Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

17/1997. (II. 28.) AB határozat

Tömörkény község önkormányzati képviselő-testületének a polgármester, alpolgármester, képviselők, valamint bizottsági tagok, elnökök költségtérítéséről és természetbeni juttatásáról szóló 4/1994. (XII. 15.) KT. sz. rendelete, a polgármesteri tisztség ellátásával kapcsolatosan felmerülő költségátalányt megállapító 9/1995. (III. 24.) KT. sz. rendelete, a képviselők és az alpolgármester tiszteletdíjának, a képviselők és az alpolgármester kiesett jövedelmét pótló átalány megállapításáról szóló 12/1995. (IX. 10.) KT. sz. rendelete, valamint a 8/1995. (III. 24.) KT. sz. rendelet felülvizsgálatára irányuló kezdeményezés tárgyában

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság önkormányzati rendeletek felülvizsgálatára és megsemmisítésére irányuló kezdeményezés alapján meghozta a következő

határozatot:

Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy Tömörkény község önkormányzati képviselő-testületének a polgármester, alpolgármester, képviselők, valamint bizottsági tagok, elnökök költségtérítéséről és természetbeni juttatásáról szóló 4/1994. (XII. 15.) KT. sz. rendelete, továbbá a polgármesteri tisztség ellátásával kapcsolatosan felmerülő költségátalányt megállapító 9/1995. (III. 24.) KT. sz. rendelete, valamint a képviselők és az alpolgármester tiszteletdíjának, a képviselők és az alpolgármester kiesett jövedelmét pótló átalány megállapításáról szóló 12/1995. (IX. 10.) KT. sz. rendeletének 3. §-a törvénysértő, ezért a 4/1994. (XII. 15.) KT. sz. és a 9/1995. (III. 24.) KT. sz. rendeletet, továbbá a 12/1995. (IX. 10.) KT. sz. rendelet 3. §-át - 1997. július 1-jei hatállyal - megsemmisíti. Az Alkotmánybíróság a 8/1995. (III. 24.) KT. sz. rendelet törvényellenességének vizsgálatára irányuló eljárást megszünteti, a 12/1995. (IX. 10.) KT. sz. rendelet 2. §-a megsemmisítésére irányuló kezdeményezést pedig visszautasítja.

Az Alkotmánybíróság e határozatát a Magyar Közlönyben közzéteszi.

INDOKOLÁS

1. A tömörkényi önkormányzat 4/1994. (XII. 15.) KT. sz. rendelete (a továbbiakban: Ör.1.) szerint a polgármestert "legfeljebb 40 000 Ft számlával igazolt költségtérítés illeti meg" a gépjárműhasználat járulékos költségei, a szolgálati lakása fenntartásával kapcsolatos költségek, a ruházkodás költségei, valamint munkaidőn túl felmerülő hivatalos vendéglátási költségei fedezése céljából. Az alpolgármester, a képviselők, a bizottságok kültagjai pedig a polgármester költségtérítése meghatározott hányadában "jogosultak költségtérítés igénylésére". Az Ör.1. a képviselő-testület tagjait évi legfeljebb 10 mázsa szemestakarmányban való részesedésre is feljogosítja az önkormányzat saját művelésű földvagyonából származó termés terhére.

A 8/1995. (III. 24.) KT. sz. rendelet (a továbbiakban: Ör.2.) az alpolgármester, a képviselők, bizottsági elnökök és bizottsági tagok - összegszerűségében meghatározott - tiszteletdíjáról és - feltételektől függő - természetbeni juttatásáról rendelkezik.

A 9/1995. (III. 24.) KT. sz. rendelet (a továbbiakban: Ör.3.) szerint - az Ör.1. kihirdetéséig visszamenő hatállyal - a "polgármestert hivatali munkájával és beosztásával összefüggő kiküldetés, utazás, szállás és reprezentáció fedezetére 40 000 Ft/hó költségátalány illeti meg".

