Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2018.02.M4 A forgalom-visszaesésre alapított felmondási indok nem felel meg a valós, világos és okszerű indokolás törvényi követelményének. Ebből a munkavállaló számára ugyanis nem tűnik ki, hogy a jogviszony-megszüntetést a munkavégzésének hiányossága, vagy a munkáltató működésével összefüggő indok tette-e szükségessé [2012. évi I. tv. (Mt.) 66. § (2) bekezdés].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes 2012. november 5-étől állt az alperes alkalmazásában üzletkötő munkakörben. A feladatát Pest megyében és a keleti országrészben kellett ellátnia.

[2] A felperes 2013 tavaszáig az üzletkötői tevékenységét az alperes irányítása szerint végezte, május közepétől másfél hónapig betegállományban volt.

[3] Az alperes forgalma az üzletkötők alkalmazásának ellenére 2013 júniusáig nem javult, sőt az a félévi eredmények szerint a korábbi évek hasonló időszakához képest a nagykereskedelmi forgalom tekintetében 4,9%-kal, a kiskereskedelmi forgalom tekintetében 3,17%-kal csökkent.

[4] Az alperes 2013. július 18-án a felperes jogviszonyát felmondással megszüntette forgalom-visszaeséssel indokolva azt.

[5] A felperes munkaviszonya megszüntetésével egyidejűleg a nyugat-magyarországi üzletkötő munkafeltételeinek megváltoztatását is kezdeményezte az alperes, akinek ennek következtében a munkaideje és a fizetése csökkent. A felperes munkaköri feladatait a távozása után N. M., L. G. és K. M. munkatársak között szétosztották.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[6] A felperes a keresetében a felmondás jogellenességére tekintettel 1 170 420 forint elmaradt jövedelem címén igényelt kártérítést.

[7] Álláspontja szerint a felmondás indokolása nem felel meg a világosság követelményének, mert abból nem derül ki egyértelműen, hogy a munkaviszony megszüntetésének valójában mi volt az oka, az a felperes magatartására, vagy az alperes érdekkörében felmerülő okra vezethető-e vissza, továbbá a felperes vagy az egész alperesi működés forgalmának visszaeséséről van-e szó, illetve hogy a forgalom milyen időszakhoz képest mennyivel esett vissza. A felperes részére teljesítmény-előírás nem volt, így azt megszegni sem tudta, ami okot adhatott volna a munkaviszonya megszüntetésére.

[8] Az alperes a kereset elutasítását kérte, mivel álláspontja szerint a felmondás indokolása kellőképpen világos volt, az pedig igazolható, hogy a forgalom a kérdéses időben visszaesett.

Az első- és másodfokú ítélet

[9] A közigazgatási és munkaügyi bíróság ítéletével a keresetet elutasította.

[10] Az elsőfokú bíróság ítéletében utalt a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 64. §-ának (2) bekezdésére, 65. §-ának (1) bekezdésére, valamint a 66. § (1) és (2) bekezdésében foglaltakra.

[11] Kifejtette, hogy az alperes által közölt felmondás indokolása tartalmazott annyi információt, amely az indokolás világosságának minimumkövetelményét kielégítette. A felperes nem hivatkozhat alappal arra, hogy a munkáltató intézkedése szűkszavú volt, így nem vált számára világossá, hogy a magatartásával kapcsolatos kifogások miatt, vagy az alperes működésében rejlő okból került sor a jogviszony megszüntetésére.

[12] A felmondás indokolásaként kifejtettek alapján a perben az alperesnek a felmondási indok valósága körében azt kellett bizonyítania, hogy az általa megjelölt időszakban az alperes forgalma valóban visszaesett, és ez okszerűen vezetett a munkaviszony megszüntetéséhez. A felperes hivatkozása nyomán azt kellett bizonyítani, hogy a forgalom összehasonlításához alapul vett időtartam vizsgálata gazdasági szempontból észszerű volt, és a felperes jogviszony­megszüntetése okszerűen következett a forgalom csökkenéséből. Ennek pedig a munkáltató kellőképpen eleget tett.

