Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

751/B/1990. AB határozat

színházak és színházjellegű intézmények egyes művészeti munkaköreiben alkalmazott dolgozók munkaviszonyáról szóló 5/1965. (VII. 16.) MM számú rendelet 8. § (1) bekezdése alkotmányellenességének vizsgálatáról

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság Schwajda György színházigazgatónak (Szigligeti Színház, Szolnok) a színházak ós színház jellegű intézmények egyes művészeti munkaköreiben alkalmazott dolgozók munkaviszonyáról szóló 5/1965. (VII. 16.) MM rendelet 8. § (1) bekezdése alkotmányellenességének megállapítására és megsemmisítésére előterjesztett indítványa tárgyában meghozta a következő

határozatot.

Az Alkotmánybíróság színházak és színházjellegű intézmények egyes művészeti munkaköreiben alkalmazott dolgozók munkaviszonyáról szóló 5/1965. (VII. 16.) MM rendelet 8. § (1) bekezdése alkotmányellenességének megállapítására és e rendelkezés megsemmisítésére irányuló kérelmet elutasítja.

INDOKOLÁS

Az indítvány szerint az 5/1965. (VII. 16.) MM rendelet 8. § (1) bekezdése ellentétben áll az Alkotmány 70/A. § (1) bekezdésével, mivel rendelkezése miatt a 10 éves művészeti munkakörben eltöltött igazolt munkaviszony után - ha legfeljebb 10 év hiányzik a nyugdíjkorhalár eléréséhez - a színház köteles a művészeti dolgozó munkaviszonyát évente megújítani. A jogszabály ezáltal "olyan kötelezettséget ró a színházakra, mint munkáltatókra, amivel... a színház igazgatója arra kényszerül, hogy különbséget tegyen személyek között foglalkozás tekintetében, holott hivatkozott alkotmányi rendelkezés minden személy számára biztosítja a különbség nélküli jogokat."

Az eljárás során az Alkotmánybíróság megkeresésére kifejtett álláspontjában a művelődési és közoktatási miniszter - s vele egyetértésben a munkaügyi miniszter - az 5/1965. (VII. 16.) MM rendeletet egészében "idejét múlt" jogszabálynak minősítette. A miniszteri álláspont szerint a rendelet fölösleges, bürokratikus szabályokat tartalmaz, amelyeknek hatályon kívül helyezése feltétlenül indokolt. "A 8. §-ban foglalt szabályozás egyébként is anakronisztikus, mivel arra kötelezi a munkáltatót, hogy 10 éven keresztül évenként kössön szerződést... azzal a dolgozóval, akivel gyakran ez az egyetlen munkakapcsolata... Rendelkezései fenntartásával az ágazat egyrészt indokolatlan terhet ró az egyes intézményekre, másrészt a túlszabályozottság és a felesleges megkötöttség korlátaival avatkozik működésébe, s teszi ezt anélkül, hogy az általános szabályoknál lényegesen több védelmet nyújtana akár a munkáltató, akár a munkavállaló részére."

Az indítvány megalapozatlan.

Az 5/1965. (VII. 16.) MM rendelet támadott 8. §-a a következő rendelkezést tartalmazza: "Annak a művészeti dolgozónak a munkaviszonyát, akinek a nyugdíjkorhatár eléréséhez legfeljebb 10 éve hiányzik, és művészeti munkakörben legalább 10 éves munkaviszonyban eltöltött időt igazolni tud, az igazgató köteles mindaddig határozott időre megújítani, amíg az öregségi teljes- vagy résznyugdíjra jogosulttá nem válik, vagy egyéb nyugellátásban nem részesül." Ez a rendelkezés lehet, hogy ma már korszerűtlen, de nem ellentétes az Alkotmány 70/A. § (1) bekezdésében, a Munka Törvénykönyve 28. §-ában, valamint az Mt. V. 23. § (1) bek. b) pontjában foglaltakkal. Az Alkotmány 70/A. §-a a hátrányos megkülönböztetés tilalmát tartalmazza, és nem zárja ki annak lehetőségét, hogy jogszabály egyes munkavégzők számára - éppen szociális biztonságuk érdekében - különleges védelmet nyújtson. Az 5/1965. (VII. 16.) MM rendelet idézett 8. § (1) bekezdés - az 1964. évi 29. tvr. 9. § (3) bekezdésében adott felhatalmazás alapján - ilyen különleges védelmet kíván nyújtani azoknak a művészeti dolgozóknak, akiknek a nyugdíj korhatár eléréséhez legfeljebb 10 évük hiányzik.

Az Alkotmánybíróság elvi jelentőséggel mutat rá: valamely jogszabály nem válik alkotmányellenessé azáltal, hogy korszerűtlenné vált, s veszített szabályozó erejéből. A jogalkotó hatáskörrel felruházott szerveknek nemcsak a jogszabály megalkotása előtt kell elemezniük a szabályozni kívánt társadalmi-gazdasági viszonyokat, az állampolgári jogok és kötelességek érvényesülését, hanem a jogszabály érvényesülése során is. Ha a jogalkotó szerv azt tapasztalja, hogy az általa kibocsájtott jogszabály korszerűtlenné vált, elsősorban saját hatáskörében köteles intézkedni. Az Alkotmánybíróság hatáskörét megállapító 1989. évi XXXII. tv. 1. §-a az Alkotmánybíróságnak nem adott hatáskört a korszerűtlen jogszabályok felülvizsgálatára, Ezért az Alkotmánybíróság csak az indítványban támadott jogszabályi rendelkezés alkotmányellenességét vizsgálta, s annak hiányát állapította meg.

Budapest, 1990. december 3.

Dr. Kilényi Géza s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Vörös Imre s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Zlinszky János s. k.,

alkotmánybíró

Tartalomjegyzék