Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

29/1996. (VII. 3.) AB határozat

Tömörkény Község Önkormányzata Képviselő-testülete által a közüzemi vízszolgáltatásról alkotott 5/1994. (XII. 20.) Kt. rendeletének felülvizsgálatára irányuló kezdeményezés tárgyában

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság önkormányzati rendeleti előírás felülvizsgálatára és megsemmisítésére irányuló kezdeményezés tárgyában meghozta a következő

határozatot:

Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy Tömörkény Község Önkormányzata Képviselő-testülete által a közüzemi vízszolgáltatásról alkotott 5/1994. (XII. 20.) Kt. rendeletének 4. §-a törvényellenes, ezért azt - 1996. december 31-i hatállyal - megsemmisíti.

Az Alkotmánybíróság ezt a határozatát a Magyar Közlönyben közzéteszi.

INDOKOLÁS

1. Tömörkény Község Önkormányzati Képviselő-testülete 5/1994. (XII. 20.) Kt. alatt (a továbbiakban: Ör.) rendeletet adott ki a közüzemi vízszolgáltatásról. Az Ör. 4. §-a ezt az előírást tartalmazza: "A közüzemi ivóvíz-szolgáltatás igénybevétele kizárólag a tulajdonos önkormányzat hozzájárulásával, illetve a hozzájárulási díj megfizetésével lehetséges.

Amennyiben a rácsatlakozás nem az önkormányzat szervezésében történik, hanem egyéni kezdeményezésre, a tényleges költségeken felül a rácsatlakozás hozzájárulási díja 1995-ben 10 000 Ft. Egyébként a közös költség előre megállapított arányos részét kell megfizetni. Erről a beruházás megkezdése előtt kell megállapodni az önkormányzatnak és az érintett lakosoknak. Ezen rendelkezés előírásait a szolgáltató köteles érvényesíteni az üzemeltetés, illetve a 38/1975. (IV. 5.) Korm. rendelet 4. § (1) bekezdésének alkalmazása során."

2. A Csongrád megyei közigazgatási hivatal vezetője az Ör. idézett §-át törvénysértőnek tartja.

Felfogása szerint az árak megállapításáról szóló 1990. évi LXXXVII. törvény (a továbbiakban: Ámt.) 7. § (1) bekezdése és 11. § (1) bekezdése "csak az önkormányzati tulajdonban lévő vízközműből szolgáltatott ívóvíz árának (a vízdíjnak) áralkalmazási feltételekkel együtt történő meghatározására ad rendeletalkotási felhatalmazást az árhatósági jogkört gyakorló képviselő-testületek számára". A rendeletalkotási "kompetenciáján a testület a kifogásolt rendelkezésével túlterjeszkedett, megsértve ezáltal az Ötv. 16. § (1) bekezdését" is. A közműves ivóvízellátásról és a közműves szennyvízelvezetésről szóló 38/1995. (IV. 5.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. r.) 4-5. §-a szerint ugyanis - érvel tovább a hivatalvezető - "a közüzemi ivóvíz-szolgáltatás igénybevételéhez nem a tulajdonos önkormányzat, hanem a szolgáltató hozzájárulására van szükség."

A közigazgatási hivatal vezetője az Ör. törvénysértő rendelkezését indokló észrevételét megküldte a községi képviselő-testületnek. A testület azonban a törvénysértés megszüntetésére vonatkozó felhívással nem értett egyet, ezért a hivatalvezető az Alkotmánybíróságnál kezdeményezte az Ör. 4. §-a felülvizsgálatát és megsemmisítését.

