Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

32005R2153[1]

A Bizottság 2153/2005/EK rendelete ( 2005. december 23. ) az olívaolaj magánraktározásának támogatási rendszeréről

A BIZOTTSÁG 2153/2005/EK RENDELETE

(2005. december 23.)

az olívaolaj magánraktározásának támogatási rendszeréről

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel az olívaolaj és az étkezési olajbogyó piacának közös szervezéséről és a 827/68/EGK rendelet módosításáról szóló, 2004. április 29-i 865/2004/EK tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 6. cikke (3) bekezdésére,

mivel:

(1) A 865/2004/EK rendelet 6. cikke előírja, hogy a Közösség bizonyos régióinak piacán keletkező súlyos zavarok esetén az olívaolaj magánraktározására támogatási rendszert lehet bevezetni.

(2) Annak érdekében, hogy a támogatási rendszert szükség esetén gyorsan alkalmazni lehessen, meg kell határozni az említett rendelet alkalmazásának részletes szabályait. A magánraktározásra irányuló támogatási rendszernek megfelelő biztosítékokat nyújtó, meghatározott feltételek alapján a tagállamok által elismert piaci szereplőkkel kötött szerződésekre kell alapulnia.

(3) Annak érdekében, hogy a rendszer a termelők szintjén nagyobb hatást gyakoroljon a piacra, és hogy könnyebb legyen az ellenőrzése, a támogatást elsősorban a szűz olívaolaj ömlesztett raktározásához kell biztosítani.

(4) Helyénvaló az olívaolajárak alakulására, illetve az olívaolaj termelésére vonatkozó információval rendelkezni. Ezen információk az olívaolaj-piac nyomon követéséhez szükségesek, annak érdekében, hogy fel lehessen mérni a piacon felmerülő súlyos zavarokra utaló körülmények esetleges fennállását.

(5) A piaci helyzet leghűbb tükrözése végett a támogatás összegét a támogatást igénylő piaci ágazatokra kell meghatározni. Az olívaolaj kategóriáit a 865/2004/EK rendelet I. mellékletének I. része sorolja fel.

(6) Meg kell határozni azon információk körét, amelyeket a pályázatokban fel kell tüntetni, valamint a pályázatok benyújtásának és elbírálásának feltételeit annak érdekében, hogy minden egyes pályázatról hiánytalan információ álljon rendelkezésre.

(7) A pályázati felhívásokat kívánatos bizonyos szabályok alapján megnyitni, egyebek mellett a benyújtási határidőre, valamint benyújtott pályázatok tekintetében a minimális mennyiségre vonatkozóan. Ahhoz, hogy a piaci helyzetre hatni lehessen, a pályázatoknak hosszú raktározási időszakra és a piaci ágazatban kialakult helyzet figyelembevételével meghatározott minimális mennyiségre kell vonatkoznia.

(8) A pályázatban vállaltak teljesítését a mezőgazdasági termékeket érintő biztosítéki rendszer alkalmazására vonatkozó közös részletes szabályok megállapításáról szóló, 1985. július 22-i 2220/85/EGK bizottsági rendeletben (2) meghatározott feltételeknek megfelelő biztosíték letétbe helyezésével kell biztosítani, amelynek összegét és időtartamát a piaci árak ingadozásának valószínűségéhez és a támogatásra jogosító, ténylegesen teljesített raktározási napok számához kell viszonyítani.

(9) Azokat a pályázatokat nyilvánítják sikeresnek, amelyek nem haladják meg a támogatásnak az olívaolaj piaca függvényében meghatározandó, raktározási naponkénti maximális összegét. A pályázatok reprezentativitását és az eljárás alapján meghatározott maximális mennyiségek tiszteletben tartását minden meghatározott kategóriánál vagy régiónál biztosítani kell.

(10) Meg kell határozni azon főbb elemeket, amelyeket a szerződésnek tartalmaznia kell. A piac működési zavarainak megelőzése végett biztosítani kell, hogy a Bizottság megváltoztathassa a szerződés időtartamát, nevezetesen a szerződés létrejöttét követő gazdasági év termés-előrejelzéseinek figyelembevételével.

