Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2005.1199 A vádelv a vád és az ítélet tényállása közötti teljes történeti azonosságot nem követeli meg. A bíróságnak a bizonyítás során a tényállás hiánytalan, valóságnak megfelelő tisztázására kell törekednie.

A bizonyítás eredményéhez képest az ítéleti tényállás több vonatkozásban, így az elkövetés helye, ideje, módja, eszköze, motívuma, eredménye stb. tekintetében eltérhet a vádirati tényállástól anélkül, hogy az a vádelvet sértené.

A tényállásnak a vád keretein belül az elkövetés módja tekintetében történő pontosítása nem sérti a vádhoz kötöttséget [Be. 2. § (2) bek., 75. § (1) bek.].

A megyei bíróság a 2003. március 3-án kihirdetett ítéletével K. J. terheltet jelentős mennyiségű kábítószerrel visszaélés bűntettének kísérletében, közokirat-hamisítás bűntetté­ben, nagyobb kárt okozó, üzletszerűen, folytatólagosan elkövetett csalás bűntettében és magánokirat-hamisítás vétségében mondta ki bűnösnek. Ezért őt - halmazati büntetésül - 7 évi fegyházra és 7 év közügyektől eltiltásra ítélte; elrendelte egy korábbi 7 hónapi - próbaidőre felfüggesztett - szabadságvesztés büntetésének a végrehajtását is; a Nyugdíjfolyósítási Igazgatóságot polgári jogi igényének érvényesítésével a törvény egyéb útjára utasította.

Az elsőfokú ítéletben 3. pontban írt, a felülvizsgálati indítvány alapját képező tényállás lényege szerint K. J. terhelt - aki 1980. szeptember 17-én született - édesapja halála után 1991. január 1-jétől árvaellátásban részesült, amit az özvegyi nyugdíjjal együtt anyjának, K. J. J.-nénak folyósítottak.

A társadalombiztosítási nyugellátásról rendelkező 1997. évi LXXXI. törvény 55. § (1) bekezdése szerint árvaellátás a gyermek 16. életévének betöltéséig jár; ha azonban oktatási intézmény nappali tagozatán tanul, úgy a tanulmányok tartamára, de legfeljebb a 25. életévének betöltéséig részesíthető árvaellátásban.

A terhelt a szakképző iskolai tanulmányainak befejezése után az 1999/2000. tanévtől az E. Sz. L. Vendéglátóipari Középiskola nappali évfolyamára iratkozott be. Tanulmányait rendszertelenül végezte, sokat hiányzott, ezért az iskola igazgatója 2000. január 25-én az iskolából kizárta. Ezt követően tanulmányokat már nem folytatott, így árvaellátás sem illette meg.

A már megjelölt társadalombiztosítási törvény 97. § (3) bekezdése szerint a nyugellátásban részesülő személynek 15 napon belül be kell jelentenie minden olyan tényt, körülményt, ami a jogosultságot, vagy a nyugellátás folyósítását érinti. Az iskolai tanulmányok befejezése a jelen ügyben bejelentési kötelezettség alá esett.

Az árvaellátás feltételeinek fennállásához a tanulói jogviszonyt igazolni szükséges.

Az ún. iskolalátogatási igazoláson e jogviszonyt a tanintézet tanúsítja.

Az 1999/2000. tanévre ezt az igazolást a terhelt anyja, mint igénylő részére a tanintézet 1999. szeptember 3-án kiadta.

A terhelt a tanulói jogviszonyának megszűnését nem jelentette be a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnak, mint ahogy anyja sem. Így 2000. január 25-ét követően is utalták az árvaellátást K. J. J.-né részére.

A folyósítás fenntartása érdekében a terhelt a 2000/2001. tanévre maga töltötte ki az iskolalátogatási igazolásnak az ún. "igazolás" részét. Azt 2000. szeptember 22-ére keltezte; az igazgató aláírását hamisította, és egy hamis iskolabélyegzővel, pecséttel is ellátta. Az okiratot igénylőként K. J. J.-né írta alá. A terhelt által meghamisított igazolás az igénylőtől 2001. október 24-ét megelőző napokban érkezett a Nyugdíjfolyósító Igazgatósághoz.

