Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

32008R0071[1]

A Tanács 71/2008/EK rendelete ( 2007. december 20. ) a Tiszta Égbolt közös vállalkozás létrehozásáról

A TANÁCS 71/2008/EK RENDELETE

(2007. december 20.)

a Tiszta Égbolt közös vállalkozás létrehozásáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 171. és 172. cikkére,

tekintettel a Bizottság javaslatára,

tekintettel az Európai Parlament véleményére,

tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére,

(1)

Az Európai Közösség kutatási, technológiafejlesztési és demonstrációs tevékenységekre vonatkozó hetedik keretprogramjáról (2007-2013) szóló, 2006. december 18-i 1982/2006/EK európai parlamenti és tanácsi határozat ( 1 ) (a továbbiakban: hetedik keretprogram) rendelkezik a köz- és magánszféra közötti hosszú távú partnerségek létrehozásához közös technológiai kezdeményezések formájában nyújtandó közösségi hozzájárulásról, amelyek megvalósíthatók a Szerződés 171. cikkének értelmében vett közös vállalkozásokon keresztül. Ezek a közös technológiai kezdeményezések a hatodik keretprogram keretében létrehozott európai technológiai platformok munkájának gyümölcsei, és néhány kiválasztott kutatási kérdésre összpontosítanak a maguk területén. A közös technológiai kezdeményezéseknek ötvözniük kell a magánbefektetéseket az európai közfinanszírozással, beleértve a hetedik keretprogram szerinti finanszírozást is.

(2)

Az Európai Közösség kutatási, technológiafejlesztési és demonstrációs tevékenységekre vonatkozó hetedik keretprogramjának (2007-2013) végrehajtására irányuló Együttműködés egyedi programról szóló, 2006. december 19-i 2006/971/EK tanácsi határozat ( 2 ) (a továbbiakban: Együttműködés egyedi program) hangsúlyozza, hogy a jelentősebb technológiák fejlesztésének meggyorsításához ambiciózus és átfogó európai köz- és magánszféra-partnerségekre van szükség nagyszabású, közösségi szintű kutatási programok formájában, ideértve különösen a közös technológiai kezdeményezések szükségességét.

(3)

A növekedést és foglalkoztatást célzó lisszaboni menetrend kiemeli annak szükségességét, hogy kedvező feltételeket kell teremteni Európában a tudásba és az innovációba való befektetés számára annak érdekében, hogy az Európai Unióban fokozódjék a versenyképesség, a növekedés és a foglalkoztatás.

(4)

A Tanács 2003. március 13-i, 2003. szeptember 22-i és 2004. szeptember 24-i következtetéseiben kiemelte a kutatásra és az innovációs politikára vonatkozó "3 %-os" cselekvési tervet követően teendő további fejlesztési lépések fontosságát, ideértve új, az ipar és az állami szektor közötti együttműködés intenzívebbé tételét célzó kezdeményezések kialakítását a kutatás finanszírozásában, a köz- és a magánszféra közötti transznacionális kapcsolatok elősegítése érdekében.

(5)

A Tanács 2006. december 4-i és 2007. február 19-i következtetéseiben, az Európai Tanács pedig 2007. március 8-9-i következtetéseiben felkérte a Bizottságot, hogy nyújtson be javaslatokat közös technológiai kezdeményezések létrehozására azon kezdeményezések tekintetében, amelyek megfelelően előkészített állapotban vannak.

(6)

Az Európai Repüléskutatási Tanácsadó Testület ("ACARE") európai repüléstechnikai platform stratégiai kutatási menetrendet dolgozott ki, amely kiemelt fontosságú célkitűzéseként jelölte meg a légi közlekedés környezetre gyakorolt hatásainak csökkentését. A menetrend azt is megállapította, hogy átfogó technológiai változtatásokra van szükség ahhoz, hogy 2020-ig a CO2-kibocsátások 50 %-kal, a NOx-kibocsátások 80 %-kal és az azonosítható környezeti zajok kibocsátása 50 %-kal csökkenjenek, valamint hogy lényegi előrelépés történjék a légi járművek és a kapcsolódó termékek előállításából, fenntartásából és ártalmatlanításából adódó környezeti hatás csökkentése terén.

(7)

Azon erőfeszítések mértéke, amelyet az ACARE stratégiai kutatási menetrendjében meghatározott környezeti kihívásokkal való szembenézés a légiközlekedési ágazattól megkíván, indokolttá teszi egy közös vállalkozásnak, mint a releváns kutatási tevékenységek koordinálása megfelelő eszközének létrehozását.

(8)

A Tiszta Égbolt közös technológiai kezdeményezés azon különböző kockázatok mérséklésére hivatott, amelyek eltántorítják a magánbefektetéseket általában a repüléstechnikai kutatástól, különösen pedig a környezetbarát légiközlekedési technológiáktól. A kezdeményezésnek lehetővé kell tennie a rendszer egészének szintjén megvalósuló integrációt és demonstrációt, csökkentve ezáltal az új környezetbarát légiközlekedési termékek kifejlesztésére irányuló magánberuházások számára felmerülő kockázatot. Ösztönöznie kell az egyéni K + F-beruházásokat a környezetbarát technológiák terén az Európai Unióban, így keresve megoldást a meglévő K + F- és környezeti externáliák kérdésére.

(9)

A Tiszta Égbolt közös technológiai kezdeményezésnek fel kell gyorsítania az Európai Unióban a lehető leggyorsabban igénybe vehető környezetbarát légiközlekedési technológiák kifejlesztését, ami hozzájárul Európa stratégiai környezeti és társadalmi prioritásainak a fenntartható gazdasági fejlődéssel együtt történő megvalósításához.

(10)

A Tiszta Égbolt közös technológiai kezdeményezésnek a magán- és a közszféra partnerségében kell megvalósulnia, valamennyi kulcsfontosságú érdekelt fél bevonásával. Tekintettel e partnerség hosszú távú jellegére, a pénzügyi eszközök összegyűjtésének és hozzáférhetőségének szükségességére, a magas színvonalú tudományos és technikai szakértelem követelményére, beleértve a nagy mennyiségű ismeretanyag kezelését, tekintettel továbbá a szellemi tulajdon védelmére vonatkozó megfelelő szabályokra, elengedhetetlen egy jogi személy létrehozása, amely képes biztosítani a Tiszta Égbolt közös technológiai kezdeményezés céljaira szánt pénzeszközök hatékony kezelését és összehangolt felhasználását. Ezért a Szerződés 171. cikke értelmében indokolt egy közös vállalkozás létrehozása (a továbbiakban: Tiszta Égbolt közös vállalkozás).

(11)

A Tiszta Égbolt közös vállalkozás célja az innovatív környezetbarát technológiák alkalmazása a polgári légi közlekedés - beleértve a nagy kereskedelmi légi járműveket, a regionális repülőgépeket és a forgószárnyas légi járműveket - minden területén, valamint a támogató technológiák, mint például a motorok, rendszerek, anyagok életciklusai terén. A technológiai haladásra és annak hatásaira vonatkozó, teljes mértékben integrált megközelítés és nyomon követés eredményeképpen a Tiszta Égbolt közös vállalkozás átfogó demonstrációs rendszereket dolgoz ki valamennyi kutatási területen, amelyeket földön vagy repülés közben kell tesztelni.

(12)

A Tiszta Égbolt közös vállalkozást a 2017. december 31-vel végződő időszakra kell létrehozni a hetedik keretprogram során kezdeményezett, de be nem fejezett kutatási tevékenységek megfelelő kezelésének biztosítása érdekében, ideértve az eredményeknek a Tiszta Égbolt közös vállalkozás tagjai, illetve a résztvevők általi kiaknázását. Az eredmények kiaknázása azonban nem a közös vállalkozás forrásaiból kerül finanszírozásra.

(13)

A Tiszta Égbolt közös vállalkozás tagjai az Európai Közösség, amelynek az Európai Bizottság a nyilvános képviselője, továbbá az integrált technológiademonstrációs rendszerek (a továbbiakban: ITD-k) vezetői és az egyes ITD-k társult tagjai.

(14)

A Tiszta Égbolt közös vállalkozásnak késznek kell lennie új tagok befogadására.

(15)

A Tiszta Égbolt közös vállalkozást a Közösségnek kell létrehoznia, és költségvetése végrehajtására vonatkozóan a mentesítést a Tanács ajánlása alapján az Európai Parlamentnek kell megadnia, figyelembe véve azonban azokat a különös sajátságokat, amelyek a közös technológiai kezdeményezések, mint a köz- és magánszféra közötti partnerségek jellegéből és különösen a magánszektornak a költségvetéshez való hozzájárulásából fakadnak.

(16)

Az ITD-k vezetői egyetértési egyezményt írtak alá, kötelezettséget vállalva arra, hogy vállalataik a Tiszta Égbolt közös vállalkozás fennállásának teljes időszaka alatt részt vesznek a Tiszta Égbolt közös vállalkozás technikai, irányítási és finanszírozási feladataiban. A társult tagok meghatározott szintet elérő pénzügyi részvételre kötelezték magukat a közös vállalkozás fennállásának teljes időszakára nézve.

(17)

A kutatási tevékenységet a Közösség által nyújtott finanszírozásból és a többi tag legalább egyenlő mértékű forrásaiból kell fedezni. További finanszírozási lehetőségeket lehet igénybe venni többek között az Európai Beruházási Banktól (EBB), különösen az EBB-vel és a Bizottsággal közösen kialakított kockázatmegosztási pénzügyi mechanizmus révén, a 2006/971/EK határozat III. melléklete alapján.

(18)

A Tiszta Égbolt közös vállalkozás üzemeltetési költségeit az Európai Közösség és a többi tag egyenlő mértékben fedezi.

(19)

Az ITD-k vezetőit és az egyes ITD-k társult tagjait a Tiszta Égbolt közös vállalkozás támogatásban részesíti a rájuk bízott kutatási feladat ellátása céljából.

(20)

A Tiszta Égbolt közös vállalkozásnak szükség esetén képesnek kell lennie versenypályázati felhívásokat szervezni a kutatási tevékenység támogatására.

(21)

A Tiszta Égbolt közös vállalkozás keretében elvégzendő kutatási tevékenységek esetében a hetedik kutatási keretprogramra érvényes etikai alapelveket kell alkalmazni.

