Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

240/B/1993. AB végzés

a szerzői jogról szóló 1969. évi III. törvény végrehajtása tárgyában kiadott 9/1969. (XII. 29.) MM rendeletnek -a 15/1982. (XI. 20.) MM rendelettel kiegészített - 14/A. §-a alkotmányellenességének megállapítására irányuló indítvány tárgyában

Az Alkotmánybíróság jogszabály alkotmányellenességének utólagos vizsgálatára irányuló indítvány tárgyában meghozta a következő

végzést:

Az Alkotmánybíróság a szerzői jogról szóló 1969. évi III. törvény végrehajtása tárgyában kiadott 9/1969. (XII. 29.) MM rendeletnek -a 15/1982. (XI. 20.) MM rendelettel kiegészített - 14/A. §-a alkotmányellenessége megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítvány tárgyában az eljárást megszünteti.

INDOKOLÁS

I.

Az indítványozó a szerzői jogról szóló 1969. évi III. törvény (Szjt.) végrehajtása tárgyában kiadott 9/1969. (XII. 29.) MM rendeletnek (Vhr.) - a 15/1982. (XI. 20) MM rendelettel kiegészített - 14/A. §-ában foglalt rendelkezések alkotmányellenességének megállapítását és ezek megsemmisítését kérte.

A Vhr. 14/A. §-a értelmében a rádió vagy televízió műsorában sugárzott, valamint a kép- vagy hanghordozón nyilvánosságra hozott művek szerzőit, a magáncélú másolásokra tekintettel külön díjazás is megilleti. A díjra a másolat készítésére alkalmas üres kép- vagy hanghordozó anyag első belföldi forgalomba hozója köteles az árbevételből nyolc százalékot a Szerzői Jogvédő Hivatalhoz átutalni.

Az indítványozó arra hivatkozott, hogy a Vhr. 14/A. §-a kiterjeszti a Szjt. hatályát és ezzel alapvető jogokat sért. Mint végrehajtási rendelet nem veszi figyelembe a törvény rendelkezéseit a szabad felhasználásról (16. §) és a nyilvánosságra hozatalról (18. §). E szabályok szerint ugyanis a szabad felhasználás körében a felhasználás díjtalan, és ahhoz a szerző hozzájárulása nem szükséges. A szabad felhasználás körében a nyilvánosságra hozott műről bárki készíthet másolatot, ha az nem szolgálja sem forgalomba hozatal, sem jövedelemszerzés célját és a szerző jogos érdekeit egyébként sem sérti.

Az indítvány tartalmából következik, hogy az indítványozó szerint a Vhr. szabályai ellentétesek az Alkotmány 37. § (3) bekezdésében írtakkal, mert magasabb szintű jogszabályba ütköznek és - a nem törvényi jogforrási szint miatt - az Alkotmány 8. § (2) bekezdését is sértik.

Az indítványozó utalt arra, hogy a Vhr. 14/A. §-a ellentmond a Vhr. 10. §-ában foglaltaknak is. Ez utóbbi szabály szerint felhasználáson csak azt a folyamatot kell érteni, amely a művet vagy annak részletét a nyilvánossághoz közvetíti.

2. Az indítvány benyújtását követően 1994. július 1-jén lépett hatályba az egyes iparjogvédelmi és szerzői jogi jogszabályok módosításáról szóló 1994. évi VII. törvény (Tv.). E törvény 19. § c) pontja értelmében a Vhr. 14/A. §-a hatályát vesztette.

A Tv. 18. §-a az Szjt. XI. fejezetébe iktatta az 50/J. §-t. Ennek (1) bekezdése szerint a rádió- és a televízió-szervezetek műsorában sugárzott, a saját műsort vezeték útján a nyilvánossághoz átvivők műsorába belefoglalt, valamint a kép- vagy hanghordozón forgalomba hozott művek szerzőit, előadások előadóművészeit, továbbá hangfelvételek előállítóit a műveik, előadásaik, illetve hangfelvételeik magáncélú másolására tekintettel díjazás illeti meg.

A (2) bekezdés első mondata szerint az (1) bekezdésben említett díjat a Szerzői Jogvédő Hivatal a művelődési és közoktatási miniszter jóváhagyásával állapítja meg. A (2) bekezdés harmadik mondata értelmében a díjat az üres kép- vagy hanghordozó gyártója, külföldön gyártott kép- vagy hanghordozó esetén pedig a jogszabály szerint vám fizetésére kötelezett személy köteles a Szerzői Jogvédő Hivatalhoz befizetni.

A Tv. 50/J. § (1)-(2) bekezdése tehát törvényi szinten rendelkezik a díjfizetési kötelezettségről, ezért az Alkotmány 37. § (3) bekezdésére alapított indítvány e szabályozással tárgytalanná vált.

A kifejtettekre tekintettel az Alkotmánybíróság a rendelkező rész szerint határozott.

Budapest, 1995. február 15.

Dr. Lábady Tamás s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Ádám Antal s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Tersztyánszky Ödön s. k.,

előadó alkotmánybíró

Tartalomjegyzék