[13] Az, hogy a 2013 nyarán tapasztalt forgalomcsökkenés soknak vagy kevésnek számít-e, nem a bíróság megítélésén múlik. A bíróság azt sem bírálhatja felül, hogy az alperes által tapasztalt bevételcsökkenés következtében milyen lépéseket tarthat célszerűnek. A bíróság nem bírálhatja felül, hogy gazdaságilag indokolt volt-e egy regressziós időszakban egy bérköltségigényes üzletkötőt felvenni, majd viszonylag rövid időn belül, hét hónap múlva a várt eredmény elmaradása miatt, annak jogviszonyát megszüntetni. Nem mérlegelheti annak célszerűségét sem, ha egy cégnek esetlegesen a beszerzési oldal nehézségei miatt adódnak anyagi gondjai, a költségek csökkentésére miért a forgalmazási oldalról küld el munkavállalót, és az a munkavállaló miért éppen a felperes volt.

[14] Az a megjelölt indok, hogy a felperes munkaviszonya megszüntetését a forgalom csökkenése tette szükségessé, olyan közbenső következtetések sorát foglalja magában, ami köztudomású tényekre épül, így bárki számára egyértelműen levonható. A bevételek csökkenése egy cégnél ugyanis köztudomásúan a rendelkezésre álló forrásokat csökkenti, amely adott esetben a vállalkozásnál logikus módon a költségek csökkentésére tett elhatározást vonhat maga után. Egy munkavállaló munkaviszonyának megszüntetése pedig szintén köztudomásúan csökkentheti a cég mint munkáltató költségeit.

[15] A felperes fellebbezése folytán eljárt Törvényszék közbenső ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta. Megállapította, hogy az alperes a 2013. július 18-án kelt felmondásával jogellenesen szüntette meg a felperes munkaviszonyát. A felperes anyagi igényei elbírálására az iratokat az elsőfokú bíróságnak megküldte.

[16] A másodfokú bíróság közbenső ítélete szerint - utalva az MK 95. számú állásfoglalás II. pontjára - nem az a lényeges, hogy a felmondás részletező vagy összefoglaló indokolást tartalmaz, hanem hogy a felmondás okaként közöltekből megállapítható legyen, miért nincs szükség a munkáltatónál a továbbiakban a munkavállaló munkájára.

[17] A hosszabb idő óta egységes ítélkezési gyakorlat szerint a munkáltató döntésének a felmondásban mint egyoldalú, címzett jognyilatkozatban történt indokolása végleges, az utólag nem egészíthető ki. Ugyanakkor lehetőség van a felmondási indok összefoglaló megjelölésére és arra, hogy ezen indok keretein belül a munkáltató bizonyítsa az intézkedése jogszerűségét. Erre azonban csak abban az esetben kerülhet sor, ha az összefoglaló indokból a munkavállaló számára egyértelműen kitűnik, hogy miért nincs szükség a továbbiakban a munkájára.

[18] A másodfokú bíróság megítélése szerint a "forgalom-visszaesés" nem elégíti ki a világos indokolás követelményét, ugyanis ebből a munkavállaló számára nem tűnik ki egyértelműen, hogy a munkaviszony megszüntetésének valójában mi is az oka.

[19] Nem fogadható el az alperes érvelése, miszerint a forgalomvisszaesésre vonatkozó indokolásból a felperes számára nyilvánvalóvá kellett válnia, hogy a munkáltató a költségek csökkentése érdekében bocsátotta őt el, a munkakörébe új munkavállalót nem alkalmazott. Az alperes tartalmilag a felmondás okaként a felperes munkakörének megszüntetésére hivatkozott, ilyen indokot azonban a felmondás nem tartalmazott.

[20] A felperes maga is elismerte, hogy a felmondás oka a cég eredményének a várttól való elmaradása volt, illetőleg a forgalom növekedése nem következett be, az üzletkötők alkalmazása nem hozta meg a várt eredményt. Az ezzel összefüggő következetes ítélkezési gyakorlat szerint azonban a világosság törvényi követelménye abban az esetben valósul meg, ha a közölt felmondás indoka a munkavállaló számára egyértelmű, a jelen esetben pedig nem volt az.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[21] Az alperes a felülvizsgálati kérelmében elsődlegesen a jogerős közbenső ítélet hatályon kívül helyezését, és a jogszabályoknak megfelelő határozat hozatalát kérte a kereset elutasításával, míg másodlagosan a jogerős közbenső ítélet hatályon kívül helyezése mellett a másodfokú bíróság új eljárás lefolytatására és új határozat hozatalára utasítását indítványozta.

