Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

EH 2011.2397 I. A szomszédjog általános szabálya a szomszédos ingatlanon építkezővel szemben nem azt a követelményt támasztja, hogy saját tulajdonosi érdekeinek sérelmével, a szomszéd érdekeinek előtérbe helyezésével építkezzen, hanem azt, hogy a beépítés megtervezésével olyan építési módot válasszon, amely figyelemmel van az épített környezet helyben kialakult sajátosságaira és a szomszéd számára elkerülhetetlen hátrányokat nem okoz [Ptk. 100. §].

II. A szükségtelen zavarás megvalósítható a szűkebb lakókörnyezethez igazodó építési módtól eltérő műszaki, építési megoldással akkor is, ha az építésre a tulajdonosnak az építési szabályok szerint lehetősége volt. A tulajdonos jogosítványai korlátlanul nem érvényesülhetnek, ezért nem tehető olyan megállapítás, hogy az építő tulajdonosi jogainak gyakorlása körébe eső építkezéssel együtt járó helyzet megteremtése nem tartozik a szükségtelen zavarás fogalmi körébe [Ptk. 339. § (1) bek.].

A B. város D. utca 51. szám alatti (továbbiakban: perbeli) ingatlannak 1/4-ed részben az I. r. felperes, 3/4-ed részben a II. r. felperes a tulajdonosa, a III. r. felperest pedig holtig tartó haszonélvezeti jog illeti meg. A szomszédos, B. város, D. utca 49. szám alatti ingatlanon korábban egy kis alapterületű, egyszintes családi ház állt, amelynek helyére egy 8 lakásos, kétemeletes, tetőtér beépítésű felépítmény épült, amely ingatlan az alperesek tulajdonában áll.

A felperesek a keresetükben 5 700 000 forint kártérítés és ennek a 2006. május 18. napjától járó törvényes mértékű késedelmi kamata egyetemleges megfizetésére kérték az alperesek kötelezését arra hivatkozással, hogy a perbeli ingatlan forgalmi értékét 10%-os mértékben csökkentette a szomszédos építkezés.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték. Az I. és a II. r. alperesek arra hivatkoztak, hogy építési engedély alapján építkeztek, a III-IV. r., a VI. és a VII. r. alperesek pedig azzal védekeztek, hogy egy jogerős építési engedély birtokában vették meg a rájuk eső ingatlanhányadot. Az V. r. alperes utalt arra, hogy a folyamatban lévő perről nem tájékoztatták a szerződéskötéskor és a szerződés szerint az ingatlan per-, teher- és igénymentes. A VIII. és a IX. r. alperesek, valamint a XII. r. alperes már a meglévő ingatlant vásárolták meg, az adásvételi szerződésük kitért arra, hogy a kártérítés megfizetését az I. és a II. r. alperesek vállalják. A X. és XI. r. alperesek tudtak a perről, azonban őket a II. r. alperes arról biztosította, hogy peren kívül megegyeznek a felperesekkel.

Az elsőfokú bíróság az ítéletében kötelezte az I-XII. r. alpereseket, hogy 15 nap alatt egyetemlegesen fizessenek meg a 2007. július 29. napjától járó törvényes mértékű késedelmi kamatokkal együtt az I. r. felperesnek 1 425 000 forintot, a II. r. felperesnek 4 275 000 forintot, a III. r. felperes tekintetében pedig a keresetet elutasította. Az elsőfokú ítélet indokolása szerint az I. és a II. r. felperesek keresete a Ptk. 100. §-a és a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése szerint alapos. A helyszínraj­zok, a fényképfelvételek és H. Gy. igazságügyi ingatlanforgalmi szakértő szakvéleménye alapján megállapítható volt, hogy megnövekedett a zajhatás, a benapozás csökkent és intimitásvesztés következett be, amelyek miatt a felperesek ingatlanának forgalmi értéke 10%-os mértékben csökkent, ezért az összesen 5 700 000 forint megfizetésére a tulajdonosok a tulajdoni hányadaik arányában igényt tarthatnak, a haszonélvezeti joga alapján a haszonélvező III. r. felperes azonban nem, ezért az elsőfokú bíróság a keresetét elutasította.