3. Tömörkény község képviselő-testülete a tulajdonosi jogaira és kötelezettségeire hivatkozással védelmezi a vitatott jogszabályi rendelkezésének törvényességét. Az Alkotmány 44/A. § (1) bekezdés b) pontja azt mondja ki, hogy a helyi képviselő-testület "gyakorolja az önkormányzati tulajdon tekintetében a tulajdonost megillető jogokat". A vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Vtv.) számos előírására utalva a rendeletalkotást megalapozottnak tartja, mert a helyi önkormányzat feladata "a település ivóvízellátása", a helyi vízközművek működtetése", vagy "a vízfogyasztás rendjének megállapításáról való gondoskodás" [Vtv. 4. § (1) bekezdés d), e), g) pontja]. Az önkormányzat véleménye szerint: mivel "nem az üzemeltető, hanem a tulajdonos önkormányzat felelős törvényi kötelezettségeinél fogva az egészséges ivóvíz biztosításáért", az ún. "rácsatlakozási díj" megállapítása jogának az önkormányzattól történő elvonása "katasztrófahelyzetbe sodorhatná az amúgy is egyre szűkülő lehetőségű önkormányzati közműberuházásokat". A testület - beadványának szóhasználata szerint - "jóval tágabban értelmezi a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (Ötv.) 16. § (1) bekezdését, mint a hivatalvezető. A törvény által nem szabályozott helyi társadalmi viszonynak tartja ugyanis az Ör. 4. §-ában megállapított normát, amelynek meghozatalához nem szükséges külön felhatalmazás. "Ha minden, - fejti ki a képviselő-testületi beadvány - csak és kizárólag a szolgáltató belátására lenne bízva, ez a ,függetlenedés' a tulajdonosi ésszerű akarattól odáig vezethetne, hogy a szolgáltató a minél nagyobb fogyasztási haszon érdekében ingyenes rácsatlakozásokat tenne lehetővé, amely egyrészt negatív diszkrimináció lenne az egész lakóközösség azon tagjaival szemben, akik korábban hozzájárultak a közművagyon létrehozásához, másrészt a legteljesebb visszatartó erő lenne minden további fejlesztés, bővítés, új létesítmény létrehozásakor, mondván, majd megvárja mindenki amíg a többiek helyette is megépítik a közművet, utána kényelmesen és ingyen rá lehet csatlakozni."

4. Az Alkotmánybíróság a rendelkező részben foglalt döntését a következő pontokban kifejtett érveire alapozta:

4.1. A helyi önkormányzás az Alkotmány 42. §-a szerint "a helyi közhatalomnak a lakosság érdekében való gyakorlása". A közhatalom gyakorlásának feltételeit és módját, azaz a helyi önkormányzati jogokat és kötelezettségeket - ahogyan ezt az Alkotmány 43. § (2) bekezdése kifejezésre juttatja - "törvény határozza meg". A helyi önkormányzás fő megvalósítója, a képviselő-testület tehát nem korlátozatlan belátása szerint, hanem csak törvény keretei között élhet jogosultságaival. Az Alkotmány 44/A. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott önkormányzati tulajdonosi jogokat is csak törvényi keretek közt gyakorolhatja. Törvényi feltételt szab az Ötv. 16. § (1) bekezdése is, mely szerint a képviselő-testület egyrészt a törvény által nem szabályozott helyi társadalmi viszonyok rendezésére, másrészt törvény felhatalmazása alapján annak végrehajtására alkothat rendeletet. Mindkét változatra irányadó azonban az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdésében előírt az a tilalom, hogy a rendelet "nem lehet ellentétes a magasabb szintű jogszabállyal".

A községi képviselő-testület az Ör. 4. §-a szövegének meghatározásával egyrészt közhatalmi feladatát vegyítette a tulajdonost megillető dologgal való rendelkezési joggal, másrészt - és ebből következően - törvénysértő szabályt alkotott.

Az Ámt. "szolgáltatások" című melléklete szerint a települési önkormányzat állapítja meg az önkormányzati tulajdonú vízközműből szolgáltatott víz hatósági árát. Az árat az Ámt. 8. § (1) bekezdésének megfelelően "úgy kell megállapítani, hogy a hatékonyan működő vállalkozó ráfordításaira és a működéséhez szükséges nyereségre fedezetet biztosítson, tekintettel az elvonásokra és a támogatásokra is". A hatósági ár megállapítása során tehát az önkormányzatnak a fogyasztók érdekében tekintettel kell lennie arra, hogy a szolgáltató - különösképpen állami vagy önkormányzati támogatás esetén - ne tanúsíthasson tisztességtelen piaci magatartást és gazdasági erőfölénnyel való visszaélést, ugyanakkor figyelemmel kell lennie a szolgáltatást végző szervezet gazdaságos működésének biztosítására is. A vízdíj megállapítása során ezért az önkormányzatot széles körű mérlegelési jog illeti meg. Az ármegállapító önkormányzati rendelet azonban jogszabály, amelyet még a bíróságnak is alkalmaznia kell. A rendelet szerint kell a szolgáltatónak a fogyasztóval közüzemi szerződést kötnie. Ha pedig a szolgáltató a közüzemi szerződéssel a rendeleti előírást megszegi, az a bíróság előtt is megtámadható. A lakosság érdekeit sérti, egyben a Korm. r. 3-5. §-ával is ellentétes tehát az Ör. 4. §-ának az a rendelkezése, amely a közüzemi ivóvíz-szolgáltatás igénybevételét, valamint az ingatlanoknak "egyéni kezdeményezésre" történő bekötését kizárólag önkormányzati hozzájárulással teszi lehetővé.