A nappali tanulmányok befejezése bejelentésének elmulasztása és a hamis igazolás csatolása miatt 2000. január 26-ától 2001. május 31-éig terjedően a terhelt javára, K. J. J.-né részére összesen 345 072 forintot fizettek ki jogalap nélkül árvaellátás címén. Azt havi rendszerességgel postán utalták; amit a terhelt nagyanyja vett át, s az a család megélhetését segítette 16 hónapon keresztül.

Az okozott kár nem térült meg.

A sértett kártérítési igénnyel élt.

Az elsőfokú bíróság a terhelt e magatartását a Btk. 318. § (1) bekezdésében meghatározott, és az (5) bekezdés b) pontja szerinti nagyobb kárt okozó, üzletszerűen, folytatólagosan elkövetett csalás bűntettének és a Btk. 276. §-a szerinti magánokirat-hamisítás vétségének minősítette.

Az ítélet ellen bejelentett védelmi fellebbezések alapján az ítélőtábla a 2004. március 24-én tartott nyilvános ülésen meghozott ítéletével a megyei bíróság ítéletét megváltoztatta.

A terheltet az ellene nagyobb kárt okozó üzletszerűen, folytatólagosan elkövetett csalás bűntette miatt emelt vád alól - mivel nem ő, hanem anyja csatolta be a hamis igazolást, és az igazolás meghamisítása tekintetében törvényes vád nem volt - felmentette [Be. 331. § (1) bek. és (3) bek. I. tétele].

A magánokirat-hamisítás vétsége tekintetében az elsőfokú ítélet bűnösséget megállapító rendelkezését hatályon kívül helyezte [Be. 373. § (1) bek. III. pontja].

A főbüntetést 3 évi fegyházbüntetésre, a mellékbüntetést 3 évi közügyektől eltiltásra enyhítette; mellőzte a próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztés végrehajtásának elrendelését. A polgári jogi igényt elutasította, és a bűnügyi költség összegét is érintette.

Megállapítása szerint a megyei bíróság a vádelv sérelmével döntött a 3. pontbeli cselekményről. A vádirati tényállás ugyanis - melyet az ügyész fenntartott, s melyet a másodfokú határozat idéz, - bár rögzíti, hogy a terheltet az árvaellátás 2000. január 25-étől nem illette meg, az azonban nem képezte vád tárgyát, hogy "tanulói jogviszonyának megszűnését nem jelentette be". A vád azt tartalmazza: a gyanúsított hamis iskolalátogatási igazolást csatolt be, azt viszont nem, hogy "a folyósítás fenntartása érdekében a vádlott maga töltötte ki, keltezte, az igazgató aláírását ráhamisította az okiratra, és hamis pecséttel ellátta".

A másodfokú bíróság a Be. 351. § (2) bekezdésének d) pontjára hivatkozással - ugyanekkor a vádelv sérelmére utalással - mellőzte a tényállásból a fentebb idézett, szerinte vád tárgyát nem képező megállapításokat, s az így pontosított tényállás alapján vonta le a már említett jogi következtetéseket.

Az ügyben a fellebbviteli főügyész nyújtott be a terhelt terhére, törvényes határidőn belül, a Be. 405. § (1) bekezdés a) pontjára alapozott felülvizsgálati indítványt, amelyben kizárólag a megyei bíróság által megállapított tényállás 3. pontját felülbíráló másodfokú ítéleti rendelkezéseket támadta, s a határozat hatályon kívül helyezését, az ítélőtáblának új másodfokú eljárásra történő utasítását célozta.

Az indítványozó jogi érveinek lényege szerint anyagi jogsértéssel került sor felmentő, illetve hatályon kívül helyező rendelkezés meghozatalára, mert a vádirati tényállás magában foglalta, hogy a terhelt közvetett tettesként valósította meg a szóban lévő bűncselekményeket. Más elkövetői alakzat megállapítására pedig nem sérti a vádhoz kötöttséget.

A Legfőbb Ügyészség az indítványt fenntartotta. Annak indokait az ítélkezési gyakorlatra utalással kiegészítve kifejtette, miszerint a megyei bíróság nem lépte túl a vád kereteit, csupán az elkövetési mód tekintetében pontosította a tényállást.