(11) A rendszer megfelelő működtetése érdekében meg kell határozni azokat a feltételeket, amelyek mellett a támogatásra előleg nyújtható, a támogatásra való jogosultság tiszteletben tartására irányuló nélkülözhetetlen ellenőrzéseket, a támogatás kiszámításának bizonyos eljárásait és azon információk körét, amelyekről a tagállamoknak értesíteniük kell a Bizottságot.

(12) Az egyértelműség és átláthatóság érdekében az olívaolaj magánraktározásának támogatási rendszeréről szóló, 1998. december 21-i 2768/98/EK rendeletet (3) indokolt hatályon kívül helyezni, és helyébe új rendeletet léptetni.

(13) Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak az Olívaolaj- és Étkezésiolajbogyó-piaci Irányítóbizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

(1) A termelő tagállamok hatáskörrel rendelkező szervei az e rendeletben megállapított feltételek szerint a szűz olívaolaj ömlesztett magánraktározására szerződéseket kötnek.

(2) A szűz olívaolaj ömlesztett magánraktározására irányuló szerződések teljesítéséhez nyújtandó támogatás meghatározására a Bizottság, a 865/2004/EK rendelet 18. cikke (2) bekezdésében említett eljárásnak megfelelően, korlátozott időre szóló pályázati felhívásokat hirdethet meg. A korlátozott időre szóló pályázati eljárás ideje alatt részleges pályázati felhívásokat hirdetnek meg.

2. cikk

(1) A korlátozott időre szóló pályázati felhívás a következő feltételek mellett írható ki:

a) A Közösség bizonyos régióiban súlyos piaci zavarok tapasztalhatók, amelyek a szűz olívaolaj ömlesztett magánraktározására irányuló intézkedésekkel mérsékelhetők vagy megoldhatók;

b) a következő termék, illetve termékek piacon megállapított átlagára legalább két hétig tartó időszakban alacsonyabb, mint:

- 1 779 euro/tonna az extraszűz olívaolaj esetében,

- 1 710 euro/tonna a szűz olívaolaj esetében,

- 1 524 euro/tonna a 2 fok szabadsav-tartalmú, lampant olívaolaj esetében, amely összeg a szabadsav-tartalom növekedésével fokonként 36,70 euro/tonna értékkel csökken.

(2) A korlátozott időre szóló pályázati felhívás meghatározza az egész pályázatra vonatkozó maximális mennyiséget, valamint maximális mennyiségeket határozhat meg a következőkre vonatkozóan:

- a 865/2004/EK rendelet I. mellékletének 1. részében meghatározott minden egyes extraszűz olívaolaj kategóriájára,

- a Közösség minden egyes régiójára vagy tagállamára.

A korlátozott időre szóló pályázati felhívás korlátozódhat az első albekezdésben említett szűzolívaolaj-kategóriák vagy régiók valamelyikére.

A korlátozott időre szóló pályázati felhívásokat a 865/2004/EK rendelet 18. cikke (2) bekezdésében meghatározott eljárással összhangban a határidő lejárta előtt le lehet zárni.

3. cikk

Az érintett tagállam hatáskörrel rendelkező szerve által e célból elismert olívaolaj-ágazati piaci szereplők nyújthatnak be kizárólag pályázatot a részleges pályázati felhívásokra.