[22] A felülvizsgálati érvelés szerint tény, hogy az indokolás nem túlzottan részletes, azonban az alperesi álláspont szerint az mint összefoglaló indok megfelel az Mt. 64. § (2) bekezdésében, és az MK 95. számú állásfoglalásban foglaltaknak. A forgalom-visszaesésre történő hivatkozás nem tartalmatlan, nem közhelyszerű indok, abból a felperes számára egyértelműen kiderül, hogy a munkáltató miért szünteti meg a munkaviszonyát.

[23] Tévedett a másodfokú bíróság, amikor úgy ítélte meg a felperes személyes nyilatkozatából, mely szerint a felmondáskor "mondták, hogy semmi baj nincs a munkámmal, ők egyszerűen azért szüntetik meg a munkaviszonyomat, mert a cégnek a forgalma visszaesett, és ezért nem tudják a továbbiakban finanszírozni az én foglalkoztatásomat", az a következtetés lenne levonható, hogy a felperes számára a részére átadott felmondó iratból nem derült volna ki, mi okból került megszüntetésre a munkaviszonya. A valóság éppen ezzel ellentétes.

[24] A valós és okszerű, a munkáltató működési körébe eső ok szóbeli megerősítése éppen azt igazolja, hogy ténylegesen ez, és nem más indok volt a felmondás valódi oka. Ha minden olyan felmondás jogszerűtlen lenne, amikor a munkavállaló megkérdezi, hogy valóban a leírt ok-e a tényleges indok, téves jogalkalmazói útra vezetne.

[25] Téves a másodfokú bíróság érvelése, amely szerint a felmondásból nem tűnt volna ki egyértelműen, hogy a munkaviszony megszüntetésének mi a valódi oka. Mind a felmondásban, mind a perben az indokolásban szereplő forgalom-visszaesést nevezte meg a munkáltató a felmondás okaként, azt nem bővítette utóbb, az abban foglaltakat igazolta. Bizonyítást nyert, hogy a felmondás közlését követően a felperesnek tisztában kellett lennie azzal, hogy a jogviszonyát miért szüntették meg.

[26] Az alperes álláspontja szerint jelen esetben a felmondás indoka nem volt közhelyszerű, a másodfokú bíróság által hivatkozott eseti döntések nem hozhatók összefüggésbe a jelen eljárással.

[27] Az MK 95. számú állásfoglalás, és az arra figyelemmel kialakult bírói gyakorlat is egységes abban, hogy nem feltétlenül szükséges részletes indokolás, elég összefoglaló meghatározást alkalmazni a felmondás során. Jogvita esetén az összefoglaló indok keretein belül bizonyítható részletesebben is az indok valósága és okszerűsége, mint ahogy az a jelen perben is történt.

[28] A felperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős közbenső ítélet hatályában való fenntartására irányult.

A Kúria döntése és jogi indokai

[29] A felülvizsgálati kérelem nem megalapozott.

[30] A Pp. 275. § (2) bekezdése alapján a Kúria a jogerős ítéletet csak a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálhatja felül.

[31] Az alperes a felülvizsgálati kérelmében helyesen idézte az MK 95. számú állásfoglalás II. pontját, amely szerint "nem szükséges azonban a felmondási ok részletes leírása, hanem a körülményekhez képest elegendő az ok összefoglaló megjelölése is". Nem az a lényeges tehát, hogy a felmondás részletező indokolást tartalmaz-e vagy összefoglaló meghatározást használ, hanem hogy a felmondás okaként közöltekből megállapítható legyen: miért nincs a munkáltatónál szükség a továbbiakban a munkavállaló munkájára. A következetes ítélkezési gyakorlat szerint a világos indokolás követelményének tehát az az indokolás felel meg, amely megjelölte azt a tényt, körülményt, amelyre a munkáltató az intézkedését alapította és abból - függetlenül attól, hogy azt összefoglalóan vagy részletezően határozta meg - megállapítható, hogy miért nincs szükség a továbbiakban a munkavállaló munkájára (BH 2001.395.).

