Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2017.4.130 A teljes munkaképesség és a 80%-os mértékű egészségkárosodás egymástól különböző feltételként értelmezendő a rokkantsági járadékra való jogosultság elbírálásakor [83/1987. (XII. 27.) MT rendelet 1., 2. §].

Kapcsolódó határozatok:

Nyíregyházi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.851/2015/4., Kúria Mfv.10351/2016/3. (*BH 2017.4.130*), 3024/2019. (II. 4.) AB határozat

***********

[1] A Kormányhivatal Nyugdíjbiztosítási Igazgatósága a 2014. szeptember 26. napján kelt elsőfokú határozatával a felperes rokkantsági járadék megállapítása iránti kérelmét elutasította.

[2] Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság a 2015. január 21. napján kelt másodfokú határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta azzal, hogy a felperes össz-szervezeti egészségkárosodásának mértéke 67%-os, mely egészségkárosodás kezdő időpontja 2014. július 1. napja. A társadalombiztosítási szervek határozataikat a rokkantsági járadékról szóló 83/1987. (XII. 27.) MT rendelet (a továbbiakban: MTr.) 1. §-a és 2. § (2) bekezdése rendelkezéseire alapították azzal, hogy a felperes egészségkárosodása nem éri el a jogszabályban előírt mértéket, ezért rokkantsági járadékra nem jogosult.

A felperes keresete és az alperes ellenkérelme

[3] A felperes kereseti kérelmében kérte a társadalombiztosítási határozatok hatályon kívül helyezését és annak megállapítását, hogy az össz-szervezeti egészségkárosodása eléri a 80%-ot, továbbá teljesen munkaképtelen. Kérte figyelembe venni a felperes gondnokság alá helyezése tárgyában az M.-i Járásbíróság előtt folyamatban volt perben készült szakvéleményeket.

[4] Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte határozataiban foglalt jogi és ténybeli indokait fenntartva.

Az elsőfokú ítélet

[5] A közigazgatási és munkaügyi bíróság ítéletével a másodfokú társadalombiztosítási szerv határozatát az elsőfokú határozatra is kiterjedően hatályon kívül helyezte és az alperest új eljárásra kötelezte.

[6] A bíróság ítéletben idézte az MTr. 1. § (1) bekezdése, valamint 3. §-a rendelkezéseit és hivatkozott a Kúria Mfv.III.10.022/2013/5. számú és Mfv.III.10.628/2013/4. számú ítéletében kifejtett álláspontjára.

[7] A bíróság ítéleti érvelése szerint a társadalombiztosítási szervek nem vizsgálták az MTr. 1. § (1) bekezdése szerinti azon vagylagos feltételt, hogy a felperes a 25. életéve betöltése előtt teljesen munkaképtelenné vált-e, függetlenül egészségkárosodása százalékos mértékétől. Ez az ügy érdemére kiható eljárási szabályszegés, amely a bírósági eljárásban nem orvosolható, így a bíróság az igazságügyi orvos szakértői bizonyítás lefolytatását szükségtelennek tartotta.

[8] A bíróság hivatkozott ítéletében az M.-i Járásbíróság előtt a felperes gondnokság alá helyezése iránt folyamatban volt perben, dr. N. M. igazságügyi elmeorvos szakértő által adott szakvéleményre azzal, hogy "az új eljárás során az alperes számára az felhasználható". A megismételt eljárásra a bíróság előírta az alperes számára, hogy vizsgálja és értékelje, hogy a felperes a 25. életéve betöltése előtt teljesen munkaképtelenné vált-e, valamint, hogy a felperes a 25. életév betöltése előtt 80%-os vagy azt meghaladó mértékű egészségkárosodást szenvedett-e. A bíróság rámutatott, hogy a felperes egészségkárosodásának mértékétől függetlenül abban az esetben is megállapítható a felperes rokkantsági járadékra való jogosultsága, amennyiben a 25. életévének betöltése előtt teljesen munkaképtelenné vált. A felperes egészségkárosodásának mértékét az alperesnek a komplex minősítésre vonatkozó részletes szabályokról szóló 7/2012. (II. 14.) NEFMI rendelet és annak 1. melléklete, míg a teljes munkaképtelenséget az 1989-ben kiadott "munkaképesség orvosszakértői vizsgálata, értékelése és véleményezése" elnevezésű szakmai irányelvekben, főigazgatói körlevelekben, utasításokban foglaltak alapján kell vizsgálnia és értékelnie.

