Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

32011L0003[1]

A Bizottság 2011/3/EU irányelve ( 2011. január 17. ) az élelmiszerekben használható színezékek különleges tisztasági követelményeinek megállapításáról szóló 2008/128/EK irányelv módosításáról

A BIZOTTSÁG 2011/3/EU IRÁNYELVE

(2011. január 17.)

az élelmiszerekben használható színezékek különleges tisztasági követelményeinek megállapításáról szóló 2008/128/EK irányelv módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az élelmiszer-adalékanyagokról szóló, 2008. december 16-i 1333/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 30. cikke (5) bekezdésére,

az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatósággal (EFSA) folytatott konzultációt követően,

mivel:

(1) A 2008/128/EK bizottsági irányelv (2) meghatározza az élelmiszerekben felhasználandó színezékekről szóló, 1994. június 30-i 94/36/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvben (3) említett, élelmiszerekben használható színezékekre vonatkozó tisztasági követelményeket.

(2) A 2008. december 16-i 1333/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (4) 30. cikke (4) bekezdésének rendelkezései értelmében az e cikk (1)-(3) bekezdésének alkalmazási körébe tartozó élelmiszer-adalékanyagok előírásait - köztük a 94/36/EK irányelv szerint engedélyezettekét is - az élelmiszer-adalékanyagok, az élelmiszerenzimek és az élelmiszer-aromaanyagok egységes engedélyezési eljárásának létrehozásáról szóló 1331/2008/EK rendeletnek megfelelően akkor kell elfogadni, amikor az élelmiszer-adalékanyagok e bekezdéseknek megfelelően bekerülnek a mellékletekbe.

(3) Mivel a listák még nem készültek el, valamint annak biztosítására, hogy a 94/36/EK irányelv mellékleteinek az 1333/2008/EK rendelet 31. cikk szerinti módosítása hatályos legyen, és az így engedélyezett adalékanyagok eleget tegyenek a biztonságos felhasználás feltételeinek, módosítani kell a 2008/128/EK irányelvet.

(4) Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (továbbiakban: Hatóság) 2008. január 30-i szakvéleményében (5) értékelte az élelmiszer-színezékként használt, bármely forrásból származó likopin biztonságosságára vonatkozó információkat. A következő forrásokat vették figyelembe: a) a természetes piros paradicsomból (Lycopersicon esculentum L.) oldószeres extrakcióval, az oldószer eltávolítása után kinyert E160d likopin; b) Blakeslea trisporából származó szintetikus likopin; és c) likopin.

(5) A jelenlegi jogi szabályozás csak a piros paradicsomból származó likopinra vonatkozó részletes leírásokat határoz meg, így azt a két további forrás felvételével módosítani kell. A piros paradicsomból kinyert likopinra vonatkozó leírásokat is frissíteni kell. A diklór-metánt nem kell feltüntetni az extrakciós oldószerek jegyzékében, mivel - az érdekelt felektől származó információk szerint - már nem használják a piros paradicsomokból származó likopinhoz. Az ólom megengedett felső határértékét biztonsági okokból csökkenteni kell, a nehézfémekre vonatkozó hivatkozás pedig túl általános, valamint már nem releváns. Ezenfelül az 1829/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek (6) megfelelően a természetes törzsekre vonatkozó hivatkozást is frissíteni kell.

(6) A diklór-metánról (metilén-diklorid) a jelentések szerint értékesítésre kész likopinkészítmények előállításához használják, ez hasonlóképp szerepel a Hatóság 2008. december 4-i, a Blakeslea trisporából származó, hideg vízben diszpergálható likopintermékekről szóló szakvéleményében (7). Hasonló termékeket gyártanak a szintetikus likopinból is, ahogyan ez említést nyert a Hatóság 2008. április 10-i, a szintetikus likopin biztonságosságáról szóló szakvéleményében (8) is. Mivel a Hatóság értékelte e konkrét alkalmazást, ezért azt engedélyezni kell ugyanazon szermaradványértékek mellett, mint amelyet az értékelés során figyelembe vettek.

(7) Figyelembe kell venni az élelmiszer-adalékanyagokkal foglalkozó közös szakértői bizottság (JECFA) által kidolgozott, a Codex Alimentariusban az élelmiszer-adalékanyagokra megállapított előírásokat és analitikai módszereket. Mindenekelőtt fontos kiigazítani a különleges tisztasági követelményeket, hogy adott esetben tükrözzék az egyes, adott esetben jelentőséggel bíró nehézfémekre vonatkozó határértékeket.

(8) A 2008/128/EK irányelvet ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(9) Az ezen irányelvben előírt intézkedések összhangban vannak az Élelmiszerlánc- és Állategészségügyi Állandó Bizottság véleményével, és sem az Európai Parlament, sem a Tanács nem ellenezte őket,

ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYELVET:

1. cikk

A 2008/128/EK irányelv I. melléklete ezen irányelv mellékletének megfelelően módosul.