A tagállamok meghatározzák a piaci szereplők elismeréséhez szükséges követelményeket és elvárásokat; e piaci szereplők a következő kategóriák egyikéhez tartoznak:

a) legalább 700 olajbogyó-termelőből álló termelői szervezet, ha olajbogyó és olívaolaj termelésével vagy értékesítésével foglalkozó szervezetként lép fel;

b) a termelőövezet olajbogyó-termelőinek vagy olívaolaj-termelésének legalább 25 %-át képviselő termelői szervezet;

c) több gazdasági térségből származó termelői szervezetek társulása, amely legalább tíz, az a) és b) pont szerinti termelői szervezetből, vagy bizonyos számú, az érintett tagállam olívaolaj-termelésének legalább 5 %-át képviselő szervezetből áll;

d) olajsajtoló üzem, amelynek berendezései egy nyolcórás munkanap alatt legalább 2 tonna olaj előállítását teszik lehetővé, és amely az előző két gazdasági évben összesen legalább 500 tonna szűz olívaolajat termelt;

e) csomagolóüzem, amelynek kapacitása egyazon tagállam területén nyolcórás munkanaponként legalább 6 tonna kiszerelt olaj, és amely az előző két gazdasági évben összesen legalább 500 tonna olívaolaj kiszerelését végezte el.

Amennyiben egy vagy több, olajbogyó és olívaolaj termelésével, feldolgozásával vagy értékesítésével foglalkozó szervezet tagja a második albekezdés a) pontjában meghatározott szervezetnek, az ily módon csoportosuló olajbogyó-termelőket külön-külön veszik figyelembe a legalább 700 olajbogyó-termelő meglétét ellenőrző számoláskor.

4. cikk

A (3) bekezdésben említett elismerés céljából a piaci szereplők vállalják, hogy:

a) a raktározási szerződésben szereplő olívaolajat tartalmazó tartályokon a tagállam hatáskörrel rendelkező szerve által elhelyezett ólomzárat elfogadják;

b) raktárnyilvántartást vezetnek az olajról, valamint adott esetben a raktáron lévő olívabogyóról;

c) alávetik magukat a magánraktározási szerződésre irányuló támogatási rendszer keretében előírt ellenőrzéseknek.

A piaci szereplők nyilatkozatot tesznek tárolóberendezéseik befogadóképességéről, átadják azok tervét és bizonyítékkal szolgálnak annak alátámasztására, hogy megfelelnek a 3. cikkben említett feltételeknek.

5. cikk

(1) A 3. és 4. cikkben említett feltételeknek megfelelő piaci szereplők az elismerési kérelmet tartalmazó teljes dosszié benyújtásának hónapjától számított két hónapon belül megkapják az elismerést és az elismerési számot.

(2) A 17. cikk (3) bekezdésének sérelme nélkül:

a) az olajbogyó-ágazatban működő azon piaci szereplők szervezetei és ezek szövetségei, valamint azon sajtolóüzemek és csomagolóüzemek, amelyeket a tagállam az 1998/1999-es gazdasági évtől a 2004/2005-ös gazdasági évig magánraktározási célból elismert, e rendelet értelmében elismertnek minősülnek, ha megfelelnek a 3. és 4. cikkben említett előírásoknak;

b) az elismerést megtagadják, vagy azt azonnali hatállyal visszavonják azoktól a piaci szereplőktől:

i. amelyek nem felelnek meg az elismerés feltételeinek;

ii. amelyekkel szemben a hatáskörrel rendelkező hatóságok eljárást kezdeményeztek a 865/2004/EK rendeletben meghatározott szabályok megszegése miatt;

iii. amelyeket a 2002/2003-as, 2003/2004-es és 2004/2005-ös gazdasági évben a 136/66/EGK tanácsi rendelet (4) által előírt, termelésre vonatkozó támogatási rendszer megsértése miatt megbüntettek;

iv. amelyeket a 2002/2003-as, 2003/2004-es és 2004/2005-ös gazdasági év során olajbogyó-ágazatban működő piaci szereplők szervezetei munkaprogramjára irányuló, az 1638/98/EK tanácsi rendelet (5) által előírt finanszírozási rendszer tekintetében elkövetett jogsértés miatt büntettek.

6. cikk

(1) A tagállamok minden héten, legkésőbb szerdáig megküldik a Bizottságnak a területükön a főbb reprezentatív piacokon az előző héten tapasztalt átlagos árakat, a 865/2004/EK rendelet I. mellékletében felsorolt különböző olajkategóriákra vonatkozóan.

