Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2019.06.K10 Közbeszerzési eljárás során, ha a támogatási összeg kifizetésének felfüggesztése vagy a támogatás megvonása a közreműködő szerv utóellenőrzési jelentésébe foglalt nem támogató polgári jogi jognyilatkozatán alapul - és szabálytalansági eljárást nem folytattak le -, a kedvezményezett a támogatási szerződés (támogatói okirat) szerinti összeg kifizetése iránti igényét az irányító hatósággal szemben indított polgári peres eljárásban teljesítésre kötelezés jogcímén érvényesítheti.

Az utóellenőrzési jelentés és a kedvezményezett egyet nem értési nyilatkozatára adott válaszlevél nem minősül közigazgatási ügyben hozott érdemi döntésnek, ezért közigazgatási perben nem vizsgálhatók felül [1952. évi III. tv. (Pp.) 157. §, 2004. évi CXL. tv. (Ket.) 13. § (2), (4) bek., 4/2011. (I. 28.) Korm. rendelet (Korm. rendelet) 37. § (4) bek., 38. § (1) bek., 39. § (1), (7) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes, mint ajánlatkérő 2015. október 14. napján a közbeszerzésekről szóló 2011. évi CVIII. törvény (a továbbiakban: régi Kbt.) 122/A. § (1) bekezdésében írt hirdetmény és tárgyalás nélküli eljárást indított. Az ajánlattételi felhívás szerint a felperes az eljárás tárgyaként megnevezett "megyei projekt-, és adatgyűjtő, illetve kezelő online adatbázis modul kialakítása" projektberuházást 100%-ban európai uniós forrásból valósítja meg kedvezményezetti finanszírozással.

[2] A Miniszterelnökség Közbeszerzési Felügyeletért Felelős Helyettes Államtitkárságának Közbeszerzési Felügyeleti Főosztály (a továbbiakban: KFF vagy közreműködő szervezet) a felperes fenti tárgyú közbeszerzési eljárását a 2007-2013. programozási időszakban az Európai Regionális Fejlesztési Alapból, az Európai Szociális Alapból és a Kohéziós Alapból származó támogatások felhasználásának rendjéről szóló 4/2011. (I. 28.) Kormányrendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) 38-39. §-ában foglaltakra tekintettel közbeszerzési jogi utóellenőrzésnek vetette alá, és 2016. január 27. napján nem támogató tartalmú utóellenőrzési jelentést állított ki. A közreműködő szervezet a jelentés 5.3.1. pontjában rögzítette, hogy az ajánlatkérő felperes megsértette a Kbt. 122/A. § (1) bekezdésében foglaltakat.

[3] A felperes egyet nem értési nyilatkozatot terjesztett elő a Korm. rendelet 40. § (2) bekezdésére hivatkozással, melyben kifejtette, hogy eljárása során a Kbt. valamennyi előírását betartotta.

[4] A közreműködő szervezet 2016. február 4. napján kelt KFF/65/3/2016. számú tájékoztató levelet küldött a felperesnek, melyben az utóellenőrzési jelentésben foglaltakat az ismételt felülvizsgálat eredménye alapján fenntartotta.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[5] A felperes keresetlevelében mind az utóellenőrzésről készült jelentést, mind a tájékoztató levelet támadta, és jogszabálysértés miatt kérte azok hatályon kívül helyezését és az alperes új eljárásra kötelezését. Álláspontja szerint a közreműködő szervezet hatáskörét túllépve állapította meg a Kbt. 122/A. § (1) bekezdésének megsértését. Akkor járt volna el törvényesen, ha a Korm. rendelet 37. § (4) bekezdésében foglaltakat alkalmazza és szabálytalansági eljárást kezdeményezett volna. Ennek hiányában megfosztotta az érdemi védekezés lehetőségétől és jogorvoslat biztosítása nélkül döntést hozott arról, hogy a tárgyi közbeszerzés nem támogatható, azaz arra kifizetés a támogatási összegből nem folyósítható.

[6] A felperes keresetlevelében a Miniszterelnökséget jelölte meg alperesként, majd a bíróság felhívására a Miniszterelnökséget vezető minisztert is perbe vonta II. r. alperesként.

[7] Az I. r. alperes a keresetlevél idézés kibocsátása nélküli elutasítását kérte a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) 130. § (1) bekezdés b) pontja alapján.

Az elsőfokú végzés

[8] A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a 2017. január 30. napján kelt 12.K.32.206/2016/7. számú végzésében a pert a Pp. 129. §-ára, valamint a 130. § (1) bekezdés b) pontjára utalással megszüntette. A végzés indokolásában kúriai döntésekre, valamint a Kúria 1/2012. (XII. 10.) KMK-PK véleményére hivatkozással a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 12. § (2) bekezdése alapján megállapította, hogy a felperes által megjelölt utóellenőrzésről készült jelentés és az egyet nem értési nyilatkozatra adott válaszlevél közigazgatási bíróság által nem felülvizsgálható. A Korm. rendeletben nincs közigazgatási hatósági jogkört nevesítő rendelkezés és a felperes sem tudott erre vonatkozó konkrét jogszabályhelyet megnevezni. Az alperes bár államigazgatási szerv, a Korm. rendelet az utóellenőrzés körében nem hatalmazza fel a Ket. 12. § (3) bekezdés e) pontja szerinti hatósági határozat meghozatalára, mely határozat a Pp. 324. § (2) bekezdése alapján a közigazgatási bíróság által felülvizsgálható lenne. A Korm. rendelet kizárólag a kifogás jogintézményét szabályozza a 81. § (1) bekezdésében, de nincs kifejezett jogszabályi rendelkezés a Ket. alkalmazására a közbeszerzési jogi utóellenőrzésre vonatkozó eljárásban, valamint az utóellenőrzés során hozott, nem támogató tartalmú döntéssel szembeni jogorvoslat tekintetében a Pp. XX. fejezet szerinti eljárásra.

A másodfokú végzés

[9] Az elsőfokú bíróság végzése ellen a felperes élt fellebbezéssel. Álláspontja szerint az nem eshet terhére, hogy a jogi szabályozás hiányos. Amennyiben a közreműködő szervezet döntése nem határozat, és nem szerződés, úgy az egyoldalú nyilatkozat, mely kötelező rendelkezést a felperes részére nem tartalmazhat.

[10] A Fővárosi Törvényszék a 2017. június 28. napján meghozott 1.Kpkf.670.194/2017/2. számú végzésében az elsőfokú bíróság végzését annak helyes indokai alapján helybenhagyta. A Ket. 13. § (2) bekezdés b) pontjára és (4) bekezdésére hivatkozással megállapította, hogy a Ket. rendelkezéseitől az Európai Unió (a továbbiakban: EU) kötelező jogi aktusainak végrehajtása céljából törvény, kormányrendelet eltérhet. Az Európai Parlament és a Tanács 1083/2006/EK rendelet (a továbbiakban: EK rendelete) átültetésére kiadott kormányrendelet állítja fel azt a magyarországi intézményrendszert, amelynek feladata az EU által nyújtott támogatások szabályszerű felhasználási folyamatának az ellenőrzése. Az ebben részt vevő szervek nem közigazgatási hatóságként, nem közigazgatási döntéseket hozva látják el e tevékenységet. A kormányrendelet olyan sui generis jogszabály, amelynek önálló eljárásrendje, ezen belül jogorvoslati rendje és döntési mechanizmusa van. Az alperes a Korm. rendelet 5. § ho) alpontja alapján látja el a támogatások felhasználása során lefolytatott közbeszerzések szabályosságának ellenőrzését, mely nem jelenti a Közbeszerzési Döntőbizottság hatáskörének elvonását.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[11] A másodfokú bíróság jogerős végzése ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. Elsődleges kérelme a végzés hatályon kívül helyezésére irányult azzal, hogy a Kúria hívja fel az elsőfokú bíróságot a per folytatására. Másodlagosan az ügy áttételét kérte a Pesti Központi Kerületi Bíróságra. Álláspontja szerint a döntés a Pp. 163. § (1) bekezdésébe, a Pp. 206. § (1) bekezdésébe, 336/A. § (2) bekezdésébe és a Pp. 339/B. §-ába, továbbá Ket. 1. § (2) bekezdésébe és 2. § (3) bekezdésébe ütközik.