(22)

A Tiszta Égbolt közös vállalkozásnak az 1605/2002/EK, Euratom rendelet ( 3 ) 185. cikkének (1) bekezdésével összhangban és a Bizottság előzetes hozzájárulásával külön pénzügyi szabályokat kell elfogadnia, amely figyelembe veszi sajátos működési szükségleteit, melyek különösen abból erednek, hogy a kutatási és fejlesztési tevékenységek közösségi és nemzeti finanszírozását hatékonyan és kellő időben kell összehangolni. A közös vállalkozás kutatási tevékenységeiben és a hetedik keretprogram közvetett tevékenységeiben részt vevők közötti összehangolt bánásmód biztosítása céljából indokolt, hogy a hetedik keretprogram (2007-2013) cselekvéseiben a vállalkozások, a kutatóközpontok és az egyetemek részvételére, valamint a kutatási eredmények terjesztésére vonatkozó szabályok megállapításáról szóló, 2006. december 18-i 1906/2006/EK európai parlamenti és a tanácsi rendelettel összhangban a hozzáadottérték-adó ne legyen közösségi finanszírozásra jogosult költség ( 4 ).

(23)

A stabil foglalkoztatási feltételek és a személyi állománnyal szembeni egyenlő bánásmód biztosításának szükségességéből fakadóan, valamint a legfelkészültebb tudományos és műszaki szakemberek bevonása érdekében az Európai Közösségek tisztviselőinek személyzeti szabályzatáról, valamint az Európai Közösségek egyéb alkalmazottainak alkalmazási feltételeiről szóló 259/68/EGK, Euratom, ESZAK rendelet ( 5 ) (a továbbiakban: a személyzeti szabályzat) alkalmazása szükséges minden, a Tiszta Égbolt közös vállalkozás által felvett alkalmazott tekintetében.

(24)

A Tiszta Égbolt közös vállalkozás szervezeti és működési szabályzatát a Tiszta Égbolt közös vállalkozás alapszabályának kell meghatároznia, amelyet e rendelet melléklete tartalmaz.

(25)

A Bizottságra meghatározott feladatokat kell ruházni a közös vállalkozáson belül a közpénzek felügyeletével és a közösségi érdekek védelmével kapcsolatban.

(26)

A Tiszta Égbolt közös vállalkozásnak rendszeresen jelentést kell tennie az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak az elért előrehaladásáról.

(27)

A Tiszta Égbolt közös vállalkozásnak több külső tanácsadó szervre kell támaszkodnia, beleértve az államokat és az ACARE európai repüléstechnikai platformot, valamint rendszeres kapcsolatot kell fenntartania az államokkal.

(28)

Jogi személyiséggel bíró testületként a Tiszta Égbolt közös vállalkozás felelősségre vonható tevékenységeiért. A szerződéses ügyekkel kapcsolatos vitarendezést illetően a Tiszta Égbolt közös vállalkozás által kötött bármely pénzügyi támogatási megállapodás vagy szerződés kikötheti a Bíróság illetékességét.

(29)

A Tiszta Égbolt közös vállalkozás szellemi tulajdonjogi politikájának elő kell segítenie a tudásanyag létrehozását és kiaknázását.

(30)

Megfelelő intézkedéseket kell tenni a szabálytalanságok és a csalás megelőzésére, és meg kell tenni a szükséges lépéseket az eltűnt, jogalap nélkül kifizetett vagy helytelenül felhasznált pénzeszközök visszaszerzésére, az Európai Közösségek pénzügyi érdekeinek védelméről szóló, 1995. december 18-i 2988/95/EK, Euratom tanácsi rendeletnek ( 6 ), az Európai Közösségek pénzügyi érdekeinek csalással és egyéb szabálytalanságokkal szembeni védelmében a Bizottság által végzett helyszíni ellenőrzésekről és vizsgálatokról szóló, 1996. november 11-i 2185/96/EK, Euratom tanácsi rendeletnek ( 7 ) és az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) által lefolytatott vizsgálatokról szóló, 1999. május 25-i 1073/1999/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek ( 8 ) megfelelően.

(31)

A Tiszta Égbolt közös vállalkozás létrehozásának megkönnyítése érdekében a Bizottságnak kell felelnie a Tiszta Égbolt közös vállalkozás létrehozásáért és kezdeti működéséért mindaddig, amíg a vállalkozás nem rendelkezik a saját költségvetésének végrehajtásához szükséges működési kapacitással.

(32)

Az Tiszta Égbolt közös vállalkozást Brüsszelben, Belgiumban kell megalapítani. A Tiszta Égbolt közös vállalkozás és Belgium között fogadási megállapodást kell kötni a Tiszta Égbolt közös vállalkozásnak Belgium részéről nyújtandó irodahelyiségekről, kiváltságokról és mentességekről, valamint egyéb támogatásról.

(33)

Mivel e rendelet célját, nevezetesen a Tiszta Égbolt közös vállalkozás létrehozását a tagállamok nem tudják kielégítően megvalósítani a nagyszabású kutatási kihívás nemzetek feletti jellege miatt - ami az egymást kiegészítő ismeretek és a pénzügyi források ágazatok közötti és határokon átívelő összevonását teszi szükségessé -, és ezért az közösségi szinten jobban megvalósítható, a Közösség intézkedéseket hozhat a Szerződés 5. cikkében meghatározottak szerinti szubszidiaritás elvének megfelelően. Az e cikkben meghatározott arányosság elvének megfelelően ez a rendelet nem lépi túl az e cél eléréséhez szükséges mértéket,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A közös vállalkozás létrehozása

(1) A Tiszta Égbolt közös technológiai kezdeményezés megvalósítására a Szerződés 171. cikke értelmében közös vállalkozás jön létre a 2017. december 31-ig terjedő időszakra (a továbbiakban: Tiszta Égbolt közös vállalkozás).

(2) Székhelye Brüsszel, Belgium.

2. cikk

A közös vállalkozás célkitűzései

(1) A Tiszta Égbolt közös vállalkozás hozzájárul a hetedik kutatási keretprogramnak és különösen az Együttműködés egyedi program 7. témájának (közlekedés, többek között repüléstechnika) megvalósításához.

(2) A Tiszta Égbolt közös vállalkozás feladatai a következők:

a) a lehető leggyorsabban igénybe vehető környezetbarát légiközlekedési technológiák kifejlesztésének, validálásának és demonstrációjának meggyorsítása az EU-ban;

b) a légi közlekedés terén végzett, a környezet állapotának javítását célzó európai kutatási erőfeszítések koherens végrehajtásának biztosítása;

c) radikálisan innovatív légiközlekedési rendszer létrehozása, amely a haladó technológiák és az átfogó demonstrációs rendszerek integrációján alapul, és a zaj- és gázkibocsátás jelentős mérséklése, valamint a repülőgépek üzemanyag-gazdaságosságának javítása révén a légi közlekedés okozta környezeti hatások csökkentését célozza;

d) az új ismeretek megteremtésének, az innovációnak és a kutatási eredményeknek a megfelelő üzemeltetési környezetben történő, az alkalmazott technológiák és a rendszerek teljeskörűen integrált rendszere igazolására való alkalmazásának meggyorsítása oly módon, hogy az az ágazat versenyképességének javulásához vezessen.

3. cikk

Jogállás

A Tiszta Égbolt közös vállalkozás közösségi szerv, és jogi személyiséggel rendelkezik. A közös vállalkozás a Közösség valamennyi tagállamában az adott tagállam jogszabályai alapján a jogi személyeket megillető legteljesebb jogképességgel rendelkezik. Ezenbelül különösen ingó és ingatlan vagyont szerezhet vagy idegeníthet el, és bírósági eljárásban félként járhat el.

4. cikk

Alapszabály

A Tiszta Égbolt közös vállalkozásnak az I. mellékletben szereplő és e rendelet szerves részét képező alapszabálya elfogadásra kerül.

5. cikk

Közösségi hozzájárulás

(1) A Tiszta Égbolt közös vállalkozás részére a működési költségek és a kutatási tevékenységek fedezésére juttatott maximális közösségi hozzájárulás 800 millió EUR, amely a költségvetési rendelet 54. cikke (2) bekezdésének b) pontjában foglalt rendelkezéseknek megfelelően az Együttműködés egyedi program "Közlekedés" témakörére elkülönített költségvetési előirányzatból fizetendő.

(2) Ha szükséges, a Tiszta Égbolt közös vállalkozás kutatási tevékenységeinek finanszírozását szolgáló közösségi hozzájárulásnak tartalmaznia kell azon ajánlatok finanszírozását is, amelyek nyílt versenypályázati felhívások útján kerültek kiválasztásra.

A független szakértők közreműködésével végzett értékelési és kiválasztási folyamat biztosítja, hogy a Tiszta Égbolt közös vállalkozás által versenypályázati felhívások keretében közpénzekből nyújtott finanszírozás a kiválóság és a verseny elveit kövesse.

Bármely közjogi vagy magánjogi szervezet, amelyet egy tagállamban vagy a hetedik kutatási keretprogramhoz társult országban hoztak létre, jogosult ilyen finanszírozásra.

(3) A közösségi pénzügyi hozzájárulásra vonatkozó szabályokat a Közösség nevében eljáró Bizottság és a Tiszta Égbolt közös vállalkozás közötti általános megállapodás, valamint éves pénzügyi végrehajtási megállapodások keretében kell megállapítani.

(4) A közös vállalkozás többi tagja a forrásokhoz legalább a közösségi hozzájárulással egyenlő mértékben járul hozzá, kivéve azokat a forrásokat, amelyeket versenypályázati felhívások révén a Tiszta Égbolt kutatási tevékenységeinek elvégzésére különítettek el.

6. cikk

Pénzügyi szabályzat

(1) A Tiszta Égbolt közös vállalkozás az 1605/2002/EK, Euratom rendelet 185. cikkének (1) bekezdésével összhangban külön pénzügyi szabályokat fogad el. Ezek a Bizottság előzetes hozzájárulását követően eltérhetnek az Európai Közösségek általános költségvetésére alkalmazandó költségvetési rendeletről szóló 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet 185. cikkében említett szervekre vonatkozó költségvetési keretrendeletről szóló, 2002. december 23-i 2343/2002/EK, Euratom bizottsági rendeletben ( 9 ) meghatározott szabályoktól, ha ezt a Tiszta Égbolt közös vállalkozás sajátos működési szükségletei megkívánják.

(2) A Tiszta Égbolt közös vállalkozás saját belső ellenőrzési kapacitással rendelkezik.

7. cikk

Személyi állomány

(1) A Tiszta Égbolt közös vállalkozás személyi állományára és ügyvezető igazgatójára a személyzeti szabályzat, és az annak alkalmazása céljából a Közösségek intézményei által közösen elfogadott szabályok alkalmazandók.