Az árak elektronikus úton továbbítandók, és az ügyletek mennyiségéről és reprezentatív jellegéről szóló információt tartalmaznak.

(2) A tagállamok legkésőbb a hónap tizedik napjáig megküldik a Bizottságnak az olívaolaj és az étkezési olajbogyó tekintetében az össztermelésnek a folyó gazdasági évre vonatkozó becslését.

(3) Valamennyi gazdasági év szeptemberétől májusáig a tagállamok minden hónapban, legkésőbb tizenötödikéig megküldik a Bizottságnak az adott gazdasági év eleje óta termelt olívaolaj és étkezési olajbogyó mennyiségének becslését.

Ezen adatok begyűjtése végett a tagállamok különböző információforrásokból meríthetnek, egyebek mellett adatokat szerezhetnek be a sajtolóüzemektől és az étkezési olajbogyót feldolgozó vállalkozásoktól, támaszkodhatnak az olajbogyó-ágazatban működő piaci szereplőknél végzett felmérésekre vagy statisztikai hivatalok becsléseire.

Az adott gazdasági év vége előtt a tagállamok megküldik a Bizottságnak az előállított olívaolaj és étkezési olajbogyó teljes mennyiségének becslését.

(4) A tagállamok kialakítják a (2) és (3) bekezdésben előírt információk beszerzésére és előkészítésére szerintük legmegfelelőbb adatgyűjtési rendszert, és adott esetben meghatározzák az olajbogyó-ágazatban működő érintett piaci szereplők adatközlési kötelezettségét.

(5) Az olívaolaj- és étkezésiolajbogyó-mennyiségek (2) és (3) bekezdésben említett becsléseit elektronikus levél útján kell továbbítani, a Bizottság által szolgáltatott formanyomtatvány felhasználásával.

(6) A Bizottság más információforrásokat is figyelembe vehet.

7. cikk

A részleges pályázati felhívások esetében a pályázatok benyújtásának határideje a következő:

a) novemberben, januárban, februárban, márciusban, áprilisban, májusban, júniusban, júliusban, szeptemberben és októberben 4-étől 8-án 12 óráig, valamint 18-ától 22-én 12 óráig;

b) augusztusban 18-ától 23-án 12 óráig;

c) decemberben 9-étől 14-én 12 óráig.

A határidő a brüsszeli helyi idő szerint értendő. Amennyiben ez a nap valamely tagállamban a pályázatok átvételéért felelős szerv számára munkaszüneti nap, akkor a határidő az azt megelőző utolsó munkanapon 12 óra.

8. cikk

(1) A 15. cikk sérelme nélkül a minimum 50 tonna mennyiségre szóló pályázatok a 865/2004/EK rendelet mellékletében felsorolt három kategória valamelyikébe tartozó szűz olívaolajnak 365 napon át, ólomzárral lezárt tartályokban és az ebben a rendeletben meghatározott feltételeknek megfelelően történő ömlesztett magánraktározása után nyújtott támogatás napi összegére vonatkoznak.

(2) A részleges pályázati felhíváson az elismert piaci szereplők a tagállam hatáskörrel rendelkező szervéhez átvételi elismervény ellenében benyújtott írásos pályázattal, vagy a fenti hatósághoz elektronikus úton elküldött pályázattal vesznek részt.

Amennyiben egy piaci szereplő egynél több olajkategória vagy különböző telephelyeken található tartályok vonatkozásában vesz részt a pályázaton, ezekre külön pályázatot kell benyújtania.

Egy pályázat csak egy részleges pályázati felhívásra érvényes. A benyújtott pályázatot a leadási határidő után nem lehet visszavonni vagy módosítani.

