Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

EH 1999.31 A társasági szerződés érvénytelenségét a bíróság csak a gazdasági társaságokról szóló törvényben meghatározott esetekben állapíthatja meg. Abból a szempontból, hogy az ismételten módosított rendelkezések közül a perben melyiket kell alkalmazni, a kereset benyújtásának időpontja az irányadó [1988. évi VI. tv. 21. § (1) bek., 27. §, 1991. évi LXV. tv., 1992. évi LXVIII. tv., 1995. évi LXII. tv.].

Az állami tulajdonú ingatlan 107296/126596-od részére a felperesi jogelőd állami vállalat kezelői joga volt az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezve. Az állami vállalat 1986. október 24-én 19 tagvállalattal létrehozta az alperesi közös vállalatot. A társulási szerződés 10. § a) pontja, illetőleg 16. §-a rögzítette, hogy a felperes a tulajdoni hányadot az alperesnek adja át ellenérték nélkül. Ez az alperes osztatlan különvagyonát fogja képezni. A szerződés szerint az osztatlan különvagyon a nyereség felosztásánál és a veszteség viselésénél nem vehető figyelembe. Veszteség rendezésére nem használható fel, és a vagyonnal az alperes megszűnése esetén a felperes rendelkezik.

A közös vállalatot a törzskönyvi hatóság 1987. március 30-án a törzskönyvbe bejegyezte. A földhivatal 1988. április 29-én jegyezte be az alperes tulajdonjogát a tulajdoni hányadra.

Az alperes 1989. december 7-én igazgatótanácsi ülést tartott, ahol elfogadták a közös vállalat új, 1989. december 7-én kelt társasági szerződését a gazdasági társaságokról szóló 1988. évi VI. törvény (Gt.) alapján. A szerződés 10. §-a az alperes tulajdonában levő osztatlan különvagyonként jelölte meg azt a 191816000 Ft értékű ingatlanvagyont, amelyet a felperes bocsátott rendelkezésre. Ez a vagyon a szerződés 10. §-a és 16. §-a szerint a nyereség felosztásánál és veszteség viselésénél nem vehető figyelembe. Az ingatlanvagyont a közös vállalat megszűnése esetén felosztani nem lehet; azzal "az azt rendelkezésre bocsátó állam rendelkezik". A közös vállalatnak a cégjegyzékbe való bejegyzésére 1990. február 5-én került sor.

Az elsőfokú bíróság előtt elsőként indult perben a felperes, akinek tagsági viszonya a közös vállalatban 1989. december hó 31. napján megszűnt, kereseti kérelmében az alperes igazgatótanácsa által 1989. december 7-én hozott határozat megsemmisítését kérte. Az elsőfokú bíróság a felperesi keresetet elutasította, majd a fellebbezés folytán eljárt Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, és a határozatot hatályon kívül helyezte. A jogerős ítélet indokolása utalt arra is, hogy az 1989. december 7-én kelt társasági szerződés semmis, mert állami vállalat a kezelésében levő, állami tulajdonban álló ingatlant nem volt jogosult közös vállalatra átruházni.

A felperes 1993. május 3-án előterjesztett újabb keresetében a társasági szerződés érvénytelenségének megállapítását kérte. A kereset ezzel kapcsolatban külön is utalt a Legfelsőbb Bíróság korábbi ítéletének a szerződés érvénytelenségével kapcsolatos megállapításaira.

Az alperes a kereset elutasítását kérte; hivatkozott arra, hogy a felperes által megjelölt legfelsőbb bírósági ítélet rendelkező része a társasági szerződés semmisségét nem állapította meg; a Gt. 27. §-a alapján a szerződés érvénytelenségének a megállapítására már nincs jogi lehetőség.

