Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2005.1229 Az ingatlan-nyilvántartásban feltüntetett adatokkal szemben a bizonyítás azt terheli, aki az adatok helyességét, valóssággal egyezőségét vitatja. A bizonyítékokat a maguk összességében kell értékelni [1997. évi CXLI. tv. (Inytv.) 5. § (2) bek., 62. § (1) bek. c) pont; Pp. 206. §].

A perbeli, d.-i lakóház és udvar megjelölésű ingatlan (a továbbiakban: Ingatlan) 1937-től az O. R. T. Egyesület tulajdonát képezte. A D.-i Járásbíróság, mint telekkönyvi hatóság végzésével az Ingatlanra jogutódlás címén felperes tulajdonjogát jegyezte be.

Az 1971. december 21. napjával kiadott telekkönyvi szemléből megállapíthatóan ezt követően - határozatra való utalás nélkül - a felperes helyett a Magyar Állam került az Ingatlan tulajdonosaként - 1. sorszám alatt, a felperes neve fölé gépelve - bejegyzésre. Szerzési jogcímként állami tulajdonba vétel került feltüntetésre. A felperes a továbbiakban 2. sorszám alatt kezelőként szerepelt az ingatlan-nyilvántartásban. Az Ingatlan 524/1426 tulajdoni hányadára (6 lakás) vonatkozó kezelői jogát a felperes a D.-i Ingatlankezelő Vállalatnak átadta. Az erről szóló földhivatali határozat száma: 844/1982. A fennmaradt 902/1426-od tulajdoni hányad kezelői jogát a felperes a K. F. Művelődési Központnak 1982. január 1. napjával átadta, amely a 8130/1983. számú határozattal bejegyzésre került az ingatlan-nyilvántartásba. Az I. r. alperes jogszabályon alapuló jogutódlással lett tulajdonosa az Ingatlan 902/1426-od tulajdoni hányadának, a II. r. alperes pedig VÁB határozat alapján vagyonátadás címén szerezte meg az Ingatlan 524/1426-od tulajdoni hányadát.

Felperes a 2002. október 11-én előterjesztett keresetében az ingatlan-nyilvántartási bejegyzés kiigazítását kérte, akként, hogy az Ingatlan I. r. alperes tulajdonaként nyilvántartott 902/1426-od tulajdoni hányadára a felperes tulajdonjoga kerüljön visszajegyzésre. Ennek tűrésére kérte kötelezni a II. r. alperest. Hivatkozott arra, hogy a Magyar Állam tulajdonjogának bejegyzését semmilyen okirat, határozat nem alapozza meg. Másrészt nem létezik olyan okirat sem, amellyel az Ingatlan 902/1426-od tulajdoni hányadának kezelői jogát a K. F. Művelődési Központnak átadta volna.

Az I. r. alperes a kereset elutasítását kérte. Érdemi ellenkérelmében rámutatott arra, hogy az ingatlan-nyilvántartásban feltüntetett adatokkal szemben a bizonyítás azt terheli, aki az adatok helyességét, valósággal való egyezését vitatja. Becsatolta azt az "állami ingatlanok kezelői jogának átadás-átvételéről" elnevezésű megállapodást, amely szerint 1982. január 1-jétől az Ingatlan 902/1426-od tulajdoni hányadának kezelői jogát a felperes átadta a K. F. Művelődési Központnak.