9. cikk

(1) A 8. cikkben említett pályázatok a következőket tartalmazzák:

a) hivatkozás erre a rendeletre és arra a részleges pályázati felhívásra, amelyre a pályázat vonatkozik;

b) a pályázó neve és címe;

c) az elismert piaci szereplőnek a 3. cikk (1) bekezdésében meghatározott kategóriája és elismerési száma;

d) a pályázat tárgyát képező szűz olívaolaj mennyisége és kategóriája;

e) annak a helynek a pontos címe, ahol a tárolótartályok találhatók, valamint a szükséges információ, amely alapján beazonosítható, hogy mely tartályokra vonatkozik a pályázat;

f) a támogatás összege egy magánraktározási napra és egy tonna szűz olívaolajra, euróban, két tizedes pontossággal;

g) a 10. cikknek megfelelően letétbe helyezendő biztosíték összege annak a tagállamnak a pénznemében, ahol a pályázatot benyújtották.

(2) Ahhoz, hogy a pályázat érvényességét elismerjék:

a) a pályázatnak és a vonatkozó dokumentációnak a pályázatokat fogadó hatáskörrel rendelkező szerv tagállamának hivatalos nyelvén vagy hivatalos nyelveinek egyikén kell készülnie;

b) a pályázatot ennek a rendeletnek megfelelően kell benyújtani, és a (1) bekezdésben felsorolt összes részletes adatot tartalmaznia kell;

c) a pályázat nem tartalmazhat az e rendelet által előírtaktól eltérő feltételeket;

d) a pályázatnak az azt fogadó tagállam által elismert piaci szereplőtől kell származnia, és ebben a tagállamban található tárolótartályokra kell vonatkoznia;

e) a pályázathoz a pályázatok benyújtására megadott határidő lejárta előtt mellékelni kell annak bizonyítékát, hogy a pályázó az abban feltüntetett biztosítékot letétbe helyezte.

10. cikk

(1) A pályázók a pályázatban szereplő olívaolajra tonnánként 50 euro értékű biztosítékot tesznek letétbe.

(2) A sikertelen pályázatok esetében az (1) bekezdésben említett biztosítékot haladéktalanul felszabadítják, amint az adott részleges pályázati eljárásra vonatkozó támogatás maximális összegét közzéteszik az Európai Unió Hivatalos Lapjában.

(3) A sikeres pályázatok esetében az (1) bekezdésben említett biztosítékot legkésőbb a 13. cikk (3) bekezdésének második albekezdésében említett szerződés teljesítésének első napján a pályázatban szereplő olívaolaj minden egyes tonnája után 200 euro értékű biztosítékkal egészítik ki.

(4) A 2220/85/EGK rendelet 20. cikke értelmében az (1) és (3) bekezdésben említett biztosítékok felszabadításának az az elsődleges feltétele, hogy a pályázatban meghatározott raktározást hat hónapon át az ebben a rendeletben meghatározott szerződés feltételei szerint teljesítsék.

Ha azonban a szerződés időtartamát a 15. cikk értelmében hat hónapnál rövidebb időre csökkentik, az első albekezdésben említett raktározási időszak megegyezik a szerződés teljesítésének időtartamával.

11. cikk

(1) A pályázatokat az érintett tagállam hatáskörrel rendelkező szerve a nyilvánosság kizárásával kiértékeli. A (2) bekezdés rendelkezéseire figyelemmel, a pályázatok kiértékelésénél jelen lévő személyeket titoktartási kötelezettség terheli a pályázatok vonatkozásában.

(2) Az érvényes pályázatokról, az összegek emelkedő sorrendje szerint osztályozva, név nélkül, a pályázatok benyújtására megállapított határidő lejártát követő 48 órán belül, elektronikus úton értesítik a Bizottságot.

Amennyiben a határidő pénteki napon jár le, a pályázatokról legkésőbb a soron következő hétfőn brüsszeli helyi idő szerint 12 óráig értesítik a Bizottságot.

(3) Minden továbbított pályázat vonatkozásában jelezni kell a 9. cikk (1) bekezdésének d) és f) pontjában említett mennyiséget, olajkategóriáját és összeget. Ezenkívül, amennyiben az eljárás régiónkénti maximális mennyiségeket határoz meg, akkor minden pályázatnál jelezni kell az érintett régiókat.