Az elsőfokú bíróság 1996. szeptember 18-án kelt ítéletével a felperes keresetét elutasította. A felperes az elsőfokú ítélettel szemben benyújtott fellebbezésében az ítélet megváltoztatását és a szerződés semmisségének megállapítását kérte. A Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A Legfelsőbb Bíróság ítéletét az alábbiakkal indokolta. Nem vitás, hogy a felperes kereseti követelését a Legfelsőbb Bíróság korábbi ítéletének indokolásában említett semmisségre alapozta. Az ítélet meghozatala óta azonban a Gt.-nek a társasági szerződés érvénytelenségére vonatkozó rendelkezései alapvetően megváltoztak. Az igényérvényesítés időpontjára tekintettel az érvénytelenséget a Gt. 27. §-ának az 1992. évi LXVIII. törvénnyel módosított szövege szerint lehet csak megállapítani, mely rendelkezéseket a módosítást hatályba léptető rendelkezések szerint 1993. január 1-jétől a folyamatban lévő ügyekre is alkalmazni kell. Ennek megfelelően az érvénytelenségre akkor lehet hivatkozni, ha a társasági szerződés nem tartalmazza a Gt. 21. §-a (1) bekezdésének a)-e) pontjában felsorolt tartalmi kellékeket. A társasági szerződés érvénytelenségét az adott tényállás mellett akkor lehetne megállapítani, ha a szerződés nem tartalmazná a társasági vagyon mértékét, illetve rendelkezésre bocsátásának módját és idejét. E kérdéseket azonban az 1989. december 7-én kelt társasági szerződés tartalmazza, ily módon a társasági szerződés érvénytelenségére nem lehet hivatkozni.

A jogerős ítélettel szemben a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. Kérte a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, az elsőfokú bíróság ítéletének a megváltoztatását, és a kereseti kérelmének való helytadást.

A felülvizsgálati kérelemben kifejtettek szerint a Legfelsőbb Bíróság jogerős ítélete már megállapította a perben hivatkozott szerződés semmisségét. A Pp. 229. §-ának (1) bekezdése szerint az ítéletben már elbírált jogot egymással szemben nem lehet vitássá tenni, vagyis anyagi jogerő fűződik hozzá. A bíróságok későbbi döntésüknél a jogerős ítéletet kötelesek alapul venni. A törvény nem hagy kétséget az iránt, hogy a bíróság ítéletének nem a rendelkező része emelkedik jogerőre, hanem a bíróságnak az ítéletben megállapított tényálláson alapuló döntése. Ez egyben azt is jelenti, hogy a jogerős ítéletben megjelölt tényállás nem vizsgálható felül. Miután ítélt dologról van szó, a kereset elutasítása a felperesi álláspont szerint jogszabálysértő.

Jogszabálysértő az ítélet azért is, mert helytelenül értelmezte a Gt. 27. §-a (1) bekezdésének a) pontját, valamint a 21. §-a (1) bekezdésének d) pontját. A társasági szerződésből ugyanis a szerződő felek tulajdonátruházásra irányuló akaratnyilvánítása nem tűnik ki.

A szerződés érvénytelenségével kapcsolatos ítéleti rendelkezéseket a felperes törvénysértőnek tartotta azért is, mert álláspontja szerint az 1992. január 1. napját megelőzően létrehozott gazdasági társaságok társasági szerződéseinek érvénytelensége körében csak a Gt.-nek az 1991. évi LXV. tv. hatálybalépése előtti rendelkezéseit lehet alkalmazni. Azok pedig a jogerős ítéletben említett, a szerződés semmisségének megállapítását korlátozó szabályokat nem tartalmazták.

Az alperes a felülvizsgálati kérelemmel támadott jogerős ítélet - indokai alapján történő - hatályában való fenntartását kérte.

A felülvizsgálati kérelemmel támadott jogerős ítélet nem jogszabálysértő.

A Pp. 229. §-ának (1) bekezdése értelmében a keresettel érvényesített jog tárgyában hozott ítélet jogereje kizárja, hogy ugyanabból a ténybeli alapból származó ugyanazon jog iránt ugyanazok a felek - ideértve azok jogutódait is - egymás ellen új keresetet indíthassanak, vagy az ítéletben már elbírált jogot egymással szemben egyébként vitássá tehessék (anyagi jogerő).

A bíróság a polgári perben megállapítja a felek jogvitájának elbírálásához szükséges tényállást; ítéleti döntését, azaz rendelkezését a tényállásra alapítva hozza meg. Az anyagi jogerő nem a bíróság határozata indokolásában megjelenő tényálláshoz, hanem az arra alapított döntéshez fűződik.