Az elsőfokú bíróság a 2003. június 2-án meghozott ítéletében a felperes keresetét elutasította. Az ítéletet azzal indokolta, hogy az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény (Inytv.) 5. § (1)-(2) bekezdései szerint az ingatlan-nyilvántartás - ha a törvény kivételt nem tesz - a bejegyzett jogok és a feljegyzett tények fennállását hitelesen tanúsítja, az ellenkező bizonyításáig a bejegyzett jogról és a feljegyzett tényről vélelmezni kell, hogy az fennáll. Az ingatlan-nyilvántartásban feltüntetett adatokkal szemben a bizonyítás azt terheli, aki az adatok helyességét, valósággal való egyezését vitatja. E szabály értelmében a felperest terhelte annak bizonyítása, hogy az Ingatlan 902/1426-od tulajdoni hányada valójában az ő tulajdonában áll. Az elsőfokú bíróság megállapítása szerint a felperes e kötelezettségének nem tudott eleget tenni, mert álláspontja szerint önmagában az a tény, hogy a telekkönyvi betétben nem utaltak a változás alapjául szolgáló határozatra, nem jelenti azt, hogy ilyen határozat nem is létezett. Az állami tulajdont az egyéb peradatok alátámasztották. Ezért a felperes keresetét, mint bizonyítatlant és ezáltal alaptalant, elutasította.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a felperes fellebbezett, az ítélet megváltozatását és a keresetének megfelelő határozat meghozatalát kérte. Hivatkozott arra, hogy az Inytv. 8. §-a szerint az ingatlan-nyilvántartásba bármiféle változást kizárólag határozat alapján lehet átvezetni, amely feltétel a Magyar Állam tulajdonjoga bejegyzésekor nem valósult meg.

Az I. r. alperes az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyását kérte.

A másodfokú bíróság a 2004. január 30-án meghozott ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, és kötelezte az I. r. alperest annak tűrésére, hogy a felperes tulajdonjogát az Ingatlan 902/1426-od részére eredeti állapot visszaállítása és jogutódlás címén visszajegyezzék, ennek érdekében megkeresni rendelte a D.-i Körzeti Földhivatalt. A másodfokú bíróság a fellebbezési eljárásban beszerzett földmérésügyi szakértői vélemény alapján az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást kiegészítette a következőkkel: Az ingatlan-nyilvántartás szerkesztését követően a perbeli ingatlan 8267 helyrajzi számon lakóház és udvar megjelöléssel 1426 m2 területtel a 35641 számú tulajdoni lapon, a l8323/1963. (X. 26.) számú bejegyzés szerint jogutódlás címén a P. Szakszervezet Központi Vezetősége kizárólagos tulajdonaként került nyilvántartásba vételre, amely teljesen megegyezett az 1980. évi ingatlan-nyilvántartás szerkesztését megelőző telekkönyvi tulajdoni állapottal.

Ezt követően meghatározatlan időben történt a tulajdoni lapra az a bejegyzés, amely a tulajdoni lap II. részén a perbeli ingatlan tulajdoni állását megváltoztatta, akként, hogy az eredeti tulajdonos nevének bejegyzése fölött begépelésre került tulajdonosként a Magyar Állam, az eredeti tulajdonos 2. sorszámot kapott, és a jogcím bejegyzéssel egy magasságban a tulajdonos után a "kezelő" szó került feltüntetésre. A Magyar Állam bejegyzés után 1/1 tulajdoni arány, míg az eredeti tulajdonos utólag begépelt kezelői jogának tulajdoni arányához 902/1426 begépelésére került sor.

A 8641/1971. szám alatt kiállított telekkönyvi szemle másolat nem egyezik meg az annak alapjául szolgáló telekkönyvi betéttel, a szemle szerzési jogcím rovatában bejegyzett "állami tulajdonba vétel" a telekkönyvi betétben nem található, és ugyanígy nem szerepel az ingatlan-nyilvántartás szerkesztését követő nyilvántartásban sem.