12. cikk

(1) A 865/2004/EK rendelet 18. cikke (2) bekezdésében meghatározott eljárással összhangban és a beérkezett ajánlatok alapján legkésőbb a részleges pályázati felhívásra irányuló pályázatok benyújtási határidejét követő kilencedik munkanapon meghatározzák a magánraktározás-támogatás naponkénti maximális összegét.

(2) A támogatás maximális összegét az olívaolaj-piac helyzetének és várható alakulásának figyelembevételével, valamint annak lehetőségei alapján határozzák meg, hogy a szóban forgó intézkedés mennyire képes jelentősen hozzájárulni a piac szabályozásához.

Ezenkívül figyelembe kell venni a magánraktározási szerződésekben már rögzített mennyiségeket, illetve a beérkezett pályázatokban szereplő mennyiségeket.

(3) A maximális összeg rögzítésekor, és ugyanazon eljárás szerint el lehet utasítani az összes olyan pályázatot, amely az olívaolaj azon kategóriájára vagy azon régiók valamelyikére vonatkozik, amelyre a 2. cikk (2) bekezdése alapján maximális mennyiséget rögzítettek, amennyiben a szóban forgó kategória vagy régió tekintetében:

- a pályázatok nem reprezentatívak,

- a meghatározott maximális összeg az érintett maximális mennyiség túllépését eredményezheti.

13. cikk

(1) A 12. cikk (3) bekezdésének sérelme nélkül szerződést azzal a pályázóval vagy azokkal a pályázókkal kötnek, amelynek, illetve amelyeknek a pályázatát a 11. cikk (2) bekezdésének megfelelően továbbították, és amely, illetve amelyek pályázata a magánraktározás-támogatás naponkénti maximális összege szempontjából megfelel vagy a pályázatban megjelölt mennyiségre a maximális összegnél kevesebb.

A pályázati felhívás alapján keletkezett jogok és kötelezettségek nem ruházhatók át.

(2) Az érintett tagállam hatáskörrel rendelkező szerve legkésőbb a támogatás maximális összegének az Európai Unió Hivatalos Lapjában való közzétételét követő második munkanapon az összes pályázót írásban értesíti a pályázaton való részvételük eredményéről.

(3) A szerződés megkötésének időpontja az a nap, amikor a pályázat elfogadásáról szóló értesítést elküldik a pályázónak.

A szerződés teljesítésének kezdete - feltéve, hogy a 10. cikk (3) bekezdésében említett biztosítékot letétbe helyezték - a szerződés megkötését követő nap, és a szóban forgó olívaolajat a szerződésben meghatározott feltételek szerint kell tárolni.

A szerződés teljesítésére azonban addig nem kerülhet sor, ameddig a tartályokat a mintavételt követően le nem zárták a (4) bekezdés c) és d) pontja szerint.

(4) A tagállam hatáskörrel rendelkező szerve a szerződés megkötését követő 30 napon belül:

a) azonosítja az érintett olívaolajat tartalmazó tartályokat;

b) megállapítja az olaj nettó tömegét;

c) pályázatra reprezentatív mintát vesz;

d) lezárja az egyes tartályokat.

A tagállamok által megfelelően indokolt esetekben az első albekezdésben előírt 30 napos határidő 15 nappal meghosszabbítható.

(5) A (4) bekezdés c) pontjában említett levett mintát a lehető legrövidebb időn belül megvizsgálják annak ellenőrzésére, hogy az olaj megfelel-e annak a szűzolívaolaj-kategóriának, amelyre a szerződést megkötötték.

Amennyiben a vizsgálat eredménye nem felel meg annak az olajkategóriának, amelyre a szerződést megkötötték, a teljes mennyiséget visszautasítják, és a 10. cikk (1) bekezdésében említett biztosíték elvész.