(2) Az e cikk (3) bekezdése és az alapszabály 7. cikke (3) bekezdésének sérelme nélkül a Tiszta Égbolt közös vállalkozás alkalmazottai vonatkozásában gyakorolja az Európai Közösségek tisztviselőinek személyzeti szabályzatában a kinevező hatóságra ruházott hatásköröket, valamint az Európai Közösségek egyéb alkalmazottaira vonatkozó alkalmazási feltételekben a szerződéskötési jogosultsággal rendelkező hatóságra ruházott hatásköröket.

(3) Az irányító testület fogadja el a személyzeti szabályzat 110. cikkében említett szükséges végrehajtási intézkedéseket a Bizottsággal egyetértésben.

(4) A személyi erőforrásokat a Tiszta Égbolt közös vállalkozás éves költségvetésében szereplő létszámtervben kell meghatározni.

(5) A Tiszta Égbolt közös vállalkozás személyi állománya ideiglenes és szerződéses alkalmazottakból áll, akik határozott időre szóló szerződéssel rendelkeznek, amely legfeljebb egy alkalommal, ismét határozott időre hosszabbítható meg. Az alkalmazás teljes időtartama nem haladhatja meg a hét évet, és semmiképpen nem haladhatja meg azt az időszakot, amely alatt a közös vállalkozás fennáll.

(6) Valamennyi személyi költséget a Tiszta Égbolt közös vállalkozás viseli.

8. cikk

Kiváltságok és mentességek

A Tiszta Égbolt közös vállalkozásra és annak személyi állományára alkalmazni kell az Európai Közösségek kiváltságairól és mentességeiről szóló jegyzőkönyvet.

9. cikk

Felelősség

(1) A Tiszta Égbolt közös vállalkozás szerződéses kötelezettségére a vonatkozó szerződéses rendelkezések és az adott megállapodásra vagy szerződésre alkalmazandó jog az irányadó.

(2) A szerződésen kívüli felelősséget illetően a Tiszta Égbolt közös vállalkozásnak a tagállamok törvényeiben foglalt közös, általános elveknek megfelelően minden olyan kárt meg kell térítenie, amelyet munkatársai feladataik ellátása során okoznak.

(3) Az (1) és a (2) bekezdésben említett felelősség tekintetében a Tiszta Égbolt közös vállalkozás által eszközölt kifizetések és az azokkal kapcsolatban felmerülő költségek és ráfordítások a Tiszta Égbolt közös vállalkozás kiadásának minősülnek, és azokat a Tiszta Égbolt közös vállalkozás forrásaiból kell fedezni.

(4) A Tiszta Égbolt közös vállalkozás kötelezettségei teljesítéséért kizárólagos felelősséggel tartozik.

10. cikk

A Bíróság illetékessége és az alkalmazandó jog

(1) A Bíróság hatáskörrel rendelkezik:

a) minden, a tagok között e rendelet tárgyával és a 4. cikkben említett alapszabállyal kapcsolatban felmerült jogvitában;

b) a Tiszta Égbolt közös vállalkozás által kötött megállapodásokban és szerződésekben foglalt minden választottbírósági kikötés értelmében;

c) a Tiszta Égbolt közös vállalkozással - köztük az egyes testületei által hozott határozatokkal - szembeni jogorvoslatok ügyében a Szerződés 230. és 232. cikkeiben előírt feltételek szerint;

d) a Tiszta Égbolt közös vállalkozás munkatársai által feladataik ellátása során okozott károk megtérítésével kapcsolatos jogvitákban.

(2) Minden olyan kérdésben, amelyről e rendelet vagy más közösségi jogi aktus nem rendelkezik, azon állam joga alkalmazandó, amelyben a Tiszta Égbolt közös vállalkozás székhelye található.

11. cikk

Jelentés, értékelés és mentesítés

(1) A Bizottság éves jelentést terjeszt az Európai Parlament és a Tanács elé a Tiszta Égbolt közös vállalkozás által elért eredményekről. Ez a jelentés részletesen beszámol a végrehajtásról, kitér arra, hány pályázatot nyújtottak be, abból hányat választottak ki finanszírozásra, milyen jellegű résztvevők, köztük kkv-k pályáztak, valamint országokra lebontott statisztikát is tartalmaz. Adott esetben az éves jelentés tartalmazza az alapszabály 8. cikke (1) bekezdésében említett technológiaértékelő eszköz értékelési eredményeit is.

(2) A Bizottság e rendelet elfogadásától számított három éven belül, (de legkésőbb 2010. december 31-ig), illetve azt követően 2013. december 31-ig a Tiszta Égbolt közös vállalkozással folytatott konzultációt követően kialakított feladatmeghatározás alapján, független szakértők közreműködésével értékelést végez. Az értékelések kiterjednek a Tiszta Égbolt közös vállalkozás minőségére és hatékonyságára, és a kitűzött célok megvalósítása tekintetében elért eredményekre. A Bizottság eljuttatja a Tanácsnak az értékelés megállapításait észrevételeivel és adott esetben az e rendelet módosítására vonatkozó javaslataival együtt, amelyekben többek között a közös vállalkozás idő előtti megszüntetését is javasolhatja.

(3) A Bizottság legkésőbb a közös vállalkozás működésének végét követő hat hónapon belül független szakértők közreműködésével elvégzi a Tiszta Égbolt közös vállalkozás végső értékelését. A végső értékelés eredményét az Európai Parlament és a Tanács elé kell terjeszteni.

(4) A Tiszta Égbolt közös vállalkozás költségvetésének végrehajtására vonatkozó felelősség alól a Tanács ajánlására az Európai Parlament ad mentesítést, a Tiszta Égbolt közös vállalkozás pénzügyi szabályaiban előírt eljárásnak megfelelően.

12. cikk

A tagok pénzügyi érdekeinek védelme és csalás elleni intézkedések

(1) Megfelelő belső és külső ellenőrzések elvégzésével vagy elvégeztetésével a Tiszta Égbolt közös vállalkozás gondoskodik arról, hogy tagjainak pénzügyi érdekei megfelelő védelemben részesüljenek.

(2) Amennyiben a tagok szabálytalanságot észlelnek, fenntartják maguknak a jogot arra, hogy a Tiszta Égbolt közös vállalkozásnak nyújtandó további hozzájárulásaikat csökkentsék, azokat felfüggesszék vagy a jogosulatlanul felhasznált összegeket visszatéríttessék.

(3) A csalás, a korrupció és az egyéb jogellenes tevékenységek elleni küzdelem céljából az 1073/1999/EK rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni.

(4) A Tiszta Égbolt közös vállalkozás helyszíni ellenőrzéseket és pénzügyi ellenőrzéseket végez a Tiszta Égbolt közös vállalkozás közpénzekből nyújtott finanszírozásának kedvezményezettjeinél.

(5) A Bizottság és/vagy a Számvevőszék szükség esetén helyszíni ellenőrzéseket végezhet a Tiszta Égbolt közös vállalkozás finanszírozásának kedvezményezettjeinél és az annak elosztásáért felelős megbízottaknál. E célból a Tiszta Égbolt közös vállalkozás gondoskodik arról, hogy a támogatási megállapodások és szerződések biztosítsák a Bizottság és/vagy a Számvevőszék számára a jogot arra, hogy a megfelelő ellenőrzéseket elvégezzék, és amennyiben szabálytalanságokat fednek fel, visszatartó erejű és arányos mértékű büntetéseket állapítsanak meg.

(6) Az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) ( 10 ) a közös vállalkozással és személyi állományával szemben azonos jogkörökkel rendelkezik, mint a Bizottság szervezeti egységeivel szemben. Közvetlenül létrehozását követően a közös vállalkozás csatlakozik az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság közötti, az OLAF belső vizsgálatai tárgyában létrejött, 1999. május 25-i intézményközi megállapodáshoz. A Tiszta Égbolt közös vállalkozás elfogadja az OLAF által végzendő belső vizsgálatok elősegítéséhez szükséges intézkedéseket.

13. cikk

Titoktartás

A 14. cikk sérelme nélkül a Tiszta Égbolt közös vállalkozás gondoskodik a bizalmas információk védelméről, amelyek közzététele sértené tagjainak vagy a tevékenységeiben részt vevőknek az érdekeit.

14. cikk

Átláthatóság

(1) A Tiszta Égbolt közös vállalkozás birtokában lévő iratok vonatkozásában az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság dokumentumaihoz való nyilvános hozzáférésről szóló, 2001. május 30-i 1049/2001/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletet ( 11 ) kell alkalmazni.

(2) A Tiszta Égbolt közös vállalkozás 2008. augusztus 7-ig elfogadja az 1049/2001/EK rendelet végrehajtását célzó gyakorlati szabályokat.

(3) A Tiszta Égbolt közös vállalkozás által az 1049/2001/EK rendelet 8. cikkével összhangban hozott döntések ellen az EK-Szerződés 195. és 230. cikkében meghatározott feltételek szerint az ombudsmannál panasszal vagy az Európai Bíróságnál jogorvoslattal lehet élni.

(4) A Tiszta Égbolt közös vállalkozás 2008. augusztus 7. előtt elfogadja a környezeti ügyekben az információhoz való hozzáférésről, a nyilvánosságnak a döntéshozatalban történő részvételéről és az igazságszolgáltatáshoz való jog biztosításáról szóló Aarhusi Egyezmény rendelkezéseinek a közösségi intézményekre és szervekre való alkalmazásáról szóló, 2006. szeptember 6-i 1367/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet ( 12 ) végrehajtására vonatkozó gyakorlati szabályokat.

15. cikk

Szellemi tulajdon

Az alapszabály 23. cikkében meghatározottak szerint a Tiszta Égbolt közös vállalkozás a kutatási eredmények védelmére, felhasználására és terjesztésére vonatkozóan az 1906/2006/EK rendelet elvein alapuló külön szabályokat fogad el, melyek biztosítják, hogy adott esetben az e rendelet szerinti kutatási és fejlesztési tevékenységek során keletkezett szellemi tulajdon védelemben részesüljön, és hogy a kutatási eredmények felhasználásra és terjesztésre kerüljenek.

16. cikk

Előkészítő intézkedések

(1) A Tiszta Égbolt közös vállalkozás létrehozásáért és kezdeti működéséért a Bizottság felelős mindaddig, amíg a közös vállalkozás nem rendelkezik a saját költségvetésének végrehajtásához szükséges működési kapacitással. A Bizottság - a közösségi joggal összhangban - valamennyi szükséges intézkedést a többi alapító taggal együttműködésben és az irányító testület bevonásával hajt végre.

(2) E célból mindaddig, amíg az ügyvezető igazgató az irányító testület általi és az alapszabály 7. cikkének (3) bekezdése a) pontjával összhangban történő kinevezését követően hivatalba nem lép, a Bizottság ideiglenes alapon kinevezhet korlátozott számú tisztviselőt, az ügyvezető igazgató feladatait ellátó tisztviselőt is beleértve.