[32] A munkáltató a felmondás indokaként kizárólag a forgalom-visszaesést jelölte meg, ebben azonban a felperes nem kapott tájékoztatást arról, hogy az üzletkötői tevékenységével vagy az alperes működésével hozható-e kapcsolatba ezen indok. A felmondás indokolásában a munkáltató nem rögzítette, hogy ez az ok létszámcsökkentést, átszervezést vont-e maga után, amely a felperes munkaviszonyának megszűnését tette indokolttá. Ennek hiányában pedig a munkáltatói felmondás nem felel meg a valós, világos, és okszerű indokolás törvényi követelményének [Mt. 64. § (2) bekezdés].

[33] Helyesen foglalt állást arról a másodfokú bíróság, hogy az utólagos szóbeli tájékoztatás, illetve az a körülmény, hogy értekezleten felmerült a cég forgalmának visszaesése, nem teszi a felmondást jogszerűvé, az nem felel meg sem a világosság, sem az okszerűség követelményének.

[34] A kifejtettekre tekintettel a Kúria a jogerős közbenső ítéletet hatályában fenntartotta a Pp. 275. §-ának (3) bekezdése alapján.

(Kúria, Mfv.I.10.677/2016.)

* * *

T e l j e s h a t á r o z a t

Az ügy száma: Mfv.I.10.677/2016/6.

A tanács tagjai: Dr. Tallián Blanka a tanács elnöke

Dr. Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna előadó bíró

Dr. Hajdu Edit bíró

A felperes:

A felperes képviselője: Dr. Sárdy Ildikó ügyvéd

Az alperes:

Az alperes képviselője: Dr. Takács János László ügyvéd

A per tárgya: munkaviszony jogellenes megszüntetése és jogkövetkezményei

A felülvizsgálati kérelmet benyújtó fél: alperes

A másodfokú bíróság neve és a jogerős határozat száma:

Fővárosi Törvényszék 4.Mf.680.655/2015/4.

Az elsőfokú bíróság neve és a határozat száma:

Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 23.M.2840/2013/34.

Rendelkező rész

A Kúria a Fővárosi Törvényszék 4.Mf.680.655/2015/4. számú közbenső ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek – tizenöt nap alatt – 15.000 (tizenötezer) forint és 4.050 (négyezer-ötven) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg az államnak – külön felhívásra – 70.000 (hetvenezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

A közbenső ítélet ellen további felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes 2012. november 5-étől állt az alperes alkalmazásában üzletkötő munkakörben. A feladatát Pest-megyében és a keleti országrészben kellett ellátnia.

[2] A felperes 2013. tavaszáig az üzletkötői tevékenységét az alperes irányítása szerint végezte, május közepétől másfél hónapig betegállományban volt.

[3] Az alperes forgalma az üzletkötők alkalmazásának ellenére 2013. júniusáig nem javult, sőt az a félévi eredmények szerint a korábbi évek hasonló időszakához képest a nagykereskedelmi forgalom tekintetében 4,9 %-kal, a kiskereskedelmi forgalom tekintetében 3,17 %-kal csökkent.

[4] Az alperes 2013. július 18-án a felperes jogviszonyát felmondással megszüntette forgalom visszaeséssel indokolva azt.

[5] A felperes munkaviszonya megszüntetésével egyidejűleg a nyugat-magyarországi üzletkötő munkafeltételeinek megváltoztatását is kezdeményezte az alperes, akinek ennek következtében a munkaideje és a fizetése csökkent. A felperes munkaköri feladatait a távozása után N. M., L. G. és K. M. munkatársak között szétosztották.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[6] A felperes a keresetében a felmondás jogellenességére tekintettel 1.170.420 forint elmaradt jövedelem címén igényelt kártérítést az alperes perköltség fizetésre kötelezése mellett.

[7] Álláspontja szerint a felmondás indokolása nem felel meg a világosság követelményének, mert abból nem derül ki egyértelműen, hogy a munkaviszony megszüntetésének valójában mi volt az oka, az a felperes magatartására, vagy az alperes érdekkörében felmerülő okra vezethető-e vissza, továbbá a felperes vagy az egész alperesi működés forgalmának visszaeséséről van-e szó, illetve hogy a forgalom milyen időszakhoz képest mennyivel esett vissza. A felperes részére teljesítmény-előírás nem volt, így azt megszegni sem tudta, ami okot adhatott volna a munkaviszonya megszüntetésére.