[12] Kérelmében megismételte a keresetlevelében kifejtett jogi álláspontját, valamint bejelentette, hogy a jogorvoslati kérelmét a Közbeszerzési Döntőbizottság D.150/4/2016. számú végzésében érdemi vizsgálat nélkül hatáskör hiányára alapítottan utasította el. A végzés ellen előterjesztett felülvizsgálati kérelmét a Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 7.Kpk.50.035/2016/2. számú végzésével elutasította.

[13] Álláspontja szerint az, hogy a sérelmes döntés semmilyen fórum előtt nem támadható, ellentétes a jogállamiság, illetve jogbiztonság elveivel, valamint az Alaptörvénnyel. Kifejtette, hogy a döntéseket nem tartalmuk, hanem megnevezésük alapján kell értékelni, ezért a közreműködő szervezet kötelező erejű döntése közigazgatási hatóság által hozott közigazgatási határozatnak minősül. Ellenben hatáskör hiányában nem is hozhatott volna a felperesre kötelező erejű döntést. A felperes szerint jogszabálysértően járt el a közreműködő szervezet, amikor nem kezdeményezett szabálytalansági eljárást és jogorvoslati lehetőség biztosítása nélkül döntést hozott arról, hogy a tárgyi közbeszerzésre nem folyósítható támogatás.

[14] A felperes érvelése szerint a Korm. rendelet nem felel meg a jogorvoslat körében a 123. §-ban megjelölt EK rendeleteknek. Éppen a kormányrendeletben található joghézag eredményezte a jelen per megindítását. Abban az esetben, ha a közreműködő szervezet nem teszi át a vizsgált eljárást szabálytalansági eljárás lefolytatására, nincs semmilyen jogorvoslati lehetősége a közbeszerzési eljárást lefolytató szervnek.

[15] A felperes határozott álláspontja, hogy a támadott döntések közigazgatási határozatnak minősülnek, ezért a per megszüntetésére jogszabálysértően került sor. Amennyiben az eljáró bíróság hatáskörének hiányát észlelte, úgy meg kellett volna állapítania az ügyben hatáskörrel rendelkező bíróságot és a Pp. 129. § (1) bekezdése alapján rendelkezni kellett volna az ügy áttételéről.

[16] A II. alperes felülvizsgálati ellenkérelmet terjesztett elő, melyben kérte a másodfokú végzés hatályában fenntartását. Az első- és másodfokú bírósági eljárásban tett nyilatkozataiban kifejtett álláspontját tartotta fenn. Kiemelte, hogy a felperes az elsőfokú eljárásban nem kérte az ügy áttételét a Pesti Központi Kerületi Bírósághoz, és nem adott elő olyan körülményt, amely alapján a bíróság dönthetett volna az ügy áttételéről.

A Kúria döntése és jogi indokai

[17] A felülvizsgálati kérelem részben megalapozott.

[18] A felülvizsgálati eljárásban a felperes elsődleges kérelme alapján a Kúriának abban a jogértelmezési kérdésben kellett állást foglalnia, hogy az alperes keresetlevélben támadott utóellenőrzésről készült jelentése és a felperes egyet nem értési nyilatkozatára adott válaszlevele a Ket. hatálya alá tartozó eljárásban hozott közigazgatási hatósági ügyben hozott érdemi határozatoknak minősülnek-e, amelyek a Pp. XX. fejezete szerinti közigazgatási perben bíróság által felülvizsgálható.

[19] A II. rendű alperes a hazai jogrendszerben jogállását illetően a központi államigazgatási szervekről, valamint a Kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló 2010. évi XLIII. törvény 2. § d) pontja alapján az I. rendű alperes központi államigazgatási szerv egyszemélyes vezetője, aki a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló a 152/2014. (VI. 6.) Korm. rendelet 4. § 5a. és 6. pontja alapján a Kormány európai uniós ügyek koordinációjáért, európai uniós források felhasználásáért felelős tagja.

[20] A Korm. rendelet 2. § (3) bekezdése kimondja, hogy "[ha] valamely támogatási konstrukció esetében közreműködő szervezet nem kerül kijelölésre, és e rendelet közreműködő szervezetet említ, azon a Kormány európai uniós források felhasználásával kapcsolatos irányító hatósági feladatok ellátására kijelölt tagja által vezetett minisztériumban az irányító hatóság vezetője által kijelölt szervezeti egységet kell érteni".

[21] Közreműködő szervezet a Korm. rendelet alkalmazásában az 1083/2006/EK tanácsi rendelet 2. cikk 6. pontja szerinti szervezet (2. § 17. pont).

[22] Az EK rendelet 2. cikk 6. pontja értelmében: "közreműködő szervezet": bármely közjogi vagy magánjogi intézmény, amely egy irányító vagy az igazoló hatóság illetékessége alatt jár el, vagy ilyen hatóság nevében hajt végre feladatokat a műveleteket végrehajtó kedvezményezettek vonatkozásában.

[23] A fenti szabályozás mellett nem kétséges, hogy a KFF az I. rendű alperes mint központi államigazgatási szerv egyik szervezeti egységeként működik, mely kijelölt közreműködő szervként folytatta le a Korm. rendelet 39. § (3) bekezdése szerinti közbeszerzés-jogi utóellenőrzést.

[24] A Kúria a fentiek után arra kereste a választ, hogy a közigazgatási szervnek minősülő közreműködő szervezet Korm. rendelet szerinti eljárása a Ket. hatálya alá tartozó eljárásnak minősül-e.

[25] A jogalkotó a Ket.-et fő szabály szerint "a közigazgatási hatóság eljárása során az e törvény hatálya alá tartozó közigazgatási hatósági ügyekben" rendeli alkalmazni [12. § (1) bekezdés]. Közigazgatási hatósági ügy többek között "minden olyan ügy, amelyben a közigazgatási hatóság az ügyfelet érintő jogot vagy kötelességet állapít meg, adatot, tényt vagy jogosultságot igazol, hatósági nyilvántartást vezet vagy hatósági ellenőrzést végez" [12. § (2) bekezdés a) pont].

[26] A Ket. 12. § (3) bekezdése kimondja, hogy "[e] törvény alkalmazása szempontjából közigazgatási hatóság a hatósági ügy intézésére hatáskörrel rendelkező a) államigazgatási szerv".

[27] Az államigazgatási szervek eljárása tehát attól függően tartozik a Ket. hatálya alá, hogy azt milyen ügyben folytatta le. A Ket. 13. § (2) bekezdése taxatíve felsorolja azokat az eljárásokat, amelyekben a törvény rendelkezéseit "csak akkor kell alkalmazni, ha az ügyfajtára vonatkozó törvény eltérő szabályokat nem állapít meg". Ilyen eljárások a b) pontban foglaltak szerint "a központi költségvetés, valamint az elkülönített állami pénzalap terhére jogszabály alapján juttatott támogatással összefüggő eljárások is".

[28] A Ket. 13. § (4) bekezdésében a jogalkotó maga rendelkezett akként, hogy "Ha az Európai Unió általános hatályú, közvetlenül alkalmazandó kötelező jogi aktusa eljárási szabályt állapít meg, e törvény rendelkezései az ott szabályozott kérdésben nem alkalmazhatók. E törvény rendelkezéseitől az Európai Unió kötelező jogi aktusának végrehajtása céljából - az ahhoz szükséges mértékben és módon - törvény, kormányrendelet vagy a Magyar Nemzeti Bank elnökének rendelete eltérhet."

[29] A Ket. 13. § (4) bekezdés második mondata tehát az uniós jogi megfelelés érdekében ad általános felhatalmazást a Ket.-től eltérő szabály megalkotására a jogalkotásnak, az uniós jog végrehajtása érdekében szükséges mértékben és módon. Az Európai Unió általános hatályú és közvetlenül alkalmazandó kötelező jogi aktusa fordulat alatt az uniós jogforrások közül a rendeletet kell érteni, mely általános hatállyal bír. Teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban. (Kfv. IV.35.350/2017/6.)

