Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

PK 274. szám

A műszaki fejlesztés eredményeit a felszámolási eljárás során is alkalmazni kell. A vállalat vagyonát képező találmányokat, szabadalmakat a leggazdaságosabban kell értékesíteni, és figyelemmel kell lenni a feltalálóknak a találmánnyal kapcsolatos jogaira.

A műszaki fejlesztés gazdaságilag hasznosítható eredményei a felszámolás alá vont gazdálkodó szervezet vagyonaként a felszámolás körébe tartoznak [a csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló 1993. évi LXXXI. törvénnyel módosított 1991. évi IL. törvény (továbbiakban: Fe. tv.) 3. §-ának e) pontja, a számvitelről szóló 1991. évi XVIII. tv. 22. §-ának (3) bekezdése, az Fe. tv. 4. §-ának (1)-(2) bekezdése]. Ezek között nagy jelentősége van a szabadalomnak, ami a találmány kizárólagos hasznosítását teszi lehetővé [a találmányok szabadalmi oltalmáról szóló 1969. évi II. törvény (Szt.) 11. §.]

A gazdálkodó szervezet többféle módon szerezhet szabadalmat; jogutódlásból eredő átszállás szerződéssel történő átruházás alapján [Szt. 15. §] vagy szolgálati találmányra a jogszabály rendelkezése folytán [Szt. 9. § (2) bekezdés]. Hasonló megítélés alá esik a gazdálkodó szervezetet, mint munkáltatót a szolgálati találmányra megillető szabadalmi igény.

A felszámoló köteles gondoskodni a gazdálkodó szervezet vagyonának a megőrzéséről [Fe. tv. 48. § (3) bekezdés], ezért köteles megtenni - szabadalmi igény esetében - a szabadalom megszerzésének, - érvényes szabadalomnál pedig - a szabadalom fenntartásának az érdekében szükséges intézkedéseket (szabadalmi bejelentés, a szabadalmi eljárás során szükséges nyilatkozatok, hiánypótlás, a szabadalom megszerzéséhez, illetve fenntartásához szükséges illeték kifizetése). Az ezzel kapcsolatos költségek elszámolására a felszámolási eljárás során felmerült költségekre vonatkozó rendelkezések az irányadók [Fe. tv. 57. § (1) bek. a) pont, Fe. tv. 57. § (2) bek.].

A felszámolás során a szabadalmat mint vagyoni értékű jogot értékesíteni kell. Az értékesítésnek a forgalomban elérhető legmagasabb áron kell történnie [Fe. tv. 48. § (1) és (2) bekezdés]. A szabadalom forgalmi értéke nehezen állapítható meg. Ezért az ellenérték meghatározásánál a legnagyobb körültekintéssel kell eljárni. Ha a találmánynak több szabadalmasa van, a felszámoló csak a felszámolás alatt álló gazdasági szervezet hányadával rendelkezik. Ilyenkor a másik szabadalmastársat erre a hányadra elővásárlási jog illeti meg [Szt. 16. § (1) bekezdés]. Ezért a felszámoló az általa elfogadott vételi ajánlatot köteles a szabadalmastárssal a szerződés megkötése előtt közölni [Ptk. 373. § (1) és (5) bekezdés, 145. § (2) bekezdés], és az elővásárlási jog gyakorlására megfelelő határidőt adni. Hasonlóképpen kell eljárni a szerződésen alapuló elővásárlási jog esetén is.