A 12/1995. (IX. 10.) KT. sz. rendelet (a továbbiakban: Ör.4.) 3. §-a pedig - ugyancsak az Ör.1. kihirdetéséig visszamenő hatállyal - azt mondja ki, hogy a "képviselő-testület tagjait 20 000 forint költségátalány illeti meg a területi és bizottsági munkában való részvételhez szükséges eltöltött idő miatti jövedelemkiesés megtérítésére, míg az alpolgármestert 26 800 forint".

2. A megyei közigazgatási hivatal vezetője a jelzett községi rendeleteket - mind formai, mind pedig tartalmi okokból - törvényellenes jogszabályoknak minősítette. Kifogásolta a rendeletek pontatlan megnevezését, összetéveszthetőségét, az Ör.1. hatályon kívül helyezésének elmaradását, az Ör.2. és az Ör.3. "zárt képviselő-testületi ülésen való elfogadását, magasabb szintű jogszabályokkal való ellentétét." Hivatkozott a polgármesteri tisztség ellátásának egyes kérdéseiről szóló 1994. évi LXIV. törvény (a továbbiakban: Pt.) 13-17. §-ára, a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény (a továbbiakban: Ktv.) 4. §-ára, 42. §-ának (3) bekezdésére és 71. §-ának (2) bekezdésére, valamint a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (a továbbiakban: Ötv.) 12. és 20. §-ára. A vizsgálat alá vont rendeleteket ellentéteseknek találta az idézett törvényi előírásokkal és az említett törvényekben utalásként megjelölt egyéb jogszabályokkal. Miután a törvénysértés megszüntetésére tett felhívását a képviselő-testület nem fogadta el, a hivatalvezető az Alkotmánybíróságnál kezdeményezte a községi rendeletek felülvizsgálatát és megsemmisítését.

3. A kezdeményezés - többségében - megalapozott.

3.1. Az Ör.1. - melynek tíz szakasza különféle költségtérítésre és természetbeni juttatásra vonatkozó rendelkezéseket tartalmaz - ellentétes a Pt., a Ktv., a Munka Törvénykönyvre mindazon tételes szabályaival, melyeket az Ör.1. előírásait átfedő, később kiadott Ör.3.-Ör.4. rendelkezéseinek vizsgálata alapján az Alkotmánybíróság törvénysértőnek talált, s a törvénysértések mibenlétét e határozat 3.3-3.5. pontjában részletesen fel is tárta. Az Ör.3.-t és az Ör.4. 3. §-át az Alkotmánybíróság megsemmisítette, következésképpen ezt az ugyanazon térítéseket és juttatásokat - bár eltérő módon - de ugyancsak törvénysértő jelleggel rendező Ör.1.-gyel szemben szintén meg kellett tennie.

Az Alkotmánybíróság arra is rámutat, hogy a képviselő-testület a jogalkotásról szóló 1987. évi XI. törvény 13. §-ában foglalt rendelkezést is megsértette, mert az ugyanazon jogviszonyokat újraszabályozó későbbi rendeleteivel nem helyezte hatályon kívül a korábban meghozott Ör.1. rendelkezéseit.

Mindezen indokokra tekintettel az Alkotmánybíróság az Ör.1.-et megsemmisítette.

3.2. Az Ör.2. megnevezése ("az alpolgármester, a képviselők, bizottsági elnökök és bizottsági tagok tiszteletdíjáról és természetbeni juttatásáról") megfelel a rendelet tartalmának. Az Ör.4. 1. §-a ugyan felcserélt szórendben, pontatlanul és kivonatosan idézi az Ör.2. megnevezését, mert azt csupán "A képviselők és az alpolgármester költségtérítéséről szóló 8/1995. (III. 24.) KT. sz. rendelet"-nek nevezi, azonban a jogszabály számának és kihirdetése napjának pontos megjelölésével és azzal a félreérthetetlen rendelkezéssel, hogy a "rendelet hatályát veszti", egyértelmű eligazítást ad az Ör.2. hatályon kívül helyezéséről.

Hatályát vesztett jogszabályt megsemmisíteni nem lehet, ezért az Alkotmánybíróság az Ör. 2. törvényellenességének felülvizsgálatát kezdeményező eljárást megszüntette.