[30] Jelen ügyben a közreműködő szervezet által lefolytatott utóellenőrzésre - lévén, hogy eljárása nem tartozik a Ket. hatálya alá - nem a Ket. szabályai, hanem a Korm. rendelet 39-39/A. §-aiban megállapított eljárási rend az irányadó.

[31] Az első- és másodfokú bíróság tehát helytállóan állapította meg, hogy a KFF nem hatósági ügyben járt el, hanem a Korm. rendelet szerinti feladatkörében végzett eljárási cselekményeket.

[32] A Kúria a továbbiakban a Korm. rendelet szabályozási rendje alapján azt elemezte, hogy a közreműködő szervezet által kiadott utóellenőrzési jelentés és az egyet nem értési nyilatkozatra adott válaszlevél elleni jogorvoslat más bíróság hatáskörébe tartozik-e, mivel az elsőfokú bíróság hatásköre hiányára utalással [Pp. 130. § (1) bekezdés b) pontja] szüntette meg a pert.

[33] Az európai források felhasználásáért felelős II. rendű alperes a Korm. rendelet 2018. június 16. napjáig hatályban volt 5. § ho) alpontja alapján látta el az operatív programok keretében biztosított támogatások felhasználása során lefolytatott közbeszerzési eljárások szabályosságának ellenőrzését. Ellenben az irányító hatóság a Korm. rendelet 5/A. § k) pontja alapján az ágazati fejlesztésért felelős miniszter véleményének kikérésével dönt a projektjavaslatok támogatásáról vagy elutasításáról, megköti a kedvezményezettel a támogatási szerződést, kibocsátja a támogatási okiratot, gondoskodik a támogatások kifizetéséről és szabályszerű felhasználásáról, amely feladatok ellátásához közreműködő szervezetet vehet igénybe.

[34] A közreműködő szervezet az irányító hatóság megbízottjaként látja el a Korm. rendelet 17. § (1) bekezdésében felsorolt feladatokat, így a d) pont alapján hatáskörébe tartozik "a projektek megvalósítása előrehaladásának pénzügyi és műszaki szempontból történő nyomon követése, a támogatás kifizetésének engedélyezése, folyamatba épített ellenőrzések (dokumentumalapú ellenőrzések és kockázatelemezésre alapozott helyszíni ellenőrzések) végzése, a projektek zárásával kapcsolatos feladatok ellátása, közreműködés a szabálytalanságkezelési rendszer működtetésében".

[35] A támogatási szerződés megkötésével, illetve a támogatói okirat kibocsátásával a felek között polgári jogi jogviszony jön létre (lásd Korm. rendelet Értelmező rendelkezések 2. § 27. és 28. pontjait), mely jogviszonyban az irányító hatóság nem közigazgatási határozatot hoz, hanem polgári jogi nyilatkozatot tesz. A polgári jogi nyilatkozat jellegén nem változtat az a körülmény, hogy a nyilatkozat megtételének eljárási rendjét jogszabály határozza meg és a támogató oldalán a döntés meghozatalában és az ellenőrzési feladatok elvégzésében államigazgatási szerv is részt vesz.

[36] A felperes a régi Kbt. 6. § (1) bekezdés b) pontja alapján a törvény hatálya alá tartozó ajánlatkérőként közbeszerzésre kötelezett, ezért a támogatott projekt vonatkozásában a Korm. rendelet 37. § (2) bekezdése alapján köteles a 23. Közbeszerzés alcím rendelkezései szerint eljárni.

[37] A felperes uniós értékhatárokat el nem érő értékű közbeszerzési eljárást folytatott le, ezért ügyében a Korm. rendelet 38. § (1) bekezdése a 39. § és a 39/A. § alábbi rendelkezéseit rendeli alkalmazni.

"39. § (1) A támogatást igénylő, illetve a kedvezményezett a közbeszerzési eljárás eredményéről, eredménytelenségéről, az ajánlattevő kizárásáról, a szerződés teljesítésére való alkalmatlanságának megállapításáról, ajánlatának egyéb okból történt érvénytelenné nyilvánításáról, valamint ezek részteles indokáról hozott döntéséről a döntés meghozatalát követő napon, de legkésőbb az ajánlatok elbírálásáról szóló írásbeli összegezés megküldésével egyidejűleg értesíti a közreműködő szervezetet.

(2) A támogatást igénylő, illetve a kedvezményezett az ajánlatok elbírálásáról szóló írásbeli összegezés megküldését követő 3 napon belül megküldi a közbeszerzési eljárás során keletkezett összes dokumentumot - jogorvoslati eljárás esetén a Közbeszerzési Döntőbizottság döntését tartalmazó dokumentumot is - a közreműködő szervezet részére.

(3) A közreműködő szervezet a (2) bekezdés szerinti dokumentumokat - figyelemmel az egységes működési kézikönyvben foglaltakra is - közbeszerzési-jogi, támogathatósági, elszámolhatósági, valamint műszaki szempontú utóellenőrzésnek veti alá. A közreműködő szervezet a dokumentumok beérkezését követő 7 napon belül az ellenőrzés eredményéről a támogatást igénylőt, illetve a kedvezményezettet értesíti. A közreműködő szervezet az ellenőrzés eredményétől függően szabálytalansági eljárást folytat le, illetve jogorvoslati eljárást kezdeményez. [...]

(6) A kedvezményezett részére támogatás csak a támogató tartalmú utóellenőrzési vagy utólagos ellenőrzésről készült jelentés megléte esetén folyósítható.

(7) Szabálytalansági eljárás lefolytatása esetén a szabálytalanságról e rendelet szerint hozott döntés tartalma az irányadó a támogatás folyósítása tekintetében."

[38] Az I. rendű alperes irányítása alatt álló KFF mint közreműködő szervezet végezte el a felperes által megküldött dokumentumok közbeszerzési jogi utóellenőrzését, melynek eredményeként szabálytalanságot tárt fel.

[39] A Korm. rendelet 2. § (1) bekezdés 24. pontja szerint szabálytalanság: az 1083/2006/EK tanácsi rendelet 2. cikk 7. pontjában foglaltak, továbbá a nemzeti jogszabályok előírásainak, és a támogatási szerződésben a felek által vállalt kötelezettségeknek a megsértése, amelyek eredményeképpen Magyarország pénzügyi érdekei sérülnek, illetve sérülhetnek. Az EK rendelet 2. cikk 7. pontja szerint "szabálytalanság": a közösségi jog valamely rendelkezésének egy gazdasági megvalósító cselekedetéből vagy mulasztásából adódó bármiféle megsértése, amely az Európai Unió általános költségvetését az általános költségvetésre rótt indokolatlan költség formájában sérti vagy sértheti.

[40] A fenti fogalommeghatározások alapján a közreműködő szervezet uniós jogi rendelkezés és nemzeti jogszabály betartását egyaránt jogosult ellenőrizni, melynek során, ha jogsértés észlel "szabálytalansági eljárást vagy jogorvoslati eljárást kezdeményez". A Korm. rendelet 39. § (3) bekezdés utolsó mondata e vonatkozásban nem biztosít a KFF számára mérlegelési jogkört. Ezt erősíti meg a 37. § (4) bekezdése is, mely kimondja, hogy jogkövetkezmény alkalmazását szabálytalansági eljárásnak kell megelőznie. ("Ha a támogatást igénylő, illetve a kedvezményezett az ezen alcímben foglalt kötelezettségeit nem, vagy nem megfelelően teljesíti, és a felelőssége szabálytalansági eljárás keretében megállapításra kerül, a támogatási szerződés szerinti támogatás egy része vagy egésze visszavonható, kiemelt és kistérségi programban meghatározott projektek esetében az igényelthez képest csökkentett támogatás ítélhető meg".)

[41] A felülvizsgálati kérelemben foglaltak szerint a felperes azért fordult közigazgatási ügyekben eljáró bírósághoz, mert a közreműködő szerv nem támogató tartalmú utóellenőrzési jelentése ellenére nem kezdeményezett szabálytalansági eljárást, ezáltal megfosztotta az érdemi védekezés lehetőségétől és jogorvoslati eljárás biztosítása nélkül hozott döntést arról, hogy kifizetés nem folyósítható a támogatási összegből.