(3) Az ideiglenes ügyvezető igazgató az Tiszta Égbolt közös vállalkozás költségvetése szerint rendelkezésre álló keret által fedezett valamennyi kifizetést engedélyezhet azok irányító testület általi jóváhagyását követően, valamint szerződéseket köthet, az Tiszta Égbolt közös vállalkozás létszámtervének elfogadását követően a személyzetre vonatkozó szerződéseket is beleértve. A Bizottság engedélyezésre jogosult tisztviselője a Tiszta Égbolt közös vállalkozás általános költségvetése szerint rendelkezésre álló keret által fedezett valamennyi kifizetést engedélyezhet.

17. cikk

Támogatás a befogadó állam részéről

A Tiszta Égbolt közös vállalkozás és Belgium között fogadási megállapodást kell kötni a Tiszta Égbolt közös vállalkozásnak Belgium részéről nyújtandó irodahelyiségekről, kiváltságokról és mentességekről, valamint egyéb támogatásról.

18. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

I. MELLÉKLET

A TISZTA ÉGBOLT KÖZÖS VÁLLALKOZÁS ALAPSZABÁLYA

1. cikk

Fogalommeghatározások

Ennek az alapszabálynak az alkalmazásában az alábbi fogalommeghatározásokat kell alkalmazni:

a) "társult tag": tagsági felhívást követően kiválasztott önálló jogalany, amely a közös vállalkozás teljes időtartamára és az ITD-költségvetés minimálisan meghatározott része erejéig kötelezettséget vállal;

b) "pályázati felhívások": meghatározott feladatokra vonatkozó nyílt felhívások, amelyek eredményeképp a partnereket versenyeztetés alapján kiválasztják;

c) "ajánlati felhívások": az ITD-vezetők vagy társult tagok által kibocsátott felhívás meghatározott feladatok alvállalkozás keretében való elvégzésére;

d) "Integrált technológiademonstrációs rendszer (ITD)": azon hat technológiai terület egyike, amelyekre a Tiszta Égbolt közös vállalkozás kiterjed;

e) "ITD-vezető": a 6 ITD egyikének társvezetője;

f) "államok": a tagállamok és a hetedik keretprogramhoz társult országok;

g) "partner": közös technológiai kezdeményezés során meghatározott feladatok elvégzésére kiválasztott jogalany, amely nem feltétlenül vállal kötelezettséget a közös vállalkozás teljes időtartamára;

h) "alvállalkozó": ITD-vezetők vagy társult tagok számára szerződés alapján feladatokat végrehajtó jogalany;

i) "technológiaértékelő eszköz (TE)": a 8. cikk (1) bekezdésével összhangban meghatározott központi tevékenység.

2. cikk

Feladatok és tevékenységek

A Tiszta Égbolt közös vállalkozás célkitűzéseinek teljesítése érdekében az alábbi főbb feladatokat és tevékenységeket végzi:

a) ITD-k egybefogása, különös tekintettel az innovatív technológiákra és az átfogó demonstrációs rendszerek kifejlesztésére;

b) az ITD-ken belül végzett erőfeszítések azon kulcsfeladatokra való összpontosítása, melyek döntő módon hozzájárulhatnak a környezetvédelem és a versenyképesség terén megvalósítandó európai célkitűzésekhez;

c) a technológiai hitelesítési eljárás javítása annak érdekében, hogy a későbbi piacra kerülést akadályozó tényezőket azonosítani és semlegesíteni lehessen;

d) a felhasználói igények összegyűjtése abból a célból, hogy azok a kutatás és fejlesztés terén való beruházások számára iránymutatásként szolgálhassanak a bevethető és piacképes megoldások megtalálásához;

e) a szükséges kutatási és fejlesztési tevékenységek végrehajtása, szükség esetén támogatások pályázati felhívásokat követő odaítélésével;

f) támogatások odaítélése a tagjai, valamint pályázati felhívásokat követően kiválasztott más jogi személyek által végzett kutatásokhoz az irányító testület által elfogadott nyílt kritériumok alapján;

g) a projektekkel kapcsolatos információk közzététele, beleértve a kedvezményezettek nevét és a Tiszta Égbolt közös vállalkozás pénzügyi hozzájárulásának összegét kedvezményezettenként;

h) szolgáltatói és szállítási szerződések megkötésének biztosítása, szükség esetén támogatások versenypályázati felhívások révén;

i) a szükséges erőforrások mozgósítása az állami és a magánszektorban;

j) kapcsolattartás a közös vállalkozás szakterületén működő nemzeti és nemzetközi tevékenységekkel, különösen a SESAR közös vállalkozással ( 13 );

k) az államok képviselői csoportjának tájékoztatása rendszeres találkozók keretében és az ACARE bevonása;

l) azon jogalanyok értesítése az Európai Beruházási Banktól felvehető hitelekről, amelyek a Tiszta Égbolt közös vállalkozással már támogatási megállapodást kötöttek, különös tekintettel a hetedik keretprogram alapján létrehozott kockázatmegosztási pénzügyi mechanizmusra;

m) a hetedik kutatási keretprogram célkitűzéseinek megfelelően ösztönzi a kkv-knek a tevékenységeiben való részvételét; e tekintetben a Tiszta Égbolt közös vállalkozás releváns mennyiségi célszámokat állapít meg a hetedik keretprogramban meghatározottakkal összhangban;

n) szoros együttműködést alakít ki és koordinációt biztosít a kapcsolódó európai (különösen a keretprogram keretében zajló), nemzeti és transznacionális tevékenységekkel.

3. cikk

Tagok

(1) A Tiszta Égbolt közös vállalkozás alapító tagjai a következők:

a) az Európai Közösség, amelyet a Bizottság képvisel; továbbá

b) a Tiszta Égbolt közös vállalkozás alapszabályának elfogadása esetén; 12 ITD-vezető és a társult tagok.

A Bizottság és az ITD-vezetők áttekintéssel rendelkeznek a közös technológiai kezdeményezés keretében folytatott tevékenységekről, és felelősek az átfogó stratégiai döntésekért.

A társult tagok egy vagy több ITD-ben vesznek részt, részt vesznek az ezen ITD-kkel kapcsolatos technikai döntések meghozatalában, és arányos részt vállalnak ezen ITD-k teljes munkaprogramjából.

Az alapító ITD-vezetők és társult tagok listáját a II. melléklet tartalmazza, az első albekezdésre is figyelemmel.

(2) Bármely közjogi vagy magánjogi szervezet, amelyet egy tagállamban vagy a hetedik kutatási keretprogramhoz társult államban hoztak létre, felvételét kérheti a Tiszta Égbolt közös vállalkozás tagjai sorába, ha

a) ITD-vezetőként kötelezettséget vállal olyan hozzájárulásra, amely arányos és összhangban van a közös technológiai kezdeményezés össztevékenységével;

b) társult tagként kötelességet vállal olyan pénzügyi hozzájárulásra, amely arányos annak az ITD-nek a költségvetésével, amelyben részt vesz, és amely összhangban van az ITD igényeivel.

(3) Az (1) bekezdésben meghatározott alapító tagokra és a (2) bekezdésben meghatározott új tagokra a továbbiakban "tagok" elnevezéssel történik hivatkozás.

4. cikk

Csatlakozás és a tagságban bekövetkező változások

(1)

Csatlakozási szabályok

Bármely közjogi vagy magánjogi szervezet, amelyet egy tagállamban vagy a hetedik kutatási keretprogramhoz társult államban hoztak létre, felvételét kérheti a Tiszta Égbolt közös vállalkozás tagjai sorába, az alábbi feltételekkel:

- az ITD-vezetői vagy társult tagi pozícióra pályázó jogalanyok elfogadják a Tiszta Égbolt közös vállalkozás alapszabályát,

- azon jogalanyok, melyek ITD-vezetőkké kívánnak válni, kötelezik magukat az eredmények utólagos alkalmazására, valamint arra, hogy hozzájárulnak a Tiszta Égbolt közös vállalkozás működtetési költségeinek fedezéséhez a teljes költségvetéssel arányos mértékben, továbbá hozzájárulnak az általuk vezetendő ITD költségvetéséhez,

- azon jogalanyok, melyek társult taggá kívánnak válni, kötelezik magukat arra, hogy egy vagy több ITD munkájában való részvétel révén hozzájárulnak a Tiszta Égbolt közös vállalkozás finanszírozásához legalább az előre meghatározott, az adott ITD-k költségvetésével arányos mértékben, valamint hozzájárulnak a Tiszta Égbolt közös vállalkozás működtetési költségeinek fedezéséhez.

A társult tagok csatlakozására való felhívások esetében meghatározó, hogy a különféle ITD-ken belül milyen kulcsképességekre van szükség. Az üresedéseket a Clean Sky honlapon teszik közzé, az államok képviselőinek csoportján és adott esetben más csatornákon keresztül.

(2)

Az irányító testület döntése

A Tiszta Égbolt közös vállalkozás tagjai sorába való felvételi kérelmeket az irányító testülethez kell benyújtani jóváhagyásra, az 5. cikkben meghatározott eljárással összhangban, majd tájékoztatásul továbbítani kell az államok képviselői csoportjának.

Amikor az irányító testület valamely jogalany csatlakozásáról határoz, figyelembe veszi a jelölt relevanciáját és potenciális hozzáadott értékét a Tiszta Égbolt közös vállalkozás célkitűzéseinek elérése tekintetében, valamint a kifejlesztett technológiák kiaknázására való képességét. A Bizottság minden új tagsági kérelem esetén időben tájékoztatja a Tanácsot az irányító testület értékeléséről és adott esetben döntéséről.

(3) A Tiszta Égbolt közös vállalkozásban fennálló tagság csak az irányító testület előzetes írásbeli beleegyezésével ruházható át harmadik félre.

Kivételes körülmények esetén és az érintett ITD irányító testülete és irányítóbizottsága beleegyezésével a tagok kiléphetnek a Tiszta Égbolt közös vállalkozásból. A kilépést követően a volt tagot felmentik valamennyi kötelezettsége alól azok kivételével, amelyeket ezen alapszabállyal összhangban a Tiszta Égbolt közös vállalkozással és más tagokkal kötött szerződésekben még a kilépése előtt vállalt.

5. cikk

A Tiszta Égbolt közös vállalkozás testületei

(1) A Tiszta Égbolt közös vállalkozás testületei:

- az irányító testület,

- az ügyvezető igazgató,

- az ITD-irányítóbizottságok,

- a technológiaértékelő irányítóbizottság, és

- a közgyűlés.

Az államok képviselői csoportja a Tiszta Égbolt közös vállalkozás külső tanácsadó szerve.