Az I. r. alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az ítéletében az elsőfokú ítélet fellebbezett rendelkezését megváltoztatta és az I., valamint a II. r. felperesek keresetét elutasította. A másodfokú bíróság megállapította, hogy a kárfelelősség jogalapja közös, ezért az alperesek közötti egységes pertársaság miatt az I. r. alperes fellebbezése a többi alperesre is kihatott, nem érintette azonban a III. r. felperes keresetét elutasító rendelkezést, így az jogerős. A másodfokú ítélet indokolása szerint, ha az építkező csupán az építkezéssel együtt járó helyzetet teremtette meg, ez nem tartozik a szükségtelen zavarás körébe. Nem várható el az, hogy az építkező tulajdonos a szomszéd érdekét a saját tulajdonosi érdeke elé helyezze. A felperesek nem bizonyították a jogellenes magatartást, a szükségtelen zavarást. Nem sértettek az építkezők építési szabályt, de nem bizonyított az sem, hogy a szomszédos épület nem a lehetőség szerinti legkedvezőbb tervezési, kivitelezési eljárással készült. A keresetlevél beadásakor az építkezés még nem is fejeződött be, ezért a felperesek eleve csak az építkezés tényét vitatták. Mindezekre tekintettel a másodfokú bíróság a Ptk. 100. §-a és a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése alapján előterjesztett keresetet elutasította.

A felperesek a jogerős ítélet ellen felülvizsgálati kérelmet terjesztettek elő. A III. r. felperes felülvizsgálati kérelmét a Legfelsőbb Bíróság végzéssel hivatalból elutasította. Az I. és a II. r. felperesek felülvizsgálati kérelme az elsőfokú ítéletet helybenhagyó döntés meghozatalára irányult. Jogi álláspontjuk szerint a másodfokú bíróság a Ptk. 100. §-ában megfogalmazott szükségtelen zavarás fogalmát tévesen értelmezte. A felülvizsgálati kérelem szerint az építési engedélynek, illetőleg az attól való eltérésnek nincs ügydöntő jelentősége, az eltérés egyébként is csak annyi volt, hogy a két épület közötti távolság 7,4 méter helyett csak 7,2 méter. A másodfokú bíróság tévedett azonban abban, hogy a szakértő feladatává tette a zavarás szükségtelenségének eldöntését, ez ugyanis a bíróság feladata. Az építtető I. és II. r. alperesek csak a saját érdekeiket vették figyelembe, amikor a beépíthetőség maximális kihasználásával építkeztek. Az I. és a II. r. felperesek hivatkoztak az EBH 2007.1600. számú eseti döntésre, amely szerint a kétoldalú érdekkör szempontjait vizsgálva lehet eldönteni azt, hogy a szükségtelen zavarás megvalósult-e. A Legfelsőbb Bíróság BH 1993.161. számú eseti döntése szerint pedig a tulajdonjogot a társadalmi rendeltetésének megfelelően kell gyakorolni, a kölcsönös együttműködés és az elvárhatóság mértékéig való gondosság szerint.

Az alperesek a felülvizsgálati ellenkérelmükben a jogerős ítélet hatályban tartását kérték.

A Pp. 270. §-ának (2) bekezdése alapján a Legfelsőbb Bíróság azt vizsgálta, hogy a jogerős ítélet a felülvizsgálati kérelemben megjelölt okokból jogszabálysértő-e.

A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint alapos.

A jogerős ítélet helyesen utalt az I. és a II. r. felperesek kereseti kérelmének elbírálására irányadó anyagi jogi szabályokra [Ptk. 100. §, Ptk. 339. § (1) bekezdés]. A szomszédjog általános szabályát megfogalmazó Ptk. 100. §-a szerint a tulajdonos a dolog használata során köteles tartózkodni minden olyan magatartástól, amellyel másokat, különösen szomszédait szükségtelenül zavarná, vagy amellyel jogaik gyakorlását veszélyeztetné. A felülvizsgálati kérelem alapján a Legfelsőbb Bíróságnak azt kellett vizsgálnia, hogy a szükségtelen zavarás megítélése, a Ptk. 100. §-ának alkalmazása tekintetében a jogerős ítélet jogszabálysértő-e.

Helyesen állapította meg a bíróság a jogerős ítélet indokolásában, hogy az általános kártérítési felelősség konjunktív feltételeinek egyike, a jogellenesség a szükségtelen zavarással valósul meg, amelynek bizonyítása a Pp. 164. §-ának (1) bekezdése alapján a felpereseket terhelte. Az állandó bírói gyakorlatnak megfelelő az a megállapítás is, hogy az építési engedéllyel rendelkező és annak alapján történt építkezés nem menti fel az építkezőt az alól a kötelezettsége alól, hogy olyan módon építkezzen, amely nem jelent szükségtelen zavarást. Tévesen foglalt állást azonban a másodfokú bíróság abban a kérdésben, hogy az adott esetben megvalósult építkezés szükségtelen zavarást eredményezett-e.