[42] A Kúria is utal a másodfokú végzés indokolásában kifejtettekre, mely szerint a Korm. rendeletnek önálló eljárásrendje és jogorvoslati rendszere van. A rendelet megállapítja a szabálytalanság észlelése esetén a szabálytalansági eljárás lefolytatásának feltéte­leit. A Korm. rendelet 84. § (5) bekezdése csak bizonyos esetekben teszi lehetővé, hogy a lebonyolításban érintett szervezet vezetője szabálytalansági eljárás mellőzésével állapítson meg szabálytalanságot, és rendelje el a rendelet szerinti jogkövetkezményt. Az e) pont szerint ilyen eset, ha "a szabálytalanság ténye még azelőtt derült ki, hogy a kedvezményezett részére bármilyen kifizetés történt volna" (lásd Kfv. IV.35.654/2013).

[43] A felperes felülvizsgálati eljárásban tett tárgyalási nyilatkozata alapján részére jelen szerződés jogviszonyban már történt támogatási összeg kifizetése, ezért szabálytalanság jogszerű megállapítására szabálytalansági eljárás lefolytatása nélkül nem kerülhetett sor.

[44] A KFF a Kbt. egyes rendelkezéseinek be nem tartását rögzítette az utóellenőrzési jelentésében. A Korm. rendelet 86. § (3) bekezdése annak lehetőségét fogalmazza meg, hogy közbeszerzési jogsértés gyanúja esetén a szabálytalansági eljárás vezetője kezdeményezze a Közbeszerzési Döntőbizottság előtti eljárást [lásd régi Kbt. 140. § (1) bekezdés g) pont]. Olyan rendelkezést, amely a közbeszerzési jogsértés saját hatáskörben történő vizsgálatára és megállapítására a szabálytalansági eljárás vezetőjét felhatalmazná, nem tartalmaz.

[45] Az alperes a keresettel támadott utóellenőrzési jelentésben nem támogató tartalmú javaslatot fogalmazott meg, mely köti a folyósítást végző szervet. Ha "a kedvezményezett megszegi a támogatói okiratban vagy a támogatási szerződésben foglalt, vagy más jogszabályi kötelezettségeit", az irányító hatóság jogosult Korm. rendelet 35. § (1) bekezdése alapján a támogatási szerződéstől elállni, vagy támogatói okirat alkalmazása esetén a támogatás visszavonásáról rendelkezni. Az irányító hatóság jogosult döntése meghozataláig a kedvezményezett további támogatási igényére vonatkozóan a támogatói döntés meghozatalát, a támogatási szerződés megkötését, illetve a kifizetést felfüggeszteni [35. § (2) bekezdés].

[46] Összefoglalva a fentieket, amennyiben a kifizetés felfüggesztése vagy a támogatás megvonása a KFF utóellenőrzési jelentésébe foglalt nem támogató polgári jogi jognyilatkozatán alapult - szabálytalansági eljárás megindítása hiányában - a felperes a támogatási szerződés (támogatói okirat) szerinti összeg kifizetése iránti igényét az alperessel szemben indított polgári peres eljárásban teljesítésre kötelezés jogcímén érvényesítheti, ahogyan a szabálytalansági eljárásban hozott visszavonó döntés esetén. (Fővárosi Törvényszék G. 40.001/2013/6.)

[47] Az első és másodfokú bíróság megállapítása annyiban volt helytálló, hogy a keresettel támadott jelentés és válaszlevél nem minősülnek közigazgatási ügyben hozott érdemi döntésnek, ezért azok felülvizsgálatára közigazgatási perben nincs törvényes lehetőség. A Kúria a Kfv. II. 37.776/2013/ 2. számú ítéletében a szabálytalansági eljárásban a támogatás egy részének visszafizetéséről rendelkező döntés kapcsán mondta ki, hogy az közigazgatási perben nem vitatható.

[48] A Kúria a felperes másodlagos felülvizsgálati kérelmével összefüggésben az alábbiakat állapította meg.

[49] A bíróság a pert a Pp. 157. § a) pontja alapján szüntette meg, mivel a keresetlevelet már a Pp. 130. § b) pontja alapján idézés kibocsátása nélkül el kellett volna utasítani. Így a per megszüntetésére okot adó körülményként (perakadály) a hatáskör hiányát tekintette.

[50] A bírói gyakorlat szerint hatáskör hiányának észlelése esetén akkor tehető át a keresetlevél más bírósághoz (hatósághoz), ha a keresetlevélből minden kétséget kizáróan megállapítható, hogy a követelés érvényesítése más bíróság vagy hatóság hatáskörébe tartozik. Ha azonban a kereset jogi minősítése téves, hiányos vagy aggályt keltő, a bíróság köteles a tényállást oly mértékben felderíteni, hogy a szükséges adatok ismeretében megalapozottan foglalhasson állást abban a kérdésben, hogy a bíróságnak van-e a perre hatásköre, vagy áttételnek van helye (BH 1980.23.).

[51] Ha a keresetlevél alapján megállapítható, hogy az ügy más bíróság hatáskörébe tartozik, hivatalból kell vizsgálni, hogy rendelkezésre állnak-e azok az adatok, amelyek alapján a Pp. 129. §-ának az áttételére vonatkozó rendelkezése alkalmazható.

[52] A Kúria az előzőekben már kifejtette, hogy a keresetlevél tartalmából az egyértelműen kitűnt, hogy a perbíróságnak az ügyben nincs hatásköre bírósági felülvizsgálat tárgyát képező közigazgatási hatósági döntés hiányában. Az is megállapítható volt, hogy a felek között polgári jogviszony jött létre, ezért jogvitájuk polgári bíróság hatáskörébe tartozik. Az illetékességre vonatkozó adatok kétségtelenül hiányoztak a keresetlevélből és a fellebbezésből az áttételre vonatkozó felperesi kérelem hiányában, de ez önmagában nem indokolta az áttételre vonatkozó rendelkezés mellőzését. A bíróság ilyen esetben is köteles a felperest a szükséges adatok szolgáltatására felhívni, mely eljárási kötelezettségét az első- és másodfokú bíróság egyaránt elmulasztotta.

[53] A fentiekre figyelemmel a Kúria megalapozottnak tartotta a felperes felülvizsgálati kérelmében előterjesztett másodlagos kérelmét, ezért a Pp. 275. § (4) bekezdése alapján a támadott végzéseket hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróságot kötelezte új eljárásra a keresetlevél áttételéhez szükséges adatok hiánypótlás útján történő megállapítása végett. A per megszüntetésére kizárólag akkor kerülhet sor a Pp. 157. § a) pontja alapján, ha a felperes felhívás ellenére sem szolgáltatja a hiányzó adatokat és hiánypótlást követően sem állapítható meg, hogy az ügyben melyik polgári bíróság rendelkezik hatáskörrel és illetékességgel.

(Kúria, Kfv.IV.35.695/2017.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

Az ügy száma: Kfv. IV. 35. 695/2017/8.

A tanács tagjai: Dr. Balogh Zsolt, a tanács elnöke, Dr. Dobó Viola előadó bíró,

Dr. Horváth Tamás bíró

A felperes:

A felperes képviselője: Dr. Kovátsits László Ügyvédi Iroda

Az alperesek: Miniszterelnökség I. rendű

Miniszterelnökséget Vezető Miniszter II. rendű

Az alperes képviselője: Dr. Gulyás Szilvia jogtanácsos

A per tárgya: per megszüntetése tárgyában hozott végzés

A felülvizsgálati kérelmet benyújtó fél: felperes

A felülvizsgálni kért jogerős határozat: Fővárosi Törvényszék 1.Kpkf. 670.194/2017/2. számú végzése

Az elsőfokú bíróság határozatának száma: Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 12. K. 32.206/2016/7. számú végzése

Rendelkező rész

A Kúria a Fővárosi Törvényszék 1.Kpkf. 670.194/2017/2. számú végzését és a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 12.K. 32.206/2016/7. számú végzését hatályon kívül helyezi és az elsőfokú bíróságot új eljárás lefolytatására és új határozat hozatalára utasítja.