2. cikk

Átültetés a nemzeti jogba

(1) A tagállamok hatályba léptetik azokat a törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy ennek az irányelvnek legkésőbb 2011. szeptember 1-jei hatállyal megfeleljenek. E rendelkezések szövegét haladéktalanul megküldik a Bizottságnak. Amikor a tagállamok elfogadják ezeket a rendelkezéseket, azokban hivatkozni kell erre az irányelvre, vagy azokhoz hivatalos kihirdetésük alkalmával ilyen hivatkozást kell fűzni. A hivatkozás módját a tagállamok határozzák meg.

(2) A tagállamok közlik a Bizottsággal nemzeti joguk azon főbb rendelkezéseinek szövegét, amelyeket az ezen irányelv által szabályozott területen fogadnak el.

3. cikk

Ez az irányelv az Európai Unió Hivatalos Lapjában történő kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

4. cikk

Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2011. január 17-én.

a Bizottság részéről

az elnök

José Manuel BARROSO

(1) HL L 354., 2008.12.13., 16. o.

(2) HL L 6., 2009.1.10., 20. o.

(3) HL L 237., 1994.9.10., 13. o.

(4) HL L 354., 2008.12.31., 1. o.

(5) Az élelmiszer-adalékanyagok, aromák, technológiai segédanyagok és az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagok tudományos testületének az Európai Bizottság kérésére adott szakvéleménye 1. a fermentációs eljárással Blakeslea trisporából nyert likopin élelmiszer-színezékként való, a kérelmező által javasolt élelmiszer-kategóriákban és felhasználási szinteken történő használatának biztonságosságáról; valamint 2. a szintetikus likopin az élelmiszerekben felhasználandó színezékekről szóló 94/36/EK irányelv 2. részének III. és V. mellékletében felsorolt élelmiszer-kategóriákban élelmiszer-színezékként történő használatának biztonságosságáról; továbbá 3. figyelembe véve a vizsgálat alatt álló, a likopinra vonatkozó különböző kérelmeket, beleértve az élelmiszer-színezékek szisztematikus felülvizsgálat keretében a paradicsomból származó likopin felülvizsgálatát is. The EFSA Journal (2008) 674, 1-66. o.

(6) HL L 268., 2003.10.18., 1. o.

(7) A diétás termékek, táplálkozás és allergiák tudományos testületének az Európai Bizottság kiegészítő értékelés elvégzésére irányuló kérésére adott szakvéleménye a Blakeslea trisporából származó, hideg vízben diszpergálható likopintermékeknek a 258/97/EK rendelet összefüggésében élelmiszer-összetevőként való használatáról. The EFSA Journal (2008) 893, 1-15. o.

(8) A diétás termékek, táplálkozás és allergiák tudományos testületének a Bizottság kérésére adott szakvéleménye a szintetikus likopin biztonságosságáról. The EFSA Journal (2008) 676, 1-25. o.

MELLÉKLET

A 2008/128/EK irányelv I. mellékletében az E 160 d-re vonatkozó bejegyzés helyébe a következő szöveg lép:

