelenlévő jogosultak hozzájárulása alapján kép- és hangfelvételt készített. A tárgyalást követően egy Facebook oldalon közzétételre került a vádlott részéről a magánvádlót illetően elhangzott kijelentés.

Az elsőfokú bíróság ítéletének jogi indokolásában kifejtette, hogy a bírói gyakorlat szerint becsület csorbítására alkalmas minden olyan kifejezés, amely az emberi méltóságot sérti. Így a becsületet sérti minden olyan kifejezés használata, amely a sértett testi vagy szellemi képességeire utal (pl. nyomorék, idióta), jellembeli tulajdonságaival kapcsolatos (pl. hazudozó, szószegő, alávaló, gyáva) vagy negatív szokásokra vonatkozik (pl. iszákos).

A véleményt, kritikát, bírálatot tartalmazó közlés akkor sem valósít meg becsületsértést, ha azzal az érintett nem ért egyet, azonban a gyalázkodó jellegű és az emberi méltóság sérelmével járó nyilatkozat még abban az esetben is bűncselekmény, ha - formálisan - kritikai megjegyzésként kerül nyilvánosságra. Nem valósít meg bűncselekményt a hatóság előtt folyamatban lévő ügyben (pl. a bíróság előtt folyamatban levő polgári peres eljárásban) az ügy elbírálása érdekében szükséges keretben tett nyilatkozat, míg a per eldöntése szempontjából irreleváns, ám a becsület csorbítására objektíve alkalmas kifejezés használata becsületsértésnek minősül. Erre tekintettel az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a magánvádló személyét illetően használt "alávaló, gyáva gazember" kifejezések alkalmasak a magánvádló becsületének csorbítására.

Vizsgálta az elsőfokú bíróság, hogy a vádlott kijelentései nagy nyilvánosság előtt elhangzottnak tekinthetőek-e miután ez a körülmény is tényállási eleme a bűncselekmény megvalósulásának. E körben megállapította, hogy a becsületsértő kijelentések olyan nyilvános tárgyaláson történő megtétele, ahol csak a bíró, a felek és a jogi képviselők vannak jelen, nem jelenti annak nagy nyilvánosság előtti megvalósulását. Az olyan tárgyaláson azonban, ahol a sajtó képviselői jelen vannak, általuk a tárgyalóterem nyilvánosságánál lényegesen szélesebb körű nyilvánosság is képviseltetve van. Az újságíró jelenlétére figyelemmel tehát a vádlott a magánvádló becsületének csorbítására alkalmas kijelentést a sajtó nyilvánossága előtt tette, ezért számolnia kellett azzal, hogy kijelentése a széles nyilvánosság elé kerül, ahogy ez meg is történt.

A másodfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy a kerületi bíróság a perrendi szabályok betartásával lefolytatott eljárást követően megalapozott tényállást állapított meg. A vádlott által a magánvádló személyére tett kijelentések büntetőjogi megítélése körében azonban az elsőfokú bírósággal ellentétes jogi álláspontra helyezkedett.

Kifejtette a másodfokú bíróság, hogy a helyes büntetőjogi megítéléshez értelmezni kell a védelemben részesülő jogi tárgy két elemét, az emberi méltóságnak és a társadalmi megbecsülésnek a fogalmát, továbbá azt kell vizsgálni, hogy az emberei méltósághoz és a jó hírnévhez való jog, valamint a véleménynyilvánítás szabadsága milyen viszonyban áll egymással.

Ennek során megállapította, hogy a magánvádló nem minősül közszereplőnek. Esetében a több alkotmánybírósági határozatban is kimunkált tűrési küszöb - a szabad véleménynyilvánításhoz való jog által védett nem büntetendő véleménynyilvánítás köre - nem tágabb, mint a közszereplők esetében.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!