3.3. A Pt. 13. §-a úgy rendelkezik, hogy a "polgármesteri foglalkoztatási jogviszonyra megfelelően alkalmazni kell" a Ktv. - a törvényben tételesen felsorolt - rendelkezéseit. A felsorolásban szerepel a Ktv. 49. §-a is, melynek (5) bekezdése a kiküldetés esetén járó napidíjra ad kogens rendelkezést. A Ktv. 71. § (2) bekezdése előírja, hogy a Munka Törvénykönyve 153. § (1) bekezdése rendelkezését a közszolgálati jogviszonyban - tehát a polgármesteri foglalkoztatási jogviszonyban - álló személyekre is alkalmazni kell. E szerint pedig az önkormányzat azt a költségét köteles megtéríteni a polgármesternek, amely a polgármesteri megbízatásával összefüggésben "szükségesen és indokoltan merült fel". A kiküldetéssel járó utazás, elszállásolás - sőt egyéb kiadások (pl. rendezvényen való részvétel díja) - igazolt költségei e törvényi rendelkezés hatálya alá tartoznak. Az ún. reprezentációs kiadásokat sem az Ör.3. szerint, hanem az önkormányzat éves költségvetési rendeletében meghatározott reprezentációs keret terhére kell elszámolni.

Az Ör.3. sérti a polgármesteri tisztségre, a köztisztviselők jogállására, a munkajogra és költségvetésre vonatkozó magasabb szintű szabályozás előírását, ezért az Alkotmánybíróság a rendeletet megsemmisítette.

3.4. Az Ör.4. 2. §-a az alpolgármester tiszteletdíját "a mindenkori miniszteri fizetés 10%-ában állapítja meg, mely a megállapítás időpontjában 13 455 Ft". A továbbiakban utal a tiszteletdíj emelésének a Pt. 4. §-ában biztosított lehetőségére.

A rendelet 2. §-a konkrét döntést foglal magában, sem jogszabálynak, sem normatív határozatnak nem tekinthető. Egyedi aktus lehetséges alkotmányellenességének vizsgálatába pedig az Alkotmánybíróság nem bocsátkozhat. Valamely döntés formai megnyilvánulása ugyanis - az Alkotmánybíróság állandó gyakorlata szerint - "nem szükségképpen alapozza meg az adott aktus felülvizsgálatára nézve az Alkotmánybíróság hatáskörét. A hatáskör vizsgálatánál nem az aktus elnevezése, hanem a benne foglalt rendelkezések jogi jellege az irányadó" [52/1993. (X. 7.) AB végzés - ABH 1993. 408.].

Mivel pedig a vitatott rendelkezés kétségen kívül egyedi képviselő-testületi határozatot tartalmaz, ezért az Alkotmánybíróság a felülvizsgálatára vonatkozó kezdeményezést - hatásköre hiányában - visszautasította.

3.5. Az Ötv. 20. § (1) bekezdése szerint "A települési képviselőt e testületi munkában való részvételhez szükséges időtartamra a munkahelyén fel kell menteni a munkavégzés alól. Az emiatt kiesett jövedelmét a képviselő-testület téríti meg... átalányt is megállapíthat". A (2) bekezdés pedig úgy rendelkezik, hogy a képviselő-testület a települési képviselőnek "- törvény keretei között - rendeletében meghatározott tiszteletdíjat, természetbeni juttatást állapíthat meg".

A testületi munkában való részvétel miatt kiesett képviselői jövedelem személyenként szükségszerűen csak eltérő összegű lehet. Mindenkinek más ugyanis a munkahelyi jövedelme, sőt a csupán nyugdíjából élő, vagy a munkát, kereső foglalkozást nem végző képviselőnek egyáltalán nincs jövedelemkiesése. Fogalmilag tehát a minden képviselőre vonatkoztatva azonos összegű jövedelemkiesési átalány sérti a törvényi előírást.