A felek felülvizsgálati eljárásban felmerült eljárási költségét 50 000 (ötvenezer) - 50 000 (ötvenezer) forintban állapítja meg.

A végzés ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes, mint ajánlatkérő 2015. október 14. napján a közbeszerzésekről szóló 2011. évi CVIII. törvény (a továbbiakban: régi Kbt.) 122/A. § (1) bekezdésében írt hirdetmény és tárgyalás nélküli eljárást indított. Az ajánlattételi felhívás szerint a felperes az eljárás tárgyaként megnevezett "megyei projekt-, és adatgyűjtő, illetve kezelő online adatbázis modul kialakítása" projekt beruházást 100%-ban európai uniós forrásból valósítja meg kedvezményezetti finanszírozással.

[2] A Miniszterelnökség Közbeszerzési Felügyeletért Felelős Helyettes Államtitkárságának Közbeszerzési Felügyeleti Főosztály (a továbbiakban: KFF vagy közreműködő szervezet) a felperes fenti tárgyú közbeszerzési eljárását a 2007-2013. programozási időszakban az Európai Regionális Fejlesztési Alapból, az Európai Szociális Alapból és a Kohéziós Alapból származó támogatások felhasználásának rendjéről szóló 4/2011. (I. 28.) kormányrendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) 38-39. §-ában foglaltakra tekintettel közbeszerzési-jogi utóellenőrzésnek vetette alá, és 2016. január 27. napján nem támogató tartalmú utóellenőrzési jelentést állított ki. A közreműködő szervezet a jelentés 5. 3. 1 pontjában rögzítette, hogy az ajánlatkérő felperes megsértette a Kbt. 122/A. § (1) bekezdésében foglaltakat.

[3] A felperes egyet nem értési nyilatkozatot terjesztett elő a Korm. rendelet 40. § (2) bekezdésére hivatkozással, melyben kifejtette, hogy eljárása során a Kbt. valamennyi előírását betartotta.

[4] A közreműködő szervezet 2016. február 4. napján kelt KFF/65/3/2016. számú tájékoztató levelet küldött a felperesnek, melyben az utóellenőrzési jelentésben foglaltakat az ismételt felülvizsgálat eredménye alapján fenntartotta.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[5] A felperes keresetlevelében mind az utóellenőrzésről készült jelentést, mind a tájékoztató levelet támadta, és jogszabálysértés miatt kérte azok hatályon kívül helyezését és az alperes új eljárásra kötelezését. Álláspontja szerint a közreműködő szervezet hatáskörét túllépve állapította meg a Kbt. 122/A. § (1) bekezdésének megsértését. Akkor járt volna el törvényesen, ha a Korm. rendelet 37. § (4) bekezdésében foglaltakat alkalmazza és szabálytalansági eljárást kezdeményezett volna. Ennek hiányában megfosztotta az érdemi védekezés lehetőségétől és jogorvoslat biztosítása nélkül döntést hozott arról, hogy a tárgyi közbeszerzés nem támogatható, azaz arra kifizetés a támogatási összegből nem folyósítható.

[6] A felperes keresetlevelében a Miniszterelnökséget jelölte meg alperesként, majd a bíróság felhívására a Miniszterelnökséget vezető Minisztert is perbe vonta II.r. alperesként.

[7] Az I.r. alperes a keresetlevél idézés kibocsátása nélküli elutasítását kérte a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (továbbiakban: Pp.) 130. § (1) bekezdés b) pontja alapján.

Az elsőfokú végzés

[8] A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a 2017. január 30. napján kelt 12.K.32.206/2016/7. számú végzésében a pert a Pp. 129. §-ára, valamint a 130. § (1) bekezdés b) pontjára utalással megszüntette. A végzés indokolásában kúriai döntésekre, valamint a Kúria 1/2012. (XII. 10.) KMK-PK véleményére hivatkozással a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 12. § (2) bekezdése alapján megállapította, hogy a felperes által megjelölt utóellenőrzésről készült jelentés és az egyet nem értési nyilatkozatra adott válaszlevél közigazgatási bíróság által nem felülvizsgálható. A Korm. rendeletben nincs közigazgatási hatósági jogkört nevesítő rendelkezés és a felperes sem tudott erre vonatkozó konkrét jogszabályhelyet megnevezni. Az alperes bár államigazgatási szerv, a Korm.rendelet az utóellenőrzés körében nem hatalmazza fel a Ket. 12. § (3) bekezdés e) pontja szerinti hatósági határozat meghozatalára, mely határozat a Pp. 324. § (2) bekezdése alapján a közigazgatási bíróság által felülvizsgálható lenne. A Korm. rendelet kizárólag a kifogás jogintézményét szabályozza a 81. § (1) bekezdésében, de nincs kifejezett jogszabályi rendelkezés a Ket. alkalmazására a közbeszerzés-jogi utóellenőrzésre vonatkozó eljárásban, valamint az utóellenőrzés során hozott, nem támogató tartalmú döntéssel szembeni jogorvoslat tekintetében a Pp. XX. fejezet szerinti eljárásra.

A másodfokú végzés

[9] Az elsőfokú bíróság végzése ellen a felperes élt fellebbezéssel. Álláspontja szerint az nem eshet terhére, hogy a jogi szabályozás hiányos. Amennyiben a közreműködő szervezet döntése nem határozat, és nem szerződés, úgy az egyoldalú nyilatkozat, mely kötelező rendelkezést a felperes részére nem tartalmazhat.

[10] A Fővárosi Törvényszék a 2017. június 28. napján meghozott 1.Kpkf.670.194/2017/2. számú végzésében az elsőfokú bíróság végzését annak helyes indokai alapján helybenhagyta. A Ket. 13. § (2) bekezdés b) pontjára és (4) bekezdésére hivatkozással megállapította, hogy a Ket. rendelkezéseitől az az Európai Unió (a továbbiakban: EU) kötelező jogi aktusainak végrehajtása céljából törvény, kormányrendelet eltérhet. Az Európai Parlament és Tanács 1083/2006/EK rendelet (a továbbiakban: EK rendelet) átültetésére kiadott kormányrendelet állítja fel azt a magyarországi intézményrendszert, amelynek feladata az EU által nyújtott támogatások szabályszerű felhasználási folyamatának az ellenőrzése. Az ebben résztvevő szervek nem közigazgatási hatóságként, nem közigazgatási döntéseket hozva látják el e tevékenységet. A kormányrendelet olyan sui generis jogszabály, amelynek önálló eljárásrendje, ezen belül jogorvoslati rendje és döntési mechanizmusa van. Az alperes a Korm. rendelet 5. § ho) pontja alapján látja el a támogatások felhasználása során lefolytatott közbeszerzések szabályosságának ellenőrzését, mely nem jelenti a Közbeszerzési Döntőbizottság hatáskörének elvonását.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[11] A másodfokú bíróság jogerős végzése ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. Elsődleges kérelme a végzés hatályon kívül helyezésére irányult azzal, hogy a Kúria hívja fel az elsőfokú bíróságot a per folytatására. Másodlagosan az ügy áttételét kérte a Pesti Központi Kerületi Bíróságra. Álláspontja szerint a döntés a Pp. 163. § (1) bekezdésébe, a Pp. 206. § (1) bekezdésébe, 336/A. § (2) bekezdésébe és a Pp. 339/B §-ába, továbbá Ket. 1. § (2) bekezdésébe és 2. § (3) bekezdésébe ütközik.

[12] Kérelmében megismételte a keresetlevelében kifejtett jogi álláspontját, valamint bejelentette, hogy a jogorvoslati kérelmét a Közbeszerzési Döntőbizottság D.150/4/2016. számú végzésében érdemi vizsgálat nélkül hatáskör hiányára alapítottan utasította el. A végzés ellen előterjesztett felülvizsgálati kérelmét a Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 7.Kpk.50.035/2016/2. számú végzésével elutasította.

