Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

EH 2007.1697 Vagyonbiztosítási szerződésből eredő, a biztosítottat megillető követelés elévülése nem a biztosítási szabályzatban az alperes teljesítésére meghatározott határidőtől, hanem a káresemény (biztosítási esemény) bekövetkeztétől kezdődik [Ptk. 326. §, 536. §, 544. §, 553. §].

A jogerős ítélet a felperesnek 1 100 000 forint és járulékai biztosítási szolgáltatás megfizetése iránti keresetét elutasította.

Tényként állapította meg, hogy a felperes 2003. június 2-án vállalkozási biztosítást kötött az alperesi biztosítóval. A felperes raktárába 2003. október 20-21 közötti időben ismeretlen tettesek betörtek és onnan különféle árucikkeket tulajdonítottak el. A felperes 2003. október 21-ei kárbejelentését követően az alperes kárszakértője 2003. november 8-án a kárigény elbírálásához szükséges iratok benyújtására hívta fel a felperest. Felhívását 2004. január 20-án megismételte. A felperes a nyomozó hatóság nyomozást felfüggesztő határozatát 2004. március 22-én vette át, majd 2005. július 15-ei keltű levelében felszólította az alperest a biztosítási szolgáltatás teljesítésére. A jelen pert megindító keresetét 2005. november 22-én nyújtotta be, mellékelve a nyomozást felfüggesztő határozatot. A per során csatolta az alperes által korábban kért, a kárigény elbírálásához szükséges egyéb iratokat.

Az ítélet jogi indokai szerint az alperes alapos okkal hivatkozott a követelés elévülésére, mivel a biztosítási szerződés részét képező Általános Vagyonbiztosítási Feltételek (ÁVF) XIII. pontja értelmében a biztosítási szerződésből eredő igények az esedékességtől számított egy év alatt elévültek. A nyomozó hatóság határozatának kézhezvételéig az elévülés a Ptk. 326. § (2) bekezdése alapján nyugodott. A felperesnek azonban a szerződésnek ugyancsak részét képező Vállalkozások Vagyonbiztosítási Feltételei (VVF) 3. fejezetének IV. 4. pontja szerint az említett időpontot követő 14 napon belül be kellett volna nyújtania a határozatot az alpereshez. Mivel ezt követően elévülést megszakító cselekmény nem történt, a követelés 2005. március 22-én elévült. A 2005. július 15-ei felperesi felszólító levél ezért már nem volt alkalmas az elévülés megszakítására.

A felperes fellebbezésére tekintettel a másodfokú bíróság az elsőfokú ítélet indokait azzal egészítette ki, hogy a biztosítási szolgáltatás a Ptk. 536. § (1) bekezdése szerint a biztosítási esemény bekövetkezésével vált esedékessé. A Ptk. 553. § (1) bekezdése alapján ezt követően a szabályzatban meghatározott időn belül lett volna köteles az alperes a szolgáltatást teljesíteni. A szerződésben kikötött határidő elteltével a felperes perbeli követelése elévült.

A jogerős ítélet ellen előterjesztett felülvizsgálati kérelmében a felperes előadta, hogy a Ptk. 326. § (1) bekezdése és az ÁVF. IX/6. pontja alapján az elévülés kezdő időpontja a kárrendezéshez szükséges utolsó okirat kézhezvételét követő 15. nap. Mivel a vonatkozó iratokat csak a perben csatolta, a perindítást megelőzően az elévülés meg sem kezdődött. A felperes iratcsatolási késedelmének a Ptk. 544. § (2) bekezdésében meghatározott keretek között volt jelentősége. A jogosulti késedelem csak azzal a jogkövetkezménnyel jár, hogy késedelme idejére nem igényelhet késedelmi kamatokat. A felperes ugyanezen okokból vitatta az elévülés nyugvására vonatkozó ítéleti indokokat is.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmet nem terjesztett elő.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A Legfelsőbb Bíróság osztotta a jogerős ítéletben a követelés elévülésével kapcsolatban kifejtett jogi álláspontot. A Ptk. 326. § (1) bekezdése alapján az elévülés akkor kezdődik, amikor a követelés esedékessé válik. Adott esetben abban a kérdésben kellett állást foglalni, hogy a követelés a káresemény (biztosítási esemény) bekövetkeztével, vagy pedig a biztosítási szabályzatban az alperes teljesítésére meghatározott határidőben vált-e esedékessé.