Ha azonban a 20 000 Ft-ban meghatározott "költségátalány" a jövedelemkiesésen kívül a képviselők tiszteletdíját, juttatását és egyéb költségtérítését is tartalmazza, akkor az Ör.4. 3. §-a a Pt. 15-18. §-ainak rendelkezéseibe is ütközik. A Pt. 15. §-a ugyanis differenciáltan, de pontosan meghatározza, hogy a képviselői megbízás ellátásáért a képviselő, a bizottsági elnök, a bizottsági tagságot vállaló képviselő, illetőleg a bizottság nem képviselő tagja maximálisan milyen összegű tiszteletdíjban részesíthető. A 16. § a), b), c) pontjai ugyancsak félreérthetetlenül megjelölik, hogy a képviselőt és a bizottság nem képviselő-testületi tagját milyen jellegű természetbeni juttatásban lehet részesíteni. A 17. § (1) bekezdés pedig arról rendelkezik, hogy a tiszteletdíj mértékét és a természetbeni juttatás helyi viszonyokra konkretizált formáját a képviselő-testület csak rendeletben határozhatja meg. A Pt. 18. §-a ugyan szabályozza a képviselők költségtérítését, átalány juttatását azonban nem teszi lehetővé. A kötelező rendelkezés szerint a polgármester a képviselőnek csak "a képviselői tevékenységgel összefüggő, általa előlegezett, számlával igazolt, szükséges költségét" téríttetheti meg.

A Pt. 10. §-a szerint a törvénynek polgármesterre vonatkozó rendelkezéseit - eltérő rendelkezés hiányában - az alpolgármesterre is alkalmazni kell." Az Ör.4.-nek az alpolgármester jövedelemkiesésére vonatkozó átalánytérítési rendelkezése - eltérő szabályozás nem lévén - ugyanazon okokból törvénysértő, mint amit e határozat 3.3. pontjának és a 3.5. pontjának előzőekben kifejtett érvei megindokolnak.

Következésképpen az Alkotmánybíróság az Ör.4. 3. §-át is megsemmisítette.

3.6. Az Ötv. 12. § (3) bekezdése azt tartalmazza, hogy "A képviselő-testület ülése nyilvános". Zárt ülést csak a (4) bekezdés a)-b) pontjaiban részletesen felsorolt személyi, vagyoni, üzleti érdeket sértő ügyek tárgyalásakor lehet tartani. A zárt tárgyalások során általában egyedi határozatokat hoznak. A normatív tartalmú döntéstervezetek megvitatását, melyeknek eredményeként a testület pl. a képviselők tiszteletdíjának és egyéb rendszeres juttatásainak meghatározásáról szóló rendeletet fogad el, ugyanúgy szabálysértő zárt ülésen megejteni, mint ahogy a rendeletet sem lehet titkosítani, vagy csak szűk körben ismertté tenni.

Az Ör.2. és az Ör.3. tervezetének zárt testületi ülésen való megvitatása alkotmányellenességi következményeivel az Alkotmánybíróság csak azért nem foglalkozott, mert - hatályon kívül helyezés, illetve megsemmisítés következtében - hatálytalanokká válnak.

4. A megsemmisített önkormányzati rendeletek és rendelkezések visszamenőleges hatályú megsemmisítése lezárt és jóhiszeműen gyakorolt jogviszonyok megbolygatását eredményezné, ezért attól az Alkotmánybíróság eltekintett. A fő szabály szerint a határozat közzétételével egyidejű rendelet és rendelkezés hatályvesztését az Alkotmánybíróság viszont azért nem mondta ki, mert a vizsgált önkormányzati rendelkezések egy része csak formailag vagy jogi megoldási módozatukat illetően törvénysértő, s e fogyatékosságok kiküszöbölésével a rendeletek összhangba hozhatók a magasabb szintű jogszabályokkal. A törvényi előírásoknak megfelelő rendeleti szabályozásra az Alkotmánybíróság a községi önkormányzat képviselő-testületének határidőt szabott.

Dr. Ádám Antal s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Holló András s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Kilényi Géza s. k.,

előadó alkotmánybíró

Alkotmánybírósági ügyszám: 519/H/1996.

Tartalomjegyzék