(2) Azokban az esetekben, amelyekben egy feladatot nem utalnak kifejezetten valamelyik testület hatáskörébe, az ügyvezető testület az illetékes.

(3) A közös vállalkozás adott esetben tanácsadó bizottságot állít fel, mely a Tiszta Égbolt közös vállalkozásnak irányítási, finanszírozási és technikai kérdésekben tanácsokat és ajánlásokat ad.

6. cikk

Irányító testület

(1) Az irányító testület a Tiszta Égbolt közös vállalkozás irányító szerve.

(2)

Összetétel

Az irányító testület az alábbi felek kinevezett képviselőiből áll:

a) az Európai Közösség, amelyet a Bizottság képvisel;

b) az ITD-vezetők;

c) ITD-nként egy társult tag, az ezen alapszabály 8. cikke (4) bekezdésének f) pontjában meghatározottakkal összhangban.

(3)

Döntéshozatal

Az irányító testület minden egyes tagjának egy, a többiekével egyenlő szavazata van.

Az irányító testület az érvényes szavazatok kétharmados többségével hozza meg döntéseit. Érvényes szavazatnak számítanak az üléstől távol maradó tagok szavazatai is.

A ITD-k számára vagy azokon belül előirányzott költségvetési tételek módosításához szükség van az összes érintett ITD-vezető hozzájárulására.

(4)

Elnökség

a) Az irányító testület a tagjai közül elnököt és elnökhelyettest választ. A Bizottság képviselője egyik funkciót sem töltheti be.

b) Az irányító testület elnökét és elnökhelyettesét egy évre választják, és további egy évre újra megválaszthatják.

(5)

Ülések

Az irányító testület évente legalább kétszer ülésezik.

A rendkívüli ülések összehívását az irányító testület elnöke, a Bizottság vagy az ügyvezető igazgató kérheti.

Az üléseket rendesen a Tiszta Égbolt közös vállalkozás székhelyén kell tartani.

Eltérő határozat hiányában az ügyvezető igazgató részt vesz az üléseken.

Az államok képviselői csoportja elnökének jogában áll az irányító testület ülésein megfigyelőként részt venni.

(6)

Szerep és feladatok

Az irányító testület feladatai különösen a következők:

a) a stratégiai orientáció meghatározása és módosítása;

b) szerződések megkötése, felmondása és/vagy módosítása;

c) e rendelet 6. cikkének megfelelően a Tiszta Égbolt közös vállalkozás pénzügyi szabályainak elfogadása;

d) a Tiszta Égbolt közös vállalkozás költségvetésének és éves mérlegének elfogadása;

e) az ITD-k számára előirányzott költségvetési tételek módosításainak elfogadása;

f) az ITD-k éves munkaprogramjának elfogadása;

g) az ITD-vezetők és az ügyvezető igazgató éves jelentéseinek jóváhagyása, a kutatás előrehaladásának felülvizsgálata;

h) a mulasztást elkövető ITD-vezetők és társult tagok elleni eljárás, és/vagy a Tiszta Égbolt közös vállalkozás és annak bármely tagja közötti jogviták kompromisszumos rendezése;

i) az ITD-n belüli jogviták harmadfokon való rendezése;

j) az ITD-ken átívelő jogviták másodfokon való rendezése;

k) új ITD-vezetők és társult tagok felvétele, valamint minimális kötelezettségvállalási szintjük megállapítása;

l) kiválasztási eljárások pályázati/ajánlati felhívások révén;

m) a tagsági viszony átruházása;

n) másodfokú felülvizsgálat és újratárgyalás vitatott partnerkiválasztási határozat esetén;

o) a jelentősebb célkitűzések módosításainak elfogadása;

p) az ügyvezető igazgató kinevezése, megbízatásának meghosszabbítása vagy visszavonása;

q) az ügyvezető igazgatónak az igazgatóságban végrehajtandó személyzeti változtatásokra vonatkozó javaslatainak jóváhagyása;

r) az ügyvezető igazgató 7. cikk (4) bekezdésében meghatározott feladatainak és felelősségi körének pontos meghatározása;

s) a Tiszta Égbolt közös vállalkozás kommunikációs és információterjesztési stratégiájának jóváhagyása;

t) a nyilvános konzultációk és párbeszédek alapelveinek jóváhagyása;

u) a sokféleséget és a nemek közötti esélyegyenlőséget támogató személyzeti politika előmozdítása;

v) nemzetközi távlatokat szem előtt tartó külkapcsolati politika kialakítása;

w) a természetbeni hozzájárulások elbírálási szabályainak megállapítása;

x) az e rendelet 14. cikkének (2) bekezdésében említett, az 1049/2001/EK rendelet végrehajtására vonatkozó gyakorlati rendelkezések elfogadása.

(7) A Közösségnek vétójoga van a pénzügyi hozzájárulásai felhasználásával kapcsolatos valamennyi döntés, a közös vállalkozás felszámolásával vagy végelszámolásával kapcsolatos döntések, az ITD-k számára vagy azokon belül megállapított költségvetési előirányzatok lényeges módosításainak elfogadása, valamint az a), b), c), h), k)-o), p), w) és x) ponttal kapcsolatos döntések tekintetében. Lényegesnek minősül az a változás, amely az érintett ITD (vagy a technológiaértékelő eszköz) költségvetésének legalább 10 %-át érinti.

(8)

Szabályok

Az irányító testület elfogadja részletes eljárási szabályzatát.

7. cikk

Ügyvezető igazgató

(1) Az ügyvezető igazgató a Tiszta Égbolt közös vállalkozás napi ügyintézésért felelős vezetője és jogi képviselője. Felelős az irányító testületnek.

Az ügyvezető igazgató a feladatai ellátása során teljes függetlenséget élvez.

A személyi állomány tekintetében az ügyvezető igazgató gyakorolja az e rendelet 7. cikkének (2) bekezdésében megállapított hatásköröket.

(2) Az ügyvezető igazgatót feladatai végzésében az igazgatóság személyzete segíti. Valamennyi szükséges támogató feladatot az igazgatóság személyzete végzi.

Az ügyvezető igazgató maga választja és nevezi ki az igazgatóság személyzetét.

(3)

Az ügyvezető igazgató kinevezése

a) Az ügyvezető igazgatót az irányító testület nevezi ki az Európai Unió Hivatalos Lapjában és más kiadványokban vagy internetes honlapokon közzétett pályázati felhívást követően, hároméves időszakra. Az ügyvezető igazgató tevékenységének értékelését követően hivatali idejét az irányító testület egy alkalommal, legfeljebb négy évre meghosszabbíthatja.

b) Az ügyvezető igazgatót az irányító testület válthatja le tisztségéből.

(4)

Az ügyvezető igazgató szerepe és feladatai

Az ügyvezető igazgató szerepe és feladatai különösen a következők:

a) jelentéstétel az irányító testület felé;

b) az ITD-k tevékenységének koordinálása és nyomon követése (ITD-koordinációs ülések keretében), technikai és pénzügyi jelentések készítése;

c) integrációs és kapcsolatteremtő tevékenységek felügyelete, valamint szükség esetén ezek felülvizsgálatára vonatkozó felhívás, illetve annak levezénylése;

d) elnöki feladatok ellátása a technológiai értékelő eszköz irányítóbizottságában és aktív megfigyelői feladat az ITD-k irányítóbizottságaiban;

e) a környezetvédelmi célkitűzések ITD-k általi megvalósításának nyomon követése, a TE értékelése alapján;

f) a kkv-k részvételének nyomon követése annak biztosítása érdekében, hogy a kkv-k részvételi arányával kapcsolatos célkitűzés megvalósuljon;

g) pályázati és ajánlati felhívások lebonyolítása az érintett ITD irányítóbizottsága által meghatározott tartalom alapján;

h) vitatott partnerkiválasztási határozatok esetében az elsőfokú felülvizsgálat végrehajtása;

i) az ITD-n belüli jogviták másodfokú rendezésének kezelése;

j) az ITD-ken átívelő jogviták elsőfokú rendezésének kezelése;

k) az ITD-vezetők és társult tagok pénzügyi hozzájárulásainak ellenőrzése, a kiadások összevetése a tervvel, és a pénzügyi hozzájárulások éves felülvizsgálata;

l) az éves költségvetés elkészítése, végrehajtása, és a Tiszta Égbolt közös vállalkozás képviselete a költségvetés végrehajtására vonatkozó felelősség alóli mentesítéssel kapcsolatos eljárásban;

m) technikai és pénzügyi jelentések előterjesztése az irányító testületnek és a Bizottságnak;

n) az irányító testületi ülések napirendjének összeállítása, együttműködésben az irányító testület elnökével;

o) részvétel az ACARE és az államok képviselői csoportja ülésein a Bizottság mellett, beszámolás a Tiszta Égbolt-tevékenységek helyzetéről, többek között a kkv-k tekintetében;

p) a Tiszta Égbolt közös vállalkozás kommunikációs és PR-tevékenységének irányítása, többek között a kutatási eredmények bemutatását és terjesztését szolgáló rendezvények szervezése;

q) a felhasználókkal és az érintett érdekcsoportokkal való párbeszéd lehetőségeinek megteremtése;

r) a pályázati felhívások értékelési és kiválasztási folyamatának felügyelete;

s) jelentés a pályázati és az ajánlati felhívások eredményeiről.

8. cikk

Az ITD-irányítóbizottságok

(1)

Létrehozás

Az irányító testület mind a hat ITD részére külön ITD-irányítóbizottságot létesít. A következő ITD-k létesítésére kerül sor:

a) Intelligens merevszárnyú légi járművek

b) Regionális légiközlekedésre szánt környezetbarát légi járművek

c) Környezetbarát forgószárnyas légi járművek

d) Környezetbarát üzemeltetési rendszerek

e) Fenntartható környezetbarát motorok

f) Ökotervezés.

A Tiszta Égbolt közös vállalkozás teljes időtartamára létre kell hozni egy független technológiaértékelő eszközt. Ennek feladatai a következők:

a) az egyes ITD-k technológiai eredményei által kiváltott környezeti hatás értékelése;

b) ajánlások készítése az ITD-knek a Tiszta Égbolt tevékenységei környezeti teljesítményének optimalizálására;

c) az ügyvezető igazgatón keresztül a Bizottságnak és az államok képviselői csoportjának a tájékoztatása az ITD-k technológiai eredményei által kiváltott környezeti hatásról.

A technológiaértékelő irányítóbizottságok összetételéről és felállításáról az irányító testület határoz.