[8] Az alperes a kereset elutasítását kérte, mivel álláspontja szerint a felmondás indokolása kellőképpen világos volt, az pedig igazolható, hogy a forgalom a kérdéses időben visszaesett.

Az első- és másodfokú ítélet

[9] A közigazgatási és munkaügyi bíróság ítéletével a keresetet elutasította és a felperest perköltség viselésére kötelezte azzal, hogy a le nem rótt eljárási illeték az államot terheli.

[10] Az elsőfokú bíróság ítéletében utalt a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 64. §-ának (2) bekezdésére, 65. §-ának (1) bekezdésére, valamint a 66. § (1) és (2) bekezdésében foglaltakra.

[11] Kifejtette, hogy az alperes által közölt felmondás indokolása tartalmazott annyi információt, amely az indokolás világosságának minimum követelményét kielégítette. A felperes nem hivatkozhat alappal arra, hogy a munkáltató intézkedése szűkszavú volt, így nem vált számára világossá, hogy a magatartásával kapcsolatos kifogások miatt, vagy az alperes működésében rejlő okból került sor a jogviszony megszüntetésére.

[12] A felmondás indokolásaként kifejtettek alapján a perben az alperesnek a felmondási indok valósága körében azt kellett bizonyítania, hogy az általa megjelölt időszakban az alperes forgalma valóban visszaesett, és ez okszerűen vezetett a munkaviszony megszüntetéséhez. A felperes hivatkozása nyomán azt kellett bizonyítani, hogy a forgalom összehasonlításához alapul vett időtartam vizsgálata gazdasági szempontból ésszerű volt, és a felperes jogviszony megszüntetése okszerűen következett a forgalom csökkenéséből. Ennek pedig a munkáltató kellőképpen eleget tett.

[13] Az, hogy a 2013. nyarán tapasztalt forgalomcsökkenés soknak vagy kevésnek számít-e, nem a bíróság megítélésén múlik. A bíróság azt sem bírálhatja felül, hogy az alperes által tapasztalt bevételcsökkenés következtében milyen lépéseket tarthat célszerűnek. A bíróság nem bírálhatja felül, hogy gazdaságilag indokolt volt-e egy regressziós időszakban egy bérköltség igényes üzletkötőt felvenni, majd viszonylag rövid időn belül, hét hónap múlva a várt eredmény elmaradása miatt, annak jogviszonyát megszüntetni. Nem mérlegelheti annak célszerűségét sem, ha egy cégnek esetlegesen a beszerzési oldal nehézségei miatt adódnak anyagi gondjai, a költségek csökkentésére miért a forgalmazási oldalról küld el munkavállalót, és az a munkavállaló miért éppen a felperes volt.

[14] Az a megjelölt indok, hogy a felperes munkaviszonya megszüntetését a forgalom csökkenése tette szükségessé, olyan közbenső következtetések sorát foglalja magában, ami köztudomású tényekre épül, így bárki számára egyértelműen levonható. A bevételek csökkenése egy cégnél ugyanis köztudomásúan a rendelkezésre álló forrásokat csökkenti, amely adott esetben a vállalkozásnál logikus módon a költségek csökkentésére tett elhatározást vonhat maga után. Egy munkavállaló munkaviszonyának megszüntetése pedig szintén köztudomásúan csökkentheti a cég, mint munkáltató költségeit.

[15] A felperes fellebbezése folytán eljárt Törvényszék közbenső ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta. Megállapította, hogy az alperes a 2013. július 18-án kelt felmondásával jogellenesen szüntette meg a felperes munkaviszonyát. A felperes anyagi igényei elbírálására az iratokat az elsőfokú bíróságnak megküldte.

[16] A másodfokú bíróság közbenső ítélete szerint - utalva az MK 95. számú állásfoglalás II. pontjára - nem az a lényeges, hogy a felmondás részletező vagy összefoglaló indokolást tartalmaz, hanem hogy a felmondás okaként közöltekből megállapítható legyen, miért nincs szükség a munkáltatónál a továbbiakban a munkavállaló munkájára.