14. cikk

(1) A két példányban készült szerződésnek legalább a következő adatokat kell tartalmaznia:

a) a tagállam hatáskörrel rendelkező szervének nevét és címét;

b) a szerződő fél teljes levelezési címét, elismerési számát, valamint a 3. cikk szerinti kategóriáját;

c) a raktározás helyének pontos címét, és az érintett tartályok helyét;

d) a szerződés megkötésének időpontját;

e) a szerződés teljesítése kezdetének és befejezésének időpontját, a 15. cikk rendelkezéseire is figyelemmel;

f) az ezen rendeletre és az érintett részleges pályázati eljárásra való hivatkozást.

(2) A szerződésnek tárgyát képező minden tétel vonatkozásában a szerződés a következőket tartalmazza:

a) a szűz olívaolaj nettó tömege;

b) az olajat tartalmazó tartályok azonosító adatai és helye.

(3) A szerződés a következő kötelezettségeket rója a szerződő félre:

a) az érintett termék megállapodás szerinti mennyiségének a megállapodás szerinti ideig történő tárolása, saját költségére és kockázatára;

b) a különböző kategóriájú olajoknak a szerződésben azonosított és a tagállam hatáskörrel rendelkező szerve által ólomzárral ellátott, külön tartályokban történő tárolása;

c) annak lehetővé tétele, hogy a tagállam hatáskörrel rendelkező szerve bármikor ellenőrizhesse a szerződésben előírt kötelezettségek teljesítését.

Az első albekezdés b) pontjában említett tartályok cseréjét a fenti szervnek engedélyeznie kell, a cserét e szerv jelenlétében kell elvégezni, valamint az érintett tartályokból reprezentatív mintát kell venni és a 13. cikk (4) bekezdésének c) és d) pontjainak megfelelően a tartályokat újból le kell zárni ólomzárral.

(4) A 15. cikk rendelkezéseinek sérelme nélkül, amennyiben a szerződő fél a folyamatban lévő szerződést felbontja, az időszak egészére és a szerződésben rögzített teljes mennyiségre nézve elesik a támogatástól.

15. cikk

(1) A Bizottság az olívaolaj piacának alakulása és jövőbeli kilátásai alapján a 865/2004/EK rendelet 18. cikke (2) bekezdésében meghatározott eljárással összhangban dönthet a folyamatban lévő szerződések időtartamának lerövidítéséről.

A szerződések módosításairól csak a szeptember 1. és december 31. közötti időszakban lehet határozni, és azok csak a döntéshozatal hónapját követő hónap végét követően léphetnek hatályba.

(2) Az (1) bekezdés értelmében történő szerződésmódosítás esetén a Bizottság rögzíti azt a csökkentési százalékarányt, amelyet egy meghatározott időpont után az ebben az időpontban folyamatban lévő összes szerződés előirányzott teljesítési napjainak számára alkalmazni kell.

16. cikk

(1) A 13. cikk (3) bekezdésének 2. albekezdésében említett szerződés teljesítésének elkezdését követően a szerződés teljesítésének kezdete és a soron következő augusztus 31-e közötti időszakra meghatározott támogatásnak megfelelő előleg folyósítható, feltéve ha az előleg 120 %-ának megfelelő biztosítékot letétbe helyezték.

A folyamatban lévő szerződések esetében január 1-jétől az első albekezdésben meghatározott feltételek szerint további előleg folyósítható a szeptember 1-jétől kezdődő és a szerződések lejártáig tartó időszakra.

(2) Az (1) bekezdésben említett biztosíték haladéktalanul felszabadul, amint a támogatás még fennmaradó összege a 18. cikk (3) bekezdésének megfelelően kifizetésre kerül.

17. cikk

(1) A támogatás végleges kifizetése előtt a tagállam hatáskörrel rendelkező szerve:

a) összegyűjti és megvizsgálja az ebben a rendeletben meghatározott feltételek teljesítésének bizonyítékait;

b) elvégzi a szükséges ellenőrzéseket annak biztosítására, hogy a szóban forgó olívaolaj a szerződésben említett raktározás teljes időtartama alatt raktáron maradjon;

c) megteszi a szükséges intézkedéseket a szerződésből eredő kötelezettségek betartásának ellenőrzésére.