(2)

Összetétel

Az ITD-irányítóbizottságok összetétele a következő:

a) elnök - az ITD-vezető(k) magas beosztású képviselője;

b) az ITD-ken belül minden egyes társult tag képviselői, valamint a többi részt vevő ITD-vezető;

c) az ügyvezető igazgató és az ITD-ért felelős tisztviselő;

d) a Bizottság képviselője megfigyelői státusban, amennyiben szükséges, vagy ha a Tiszta Égbolt közös vállalkozás ügyvezető igazgatója erre igényt tart;

e) meghívás alapján a többi ITD-vezető, amennyiben érdekeltek az adott ITD eredményeiben.

(3)

Ülések

Mindegyik ITD-irányítóbizottság legalább háromhavonta ülést tart.

Az illető ITD-irányítóbizottság elnöke vagy az ügyvezető igazgató rendkívüli ülés összehívását kezdeményezheti.

(4)

Feladatkör

Az ITD-irányítóbizottságok feladatai a következők:

a) iránymutatás és nyomon követés az adott ITD technikai funkciói tekintetében, és döntéshozatal a Tiszta Égbolt közös vállalkozás nevében minden olyan technikai ügy vonatkozásában, amely releváns az adott ITD szempontjából;

b) az ITD részletes éves munkaprogramjának kidolgozása;

c) a pályázati felhívások tartalmának meghatározása;

d) a külső partnerek kiválasztása független szakértők segítségével;

e) az ajánlati felhívások tartalmának meghatározása, együttműködve az érintett taggal;

f) a társult tagok irányító testületbeli képviselete rotációs sorrendjének megállapítása; e kérdésről kizárólag a társult tagok döntenek, az ITD-vezetőknek nincsen szavazati joguk;

g) az ITD-n belüli jogviták kezelése;

h) az ITD-jén belül a költségvetési előirányzatok módosítása, az 6. cikk (3) bekezdésére is figyelemmel.

(5)

Szavazás

Az ITD-irányítóbizottságok a tagoknak az ITD-vel kapcsolatos pénzügyi hozzájárulásai alapján súlyozott szavazatok egyszerű többségével hoznak döntést. Az ITD-vezetőknek vétójoguk van minden olyan határozat tekintetében, amelyet az általuk vezetett ITD irányítóbizottsága hozott.

(6)

Szabályok

Minden egyes ITD-irányítóbizottság az összes ITD tekintetében közös alapelveken nyugvó eljárási szabályokat fogad el, melyek részletes előírásokat tartalmaznak az ITD-vezetők jogaira és kötelességeire nézve, beleértve a vétójogot is.

9. cikk

Közgyűlés

(1) A közgyűlés a Tiszta Égbolt közös vállalkozás konzultatív testülete.

A közgyűlésre egy-egy képviselőt delegál:

a) a Tiszta Égbolt közös vállalkozás minden tagja;

b) valamennyi partner.

(2)

Ülések

A közgyűlés évente legalább egyszer ülésezik.

Rendkívüli ülésre akkor kerül sor, ha azt a közgyűlés tagjainak legalább 30 %-a kezdeményezi.

Az üléseket rendesen Brüsszelben kell tartani.

(3)

Szerepek

A közgyűlés

a) tájékozott a Tiszta Égbolt közös vállalkozás aktuális helyzetéről;

b) tájékozott az éves költségvetésről, és átveszi az éves jelentéseket, valamint az éves mérleget;

c) az irányító testületnek és az ügyvezető igazgatónak kétharmados többséggel megszavazott ajánlásokat tesz és kérdéseket vet fel technikai, irányítási vagy finanszírozási területen.

(4)

Szabályok

A közgyűlés elfogadja saját eljárási szabályzatát.

10. cikk

Az államok képviselői csoportja

1.

Összetétel

Az államok képviselői csoportja a tagállamok és a keretprogram társult országai egy-egy képviselőjéből áll. Tagjai közül elnököt választ.

2.

Szerepe és feladatai

Az államok képviselői csoportja tanácsadó szerepet tölt be a közös vállalkozás tekintetében. Áttekinti az információkat és véleményt ad különösen a következők tekintetében:

a) a program előrehaladása a Tiszta Égbolt közös vállalkozáson belül;

b) megfelelés és a célszámok tiszteletben tartása;

c) a stratégiai orientáció frissítése;

d) kapcsolatok a keretprogram közös kutatásaival;

e) a pályázati és ajánlati felhívások kimenetele és tervezése;

f) a kkv-k bevonása;

g) új tagsági kérelmek, csatlakozások és a tagság változása.

Segíti a közös vállalkozást az alábbiak tekintetében is:

a) a közös vállalkozás tevékenységeinek helyzete és a releváns nemzeti kutatási programokhoz való kapcsolódása, valamint a lehetséges együttműködési területek meghatározása;

b) a terjesztést szolgáló események, speciális technikai workshopok és kommunikációs tevékenységek tekintetében nemzeti szinten hozott konkrét intézkedések.

Az államok képviselői csoportja saját kezdeményezésére ajánlásokat nyújthat be a Tiszta Égbolt közös vállalkozás részére technikai, irányítási és pénzügyi kérdésekben, különösen, ha ezek nemzeti érdekeket érintenek. A Tiszta Égbolt közös vállalkozás tájékoztatja az államok képviselői csoportját az ezen ajánlások nyomán általa tett lépésekről.

(3) Az államok képviselői csoportja legalább évente kétszer ülésezik, és a közös vállalkozás hívja össze. A Tiszta Égbolt közös vállalkozás tevékenységei szempontjából fontos kérdések megtárgyalására rendkívüli üléseket is össze lehet hívni. Ezeket az üléseket a közös vállalkozás vagy saját kezdeményezésére, vagy az államok képviselőinek kérésére hívja össze.

Az ügyvezető igazgató és az irányító testület elnöke és/vagy képviselőik részt vesznek ezen üléseken.

Az államok képviselői csoportja elfogadja az eljárási szabályzatát.

11. cikk

A belső ellenőrzési feladatkör

Az 1605/2002/EK, Euratom rendelet 185. cikkének (3) bekezdésében a Bizottság belső ellenőrére ruházott feladatok végzése az irányító testület felelőssége mellett történik, amely a Tiszta Égbolt közös vállalkozás méretének és tevékenységi körének figyelembevételével meghozza a megfelelő rendelkezéseket.

12. cikk

Pénzügyi források

(1) A Tiszta Égbolt közös vállalkozás forrásait teljes mértékben a Tiszta Égbolt közös vállalkozás célkitűzéseinek előmozdítására kell felhasználni.

(2) A Tiszta Égbolt közös vállalkozás forrásai a tagok és a részt vevő társvállalatok hozzájárulásaiból tevődnek össze. Részt vevő társvállalatnak minősül az a jogi személy, amely:

a) az érintett ITD-vezető vagy társult tag közvetlen vagy közvetett tulajdonában van vagy ellenőrzése alatt áll, vagy ezek a tulajdonában vannak vagy ellenőrzése alatt állnak, vagy ezekkel együtt ugyanazon tulajdonoshoz vagy ellenőrzés alá tartozik; és

b) a Közösség egyik tagállamában vagy a hetedik kutatási keretprogram valamely társult országában székhellyel vagy illetőséggel rendelkezik, és az ezen államban hatályos jog hatálya alá tartozik; és

c) részt vesz az érintett ITD-vezetőnek vagy társult tagnak a Tiszta Égbolt munkaprogram keretében végzett tevékenységében.

(3) A Tiszta Égbolt közös vállalkozás üzemeltetési költségeit készpénzben és egyenlő arányban fedezi egyfelől a Közösség, mely a teljes költségtérítéshez 50 %-ban járul hozzá, másfelől a többi tag, mely a költségtérítéshez a fennmaradó 50 %-ban járul hozzá. A Tiszta Égbolt közös vállalkozás működési költségei nem haladhatják meg a tagok és a partnerek 13. cikkben említett, pénzbeli és természetbeni összes hozzájárulásának 3 %-át. Amennyiben a közösségi hozzájárulás egy része nem kerül felhasználásra, akkor azt fel lehet használni a 13. cikkben említett kutatási tevékenységekre.

(4) Az éves költségvetésben fel kell tüntetni minden forrást.

(5) A Közösségnek a Tiszta Égbolt közös vállalkozáshoz való éves hozzájárulása a többi tag által végzett tevékenységek értékelésétől függ.

(6) Amennyiben a Tiszta Égbolt közös vállalkozás bármely tagja vagy egy részt vevő társvállalat a megállapodott hozzájárulásokkal kapcsolatos kötelezettségvállalásait nem teljesíti, az irányító testület az alábbiakról dönt:

- a többi tag - abban az esetben, ha a mulasztást valamelyik tag követte el - visszavonja-e ezen tag tagságát, vagy egyéb intézkedést foganatosít mindaddig, amíg a illető tag eleget nem tesz kötelezettségének, vagy

- a többi tag - abban az esetben, ha a mulasztást valamely részt vevő társvállalat követte el - visszavonja-e ezen tárvállalat részvételét, vagy egyéb intézkedést foganatosít mindaddig, amíg a illető társvállalat eleget nem tesz kötelezettségének.

(7) A Tiszta Égbolt közös vállalkozás tulajdonosa minden ráruházott vagy általa létrehozott tárgyi eszköznek. A Tiszta Égbolt közös vállalkozás kutatási és fejlesztési programjának ITD-i és egyéb tárgyi és nem tárgyi eszközei az őket létrehozó tagok vagy partnerek tulajdonát képezik.

13. cikk

A Tiszta Égbolt közös vállalkozás keretében végzett tevékenységekhez való hozzájárulás

(1) A Tiszta Égbolt közös vállalkozás keretében végzett tevékenységek támogatása érdekében a vállalkozás többi tagja a közösségi hozzájárulással egyenlő mértékben bocsát rendelkezésre forrásokat. Ezek tartalmazzák a Tiszta Égbolt közös vállalkozás üzemeltetési költségeihez való hozzájárulásukat is.

(2) A közösségi hozzájárulás az alábbiak szerint oszlik meg:

a) legfeljebb 400 millió EUR összeget az ITD-vezetők, legfeljebb 200 millió EUR összeget pedig a társult tagok javára irányoznak elő ( 14 ). Az ITD-vezetők és társult tagok legalább a közösségi hozzájárulással egyenlő mértékben járulnak hozzá a forrásokhoz.

b) Legalább 200 millió EUR összeget a versenypályázati felhívások útján kiválasztott partnerek javára kell előirányozni. Különös figyelmet kell fordítani a kkv-k megfelelő részvételének biztosítására. A közösségi pénzügyi hozzájárulás megfelel az összes támogatható költségek felső finanszírozási határának, a hetedik keretprogram részvételi szabályaiban meghatározottak szerint.

Amennyiben egy pályázati felhívásra nem reagálnak vagy nem rendelnek hozzá forrásokat, a tagok a megfelelő feladatokat maguk végzik el.