[13] Álláspontja szerint az, hogy a sérelmes döntés semmilyen fórum előtt nem támadható ellentétes a jogállamiság, illetve jogbiztonság elveivel, valamint az Alaptörvénnyel. Kifejtette, hogy a döntéseket nem tartalmuk, hanem megnevezésük alapján kell értékelni, ezért a közreműködő szervezet kötelező erejű döntése közigazgatási hatóság által hozott közigazgatási határozatnak minősül. Ellenben hatáskör hiányában nem is hozhatott volna a felperesre kötelező erejű döntést. A felperes szerint jogszabálysértően járt el a közreműködő szervezet, amikor nem kezdeményezett szabálytalansági eljárást és jogorvoslati lehetőség biztosítása nélkül döntést hozott arról, hogy a tárgyi közbeszerzésre nem folyósítható támogatás.

[14] A felperes érvelése szerint a Korm. rendelet nem felel meg a jogorvoslat körében a 123. §-ban megjelölt EK rendeleteknek. Éppen a kormányrendeletben található joghézag eredményezte a jelen per megindítását. Abban az esetben, ha a közreműködő szervezet nem teszi át a vizsgált eljárást szabálytalansági eljárás lefolytatására, nincs semmilyen jogorvoslati lehetősége a közbeszerzési eljárást lefolytató szervnek.

[15] Felperes határozott álláspontja, hogy a támadott döntések közigazgatási határozatnak minősülnek, ezért a per megszüntetésére jogszabálysértően került sor. Amennyiben az eljáró bíróság hatáskörének hiányát észlelte, úgy meg kellett volna állapítania az ügyben hatáskörrel rendelkező bíróságot és a Pp. 129. § (1) bekezdése alapján rendelkezni kellett volna az ügy áttételéről.

[16] A II. alperes felülvizsgálati ellenkérelmet terjesztett elő, melyben kérte a másodfokú végzés hatályában fenntartását. Az első- és másodfokú bírósági eljárásban tett nyilatkozataiban kifejtett álláspontját tartotta fenn. Kiemelte, hogy a felperes az elsőfokú eljárásban nem kérte az ügy áttételét a Pesti Központi Kerületi Bírósághoz, és nem adott elő olyan körülményt, amely alapján a bíróság dönthetett volna az ügy áttételéről.

A Kúria döntése és jogi indokai

[17] A felülvizsgálati kérelem részben megalapozott.

[18] A felülvizsgálati eljárásban a felperes elsődleges kérelme alapján a Kúriának abban a jogértelmezési kérdésben kellett állást foglalni, hogy az alperes keresetlevélben támadott utóellenőrzésről készült jelentése és a felperes egyet nem értési nyilatkozatára adott válaszlevele a Ket. hatálya alá tartozó eljárásban hozott közigazgatási hatósági ügyben hozott érdemi határozatoknak minősülnek-e, amelyek a Pp. XX. fejezete szerinti közigazgatási perben bíróság által felülvizsgálható.

[19] A II. rendű alperes a hazai jogrendszerben jogállását illetően a központi államigazgatási szervekről, valamint a Kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló 2010. évi XLIII. törvény 2. § d) pontja alapján az I. rendű alperes központi államigazgatási szerv egyszemélyes vezetője, aki a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló a 152/2014. (VI. 6.) Korm. rendelet 4. § 5a. és 6. pontja alapján a Kormány európai uniós ügyek koordinációjáért, európai uniós források felhasználásáért felelős tagja.

[20] A Korm. rendelet 2. § (3) bekezdése kimondja, hogy "[ha] valamely támogatási konstrukció esetében közreműködő szervezet nem kerül kijelölésre, és e rendelet közreműködő szervezetet említ, azon a Kormány európai uniós források felhasználásával kapcsolatos irányító hatósági feladatok ellátására kijelölt tagja által vezetett minisztériumban az irányító hatóság vezetője által kijelölt szervezeti egységet kell érteni".

[21] Közreműködő szervezet a Korm. rendelet alkalmazásában az 1083/2006/EK tanácsi rendelet 2. cikk 6. pontja szerinti szervezet. (2. § 17. pont)

[22] Az EK rendelet 2. cikk 6. pontja értelmében: "közreműködő szervezet": bármely közjogi vagy magánjogi intézmény, amely egy irányító vagy az igazoló hatóság illetékessége alatt jár el, vagy ilyen hatóság nevében hajt végre feladatokat a műveleteket végrehajtó kedvezményezettek vonatkozásában.

[23] A fenti szabályozás mellett nem kétséges, hogy a KFF az I. rendű alperes, mint központi államigazgatási szerv egyik szervezeti egységeként működik, mely kijelölt közreműködő szervként folytatta le a Korm. rendelet 39. § (3) bekezdése szerinti közbeszerzés-jogi utóellenőrzést.

[24] A Kúria a fentiek után arra kereste a választ, hogy a közigazgatási szervnek minősülő közreműködő szervezet Korm. rendelet szerinti eljárása a Ket. hatálya alá tartozó eljárásnak minősül-e.

[25] A jogalkotó a Ket.-et fő szabály szerint "a közigazgatási hatóság eljárása során az e törvény hatálya alá tartozó közigazgatási hatósági ügyekben" rendeli alkalmazni. [12. § (1) bekezdés] Közigazgatási hatósági ügy többek között "minden olyan ügy, amelyben a közigazgatási hatóság az ügyfelet érintő jogot vagy kötelességet állapít meg, adatot, tényt vagy jogosultságot igazol, hatósági nyilvántartást vezet vagy hatósági ellenőrzést végez." [12. § (2) bekezdés a) pont]

[26] A Ket. 12. § (3) bekezdése kimondja, hogy "[e] törvény alkalmazása szempontjából közigazgatási hatóság a hatósági ügy intézésére hatáskörrel rendelkező a) államigazgatási szerv".

[27] Az államigazgatási szervek eljárása tehát attól függően tartozik a Ket. hatálya alá, hogy azt milyen ügyben folytatta le. A Ket. 13. § (2) bekezdése taxatíve felsorolja azokat az eljárásokat, amelyekben a törvény rendelkezéseit "csak akkor kell alkalmazni, ha az ügyfajtára vonatkozó törvény eltérő szabályokat nem állapít meg". Ilyen eljárások a b) pontban foglaltak szerint "a központi költségvetés, valamint az elkülönített állami pénzalap terhére jogszabály alapján juttatott támogatással összefüggő eljárások is.

[28] A Ket. 13. § (4) bekezdésében a jogalkotó maga rendelkezett akként, hogy "Ha az Európai Unió általános hatályú, közvetlenül alkalmazandó kötelező jogi aktusa eljárási szabályt állapít meg, e törvény rendelkezései az ott szabályozott kérdésben nem alkalmazhatók. E törvény rendelkezéseitől az Európai Unió kötelező jogi aktusának végrehajtása céljából - az ahhoz szükséges mértékben és módon - törvény, kormányrendelet vagy a Magyar Nemzeti Bank elnökének rendelete eltérhet."

[29] A Ket. 13. § (4) bekezdés második mondata tehát az uniós jogi megfelelés érdekében ad általános felhatalmazást a Ket.-től eltérő szabály megalkotására a jogalkotásnak, az uniós jog végrehajtása érdekében szükséges mértékben és módon. Az Európai Unió általános hatályú és közvetlenül alkalmazandó kötelező jogi aktusa fordulat alatt az uniós jogforrások közül a rendeletet kell érteni, mely általános hatállyal bír. Teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban. (Kfv. IV.35.350/2017/6.)

[30] Jelen ügyben a közreműködő szervezet által lefolytatott utóellenőrzésre - lévén, hogy eljárása nem tartozik a Ket. hatálya alá - nem a Ket. szabályai, hanem a Korm. rendelet 39.§ - 39/A. §-aiban megállapított eljárási rend az irányadó.

[31] Az első és másodfokú bíróság tehát helytállóan állapította meg, hogy a KFF nem hatósági ügyben járt el, hanem a Korm. rendelet szerinti feladatkörében végzett eljárási cselekményeket.