A Ptk. 198. § (1) bekezdése szerint a szerződésből kötelezettség keletkezik a szolgáltatás teljesítésére és jogosultság a szolgáltatás követelésére. A Ptk. 536. § (1) bekezdése és (2) bekezdés a) pontja szerint a vagyonbiztosítási szerződés alapján a biztosító a szerződésben megállapított károsító esemény bekövetkeztétől függően bizonyos összegnek a megfizetésére vagy más szolgáltatás teljesítésére köteles. A vagyonbiztosítási szerződés alapján a biztosító fő szerződéses kötelezettsége tehát, hogy helytálljon, ha a biztosítási esemény bekövetkezik. A szerződés ezzel tölti be a rendeltetését, mivel egészben vagy részben mentesíti a biztosítottat a kárkövetkezmények alól. A Ptk. 553. § (1) bekezdése ennek megfelelően úgy rendelkezik, hogy a biztosítási esemény bekövetkeztekor a biztosító köteles a szolgáltatást teljesíteni. Az elévülés az igényérvényesítés határidejét szabályozza. A fenti rendelkezések egybevetéséből az következik, hogy a felperes igényérvényesítésének lehetősége a károsító biztosítási esemény bekövetkeztével megnyílt. A felperes igényét a biztosítóval szemben adott esetben érvényesítette, kárigényét a jogszabálynak és a biztosítási szabályzatnak megfelelően a biztosítónak nyomban bejelentette. A szerződésben meghatározott egy év elévülési idő ezáltal a Ptk. 326. § (1) bekezdése alapján megkezdődött.

A Ptk. 544. § (1) bekezdése és 553. § (1) bekezdése alapján a biztosítási szabályzat meghatározott - rövid - határidőkkel kötelezi a biztosítottat a kárigény alaposságát alátámasztó felvilágosítások megadására és okiratok csatolására, a biztosítót pedig mindezek alapján a kárigény elbírálására. Ezek a szerződésben szabályozott határidők már az elévülési időn belül kerültek meghatározásra. Elmulasztásuk speciális, a biztosítási szerződésekre jellemző jogkövetkezményét a Ptk. 544. § (2) bekezdése tartalmazza. Eszerint a biztosító kötelezettsége nem áll be, amennyiben e szerződésszegő mulasztások miatt lényeges körülmények kideríthetetlenekké válnak. További jogkövetkezmény lehet, - ahogy arra a felperes helyesen utalt, - hogy a Ptk. 302. § b) pontja és 303. § (2) bekezdés c) pontja alapján a biztosított késedelme idejére kamatot nem követelhet. Az elévülés kezdetére vonatkozó fenti álláspont felel meg a Ptk. 4. § (1) bekezdésében meghatározott jogelvnek, amely szerint a polgári jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése során a felek a jóhiszeműség és a tisztesség követelményeinek megfelelően, kölcsönösen együttműködve kötelesek eljárni. A szerződéses kapcsolatokat alapvetően meghatározó alapelv kizárja az olyan jogértelmezést, mellyel a biztosítási kárrendezés gyors és alapos lebonyolításához fűződő érdekek a jogosult sorozatos szerződésszegő magatartása folytán jelentős sérelmet szenvedhetnének.

A fentieknek megfelelően meghatározott elévülési időn belül nyilvánvalóan alkalmazhatóak az elévülés nyugvására és megszakítására vonatkozó Ptk.-szabályok. A jogerős ítélet annyiban téves indokokat tartalmaz, hogy a bíróság az elévülés nyugvását követően még lehetőséget látott az elévülés megszakítására is. Adott esetben a Ptk. 326. § (2) bekezdése értelmében - az egyéves elévülési időre tekintettel - az elévülés nyugvását követő három hónapon belül érvényesíthette volna a bíróság előtt a felperes a követelését. Az ítélet indokainak megfelelően ez a határidő 2004. július 5. napján járt le. Ezért a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletnek az elévülés végső határidejére, további megszakításának lehetőségére utaló indokait az indoklásból mellőzi. Az eljárt bíróság érdemben azonban helyesen foglalt állást az elévülés kérdésében annak megállapításával, hogy a 2005. július 15-ei felperesi felszólító levél nem volt alkalmas az elévülés megszakítására, mivel a felperes követelése ekkorra már elévült.

Az ismertetett indokoknak megfelelően a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a Pp. 275. § (3) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.

(Legf. Bír. Pfv. VIII. 21.901/2007.)