[17] A hosszabb idő óta egységes ítélkezési gyakorlat szerint a munkáltató döntésének a felmondásban mint egyoldalú, címzett jognyilatkozatban történt indokolása végleges, az utólag nem egészíthető ki. Ugyanakkor lehetőség van a felmondási indok összefoglaló megjelölésére és arra, hogy ezen indok keretein belül a munkáltató bizonyítsa az intézkedése jogszerűségét. Erre azonban csak abban az esetben kerülhet sor, ha az összefoglaló indokból a munkavállaló számára egyértelműen kitűnik, hogy miért nincs szükség a továbbiakban a munkájára.

[18] A másodfokú bíróság megítélése szerint a "forgalom visszaesés" nem elégíti ki a világos indokolás követelményét, ugyanis ebből a munkavállaló számára nem tűnik ki egyértelműen, hogy a munkaviszony megszüntetésének valójában mi is az oka.

[19] Nem fogadható el az alperes érvelése, miszerint a forgalom visszaesésre vonatkozó indokolásból a felperes számára nyilvánvalóvá kellett válni, hogy a munkáltató a költségek csökkentése érdekében bocsátotta őt el, a munkakörébe új munkavállalót nem alkalmazott. Az alperes tartalmilag a felmondás okaként a felperes munkakörének megszüntetésére hivatkozott, ilyen indokot azonban a felmondás nem tartalmazott.

[20] A felperes maga is elismerte, hogy a felmondás oka a cég eredményének a várttól való elmaradása volt, illetőleg a forgalom növekedése nem következett be, az üzletkötők alkalmazása nem hozta meg a várt eredményt. Az ezzel összefüggő következetes ítélkezési gyakorlat szerint azonban a világosság törvényi követelménye abban az esetben valósul meg, ha a közölt felmondás indoka a munkavállaló számára egyértelmű, a jelen esetben pedig nem volt az.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[21] Az alperes a felülvizsgálati kérelmében elsődlegesen a jogerős közbenső ítélet hatályon kívül helyezését, és a jogszabályoknak megfelelő határozat hozatalát kérte a kereset elutasításával, míg másodlagosan a jogerős közbenső ítélet hatályon kívül helyezése mellett a másodfokú bíróság új eljárás lefolytatására és új határozat hozatalára utasítását indítványozta.

[22] A felülvizsgálati érvelés szerint tény, hogy az indokolás nem túlzottan részletes, azonban az alperesi álláspont szerint az mint összefoglaló indok megfelel az Mt. 64. § (2) bekezdésében, és az MK 95. számú állásfoglalásban foglaltaknak. A forgalom-visszaesésre történő hivatkozás nem tartalmatlan, nem közhelyszerű indok, abból a felperes számára egyértelműen kiderül, hogy a munkáltató miért szünteti meg a munkaviszonyát.

[23] Tévedett a másodfokú bíróság, amikor úgy ítélte meg a felperes személyes nyilatkozatából, mely szerint a felmondáskor "mondták, hogy semmi baj nincs a munkámmal, ők egyszerűen azért szüntetik meg a munkaviszonyomat, mert a cégnek a forgalma visszaesett, és ezért nem tudják a továbbiakban finanszírozni az én foglalkoztatásomat", az a következtetés lenne levonható, hogy a felperes számára a részére átadott felmondó iratból nem derült volna ki, mi okból került megszüntetésre a munkaviszonya. A valóság éppen ezzel ellentétes.

[24] A valós és okszerű, a munkáltató működési körébe eső ok szóbeli megerősítése éppen azt igazolja, hogy ténylegesen ez, és nem más indok volt a felmondás valódi oka. Ha minden olyan felmondás jogszerűtlen lenne, amikor a munkavállaló megkérdezi, hogy valóban a leírt ok-e a tényleges indok, téves jogalkalmazói útra vezetne.

[25] Téves a másodfokú bíróság érvelése, amely szerint a felmondásból nem tűnt volna ki egyértelműen, hogy a munkaviszony megszüntetésének mi a valódi oka. Mind a felmondásban, mind a perben az indokolásban szereplő forgalom visszaesést nevezte meg a munkáltató a felmondás okaként, azt nem bővítette utóbb, az abban foglaltakat igazolta. Bizonyítást nyert, hogy a felmondás közlését követően a felperesnek tisztában kellett lennie azzal, hogy a jogviszonyát miért szüntették meg.