A műszaki fejlesztés gazdaságilag hasznosítható eredményei, a szellemi alkotások (szabadalmak, védjegyek, ipari minták, újítások, a gazdálkodó szervezetek vagyoni értékű gazdasági, műszaki-szervezési ismeretei és tapasztalatai) szerves - esetenként elválaszthatatlan - részét képezik a felszámolás alá vont gazdálkodó szervezetek vagyonának. Önálló értékesítésük ez okból gazdaságosan nem mindig valósítható meg. Ezért bár a felszámoló a gazdálkodó szervezet vagyontárgyait külön-külön is értékesítheti, törekedni kell a leggazdaságosabb megoldás kiválasztására, így több vagyontárgy gazdasági egységként vagy egyes részlegek önálló vagyoni egységként történő értékesítésére. Törekedni kell a gyártásnál megvalósult szabadalom átruházására; ha pedig a szabadalom átruházása más személyek vagyoni érdekeit is érinti (pl. szolgálati találmány feltalálói), az átruházás ellenértékét elkülönítetten is meg kell határozni. A szolgálati találmányra vonatkozó szabadalom átruházására a felszámolást eljárás során úgy is sor kerülhet, hogy az átvevő átvállalja a feltaláló díjazását, ezt a körülményt az átruházás ellenértékének a meghatározásakor figyelembe veszik. Nincsen akadálya annak sem, hogy a szabadalom átruházása és a találmányi díjfizetési kötelezettség átvállalása kérdésében a felszámoló és a jogszerző között létrejött szerződést egybefoglalják a feltaláló és az új szabadalmas között kötött díjazási szerződéssel.

A felszámolás során nem értékesíthető szabadalmakról az Fe. tv. 61. §-a szerint kell határozni. Ha pedig utóbb a szolgálati találmánnyal kapcsolatos szabadalmat átvevő gazdálkodó szervezet a jogszabályban biztosított rendelkezési jogából fakadóan a szabadalmat hasznosítja, a feltalálót a 77/1989. (VII. 10.) MT rendelet (R) szabályai szerint tartozik díjazni. Ebben az esetben a fennmaradó vagyonnal rendelkező szervek járulhatnak hozzá ahhoz, hogy a találmánnyal a feltaláló, illetve jogutódja rendelkezzék [4/1983. (V. 12.) IM számú rendelettel módosított 4/1969. (XII. 28.) OMFB-IM együttes rendelet 5. §-ának (2) bekezdése], őket illeti meg az ideiglenes, illetőleg a végleges szabadalmi oltalomról való lemondás joga is [Szt. 29. §-a (I) bekezdésének d) pontja és 31. §-ának (1) bekezdése].

A műszaki alkotómunka anyagi elismerése és ösztönzése érdekében szolgálati találmány esetében a gazdálkodó szervezet köteles a feltaláló részére a szabadalom hasznosításából eredő hasznos eredménnyel arányos díjat fizetni [Szt. 9. § (5) bekezdése, R. 1. §-a]. A találmányi díj a törvény rendelkezése folytán illeti meg a feltalálót, feltétele a találmány hasznosítása, illetve értékesítése. Ha ez megtörtént, a találmányi díj esedékessé válik [Fe. tv. 35. §.]. A találmányi díj a gazdálkodó szervezet olyan tartozása, amelyet a felszámolási eljárás szabályai szerint kell a zárómérlegbe beállítani, illetőleg kielégíteni.

A szolgálati találmány feltalálójának találmányi díj iránti igénye az Fe. tv. 57. §-a (1) bekezdésének d) pontjába sorolandó tartozás. E szabályban foglalt felsorolás ugyanis csupán példálózó jellegű, a szolgálati találmány feltalálóját pedig olyan magánszemélynek kell tekinteni, aki a találmánnyal kapcsolatban a munkáltatót megillető szabadalmi jog folytán gazdasági tevékenységet nem folytat, és akit a találmánynak mint szellemi alkotásnak a megalkotásával kifejtett tevékenységéért illeti meg a díjazás.

Ha pedig a felszámoló nem tesz eleget a gazdálkodó szervezet vagyonának a megóvására [Fe. tv. 48. § (3) bekezdés], a szerződések megkötésére, a követelések behajtására, a vagyontárgyak értékesítésére [Fe. tv. 47. §, 48. § (1)-(2) bekezdései, Fe. tv. 54. §] vonatkozó kötelezettségeinek, és ezzel kárt okoz, ezért a hitelezőkkel - a feltalálókkal - szemben közvetlenül felelős a polgári jogi felelősség általános szabályai szerint.

[A PK 287. számú állásfoglalással módosított szöveg.]