A bíróság rögzítette - utalva a Kúria Mfv.III.10.676/2014/4. számú ítéletében kifejtett álláspontjára -, hogy a teljes munkaképtelenség véleményezése vonatkozásában jelentkező jogszabályi anomália felszámolása jogalkotói hatáskörbe tartozik.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[9] A jogerős ítélet ellen az alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, melyben annak hatályon kívül helyezését és a felperes keresetének elutasítását kérte az MTr. 1. § (1) bekezdése és a Pp. 339. § (1) bekezdése sérelmét állítva. A felülvizsgálati érvelés szerint az MTr. 1. § (1) bekezdésének 2007. december 31-ig hatályos rendelkezései a teljes munkaképtelenség megállapítása körében a Tny. (ezen időszakban hatályos) 29. § (1) bekezdés b) és c) pontjaihoz igazodott. A rokkantsági nyugdíjrendszer és a minősítési rendszer a rehabilitációs járadékról szóló 2007. évi LXXXIV. törvény hatálybalépésével átalakult és az addigi munkaképesség-csökkenés fogalmát 2008. január 1-jétől az egészségkárosodás fogalma váltotta fel, amely időponttól kezdődően munkaképesség-csökkenés már nem volt vizsgálható.

[10] Az MTr. 1. § (1) bekezdése szövegét módosította a 387/2007. (XII. 23.) Korm. rendelet 24. §-a, amelynek a célja az volt, hogy a 2008. január 1. napját megelőzően kiadott szakvélemények (időbeli hatályuk alatt) a jövőre nézve is megalapozzák a rokkantsági járadékra való jogosultságot. Alperes állításai alátámasztásaként utalt az Országos Rehabilitációs és Szociális Szakértői Intézetről, a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatalról, a rehabilitációs szakigazgatási szervekről, ezek hatásköréről, feladatairól és eljárásaik részletes szabályairól szóló kormányrendeletekre azzal, hogy a hivatkozott jogszabályokból levezethetően a szakhatóság - a bíróság ítéletében foglalt utasítása ellenére - a teljes munkaképtelenségről nem tud állásfoglalást adni, tekintettel arra, hogy nincs hatályos jogszabály, amely a teljes munkaképtelenség minősítési szempontjait meghatározná.

[11] Az alperes vitatta a bíróság azon iránymutatását, amely szerint a megismételt eljárásban az 1989-ben kiadott és 2008. december 31-ig alkalmazható szakmai irányelvek alapján kellene a felperes teljes munkaképtelenségét vizsgálni. Előadta az alperes, hogy a rokkantsági járadék megállapításához szükséges szakhatósági állásfoglalást az NRSZH adja ki (és véleményezi), az NRSZH-ról, valamint eljárásának részletes szabályairól szóló 331/2010. (XII. 27.) Korm. rendelet 7. § (1) bekezdése és 19. §-a értelmében. Az egészségkárosodás megállapítására a 7/2012. (II. 14.) NEFMI rendelet (a továbbiakban: NEFMIr.) 1. számú mellékletét kell alkalmazni a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatalról, valamint a szakmai irányítása alá tartozó rehabilitációs szakigazgatási szervek feladat- és hatásköréről szóló 95/2012. (V. 15.) Korm. rendelet 13. § (2) bekezdés a)-c) és e)-i) pontja, továbbá 13. § (3) bekezdés b) és f)-j) pontja szerinti esetekben. Az alperes érvelése szerint a NEFMIr. 1. számú melléklete az össz-szervezeti egészségkárosodás mértékének megítélési szempontjait tartalmazza, a teljes munkaképtelenség vizsgálatára vonatkozóan nem állapít meg szakmai szabályokat. A társadalombiztosítási szervek nem követtek el jogszabálysértést akkor, amikor a minősítési rendszer változása miatt mellőzték a felperes teljes munkaképtelenségének vizsgálatát és szakhatósági állásfoglalást kizárólag arra vonatkozóan szereztek be, hogy milyen mértékű a felperes öszszervezeti egészségkárosodása.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!