Az állami tulajdonba vétel bejegyzés érkezett irat iktatószámára nem utal, és a földhivatali irattárban, valamint a levéltárban végzett kutatások, így az államosítási listák áttekintése alapján sem volt fellelhető olyan határozat, vagy okirat, amely a bejegyzés alapjául, vagy a korábbi bejegyzés kiigazításául szolgált volna. Az ítélet indoklásában kifejtette, hogy az Inytv. 5. § (2) bekezdésében megfogalmazott az ingatlan-nyilvántartás közhitelességével szemben valóban azt terheli a bizonyítás, aki az adatok helyességét, valósággal való egyezését vitatja. Helyes értelmezés szerint azonban ez a törvényi vélelem kizárólag az alakilag kifogástalan bejegyzéshez fűződhet. A vitatott bejegyzés feltételezett időpontjában még hatályban volt 1972. évi 31. tvr., valamint a végrehajtására kiadott 27/1972. (XII. 31.) MÉM rendelet, a jelenleg hatályos Inytv.-hez hasonlóan szabályozta az "okirat elvét", amely szerint az ingatlan-nyilvántartásba jog vagy tény bejegyzésére, adatok átvezetésére csak a jogszabályban meghatározott okirat, vagy hatósági határozat alapján kerülhetett sor. A bejegyzéseknek, illetőleg az adatváltozásra vonatkozó átvezetéseknek minden esetben a korábbi bejegyzést követően kellett sorszámot kapniuk és utalni kellett a bejegyzés alapjául szolgáló beadvány iktatószámára, valamint érkezésének idejére. A másodfokú bíróság álláspontja szerint a jogszabályi előírásoknak nem megfelelő bejegyzéshez nem tapadhat a közhitelesség vélelme, minthogy kizárólag a szabályszerű bejegyzés teszi lehetővé az annak alapjául szolgáló irat felkutatásának a lehetőségét. Az ezzel ellentétes következtetés a nem létező okiraton alapuló bejegyzéssel szemben fogalmilag kizárná a bizonyítás lehetőségét. A nem megfelelő bejegyzés esetében a közhitelesség törvényi vélelméhez kapcsolódó bizonyítási teher megfordul, azaz szabálytalan bejegyzés esetében a bejegyzéssel érintett jogosultnak kell bizonyítania, hogy a bejegyzett joga fennáll. A másodfokú bíróság megállapította, hogy a perbeli Ingatlan vonatkozásban a Magyar Állam tulajdonjogának bejegyzésekor a bejegyzés szabályszerűsége teljes egészében hiányzott. Az I. r. alperes nem tudta bizonyítani, hogy a Magyar Állam tulajdonjogának bejegyzésére okirat alapján került volna sor, így az erre vonatkozó bejegyzés nyilvánvalóan téves. Ebből a másodfokú bíróság arra a következtetésre jutott, hogy a felperes keresetében alappal kérte a téves bejegyzés törlését, ezért az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és a felperes keresetének megfelelő határozatot hozott.

A jogerős ítélet ellen az I. r. alperes felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő, az ítélet megváltoztatását és a kereset elutasítását kérte. Állította, hogy a másodfokú ítélet az ügy érdemi elbírálására kihatóan jogszabálysértő és felülvizsgálata a joggyakorlat egysége, továbbfejlesztése érdekében szükséges. Kifejtette, hogy az ítélet ellentétes az Inytv. 5. § (6) bekezdésével. Elvi jelentőségű jogkérdésként jelölte meg, hogy pusztán azzal, hogy egy bejegyzés nem szabályszerű - minden további bizonyíték nélkül - megdőlhet-e a közhitelesség vélelme és törölhető-e a bejegyzett tulajdonos tulajdonjoga. Álláspontja szerint a másodfokú bíróság a tulajdoni igény elévülhetetlenségére hivatkozva a közhitelesség elvét, mint a jogbiztonság egyik elemét önkényes értelmezéssel csorbította. A felperesnek bizonyítania kellett volna a Magyar Állam tulajdonjoga bejegyzésének érvénytelenségét. Kifejtette azt az álláspontját is, hogy a törlési perben a Magyar Állam perbenállása nem lett volna mellőzhető. Hivatkozott arra, hogy a kezelői jog átadására vonatkozó megállapodással valószínűsítette a Magyar Állam tulajdonszerzését, mivel a megállapodás aláírói állami tulajdonban álló ingatlan kezelői jogáról rendelkeztek.

A felperes a felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte. Rámutatott, hogy a közhitelesség elve áttörésére, illetve a bizonyítási teher megfordulására éppen a jogbiztonság megőrzése érdekében van szükség.

A felülvizsgálati kérelem alapos, az alábbi indokok miatt.

A felperes keresetében az ingatlan-nyilvántartási bejegyzés kiigazítását kérte, hivatkozva az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény (Inytv.) 62. § (1) bekezdés c) pontjára.