A felperes által hivatkozott jogerős ítélet az alperes igazgatótanácsának határozatait helyezte hatályon kívül, a valamennyi tag által aláírt társasági szerződés tekintetében rendelkezést nem tartalmazott.

A felülvizsgálati kérelemben foglaltakkal ellentétben tehát nincs olyan jogerős ítélet, amely a szerződés érvényességére (érvénytelenségére) nézve rendelkezést tartalmazna.

A közös vállalat társasági szerződésében az alperes - felperes által átadott - vagyona osztatlan különvagyonként szerepelt, és ugyanígy van feltüntetve a cégjegyzékben is. Az osztatlan különvagyon jogi sorsáról a társasági szerződés rendelkezett. A szerződés alapján az alperes tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezték, amellyel szemben a felperes jogorvoslattal nem élt. Mindezekből az következik, hogy maguk a felek is úgy értelmezték a kialakult jogi helyzetet, hogy az ingatlan a közös vállalat fennállása alatt az alperes tulajdona.

A felperes a cégbejegyzés alapjául szolgáló, 1989. december 7-én kelt társasági szerződés érvénytelenségének megállapítására irányuló kereseti kérelmét az 1993. május 3-án benyújtott keresete alapján indult eljárásban terjesztette elő.

Az 1992. évi LXVIII. törvény 25. §-a módosította a Gt. 27. §-a (1) bekezdésének bevezető szövegét, valamint a 27. § (1) bekezdésének a) pontját. A Gt. ezen módosított 27. §-a (1) bekezdésének a) pontja a törvény új szövege szerint úgy rendelkezett, hogy: "A jogerős cégbejegyzést követően a társasági szerződés (alapszabály, alapító okirat) érvénytelenségére csak abban az esetben lehet hivatkozni, ha:

a) a társasági szerződés nem tartalmazza a 21. § (1) bekezdésének a)-e) pontjaiban felsorolt tartalmi kellékeket."

A módosító 1992. évi LXVIII. törvény 28. § (1) bekezdése szerint 1993. január 1. napján lépett hatályba, és azt az 1995. évi LXII. törvény hatályon kívül helyező rendelkezése folytán 1995. július 30-ig lehetett alkalmazni. Rendelkezéseit - a törvényben meghatározott kivételekkel - a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kellett. A 25. § alkalmazhatóságát illetően a 28. § (1) bekezdése kivételt nem állapított meg.

A Gt. 27. §-ának (2) bekezdése kimondta, hogy az érvénytelenséget a bíróság állapítja meg, éspedig akkor, ha arra valamely, a törvényben meghatározott okból hivatkoznak. A hivatkozás azáltal történik, hogy a felperes keresetében ilyen tartalmú kérelmet terjeszt elő.

A fenti törvényi rendelkezésekből az következik, hogy a társasági szerződés érvénytelenségére való hivatkozás megítélésének szempontjából az adott ügyben azt az időpontot kellett irányadónak tekinteni, amikor az erre vonatkozó keresetet benyújtották. Ilyen kereseti kérelem a bírósághoz 1993. május 3-án érkezett, ezért a kereset elbírálásánál az 1992. évi LXVIII. törvény rendelkezéseit kellett alkalmazni.

A Gt. 21. §-a (1) bekezdésének a) pontja szerint a társasági szerződésben meg kell határozni a társasági vagyon mértékét, rendelkezésre bocsátásának módját és idejét. A társasági szerződés az igényérvényesítés - az érvénytelenségre történt hivatkozás - idején irányadó ezeknek a követelményeknek - a felperes felülvizsgálati kérelmében foglaltakkal ellentétben - megfelelt; a szerződés szerint az alperes az ingatlan tulajdonjogát szerezte meg.

Nem sértett ezért jogszabályt a Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság, amikor a felperes keresetét elutasította. A fentiekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság a felülvizsgálati kérelemmel támadott jogerős ítéletet a Pp. 275/A. §-ának (1) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.

(Legf. Bír. Gfv.X.30.005/1998. sz.)