"E 160 D LIKOPIN

i. szintetikus likopin
SzinonimákKémiai szintézisből származó likopin
MeghatározásA szintetikus likopin a likopinok geometriai izomerjeinek elegye, előállítása pedig az élelmiszerekben használt más karotenoidok előállításához szokásosan használt szintetikus intermedierek Wittig-kondenzációjával történik. A szintetikus likopin főképp likopinok all-transz-izomerjéből, 5-cisz-izomerjéből és egyéb kisebb mennyiségben előforduló izomerekből áll. Az élelmiszerekbe szánt kereskedelmi likopinkészítmények étkezési olajokkal készült szuszpenziók vagy vízben diszpergálható, illetve oldható porok.
Színindexszám75125
EINECS207-949-1
Kémiai névψ,ψ-karotin, all-transz-likopin, (all-E)-likopin, (all-E)-2,6,10,14,19,23,27,31-oktametil-dotriakonta-2,6,8,10,12,14,16,18,20,22,24,26,30-tridekaén
ÖsszegképletC40H56
Molekulasúly536,85
VizsgálatAz összes likopin legalább 96 %-a (az all-transz-likopin legalább 70 %-a)
E1 cm 1 %3 450, 465–475 nm-en hexánban mérve (100 %-osan tiszta all-transz-likopinhoz)
LeírásVörös színű kristályos por
Azonosítás
SpektrofotometriaHexánban oldva az adszorpció maximumértéke kb. 470 nm-en van
Karotenoidok vizsgálataA minta oldata acetonban a nátrium-nitrit 5 %-os oldata és az 1N-os kénsav egymás utáni hozzáadását követően elveszíti a színét
OldhatóságVízben nem oldódik, kloroformban szabadon oldódik
Az 1 %-os oldat tulajdonságai kloroformbanAz oldat tiszta, és intenzív narancsvörös színe van
Tisztaság
Szárítási veszteségLegfeljebb 0,5 % (40 °C, 4 óra 20 Hgmm nyomáson)
Apo-12’-likopenalLegfeljebb 0,15 %
Trifenil-foszfin-oxidLegfeljebb 0,01 %
OldószermaradékokMetanol legfeljebb 200 mg/kg
Hexán, Propán-2-ol: külön-külön legfeljebb 10 mg/kg.
Diklór-metán: legfeljebb 10 mg/kg (kizárólag kereskedelmi készítményekben)
ÓlomLegfeljebb 1 mg/kg
ii. piros paradicsomból
SzinonimákNatural Yellow 27
MeghatározásA likopint a természetes piros paradicsomból (Lycopersicon esculentum L.) oldószeres extrakcióval, az oldószer eltávolítása után nyerik. Az extrakcióhoz csak a következő oldószereket lehet használni:
szén-dioxid, etil-acetát, aceton, propán-2-ol, metanol, etanol és hexán. A paradicsom fő színanyaga a likopin; kisebb mennyiségben egyéb karotinoid-pigmenteket is tartalmazhat. Az egyéb színes pigmenteken kívül a termék a paradicsomban természetes módon előforduló olajokat, zsírokat, viaszokat és ízanyagokat is tartalmazhat.
Színindexszám75125
EINECS207-949-1
Kémiai névψ,ψ-karotin, all-transz-likopin, (all-E)-likopin, (all-E)-2,6,10,14,19,23,27,31-oktametil-dotriakonta-2,6,8,10,12,14,16,18,20,22,24,26,30-tridekaén
ÖsszegképletC40H56
Molekulasúly536,85
VizsgálatE1 cm 1 %3 450, 465–475 nm-en hexánban mérve (100 %-osan tiszta all-transz-likoponhoz)
Az összes színezőanyag legalább 5 %.
LeírásSötétpiros színű, sűrű folyadék
Azonosítás
SpektrofotometriaA maximuma hexánban mérve kb. 472 nm-en van
Tisztaság
OldószermaradékokPropán-2-ol
Hexán
Aceton
Etanol
Metanol
Etil-acetát
Legfeljebb 50 mg/kg, összesen vagy külön-külön
SzulfáthamuLegfeljebb 1 %
HiganyLegfeljebb 1 mg/kg
KadmiumLegfeljebb 1 mg/kg
ArzénLegfeljebb 3 mg/kg
ÓlomLegfeljebb 2 mg/kg
iii. Blakeslea trisporából származó
SzinonimákNatural Yellow 27
MeghatározásA Blakeslea trisporából származó likopint fungális biomasszából nyerik, és kristályosítással, valamint szűréssel tisztítják. Főképp likopinok all-transz-izomerjeiből áll. Kisebb mennyiségben egyéb karotinoidokat is tartalmaz. Előállításakor oldószereként kizárólag izopropanolt és izobutil-acetátot alkalmaznak. Az élelmiszerekbe szánt kereskedelmi likopinkészítmények étkezési olajokkal készült szuszpenziók vagy vízben diszpergálható, illetve oldható porok.
Színindexszám75125
EINECS207-949-1
Kémiai névψ,ψ-karotin, all-transz-likopin, (all-E)-likopin, (all-E)-2,6,10,14,19,23,27,31-oktametil-dotriakonta-2,6,8,10,12,14,16,18,20,22,24,26,30-tridekaén
ÖsszegképletC40H56
Molekulasúly536,85
VizsgálatAz összes likopin legalább 95 %-a és az összes színezőanyag all-transz-likopinjának legalább 90 %-a
E1 cm 1 %3 450, 465–475 nm-en hexánban mérve (100 %-osan tiszta all-transz-likopinhoz)
LeírásVörös színű kristályos por
Azonosítás
SpektrofotometriaHexánban oldva az adszorpció maximumértéke kb. 470 nm-en van
Karotenoidok vizsgálataA minta oldata acetonban a nátrium-nitrit 5 %-os és a kénsav 1N-os oldatának egymás utáni hozzáadását követően elveszíti a színét
OldhatóságVízben nem oldódik, kloroformban szabadon oldódik
Az 1 %-os oldat tulajdonságai kloroformbanAz oldat tiszta, és intenzív narancsvörös színe van
Tisztaság
Szárítási veszteségLegfeljebb 0,5 % (40 °C, 4 óra 20 Hgmm nyomáson)
Egyéb karotinoidokLegfeljebb 5 %
OldószermaradékokPropán-2-ol: legfeljebb 0,1 %
Izobutil-acetát: legfeljebb 1,0 %
Diklór-metán: legfeljebb 10 mg/kg (kizárólag kereskedelmi készítményekben)
SzulfáthamuLegfeljebb 0,3 %
ÓlomLegfeljebb 1 mg/kg”

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32011L0003 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32011L0003&locale=hu A dokumentum konszolidált változatai magyar nyelven nem elérhetőek.

Tartalomjegyzék