Az elsőfokú bíróság a kiigazítási keresetet bírálta el. A másodfokú bíróság által lefolytatott szakértői bizonyítás eredménye azt erősítette meg, hogy az ügyintéző tévedett a Magyar Állam tulajdonjogának ingatlan-nyilvántartási bejegyzésekor. A bizonyítékokat azonban a maguk összességében kell értékelni [Pp. 206. § (1) bekezdés]. A perben feltárt egyéb adatokra tekintettel tévedett a másodfokú bíróság, amikor ügyintézői tévedésnek minősítette az állam tulajdonjogának bejegyzését. 1981-ben, majd 1983-ban, amikor a felperes és az I. r. alperes jogelőde rendelkeztek a kezelői jog megosztásáról, majd a kezelői jog átadás-átvételéről, a kezelői jogra vonatkozó, az állami tulajdonban álló ingatlanok kezeléséről szóló 6/1970. (VI. 8.) ÉVM-MÉM-PM együttes rendelet 3. §-a értelmében a kezelői jog csak állami tulajdonban álló ingatlanon állhatott fenn. A földhivatal azért fogadta be a kezelői jog megosztására, majd átruházására vonatkozó okiratokat, mert a felek megállapodásukban mindketten az állami tulajdont állították. Az akkor hatályos, az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1972. évi 31. számú törvény végrehajtása tárgyában kiadott 27/1972. (XII. 31.) MÉM rendelet (továbbiakban: Vhr.) 11. § (2) bekezdés értelmében kezelői jogot csak állami tulajdonban lévő egész ingatlanra, vagy állami tulajdont képező egész illetőségre lehetett bejegyezni. A kezelői jogokra vonatkozó határozatok meghozatalakor alkalmazandó 9/1969. (II. 9.) Korm. rendelet 9. § (1) bekezdése és 6/1970. (VI. 8.) ÉVM-MÉM-PM együttes rendelet 34. §-ának (1) bekezdése értelmében a kezelői jog bejegyzésének esetleges jogszabálysértő volta elbírálására a bíróságnak nem volt hatásköre, az ezzel kapcsolatos viták rendezése kizárólag államigazgatási hatáskörbe tartozott. Az érintett felek azonban a kezelői jog bejegyzésével, módosításával, átruházásával kapcsolatban jogorvoslattal nem éltek. Ilyen peradatok mellett nem lehet azt tényként elfogadni, hogy a földhivatal részéről ügyintézői tévedés történt az állam tulajdonjogának bejegyzésekor, hiszen az akkor hatályos rendelkezések szerint a kezelői jog alapítása, illetve átruházása szükségszerűvé tette az adott ingatlan állami tulajdonban létét.

A másodfokú bíróság a bizonyítási teher szabályát tévesen alkalmazta. Az elsőfokú bíróság helytállóan állapította meg, hogy az Inytv. 5. §-ának (6) bekezdése alapján az ingatlan-nyilvántartásban feltüntetett adatokkal szemben a bizonyítás azt terheli, aki az adatok helyességét, valósággal egyezőségét vitatja, s ez a felperes volt. Helytállóan jutott arra a következtetésre, hogy a felperesnek a Magyar Állam tulajdonjoga téves bejegyzését kétséget kizáróan nem sikerült bizonyítania. Az ingatlan-nyilvántartási bejegyzés helytállóságát támasztja alá, hogy egyrészt a felperes az általa 1971. évben kiváltott telekkönyvi szemle ellenére, - amely szerzési jogcímként már az állami tulajdonba vételt tüntette fel - nem kezdeményezte a téves bejegyzés kiigazítását, másrészt utóbb általa a kezelői jog átadása tárgyában megkötött megállapodásban már állami tulajdonú ingatlanról rendelkezett.

A kifejtettekre tekintettel a jogszabálysértő másodfokú ítéletet a felülvizsgálati bíróság a Pp. 275. § (4) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

(Legf. Bír. Gfv. VI. 30.165/2004. sz.)