[26] Az alperes álláspontja szerint jelen esetben a felmondás indoka nem volt közhelyszerű, a másodfokú bíróság által hivatkozott eseti döntések nem hozhatók összefüggésbe a jelen eljárással.

[27] Az MK 95. számú állásfoglalás, és az arra figyelemmel kialakult bírói gyakorlat is egységes abban, hogy nem feltétlenül szükséges részletes indokolás, elég összefoglaló meghatározást alkalmazni a felmondás során. Jogvita esetén az összefoglaló indok keretein belül bizonyítható részletesebben is az indok valósága és okszerűsége, mint ahogy az a jelen perben is történt.

[28] A felperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős közbenső ítélet hatályában való fenntartására irányult.

A Kúria döntése és jogi indokai

[29] A felülvizsgálati kérelem nem megalapozott.

[30] A Pp. 275. § (2) bekezdés alapján a Kúria a jogerős ítéletet csak a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálhatja felül.

[31] Az alperes a felülvizsgálati kérelmében helyesen idézte az MK.95. számú állásfoglalás II. pontját, amely szerint "nem szükséges azonban a felmondási ok részletes leírása, hanem a körülményekhez képest elegendő az ok összefoglaló megjelölése is". Nem az a lényeges tehát, hogy a felmondás részletező indokolást tartalmaz-e vagy összefoglaló meghatározást használ, hanem hogy a felmondás okaként közöltekből megállapítható legyen: miért nincs a munkáltatónál szükség a továbbiakban a munkavállaló munkájára. A következetes ítélkezési gyakorlat szerint a világos indokolás követelményének tehát az az indokolás felel meg, amely megjelölte azt a tényt, körülményt, amelyre a munkáltató az intézkedését alapította és abból - függetlenül attól, hogy azt összefoglalóan vagy részletezően határozta meg - megállapítható, hogy miért nincs szükség a továbbiakban a munkavállaló munkájára (BH 2001.395.).

[32] A munkáltató a felmondás indokaként kizárólag a forgalom visszaesést jelölte meg, ebben azonban a felperes nem kapott tájékoztatást arról, hogy az üzletkötői tevékenységével vagy az alperes működésével hozható-e kapcsolatba ezen indok. A felmondás indokolásában a munkáltató nem rögzítette, hogy ez az ok létszámcsökkentést, átszervezést vont-e maga után, amely a felperes munkaviszonyának megszűnését tette indokolttá. Ennek hiányában pedig a munkáltatói felmondás nem felel meg a valós, világos, és okszerű indokolás törvényi követelményének Mt. 64. § (2) bekezdés].

[33] Helyesen foglalt állást arról a másodfokú bíróság, hogy az utólagos szóbeli tájékoztatás, illetve az a körülmény, hogy értekezleten felmerült a cég forgalmának visszaesése, nem teszi a felmondást jogszerűvé, az nem felel meg sem a világosság, sem az okszerűség követelményének.

[34] A kifejtettekre tekintettel a Kúria a jogerős közbenső ítéletet hatályában fenntartotta a Pp. 275. §-ának (3) bekezdése alapján.

A döntés elvi tartalma

[35] A forgalom visszaesésre alapított felmondási indok nem felel meg a valós, világos és okszerű indokolás törvényi követelményének. Ebből a munkavállaló számára ugyanis nem tűnik ki, hogy a jogviszony megszüntetést a munkavégzésének hiányossága, vagy a munkáltató működésével összefüggő indok tette-e szükségessé [Mt. 66. § (2) bekezdés].

Záró rész

[36] Az alperes perköltség fizetési kötelezettsége a Pp. 78. §-ának (1) bekezdésén alapul.

[37] Az alperes a felülvizsgálati eljárás illetékét az adott ügyben irányadó 6/1986. (VI.26.) IM rendelet 13. § (2) bekezdése alapján köteles viselni.

[38] A Kúria a felülvizsgálati kérelmet a Pp. 274. §-ának (1) bekezdése alapján nyilvános tárgyaláson bírálta el.

Budapest, 2017. október 18.

Dr. Tallián Blanka s.k. a tanács elnöke, dr. Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna s.k. előadó bíró, dr. Hajdu Edit s.k. bíró (Kúria, Mfv.I.10.677/2016.)