A kutatási tevékenységek végrehajtása során felmerült költségeket ahhoz, hogy azokat közösségi finanszírozásra jogosultnak lehessen tekinteni, ki kell zárni a hozzáadottérték-adó alól.

(3) A közösségi hozzájárulás előzetes elosztása a különböző kutatási területek között az alábbiak szerint alakul ( 15 ):

a) Intelligens merevszárnyú légi járművek ITD-je: 24 %;

b) Regionális légi közlekedésre szánt környezetbarát légi járművek ITD-je: 11 %;

c) Környezetbarát forgószárnyas légi járművek ITD-je: 10 %;

d) Fenntartható környezetbarát motorok ITD-je: 27 %;

e) Környezetbarát üzemeltetési rendszerek ITD-je: 19 %;

f) Ökotervezés ITD-je: 7 %;

g) Technológiaértékelő eszköz: 2 %.

A források egyes munkacsomagok és a Tiszta Égbolt közös vállalkozás tagjai közötti elosztásának részletes lebontása meghatározásra kerül. Az előirányzatok részletes lebontását az irányító testület fogadja el. Ezt az eljárást a Bizottság felügyeli, és a tagokkal való egyenlő elbánás elvét követi.

(4) A Tiszta Égbolt program végrehajtása érdekében a Tiszta Égbolt közös vállalkozás támogatást nyújthat tagjainak és - az irányító testület által elfogadott nyílt kritériumokkal összhangban - a partnereknek és más jogalanyoknak kutatási tevékenységeik végrehajtásához.

(5) Természetbeni hozzájárulásra van lehetőség, a Tiszta Égbolt közös vállalkozás üzemeltetési költségeinek kivételével. A természetbeni hozzájárulásokat megvizsgálják értékük és a Tiszta Égbolt közös vállalkozás által végzett tevékenységekkel kapcsolatos relevanciájuk tekintetében, elfogadásukról az irányító testület dönt. A természetbeni hozzájárulások értékelési eljárását részletesen meg kell határozni, és azt az irányító testület fogadja el. Az eljárás alapjául szolgáló elvek:

a) az átfogó megközelítés alapját a hetedik kutatási keretprogram elvei képezik, mely szerint a projektekkel kapcsolatos természetbeni hozzájárulásokat felülvizsgálati szinten értékelik ki;

b) a Tiszta Égbolt közös vállalkozás pénzügyi szabályai alkalmazandók;

c) az ellenőrzést független könyvvizsgáló végzi.

(6) A többi tag hozzájárulásait a Tiszta Égbolt közös vállalkozás tartja nyilván.

14. cikk

Pénzügyi kötelezettségvállalások

A Tiszta Égbolt közös vállalkozás pénzügyi kötelezettségvállalásai nem haladhatják meg a rendelkezésére álló vagy a költségvetése részére lekötött pénzügyi források összegét.

15. cikk

Pénzügyi bevételek

A Tiszta Égbolt közös vállalkozás végelszámolásának a 25. cikkben tárgyalt esetét kivéve, a kiadások feletti többletbevételek nem kerülnek kifizetésre a Tiszta Égbolt közös vállalkozás tagjai részére.

16. cikk

Pénzügyi év

A pénzügyi év a naptári évnek felel meg.

17. cikk

Pénzügyi végrehajtás

A Tiszta Égbolt közös vállalkozás költségvetését az ügyvezető igazgató hajtja végre.

18. cikk

Pénzügyi beszámoló

(1) Az ügyvezető igazgató minden évben benyújtja az irányító testületnek az éves költségvetési terv előzetes tervezetét, amelynek tartalmaznia kell a következő két évre szóló éves kiadások előrejelzését és a létszámtervet. Ezen az előrejelzésen belül az első két pénzügyi évre vonatkozó bevétel és kiadás becsléseit azzal a részletességgel kell kidolgozni, amely az egyes tagok belső költségvetési eljárásához szükséges a tagok által a Tiszta Égbolt közös vállalkozásnak adott pénzügyi hozzájárulások szempontjából. Az ügyvezető igazgató biztosítja az irányító testület számára az e célra szükséges összes kiegészítő tájékoztatást.

(2) Az irányító testület tagjai ezután közlik az ügyvezető igazgatóval az éves költségvetési terv előzetes tervezetével és különösen a következő évre szóló bevételek és kiadások becsléseivel kapcsolatos megjegyzéseiket.

(3) Az irányító testület tagjaitól kapott észrevételek figyelembevételével az ügyvezető igazgató elkészíti a következő évre szóló költségvetési terv tervezetét, és jóváhagyásra benyújtja az irányító testületnek.

(4) Az éves költségvetési tervet és az adott évre szóló éves megvalósítási tervet a Tiszta Égbolt közös vállalkozás irányító testületének a megelőző év végéig kell elfogadnia.

(5) Minden egyes pénzügyi év zárását követően két hónapon belül az előző évre vonatkozó éves beszámolót és mérlegeket az ügyvezető igazgató jóváhagyásra benyújtja az irányító testületnek. Az előző évre vonatkozó éves beszámolót és mérlegeket be kell nyújtani az Európai Számvevőszékhez és a Bizottsághoz.

19. cikk

Tervezés és jelentéstétel

(1) A Tiszta Égbolt közös vállalkozás által az egyes naptári években, különösen az adott évre szóló éves megvalósítási tervvel kapcsolatban elért haladást éves jelentésben kell bemutatni. Az éves jelentést az ügyvezető igazgató az éves beszámolóval és a mérlegekkel együtt nyújtja be. Az éves jelentésnek ki kell térnie a kkv-knak a Tiszta Égbolt közös vállalkozás K + F tevékenységeiben való részvételére.

(2) Az éves megvalósítási terv meghatározza a Tiszta Égbolt közös vállalkozás összes tevékenységének végrehajtására vonatkozó tervet az adott évre, ideértve az előirányzott pályázati felhívásokat és az ajánlati felhívásokon keresztül megvalósítandó fellépéseket. Az éves megvalósítási tervet az ügyvezető igazgató az éves költségvetési tervvel együtt nyújtja be az irányító testületnek. Az irányító testület általi jóváhagyását követően az éves megvalósítási terv közzétehető változatát a nyilvánosság számára elérhetővé kell tenni.

(3) Az éves munkaterv ismerteti az adott év kutatási ütemtervének megvalósításához szükséges pályázati felhívások tárgyát és költségvetését.

20. cikk

Árubeszerzésre és szolgáltatásnyújtásra irányuló közbeszerzési szerződések

A Tiszta Égbolt közös vállalkozás kialakítja a Tiszta Égbolt közös vállalkozás működésével kapcsolatban szükség esetén kötött, az árubeszerzésre és a szolgáltatásnyújtásra irányuló közbeszerzési szerződések végrehajtásának, felügyeletének és ellenőrzésének megfelelő eljárásait és mechanizmusait.

21. cikk

A tagok felelőssége, biztosítás

(1) A Tiszta Égbolt közös vállalkozás tartozásaiért a tagok nem viselnek felelősséget.

(2) A Tiszta Égbolt közös vállalkozásnak megfelelő biztosítást kell kötnie és fenntartania.

22. cikk

Összeférhetetlenség

A Tiszta Égbolt közös vállalkozásnak tevékenységei végrehajtása során kerülnie kell mindennemű összeférhetetlenséget.

A pályázati vagy ajánlati felhívás tárgyát képező feladat meghatározásában részt vevő tag nem vehet részt a szóban forgó feladat elvégzésében.

23. cikk

Szellemi tulajdonnal kapcsolatos politika

(1) A Tiszta Égbolt közös vállalkozás által kötött finanszírozási megállapodásoknak tükrözniük kell a Tiszta Égbolt közös vállalkozás szellemi tulajdonnal kapcsolatos politikáját.

(2) E politika célja a Tiszta Égbolt közös vállalkozás által kötött támogatási megállapodás révén a tudás létrehozásának és kiaknázásának elősegítése, a jogok méltányos elosztásának elérése, az innováció jutalmazása és a magán- és állami szervezeteknek a pályázatokon való széles körű részvétele.

(3) A szellemi tulajdonnal kapcsolatos politikát aszerint az elv szerint kell kialakítani, hogy minden jogalany, amellyel a Tiszta Égbolt közös vállalkozás támogatási megállapodást köt, továbbra is tulajdonosa marad:

a) azoknak az információknak, amelyekkel már a támogatási megállapodáshoz való csatlakozás előtt is rendelkezett, valamint azon szerzői jogoknak vagy egyéb, ezekkel az információkkal összefüggő szellemi tulajdonnal kapcsolatos jogoknak, amelyekre vonatkozóan a kérelmet már a támogatási megállapodáshoz való csatlakozás előtt benyújtották, és amelyek szükségesek a projekt megvalósításához vagy új ismereteknek és jogoknak a projekthez való felhasználásához (a továbbiakban: "meglévő ismeretek és jogok");

b) az adott projekttel kapcsolatos eredményeknek, ideértve minden információt, függetlenül attól, hogy az oltalom alá helyezhető-e vagy sem; ezek az eredmények magukba foglalhatják a szerzői jogokkal, a formatervezési mintaoltalmi jogokkal, a szabadalmi jogokkal vagy az oltalom hasonló formáival kapcsolatos jogokat (a továbbiakban: "új ismeretek és jogok"). A közösen megszerzett új ismeretek és jogok az azokat kifejlesztő résztvevők közös tulajdona, amennyiben egyenkénti hozzájárulásaik mértéke nem állapítható meg. Eltérő értelmű megállapodás hiányában minden egyes közös tulajdonos jogosult az ilyen közösen kifejlesztett új ismeretek és jogok díjmentes felhasználására saját tevékenysége és jövőbeli kutatásai során.

Az új ismeretek és jogok megszerzői ésszerű lépéseket tesznek ezen ismeretek és jogok védelmére, különösen szabadalmi oltalom iránti kérelem benyújtása útján. Amennyiben az új ismeretek és jogok megszerzői vagy az ITD-k más résztvevői nem teszik meg ezeket a lépéseket, a megszerzők egyetértésével maga a közös vállalat is kérheti az oltalmat az adott ITD irányítóbizottságán keresztül.

(4) A Tiszta Égbolt közös vállalkozással támogatási megállapodást kötő jogalanyokra vonatkozó, hozzáférési jogokkal és engedélyekkel kapcsolatos feltételeket a projekt végrehajtásához szükséges meglévő és új ismeretek és jogok, valamint a meglévő ismeretek és jogok felhasználásához szükséges új és meglévő ismeretek és jogok vonatkozásában a támogatási megállapodásban kell rögzíteni.