A Be. 422. §-a (1) bekezdése alapján tartott nyilvános ülésen jelen lévő ügyész jelezte, hogy a másodfokú határozat - már csak amiatt is téves, mert a vádelv sérelme esetén nem felmentő rendelkezés hozatalának, hanem az eljárás megszüntetésének lett volna helye a csalás tekintetében. Továbbá, hogy a felülvizsgálati indítvány a Be. 405. § (1) bekezdés c) pontján is alapszik, minthogy a táblabíróság a vádelvet tévesen értelmezve hozott határozatot.

A védő felszólalásában azt hangsúlyozta, hogy a vádelvet szigorúan, megszorítóan kell értelmezni, s ennek a megtámadott határozat maradéktalanul megfelel; így annak hatályban tartását kérte.

A felülvizsgálati indítvány indokainál fogva alapos.

A másodfokú bíróság tévesen jutott arra a megállapításra, hogy amikor a megyei bíróság a vádirati tényállástól némileg eltérve, azt bővebben kifejtve állapította meg a terhelti cselekvőséget, sértette a vádelvet.

A vádemeléskor irányadó Be. 9. § (2) bekezdése, valamint a jelenleg hatályos Be. 2. §-ának (2) bekezdése egyezik egymással. "A bíróság csak annak a személynek a büntetőjogi felelősségéről dönthet, aki ellen vádat emeltek, és csak olyan cselekmény alapján, amelyet a vád tartalmaz."

Az idézett, vádelvet megfogalmazó szabály a vád és az ítélet tényállása közötti ún. teljes történeti azonosságot nem követeli meg. Ha az így lenne, a bíróság ténymegállapító tevékenysége nem lenne több, mint a vádban szereplő tények helyességének ellenőrzése, holott a bizonyítás során a tényállás hiánytalan, valóságnak megfelelő tisztázására kell törekednie [régi Be. 5. § (1) bek., illetve Be. 75. § (1) bek.]

A kialakult és a változatlan szabályozás miatt értelemszerűen továbbra is követendő bírói gyakorlat szerint, a bizonyítás eredményéhez képest az ítéleti tényállás számos vonatkozásban, így az elkövetés helye, ideje, módja, eszköze, motívuma, eredménye stb. tekintetében eltérhet a vádirati tényállástól anélkül, hogy az a vádelvet sértené (BH 1986/9; BH 2001/213; BH 2005/7.).

A megyei bíróság a vád kereteit "személyi" vonatkozásban nem lépte túl - miként erre indokolásban utalt is -, kizárólag a megvádolt terhelt büntetőjogi felelősségéről határozott. De nem sértette a vádelvet "tárgyi" vonatkozásban sem, mert a terhelt cselekménye "olyan" cselekmény maradt, nem vált attól alapvetően eltérő "más" cselekménnyé, mint amely miatt vele szemben az ügyész vádat emelt, hiszen a megállapított tényállás a lényeges tényeit tekintve a vádnak megfelelt.

A megyei bíróság ugyanis nem tett mást, mint a vád keretein belül a tényállást az elkövetés módja tekintetében pontosította. Egyfelől, hogy a terhelt, mint az árvaellátás jogosultja a vonatkozó - és a vádiratban is megjelölt - törvényben előírt bejelentési kötelezettségét nem teljesítette, s ily módon az elkövetési idő egy részében nem megtévesztéssel, hanem a sértett tévedésben tartásával jutottak hozzá a járadékhoz.

Másfelől, hogy a sértett ezt követő megtévesztésében úgy működött közre, hogy az általa hamisított igazolást személyesen nem ő, hanem más személy közreműködésével juttatta el a sértetthez.

A vádelv téves értelmezése oda vezetett, hogy az ítélőtábla határozatának támadott részében anyagi jogi szabálysértést megvalósítva felmentő, illetve hatályon kívül helyező rendelkezéseket hozott.

Ekként pedig a felülvizsgálatnak Be. 405. § (1) bekezdés a) pontja szerinti oka az utóbb felhívott 405. § (1) bekezdés c) ponttól függetlenül is fennállt.

Megjegyzendő még, hogy a tett kirekesztetéseket követően fennmaradó tényállás önmagában is alapot adhatna az anyagi jogi szabálysértés megállapítására.

Mindezekre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati indítványt alaposnak találva, a megtámadott határozatot a Be. 425. § (1) bekezdés a) pontja alapján hatályon kívül helyezte és az ítélőtáblát új eljárásra utasította.

(Legf. Bír. Bfv. I. 779/2004. sz.)