4.2. Téves az a képviselő-testületi érvelés, hogy a szolgáltató szerv közüzemi szerződéskötési jogosultsága kiszolgáltatottá teszi az önkormányzatot, illetve diszkriminatív szolgáltatási megoldásokra vezet és katasztrofális helyzetbe hozhatja a közműberuházásokat. A szolgáltató ugyanis sem az ivóvíz bekötővezetékének megépítése, sem a víz szolgáltatása feltételeinek meghatározásakor nem járhat el önkényesen, hanem be kell tartania mind a magasabb szintű jogszabályok és az önkormányzati rendelet mindenkire kötelező előírásait, mind pedig a közte és az önkormányzat között megkötött társulási vagy használatba adási szerződés összes feltételeit. Az iratok szerint a Tömörkény község tulajdonában lévő víziközművet az önkormányzat által alapított egyszemélyes kft. üzemelteti. Az önkormányzat, mint egyedüli tulajdonos - természetesen nem a közhatalom letéteményeseként eljárva - olyan feltételeket szabhat a szolgáltató kft. részére, amelyek kizárják a jogtalan vízszolgáltatási megoldásokat, egyben segítik az önkormányzatot a közműberuházások növelésében. A Korm. r. 4. § (1) bekezdése szerint az ingatlan tulajdonosa vagy használója "a szolgáltatónál kezdeményezheti" ingatlanának a víziközmű-hálózatba történő bekötését, a bekötés költségei pedig az 5. § (3) bekezdése alapján a kezdeményezőt terhelik. A 4. § (3) bekezdése és 5. § (8) bekezdése - meghatározott feltételek esetén - a jegyzőnek is felhatalmazást ad arra, hogy ingatlanok bekötését a tulajdonos költségére elrendelhesse, illetőleg a bekötés elbontására kötelezhesse. S bár az igénylővel szemben közvetlenül a szolgáltató áll kapcsolatban, nincs jogi akadálya annak, hogy a bekötés feltételeire és összegszerűségére az önkormányzat a szolgáltató számára követelményeket szabjon.

5. Az Ör. 4. §-ában alkalmazott közüzemi vízszolgáltatási rendelkezés jogi megoldásaival a képviselő-testület az önkormányzat közhatalmi és tulajdonosi jogosítványát nem választotta szét. Közhatalmi feladatkörében a testület önkormányzati rendeletben a vízközműből szolgáltatott ivóvíz díjának - az Ámt. szerinti - megállapítására jogosult. Tulajdonosi minőségében viszont szerződés alapján kötelezheti a szolgáltatót arra, hogy a Korm. r.-ben részletesen meghatározott feladatainak teljesítése kapcsán egy-egy ingatlannak az ivóvíz-szolgáltatásba való bekötéséért és más szolgáltatásért meghatározott nagyságrendű költségeket vagy hozzájárulási díjakat érvényesítsen.

6. Az Ör. 4. §-a magasabb szintű jogszabályokkal ellentétes szabályozást tartalmaz. Sérti az Ámt. 7-8. §-ának rendelkezéseit, valamint a Korm. r. 3-5. §-ának előírásait. Ezért az Ör. 4. §-át az Alkotmánybíróság megsemmisítette.

A község területén 1995. január 1-je óta az ivóvíz-szolgáltatás és az ún. egyéni kezdeményezésű hálózati rácsatlakozás a törvényellenes előírást tartalmazó Ör. 4. §-ának feltételei szerint valósul meg. A már befejezett, de a még folyamatban lévő eljárásokban az ivóvíz-szolgáltatási hozzájárulást vagy bekötési díjat az érdekeltek elfogadták. A már lezárt vagy kialakult jogviszonyok megbolygatása az igénylők körében jogbizonytalanságra, az időközi szabályozatlanság pedig az igények teljesítésének indokolatlan elodázására vezetne. A képviselő-testületnek is időt kell adni arra, hogy a jogsértő rendelkezését a törvényes előírásoknak megfelelően szabályozással pótolja. Ezért az Alkotmánybíróság az Ör. 4. §-ának hatályon kívül helyezése napját 1996. december 31-i időpontban határozta meg.

Dr. Ádám Antal s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Kilényi Géza s. k.,

előadó alkotmánybíró

Dr. Schmidt Péter s. k.,

alkotmánybíró

Alkotmánybírósági ügyszám: 1287/H/1995.

Tartalomjegyzék