(5) A megfelelő titoktartási kötelezettség betartásával a Tiszta Égbolt közös vállalkozással támogatási megállapodást kötő jogalanyok nyilvánosságra hozzák az új ismeretekkel és jogokkal kapcsolatos információkat, és a támogatási megállapodásban meghatározott feltételek betartásával terjesztik azokat.

24. cikk

Az alapszabály módosításai

(1) A Tiszta Égbolt közös vállalkozás bármely tagja kezdeményezheti az irányító testületnél az alapszabály módosítását.

(2) Az (1) bekezdésben említett, az irányító testület által jóváhagyott módosítási javaslatokat, mint módosítástervezetet, a Bizottságnak kell benyújtani, amely adott esetben elfogadja azokat.

(3) Az alapszabály lényegi elemeit, különösen a 3., 4., 6., 7., 12., 13., 21., 24. és 25. cikket érintő módosításokat azonban a Szerződés 172. cikke szerint kell elfogadni.

25. cikk

Felszámolási eljárás és végelszámolás

(1) Az e rendelet 1. cikkének (1) bekezdésében meghatározott időszak végén vagy az e rendelet 11. cikkének (2) bekezdése szerinti módosítást követően a Tiszta Égbolt közös vállalkozás végelszámolással megszűnik.

(2) A Tiszta Égbolt közös vállalkozás végelszámolási eljárásának lefolytatása céljából az irányító testület egy vagy több felszámolót nevez ki, amelyeknek az irányító testület határozatait be kell tartaniuk.

(3) Amikor a Tiszta Égbolt közös vállalkozás végelszámolása megtörténik, vissza kell juttatnia a fogadó államnak minden fizikai eszközt, amelyet a fogadó állam bocsátott rendelkezésére, a fogadási megállapodásnak megfelelően.

(4) Ha a fizikai eszközökkel a (3) bekezdésnek megfelelően elszámoltak, minden további eszközt a Tiszta Égbolt közös vállalkozás kötelezettségeinek rendezésére és a végelszámolásával kapcsolatos költségek fedezésére kell fordítani. Az esetleges többletet a végelszámolás idején meglévő tagok között kell felosztani a Tiszta Égbolt közös vállalkozáshoz való tényleges hozzájárulásuk arányában. A Közösségnek juttatott többlet a Bizottság költségvetésébe kerül.

(5) A fennmaradó eszközöket a végelszámolás idején meglévő tagok között kell felosztani a Tiszta Égbolt közös vállalkozáshoz való tényleges hozzájárulásuk arányában.

(6) Az olyan támogatási megállapodások, illetve árubeszerzésre és szolgáltatásnyújtásra irányuló közbeszerzési szerződések megfelelő bonyolításának biztosítására, amelyek időtartama meghaladja a Tiszta Égbolt közös vállalkozás élettartamát, eseti eljárást kell meghatározni.

II. MELLÉKLET

A Tiszta Égbolt közös vállalkozás alapító tagjai ( 16 )

A. ITD-VEZETŐK:

Agusta Westland

Airbus

Társvállalatok: Airbus France SAS, Airbus Deutschland GmbH, Airbus España SL, Airbus UK Limited

Alenia

Társvállalatok: Alenia Aermacchi SpA, Alenia SIA SpA

Dassault Aviation

EADS-CASA

Eurocopter

Társvállalatok: Eurocopter Deutschland GmbH

Fraunhofer Gesellschaft

Liebherr

Társvállalatok: Liebherr-Aerospace Toulouse S.A.S., Liebherr-Elektronik GmbH

Thales

Társvállalatok: Thales ATM, Thales Systèmes Aéroportés, Thales Avionics Electrical System, Thales Communication, Thales Air Systems Division UK

Rolls-Royce

Társvállalatok: Rolls-Royce Deutschland GmbH

Saab

Safran

Társvállalatok: Snecma, Turbomeca, Hispano Suiza, Aircelle, Techspace Aero, Snecma Propulsion Solide, Microturbo, Technofan, Sofrance, Messier Dowty, Messier Bugatti, Labinal, Sagem Sécurité Défense, Snecma Services, SMA

B. TÁRSULT TAGOK

A Tiszta Égbolt tagsága - Alapító tagok

SzervezetÁllamKlaszter(ek)SzerepTípus
Fiber Optic Sensors & Sensing Syst.BelgiumIGORKkv
KU LeuvenBelgiumIGOREgyetem
LMS InternationalBelgiumIGORIpar
Micromega DynamicsBelgiumIGORKkv
ReFiber ApSDániaRUAGKkv
Dassault AviationFranciaországITD-vezetőIpar
EADS-CCRFranciaországKutatóközpont
InterACFranciaországIGORKkv
ONERAFranciaországKutatóközpont
SafranFranciaországITD-vezetőIpar
Thales avionicsFranciaországITD-vezetőIpar
Zodiac-ECE/INFranciaországIpar
AirbusFranciaország/NémetországITD-vezetőIpar
EADS IWFranciaország/NémetországIpar
EurocopterFranciaország/NémetországITD-vezetőIpar
Akustik Technolgie GöttingenNémetországIGORKkv
DIEHL AerospaceNémetországIpar
DLRNémetországKutatóközpont
EADS-CRCNémetországKutatóközpont
Fraunhofer GhFNémetországITD-vezetőKutatóközpont
HADEG Recycling GmbHNémetországRUAGKkv
Liebherr AerospaceNémetországITD-vezetőIpar
MTU Aero EnginesNémetországIpar
TU Hamburg-HarburgNémetországRUAGEgyetem
HAIGörögországIpar
IAIIzraelIpar
AEROSOFTOlaszországKkv
Alenia AeronauticaOlaszországITD-vezetőIpar
Avio S.p.A.OlaszországIpar
CIRAOlaszországCIRAKutatóközpont
CNROlaszországAirgreenKutatóközpont
CSMOlaszországAirgreenKutatóközpont
DEMAOlaszországCIRAKkv
FOXBITOlaszországAirgreenKkv
Galileo AvionicaOlaszországIpar
IMASTOlaszországAirgreenKutatóközpont
PIAGGIOOlaszországAirgreenIpar
Politech. TorinoOlaszországAirgreenEgyetem
POLO DELLE S.& T. NAPOLIOlaszországAirgreenegyetem
SELEX S.I.OlaszországIpar
SICAMBOlaszországAirgreenKkv
Univ. Bologna/ForlìOlaszországAirgreenEgyetem
Univ. PiemonteOlaszországAirgreenEgyetem
Univ. PisaOlaszországAirgreenEgyetem
Univ. TorinoOlaszországAirgreenEgyetem
ATROlaszország/FranciaországIpar
Agusta WestlandOlaszország/Egyesült KirályságITD-vezetőIpar
ELSISLitvániaCIRAKkv
University of MaltaMáltaGSAFEgyetem
ADSEHollandiaKkv
AeronamicHollandiaGSAFKkv
Airborne CompositeHollandiaIGORKkv
AxxiflexHollandiaKkv
CCMHollandiaGSAFIpar
DNWHollandiaIGORKutatóközpont
EurocarbonHollandiaIGORIpar
HAN UniversityHollandiaIGOREgyetem
MicroFlown TechnologiesHollandiaIGOR, NLKkv
NLRHollandiaIGOR, NL, GSAFKutatóközpont
SergemHollandiaKkv
STORK aerospaceHollandiaNLIpar
Ten Cate Advances CompositesHollandiaIGORIpar
TNOHollandiaNLKutatóközpont
TU DelftHollandiaIGOR, NL, GSAFEgyetem
Uni. TwenteHollandiaIGOR, NLegyetem
PZL-ŚwidnikLengyelországIpar
INCASRomániaCIRAKutatóközpont
AerostarRomániaCIRAIpar
Avioane CraiovaRomániaCIRAIpar
STRAERORomániaCIRAKutatóközpont
ANOTECSpanyolországIGORKkv
EADS-CASASpanyolországITD-vezetőIpar
ITPSpanyolországIpar
SaabSvédországITD-vezetőIpar
Volvo Aero CorporationSvédországIpar
EPFL Ecole Polytechnique LausanneSvájcRUAGEgyetem
ETH ZurichSvájcRUAGEgyetem
Huntsman Advanced MaterialsSvájcRUAGIpar
Icotec AGSvájcRUAGKkv
RUAG AerospaceSvájcRUAGIpar
University of Applied Sciences NW SwitzerlandSvájcRUAGEgyetem
Advanced Composites Group (ACG)Egyesült KirályságRUAGKkv
Nottingham UniversityEgyesült KirályságEgyetem
QinetiQEgyesült KirályságKutatóközpont
Rolls-RoyceEgyesült KirályságITD-vezetőIpar
University of CranfieldEgyesült KirályságGSAFEgyetem

( 1 ) HL L 412., 2006.12.30., 1. o.

( 2 ) HL L 400., 2006.12.30., 87. o. Helyesbítve: HL L 54., 2007.2.22., 30. o.

( 3 ) HL L 248., 2002.9.16., 1. o. AZ 1995/2006/EK rendelettel (HL L 390., 2006.12.30., 1. o.) módosított rendelet.

( 4 ) HL L 391., 2006.12.30., 1. o.

( 5 ) HL L 56., 1968.3.4., 1. o. A legutóbb a 337/2007/EK, Euratom rendelettel (HL L 90., 2007.3.30., 1. o.) módosított rendelet.

( 6 ) HL L 312., 1995.12.23., 1. o.

( 7 ) HL L 292., 1996.11.15., 2. o.

( 8 ) HL L 136., 1999.5.31., 1. o.

( 9 ) HL L 357., 2002.12.31., 72. o.

( 10 ) A Bizottság 1999. április 28-i 1999/352/EK, ESZAK, Euratom határozata az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) létrehozásáról (HL L 136., 1999.5.31., 20. o.).

( 11 ) HL L 145., 2001.5.31., 43. o.

( 12 ) HL L 264., 2006.9.25., 13. o.

( 13 ) HL L 64., 2007.3.2., 1. o.

( 14 ) A költségelosztásnak ez a lebontása megfelel a repüléstechnikai K + F-projektek általános gyakorlatának, amely során a munka és a befektetési kockázat javát a vezető integrátorok vállalják magukra.

( 15 ) Ez az elosztás az alulról felfelé haladó megközelítésből adódik, amely során az egyes ITD-k és a technológiaértékelő rendszer forrásigényét a technikai célok alapján tervezték meg.

( 16 ) A Közösség mellett, az alapszabály 3. cikkének (1) bekezdésére is figyelemmel.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32008R0071 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32008R0071&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 02008R0071-20090704 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:02008R0071-20090704&locale=hu

Tartalomjegyzék