Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH+ 2008.4.183 A korlátolt felelősségű tagságban fennálló tagsági viszonyát a társaság megszűnését megelőzően megszüntető taggal szemben nincs helye e tag korlátlan helytállási kötelezettsége megállapításának a társaság megszűnésekor fennálló követelésért [1997. évi CXLIV. tv. (továbbiakban: Gt.) 54. § (1) és (2) bek., 56. § (3) és (4) bek., 121. § (1) bek., 296. § (1) és (3) bek.].

A felperes a módosított keresetében 3 000 000 Ft és járulékainak megfizetésére kérte kötelezni az alperest azzal, hogy a késedelmi kamatba 80 000 Ft kamat megfizetését kérte beszámítani. Keresetének jogcímeként elsődlegesen a gazdasági társaságokról szóló 1997. évi CXLIV. törvény (a továbbiakban: Gt.) 56. § (3) és (4) bekezdésére, másodlagosan a Gt. 296. § (1) és (3) bekezdésére hivatkozott. Előadta, hogy az alperes a C. Kft, illetve az S. Kft. egyetlen tagja és ügyvezetője volt. A C. Kft.-t terhelő, a felperest megillető tartozás fedezetét rosszhiszemű eljárásával elvonta, amikor tényleges teljesítés hiányában az S. Kft. 14 731 250 Ft összegű számláját kiegyenlítette. Hivatkozott arra is, hogy a C. Kft.-nek az alperes hátrányos üzletpolitikája miatt bekövetkezett felszámolása miatt a társaság vagyona nem nyújtott fedezetet a felperes követelése kiegyenlítésére.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Tagadta, hogy korlátlan felelősségének megállapítására okot adó rosszhiszemű magatartást tanúsított. Hivatkozott arra is, hogy 2003. augusztus 29-én üzletrészének értékesítésével, a C. Kft.-ben fennállt tagsági jogviszonya megszűnt. Tagsági jogviszony hiányában, mint volt uralkodó tagot, az ellenőrzött társaság tartozásaiért való korlátlan helytállási kötelezettség sem terhelheti. Vitatta azt is, hogy jogelődje befolyásának mértékére tekintettel a Gt. 288. § (3) bekezdése alapján alkalmazhatók lennének az uralkodó tag felelősségének megállapítására vonatkozó szabályok. Tagadta, hogy tagsági jogviszonyának fennállása alatt, uralkodó tagként tartósan hátrányos üzletpolitikát folytatott.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetének helyt adott. Megállapította az alperes korlátlan felelősségét a megszűnt C. Kft. tartozásaiért. Kötelezte, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 3 000 000 Ft-ot, és annak 2006. július 21-jétől a kifizetéséig járó késedelmi kamatait, valamint 434 000 Ft perköltséget.

Határozatának indokolásában kifejtette, hogy a felperes keresetét a Gt. 56. § (3) és (4) bekezdése alapján megalapozottnak tartotta. A becsatolt iratok, a beszerzett igazságügyi könyvszakértői vélemény, a meghallgatott tanúk vallomása alapján arra következtetett, hogy a megszűnt C. Kft. vagyonát annak egyetlen tagjaként, illetve ügyvezetőjeként az alperes jogtalanul csökkentette, és azáltal a felperes igényének kielégítési alapját elvonta. Az elsőfokú bíróság utalt arra is, hogy a C. Kft. felszámolási eljárás útján történt megszűnése, illetve 2006. július 21-i hatállyal, a cégjegyzékből történt törlése miatt, az alperesnek a Gt. 296. § (1) és (3) bekezdése alapján fennálló helytállási kötelezettsége megállapításának jogszabályi feltételei nem álltak fenn. Hangsúlyozta, ugyanazzal a személlyel szemben egyidejűleg nincs lehetőség a Gt. 56. § (3) bekezdésének, illetve a Gt. 296. § (1) és (3) bekezdésének alkalmazására.

Az elsőfokú bíróság rámutatott arra is, hogy az alperes tagsági jogviszonyának és ügyvezetői tisztségének 2003. augusztus 28-i megszűnése ellenére a megszűnt társaság tartozásaiért való korlátlan helytállási kötelezettség megállapításának nem volt akadálya, a Gt. 54. § (1) és (2) bekezdése alapján a tagot a megszűnő társaság kötelezettségeiért az elévülési időn belül terhelő felelősségre tekintettel.

Az alperes fellebbezése folytán indult másodfokú eljárás során az ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, a felperes keresetét elutasította. Mellőzte az alperes perköltségben marasztalását. Kötelezte a felperest, hogy fizessen meg 150 000 Ft első- és 75 000 Ft másodfokú perköltséget 15 napon belül az alperesnek.

Határozatának indokolása szerint, a Gt. 121. § (1) bekezdése értelmében, főszabályként a tag nem felel a korlátolt felelősségű társaság kötelezettségeiért. A korlátozott felelősség áttörésére csak igen szűk körben van lehetőség. A másodfokú bíróság utalt a Gt. 56. § (3) és (4) bekezdésére, a Gt. 128. §-ára, a Gt. 173. § (3) bekezdésére, a Gt. 292. § (3) bekezdésére, a Gt. 296. § (1) és (3) bekezdésére, mint kivételes szabályra. Hangsúlyozta, hogy e szabályok a működő, illetve a már megszűnt társaság tagjának felelősségére vonatkoznak. A korlátolt felelősségű társaságtól megvált tag felelősségére alkalmazható rendelkezés nincs a Gt.-ben. A Gt. 56. § (3) és (4) bekezdése alapján a társaság megszűnését megelőzően tagsági viszonyát megszűntető taggal szemben nincs mód a korlátlan felelősség megállapítására. A Gt. 56. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezésekből következően, az csak a társaság megszűnésekor tagsági jogviszonyban álló taggal szemben állapítható meg. Az említett szabály ugyanis azt tartalmazza, hogy a korlátolt felelősségű társaság tagjának felelőssége a megszűnt társaságot terhelő kötelezettségekért, a társaság megszűnésekor felosztott társasági vagyonból a tagnak jutó rész erejéig áll fenn. E rendelkezéshez képest a Gt. 56. § (3) és (4) bekezdése szélesebb: korlátlan és egyetemleges helytállási kötelezettséget ír elő azokkal a tagokkal szemben, akik a korlátolt felelősségű társaság elkülönült jogi személyiségével és korlátlan felelősségével, a hitelezők rovására visszaéltek, különösen, ha a társaság vagyonával sajátjukként rendelkeztek, illetve ha a társasági vagyont saját vagy más személyek javára úgy csökkentették, hogy tudták, illetve kellő gondosság tanúsítása esetén tudniuk kellett volna, hogy ezáltal a társaság a kötelezettségeit harmadik személyek részére nem lesz képes teljesíteni.

A másodfokú bíróság hangsúlyozta azt is, hogy a Gt. 54. § (2) bekezdése szintén e jogértelmezést támasztja alá. Kizárólag a korlátlanul felelős tag esetében mondja ki ugyanis a társaság megszűnése előtt, tagsági jogviszonyát megszűntető fél elévülési időn belüli helytállási kötelezettségét.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!