(2) A teljesítésre vonatkozó ellenőrzéseknek ki kell terjedniük a tárolt áruk fizikai ellenőrzésére, valamint az elszámolások vizsgálatára.

A fizikai ellenőrzésnek többek között ki kell terjednie arra, hogy a szerződés tárgyát képező készletek megfelelnek-e a szerződésben meghatározott olajkategóriáknak, illetve az ólomzárak és az előírt mennyiségek meglétére.

(3) Amennyiben a szerződésben foglalt követelmények nem teljesülnek, a támogatást azon szerződés alapján nem folyósítják, és - az esetlegesen alkalmazható egyéb szankciók sérelme nélkül - a piaci szereplő elismerését visszavonják. Ezenkívül a 10. és 16. cikkben említett biztosítékok a 2220/85/EGK rendeletben előírt feltételek szerint elvesznek.

18. cikk

(1) A támogatás összegét a 13. cikk (4) bekezdésének b) pontjában megállapított nettó tömeg alapján számolják ki.

A magánraktározás-támogatás összegének nemzeti pénznemre történő átváltására a szerződés teljesítésének a 13. cikk (3) bekezdésének 2. albekezdésében említett megkezdése napján érvényes átváltási árfolyamot alkalmazzák.

(2) A pályázatokban és szerződésekben előírt mennyiségekre vonatkozó követelményeket akkor tekintik teljesítettnek, ha azokat e mennyiségek 98 %-ának vonatkozásában ténylegesen teljesítették.

Amennyiben a 13. cikk (5) bekezdésében említett vizsgálat nem erősíti meg, hogy a tartályban levő olaj megfelel annak a kategóriának, amelyre a támogatást odaítélték, a pályázatban szereplő teljes mennyiséget nem megfelelőnek minősítik.

(3) A támogatást, vagy amennyiben a 16. cikk értelmében előleget folyósítottak, a támogatás fennmaradó részét csak abban az esetben fizetik ki, ha a szerződésben foglalt összes követelményt teljesítették. A támogatás vagy a támogatás fennmaradó részének kifizetésére a fenti követelmények betartásának ellenőrzése után kerül sor, a szerződés lejártát követő 60 napon belül.

19. cikk

(1) Az érintett tagállamok közlik a Bizottsággal az e rendelet alkalmazása érdekében meghozott nemzeti intézkedéseiket, valamint a szerződés mintáját.

(2) A tagállamok elektronikus úton közlik a Bizottsággal azokat az olívaolaj-mennyiségeket, amelyekre támogatást ítéltek meg, és amelyeknél adott esetben:

- nem kötöttek szerződést,

- a szerződést nem tartották be vagy nem teljesítették teljes mértékben.

Az első albekezdésben említett közleményekben fel kell tüntetni a szóban forgó részleges pályázati felhívást, valamint adott esetben az olaj, illetve piaci szereplők érintett kategóriáit vagy a régiókat. A közleménynek a lehető legrövidebb időn belül, de legkésőbb a tárgyhónapot követő hónap 10-éig meg kell történnie.

20. cikk

A 2768/98/EK rendelet hatályát veszti.

21. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet 2005. november 1-jétől kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező, és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2005. december 23-án.

a Bizottság részéről

Mariann FISCHER BOEL

a Bizottság tagja

(1) HL L 161., 2004.4.30., 97. o., helyesbítve: HL L 206., 2004.6.9., 37. o.

(2) HL L 205., 1985.8.3., 5. o. A legutóbb a 673/2004/EK rendelettel (HL L 105., 2004.4.14., 17. o.) módosított rendelet.

(3) HL L 346., 1998.12.22., 14. o. A legutóbb az 1432/2004/EK rendelettel (HL L 264., 2004.8.11., 6. o.) módosított rendelet.

(4) HL 172., 1966.9.30., 3025/66. o.

(5) HL L 210., 1998.7.28., 32. o.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32005R2153 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32005R2153&locale=hu