[32] A Kúria a továbbiakban a Korm. rendelet szabályozási rendje alapján azt elemezte, hogy a közreműködő szervezet által kiadott utóellenőrzési jelentés és az egyet nem értési nyilatkozatra adott válaszlevél elleni jogorvoslat más bíróság hatáskörébe tartozik-e, mivel az elsőfokú bíróság hatásköre hiányára utalással [Pp. 130. § (1) bekezdés b) pontja] szüntette meg a pert.

[33] Az európai források felhasználásáért felelős II. rendű alperes a Korm. rendelet 2018. június 16. napjáig hatályban volt 5. § ho) pontja alapján látta el az operatív programok keretében biztosított támogatások felhasználása során lefolytatott közbeszerzési eljárások szabályosságának ellenőrzését. Ellenben az irányító hatóság a Korm. rendelet 5/A. § k) pontja alapján az ágazati fejlesztésért felelős miniszter véleményének kikérésével dönt a projektjavaslatok támogatásáról vagy elutasításáról, megköti a kedvezményezettel a támogatási szerződést, kibocsátja a támogatási okiratot, gondoskodik a támogatások kifizetéséről és szabályszerű felhasználásáról, amely feladatok ellátásához közreműködő szervezetet vehet igénybe.

[34] A közreműködő szervezet az irányító hatóság megbízottjaként látja el a Korm. rendelet 17. § (1) bekezdésében felsorolt feladatokat, így a d) pont alapján hatáskörébe tartozik "a projektek megvalósítása előrehaladásának pénzügyi és műszaki szempontból történő nyomon követése, a támogatás kifizetésének engedélyezése, folyamatba épített ellenőrzések (dokumentumalapú ellenőrzések és kockázatelemezésre alapozott helyszíni ellenőrzések) végzése, a projektek zárásával kapcsolatos feladatok ellátása, közreműködés a szabálytalanságkezelési rendszer működtetésében".

[35] A támogatási szerződés megkötésével, illetve a támogatói okirat kibocsátásával a felek között polgári jogi jogviszony jön létre (lásd Korm. rendelet Értelmező rendelkezések 2. § 27. és 28. pontjait), mely jogviszonyban az irányító hatóság nem közigazgatási határozatot hoz, hanem polgári jogi nyilatkozatot tesz. A polgári jogi nyilatkozat jellegén nem változtat az a körülmény, hogy a nyilatkozat megtételének eljárási rendjét jogszabály határozza meg és a támogató oldalán a döntés meghozatalában és az ellenőrzési feladatok elvégzésében államigazgatási szerv is részt vesz.

[36] A felperes a régi Kbt. 6. § (1) bekezdés b) pontja alapján a törvény hatálya alá tartozó ajánlatkérőként közbeszerzésre kötelezett, ezért a támogatott projekt vonatkozásában a Korm. rendelet 37. § (2) bekezdése alapján köteles a 23. Közbeszerzés alcím rendelkezései szerint eljárni.

[37] A felperes uniós értékhatárokat el nem érő értékű közbeszerzési eljárást folytatott le, ezért ügyében a Korm. rendelet 38. § (1) bekezdése a 39. § és a 39/A. § alábbi rendelkezéseit rendeli alkalmazni.

39. § (1) "A támogatást igénylő, illetve a kedvezményezett a közbeszerzési eljárás eredményéről, eredménytelenségéről, az ajánlattevő kizárásáról, a szerződés teljesítésére való alkalmatlanságának megállapításáról, ajánlatának egyéb okból történt érvénytelenné nyilvánításáról, valamint ezek részteles indokáról hozott döntéséről a döntés meghozatalát követő napon, de legkésőbb az ajánlatok elbírálásáról szóló írásbeli összegezés megküldésével egyidejűleg értesíti a közreműködő szervezetet.

(2) A támogatást igénylő, illetve a kedvezményezett az ajánlatok elbírálásáról szóló írásbeli összegezés megküldését követő 3 napon belül megküldi a közbeszerzési eljárás során keletkezett összes dokumentumot - jogorvoslati eljárás esetén a Közbeszerzési Döntőbizottság döntését tartalmazó dokumentumot is - a közreműködő szervezet részére.

(3) A közreműködő szervezet a (2) bekezdés szerinti dokumentumokat - figyelemmel az egységes működési kézikönyvben foglaltakra is - közbeszerzési-jogi, támogathatósági, elszámolhatósági, valamint műszaki szempontú utóellenőrzésnek veti alá. A közreműködő szervezet a dokumentumok beérkezését követő 7 napon belül az ellenőrzés eredményéről a támogatást igénylőt, illetve a kedvezményezettet értesíti. A közreműködő szervezet az ellenőrzés eredményétől függően szabálytalansági eljárást folytat le, illetve jogorvoslati eljárást kezdeményez.

(6) A kedvezményezett részére támogatás csak a támogató tartalmú utóellenőrzési vagy utólagos ellenőrzésről készült jelentés megléte esetén folyósítható.

(7) Szabálytalansági eljárás lefolytatása esetén a szabálytalanságról e rendelet szerint hozott döntés tartalma az irányadó a támogatás folyósítása tekintetében."

[38] Az I. rendű alperes irányítása alatt álló KFF, mint közreműködő szervezet végezte el a felperes által megküldött dokumentumok közbeszerzési-jogi utóellenőrzését, melynek eredményeként szabálytalanságot tárt fel.

[39] A Korm. rendelet 2. § (1) bekezdés 24. pontja szerint szabálytalanság: az 1083/2006/EK tanácsi rendelet 2. cikk 7. pontjában foglaltak, továbbá a nemzeti jogszabályok előírásainak, és a támogatási szerződésben a felek által vállalt kötelezettségeknek a megsértése, amelyek eredményeképpen Magyarország pénzügyi érdekei sérülnek, illetve sérülhetnek. Az EK rendelet 2. cikk 7. pontja szerint "szabálytalanság": a közösségi jog valamely rendelkezésének egy gazdasági megvalósító cselekedetéből vagy mulasztásából adódó bármiféle megsértése, amely az Európai Unió általános költségvetését az általános költségvetésre rótt indokolatlan költség formájában sérti vagy sértheti.

[40] A fenti fogalom-meghatározások alapján a közreműködő szervezet uniós jogi rendelkezés és nemzeti jogszabály betartását egyaránt jogosult ellenőrizni, melynek során, ha jogsértés észlel "szabálytalansági eljárást vagy jogorvoslati eljárást kezdeményez." A Korm. rendelet 39. § (3) bekezdés utolsó mondata e vonatkozásban nem biztosít a KFF számára mérlegelési jogkört. Ezt erősíti meg a 37. § (4) bekezdése is, mely kimondja, hogy jogkövetkezmény alkalmazását szabálytalansági eljárásnak kell megelőznie. ("Ha a támogatást igénylő, illetve a kedvezményezett az ezen alcímben foglalt kötelezettségeit nem, vagy nem megfelelően teljesíti, és a felelőssége szabálytalansági eljárás keretében megállapításra kerül, a támogatási szerződés szerinti támogatás egy része vagy egésze visszavonható, kiemelt és kistérségi programban meghatározott projektek esetében az igényelthez képest csökkentett támogatás ítélhető meg".)

[41] A felülvizsgálati kérelemben foglaltak szerint a felperes azért fordult közigazgatási ügyekben eljáró bírósághoz, mert a közreműködő szerv nem támogató tartalmú utóellenőrzési jelentése ellenére nem kezdeményezett szabálytalansági eljárást, ezáltal megfosztotta az érdemi védekezés lehetőségétől és jogorvoslati eljárás biztosítása nélkül hozott döntést arról, hogy kifizetés nem folyósítható a támogatási összegből.