Az igazságügyi szakértői vélemény alapján megalapozottan megállapíthatóak voltak a zavaró hatások és ebből eredően az ingatlan forgalmi értékének csökkenéséből származó kár bekövetkezése. A kár ténye azonban - miként erre a másodfokú bíróság helyesen utalt - önmagában nem jelent szükségtelen zavarást, amelynek kérdését nem a szakértőnek, hanem a bíróságnak kell eldöntenie. Az elsőfokú bíróság ennek megfelelően járt el, a szakértői vélemény, a szakértő meghallgatása, a becsatolt fotók alapján az építkezés okozta hátrányokat megállapította és azok jogi megítélését is helyesen, érdemben jól végezte el. A Ptk. 100. §-a a szomszédos ingatlanon végzett építkezés esetében nem azt a követelményt támasztja, hogy az építkező a saját tulajdonosi érdekeinek sérelmével, számára kedvezőtlenül építkezzen, hanem azt, hogy a beépítés megtervezésénél olyan építési módot válasszon, amellyel a szomszéd számára elkerülhetetlen hátrányokat meghaladó kárt nem okoz. A szükségtelen zavarás nemcsak a műszaki előírásoknak, az engedélyeknek való megfelelés hiányából eredő zavarást jelent, hanem a szűkebb lakókörnyezetben kialakult, a meglévő szomszédos lakóépülethez, illetőleg a lakókörnyezethez igazodó építési módtól eltérő műszaki-építési megoldás megvalósítását. Ennek értékelése során a másodfokú bíróság a szomszédos ingatlantulajdonosok érdekeinek egybevetése során az építő tulajdonosok jogait dominánssá tette és az általuk teremtett helyzetet fogadta el kiindulási alapként azzal a téves megállapítással, hogy az építkezéssel együtt járó helyzet megteremtése nem tartozik a szükségtelen zavarás fogalmi körébe. Tény, hogy az ingatlan tulajdonosa jogosult építkezni és ez a környezet zavarása nélkül nem valósítható meg. A Ptk. 100. §-ának alkalmazásakor azonban azt kell értékelni, hogy a zavarás milyen módon és mértékben valósult meg, meghaladja-e azt a mértéket, amelyet a szomszédos ingatlan tulajdonosának el kell viselnie. Nem arról van tehát szó, hogy az építkezőnek a szomszéd érdekét a saját tulajdonosi érdeke elé kell helyeznie, hanem arról, hogy az építkezést úgy valósítsa meg, amellyel a szomszéd tulajdonosi jogainak gyakorlására is tekintettel van, figyelemmel az épített környezet helyben kialakult sajátosságaira. Nem annak van ügydöntő jelentősége, hogy az érintett terület maximális mértékű beépíthetőségére a tulajdonosoknak volt lehetősége és azt valósították meg, hanem abból kell kiindulni, hogy a tulajdonjog jogosítványai korlátlanul nem érvényesülhetnek, a Ptk. 100. §-ának megfelelően csak olyan építési mód választható, amely szükségtelenül nem zavaró és ez valósítható meg.

A polgári jog általános elve a jogok társadalmi rendeltetésének megfelelő gyakorlása, tartózkodás mások szükségtelen zavarásától és a másoknak való kár okozásától. Ebből származik az érdekek összhangba hozatalának kötelezettsége és a jogok sérelme esetén a bíróság beavatkozásának lehetősége. Az adott esetben megalapozottan megállapítható volt több hátrány (nagyobb zajhatás, benapozás megszűnése, korlátozása, intimitásvesztés, a kerthasználat hátrányai, a fényviszonyok, árnyékolás zavaró hatásai, a két épület közelsége, a kirívó tömegű oda nem illő építmény léte). Ezek a hátrányok jellegük és mértékük miatt olyannak tekinthetők, amelyek szükségtelen zavarást jelentenek, kellő gondosság és körültekintés esetén pedig elkerülhetők lettek volna. Mindezeknek az ingatlan forgalmi értékcsökkenésében mutatkozó hatását, azaz a kár bekövetkezését az ingatlan forgalmi szakértői vélemény alátámasztotta, ezért az elsőfokú bíróság döntése helytálló volt.

A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a Pp. 275. §-ának (4) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte és miután a döntéshez szükséges tények megállapíthatóak voltak a jogszabályoknak megfelelő új határozatot hozott és az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

(Legf. Bír. Pfv. III. 20.893/2010.)