Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 1980.11.420 A devizarendelkezések megszegését jelenti, ha a tranzit-utas a jogszabályban előírt valutákra vonatkozóan az országba belépéskor elmulasztja az értékbehozatali tanúsítvány beszerzését. [Btk. 309. §, 1974. évi 1. sz. tvr. 5. § (1) bek., c) pont, 1/1374. (I. 17.) PM sz. r. 24. § (2) bek., 3/1979. (II. 15.) PM sz. r. 8. § (3) bek.].

A járásbíróság a tárgyi eljárás során hozott végzésével a lengyel állampolgárságú érdekelttől lefoglalt és a Magyar Nemzeti Bank Emissziós Osztálya által bevételezett 1300 NSZK márkát elkobozta.

Az érdekelt tárgyalás tartása iránt előterjesztett kérelme folytán a járásbíróság jogerős végzésével - a korábbi végzést hatályon kívül helyezve - a lefoglalt 1300 NSZK márka lefoglalásának megszüntetése mellett azt az érdekelt részére visszaadni rendelte.

A tényállás szerint az érdekelt 1979. június 26. napjától június 29. napjáig Jugoszláviában tartózkodott, ahol egy ott lakó rokonától 1300 NSZK márkát kapott, amelyet június 29. napján - más külföldi fizetőeszközökkel együtt - behozott az ország területére. Az éjszakát az egyik campingben töltötte és a nála levő fizetőeszközöket a gépkocsiban különböző helyeken elrejtette. Másnap reggel jelentkezett az országból történő kilépésre és bemutatta a nála levő külföldi fizetőeszközök egy részét, majd többszöri felszólításra az elrejtett 1300 NSZK márkát is, mely utóbbit tőle lefoglalták.

A járásbíróság álláspontja szerint az érdekelt a társadalomra veszélyességben való tévedés folytán nem büntethető, mert nem kapott olyan kioktatást, hogy a magával hozott külföldi fizetőeszközökre nézve értékbehozatali tanúsítványt kell kérnie.

Az érdekelt terhére, a lefoglalt devizaérték kiadására vonatkozó rendelkezés miatt emelt törvényességi óvás alapos.

A tervszerű devizagazdálkodásról szóló 1974. évi 1. sz. törvényerejű rendelet végrehajtása tárgyában kiadott 1/1974. (I. 17.) PM sz. rendelet II. Fejezete tartalmazza a nemzetközi utazásra forgalomra vonatkozó rendelkezéseket. Az említett rendelet 24. §-a azokat az eseteket írja körül, amikor az utasnak nincs szüksége a devizahatóság engedélyére bizonyos devizaértékek, vagyoni értékek és belföldi fizetőeszközök kivételéhez. Az 1/1974. (I. 17.) PM sz. rendelet 24. §-ának a 3/1979. (II. 15.) PM sz. rendelet 8. §-ának (3) bekezdésével módosított és kiegészített (2) bekezdése értelmében a külföldiek devizaértékeiket (kivéve az utazási csekket és olyan más csekket vagy váltót, amelynek kibocsátója, címzettje és rendelvényese külföldi), valamint vagyoni értékeiket (ide nem értve az útiholmit) a devizahatóság engedélye nélkül vihetik ki az ország területéről, ha azok behozatalát a beutazás alkalmával a vámhatóságtól kérhető értékbehozatali tanúsítvánnyal igazolják. Az olyan államok állampolgárai, amelyek állami bankjával a Magyar Nemzeti Bank a valuták kölcsönös átváltására megállapodást kötött - és ezek közé tartozik a Lengyel Népköztársaság is - értékbehozatali tanúsítványt kötelesek kérni a magukkal hozott külföldi fizetőeszközökről, amelyek az említett országokban nem minősülnek törvényes fizetőeszközöknek. A felhívott jogszabály helyes értelmezése szerint a szocialista országok állampolgárai, akik a Magyar Népköztársaság területére belépnek és nem kérnek értékbehozatali tanúsítványt a birtokukban levő konvertibilis valutákról, már e mulasztással megszegik az 1/1974. (I. 17.) PM sz. rendelet módosított 24. §-ának (2) bekezdésében foglalt tilalmat. A devizaérték összegéhez képest befejezett bűncselekményt, illetőleg a devizaszabálysértést valósítják meg [1968. évi 1. törvény 116. § (1) bek.]. Kivétel ez alól, ha saját országuk devizahatósága által kiállított kiviteli engedéllyel rendelkeznek, amely pótolja az értékbehozatali tanúsítványt.

A kifejtettek értelmében közömbös, hogy az utasforgalomban a Magyarország területére belépni kívánó külföldi állampolgár hol, mikor, milyen jogcímen került a bejelentési kötelezettség alá eső külföldi fizetőeszköz birtokába, köteles azt a beléptető határállomáson bejelenteni és értékbehozatali tanúsítványt kérni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!