[42] A Kúria is utal a másodfokú végzés indokolásában kifejtettekre, mely szerint a Korm. rendeletnek önálló eljárásrendje és jogorvoslati rendszere van. A rendelet megállapítja a szabálytalanság észlelése esetén a szabálytalansági eljárás lefolytatásának feltételeit. A Korm. rendelet 84. § (5) bekezdése csak bizonyos esetekben teszi lehetővé, hogy a lebonyolításban érintett szervezet vezetője szabálytalansági eljárás mellőzésével állapítson meg szabálytalanságot, és rendelje el a rendelet szerinti jogkövetkezményt. Az e) pontja szerint ilyen eset, ha "a szabálytalanság ténye még azelőtt derült ki, hogy a kedvezményezett részére bármilyen kifizetés történt volna." (lásd Kfv. IV.35.654/2013)

[43] A felperes felülvizsgálati eljárásban tett tárgyalási nyilatkozata alapján részére jelen szerződés jogviszonyban már történt támogatási összeg kifizetése, ezért szabálytalanság jogszerű megállapítására szabálytalansági eljárás lefolytatása nélkül nem kerülhetett sor.

[44] A KFF a Kbt. egyes rendelkezéseinek be nem tartását rögzítette az utóellenőrzési jelentésében. A Korm. rendelet 86. § (3) bekezdése annak lehetőségét fogalmazza meg, hogy közbeszerzési jogsértés gyanúja esetén a szabálytalansági eljárás vezetője kezdeményezze a Közbeszerzési Döntőbizottság előtti eljárást [lásd régi Kbt. 140. § (1) bekezdés g) pont]. Olyan rendelkezést, amely a közbeszerzési jogsértés saját hatáskörben történő vizsgálatára és megállapítására a szabálytalansági eljárás vezetőjét felhatalmazná, nem tartalmaz.

[45] Az alperes a keresettel támadott utóellenőrzési jelentésben nem támogató tartalmú javaslatot fogalmazott meg, mely köti a folyósítást végző szervet. Ha "a kedvezményezett megszegi a támogatói okiratban vagy a támogatási szerződésben foglalt, vagy más jogszabályi kötelezettségeit", az irányító hatóság jogosult Korm. rendelet 35. § (1) bekezdése alapján a támogatási szerződéstől elállni, vagy támogatói okirat alkalmazása esetén a támogatás visszavonásáról rendelkezni. Az irányító hatóság jogosult döntése meghozataláig a kedvezményezett további támogatási igényére vonatkozóan a támogatói döntés meghozatalát, a támogatási szerződés megkötését, illetve a kifizetést felfüggeszteni. (35. § (2) bekezdés)

[46] Összefoglalva a fentieket, amennyiben a kifizetés felfüggesztése vagy a támogatás megvonása a KFF utóellenőrzési jelentésébe foglalt nem támogató polgári jogi jognyilatkozatán alapult - szabálytalansági eljárás megindítása hiányában - a felperes a támogatási szerződés (támogatói okirat) szerinti összeg kifizetése iránti igényét az alperessel szemben indított polgári peres eljárásban teljesítésre kötelezés jogcímén érvényesítheti, ahogyan a szabálytalansági eljárásban hozott visszavonó döntés esetén. (Fővárosi Törvényszék G. 40.001/2013/6.)

[47] Az első és másodfokú bíróság megállapítása annyiban volt helytálló, hogy a keresettel támadott jelentés és válaszlevél nem minősülnek közigazgatási ügyben hozott érdemi döntésnek, ezért azok felülvizsgálatára közigazgatási perben nincs törvényes lehetőség. Kúria a Kfv. II. 37.776/2013/ 2. számú ítéletében a szabálytalansági eljárásban a támogatás egy részének visszafizetéséről rendelkező döntés kapcsán mondta ki, hogy az közigazgatási perben nem vitatható.

[48] A Kúria a felperes másodlagos felülvizsgálati kérelmével összefüggésben az alábbiakat állapította meg.

[49] A bíróság a pert a Pp. 157. § a) pontja alapján szüntette meg, mivel a keresetlevelet már a Pp. 130. § b) pontja alapján idézés kibocsátása nélkül el kellett volna utasítani. Így a per megszüntetésére okot adó körülményként (perakadály) a hatáskör hiányát tekintette.

[50] A bírói gyakorlat szerint hatáskör hiányának észlelése esetén akkor tehető át a keresetlevél más bírósághoz (hatósághoz), ha a keresetlevélből minden kétséget kizáróan megállapítható, hogy a követelés érvényesítése más bíróság vagy hatóság hatáskörébe tartozik. Ha azonban a kereset jogi minősítése téves, hiányos vagy aggályt keltő, a bíróság köteles a tényállást oly mértékben felderíteni, hogy a szükséges adatok ismeretében megalapozottan foglalhasson állást abban a kérdésben, hogy a bíróságnak van-e a perre hatásköre, vagy áttételnek van helye. (BH 1980.23.)

[51] Ha a keresetlevél alapján megállapítható, hogy az ügy más bíróság hatáskörébe tartozik, hivatalból kell vizsgálni, hogy rendelkezésre állnak-e azok az adatok, amelyek alapján a Pp. 129. §-ának az áttételére vonatkozó rendelkezése alkalmazható.

[52] A Kúria az előzőekben már kifejtette, hogy a keresetlevél tartalmából az egyértelműen kitűnt, hogy a perbíróságnak az ügyben nincs hatásköre bírósági felülvizsgálat tárgyát képező közigazgatási hatósági döntés hiányában. Az is megállapítható volt, hogy a felek között polgári jogviszony jött létre, ezért jogvitájuk polgári bíróság hatáskörébe tartozik. Az illetékességre vonatkozó adatok kétségtelenül hiányoztak a keresetlevélből és a fellebbezésből az áttételre vonatkozó felperesi kérelem hiányában, de ez önmagában nem indokolta az áttételre vonatkozó rendelkezés mellőzését. A bíróság ilyen esetben is köteles a felperest a szükséges adatok szolgáltatására felhívni, mely eljárási kötelezettségét az első és másodfokú bíróság egyaránt elmulasztotta.

[53] A fentiekre figyelemmel a Kúria megalapozottnak tartotta a felperes felülvizsgálati kérelmében előterjesztett másodlagos kérelmét, ezért a Pp. 275. § (4) bekezdése alapján a támadott végzéseket hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróságot kötelezte új eljárásra a keresetlevél áttételéhez szükséges adatok hiánypótlás útján történő megállapítása végett. A per megszüntetésére kizárólag akkor kerülhet sor a Pp. 157. § a) pontja alapján, ha a felperes felhívás ellenére sem szolgáltatja a hiányzó adatokat és hiánypótlást követően sem állapítható meg, hogy az ügyben melyik polgári bíróság rendelkezik hatáskörrel és illetékességgel.

A döntés elvi tartalma

[54] A 4/2011. (I. 28.) Korm. rendelet szerinti támogatási szerződés megkötése, illetve a támogatói okirat kibocsátása a felek között polgári jogi jogviszonyt hoz létre.

[55] Ha a támogatási összeg kifizetésének felfüggesztése vagy a támogatás megvonása a közreműködő szerv utóellenőrzési jelentésébe foglalt nem támogató polgári jogi jognyilatkozatán alapul - és szabálytalansági eljárást nem folytattak le - a kedvezményezett a támogatási szerződés (támogatói okirat) szerinti összeg kifizetése iránti igényét az irányító hatósággal szemben indított polgári peres eljárásban teljesítésre kötelezés jogcímén érvényesítheti.

[56] Az utóellenőrzési jelentés és a kedvezményezett egyet nem értési nyilatkozatára adott válaszlevél nem minősülnek közigazgatási ügyben hozott érdemi döntésnek, ezért közigazgatási perben nem vizsgálhatók felül.

Záró rész

[57] A Kúria a felülvizsgálati kérelmet a Pp. 274. § (1) bekezdése alapján tárgyaláson bírálta el, mivel a tárgyaláson való elbírálást szükségesnek tartotta.

[58] A Kúria a Pp. 275. § (5) bekezdése alkalmazásával a felülvizsgálati eljárásban felmerült költség összegét állapította meg, melynek viseléséről az új határozatot hozó bíróság köteles dönteni.

[59] A végzés elleni felülvizsgálatot a Pp. 271. § (1) bekezdés e) pontja zárja ki.

Budapest, 2018. október 2.

Dr. Balogh Zsolt s. k. a tanács elnöke, Dr. Dobó Viola s. k. előadó bíró, Dr. Horváth Tamás s. k. bíró

(Kúria, Kfv.IV.35.695/2017.)