Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1991.11.443 I. A természetes tavak az állam tulajdonában álló, nem forgalomképes dolgok, ezért ezek, illetőleg ezek használata nem apportálható [Ptk. 172. §, 173. § (1) bek. a) pont, 1988. évi VI. tv. (Gt.) 22. § (2) bek.].

II. Meghatározott vízterületek vízi létesítményeinek (pl. kikötő stb.) használati joga - megfelelő hatósági engedélyek megléte esetén - apportálható [1964. évi IV. tv. 2. § (1) bek. b) és c) pont, 27. § (1) bek., 33. § (1) bek., Gt. 22. § (2) bek.].

III. Nagyterjedelmű vagy sok tételből álló, nem pénzbeli betétek apportja esetén a társasági szerződés mellékletét képező ún. apportlistában kell a felsorolást megtenni [Gt. 157. § (2) bek. a) pont, 1989. évi 23. tv. 16. § (1) bek.].

A B. Y. Korlátolt Felelősségű Társaságot az 1990. január 26-án aláírt társasági szerződéssel egy idegenforgalmi vállalat, a P. Rt., a B. V. Touring Kft, a Balatoni Intéző Bizottság és a M. B. H. Kft hozta létre. A társaság 10 000 000 Ft törzstőkével alakult, amely 3 560 000 Ft pénzbeli és 6 440 000 Ft nem pénzbeli hozzájárulásból állt. Az apport az alábbi vagyontárgyakból tevődött Össze. A Balatoni Intéző Bizottság kivételével, amelynek csak pénzbeli hozzájárulása volt, a tagok rendelkezésre bocsátottak közelebbről meg nem határozott, illetőleg mennyiségileg és típus szerint sem behatárolt hajóhelyeket, vitorlásokat és csónakokat, és a M. B. H. Kft ezen vagyontárgyakon túlmenően a társaság rendelkezésére bocsátotta a balatonföldvári kikötőben levő hajóhelyekhez tartozó vízfelületet kb. 2600 négyzetméter területtel.

A bejegyzési eljárás során csak egyes külkereskedelmi tevékenységre vonatkozó engedélyeket csatoltak be. Az iratokhoz nem csatoltak apportlistát. Az ügyvezető a bejegyzési eljárás során akként nyilatkozott, hogy a társaság tagjai az apportot a társaság rendelkezésére bocsátották, ami közelebbről meg nem határozott hajóhelyeket, vitorlásokat, és csónakokat jelentett. A M. B. H. Kft esetében pedig a Kft tevékenységéhez szükséges kb. 2600 négyzetméter vízfelület apportálásáról, illetve rendelkezésre bocsátásáról nyilatkozott az ügyvezető.

Az elsőfokú bíróság hiánypótlási eljárást követően, mely a 7521 EAOR számú tevékenységi kör tartalmának meghatározására, illetve egyes tagok létrejöttére vonatkozó okiratok beszerzésére irányult, 1990. július 2-án a cég bejegyzése felől intézkedett.

A jogerős cégbejegyző végzés ellen emelt törvényességi óvás indítványozta, hogy a Legfelsőbb Bíróság állapítsa meg: a bejegyzésre törvénysértő módon került sor, és ezért a bejegyző végzést helyezze hatályon kívül.

Az óvás - többek között - kifejtette, hogy a M. B. H. Kft nem pénzbeli betétje, a Balaton természetes víztükrének meghatározott része a társaság vagyonává nem tehető. A Ptk. 172. §-a értelmében ugyanis az állam tulajdonában vannak a természetes tavak. Ilyen körülmények között pedig a Ptk. 173. §-a (1) bekezdésének a) pontja értelmében forgalomképtelen és mint forgalomképtelen vagyontárgy a gazdasági társaságokról szóló 1988. évi VI. törvény (a továbbiakban: Gt.) 22. §-ának (2) bekezdése értelmében apportként társaságba nem vihető. A társaság tagjai hajóhelyeket, vitorlásokat és csónakokat apportáltak. Ezeknek a vagyontárgyaknak az azonossága nem állapítható meg és az sem, hogy hajóhely fogalmán a tagok mit értenek. Ilyen körülmények között pedig arra sem lehet következtetni, hogy ezen vagyontárgyak felett a társaság tagjai egyáltalán jogosultak voltak-e rendelkezni. Az óvás tárgyát képezte a társasági szerződés 8. pontjának második mondata, mely szerint az üzletrész kívülállóra csak akkor ruházható át, ha az elővásárlásra jogosult másik tag elővásárlási jogáról írásban lemondott. Az óvás szerint ez a szerződéses kikötés a Gt. 171. §-ának (1) bekezdésébe ütközik, mert a tag után elővásárlási jog illeti meg a társaságot is, és csak ezt követi kívülálló harmadik személy vásárlási joga.

Az óvás az alábbiak szerint alapos.

A Ptk. 172. §-ának b) pontja értelmében kizárólag az állam tulajdonában vannak a természetes tavak, a d) pont szerint a vízutak. A Ptk. 173. §-a (1) bekezdésének a) pontja szerint a kizárólag az állam tulajdonában levő dolgok forgalomképtelenek. A Gt. 22. §-ának (2) bekezdése ugyanakkor az apport tárgyaival szemben követelményként állítja azt, hogy vagyoni értékkel rendelkezzen és forgalomképes legyen. Az e §-hoz fűzött indokolás külön utal a végrehajthatóságra is mint követelményre. A törzstőkének ugyanis kettős funkciója van: a gazdasági társaság gazdálkodásának egyik forrása, és - ezen felül - a hitelezők kielégítésének alapja. A forgalomképesség tehát mindig a végrehajthatósággal összefüggésben jelentkezik, vagyis azt kell vizsgálni, hogy az apportált vagyontárgy alkalmas-e arra, hogy a társaság megszűnése esetén a hitelezőket ebből kielégítsék. A forgalomképességhez hozzátartozik az is, hogy az értékesítés ne legyen feltételektől függő, és arra bármikor sor kerülhessen, ha a társaság így dönt. vagy a hitelezőnek erre az igénye megnyílik.

A társasági szerződésből és az ügyvezető nyilatkozatából valójában nem állapítható meg pontosan, hogy a M. B. H. Kft mit kívánt a társaság tulajdonába adni. A Balaton víztükrének egy részét vagy pedig egy bizonyos használati, hajózási, kikötési lehetőséget.

A vízügyekről szóló 1964. évi I. törvény ( továbbiakban: Vt.) 2. §-a (1) bekezdésének a) pontja értelmében a törvény hatálya kiterjed a felszíni vizekre, a b) pont szerint a vízmederre, partra, a c) pont értelmében vízi munkákra és vízi létesítményekre. A Vt. 17. §- ának (1) bekezdése leszögezi, hogy a természetes tavak az állam tulajdonában vannak. A (2) bekezdés pedig akként rendelkezik, hogy ezeket a vizeket a vízügyi szervek kezelik. A Vt. 27. §-ának (1) bekezdése alapján minden vízhasználathoz vízjogi engedélyre van szükség (üzemeltetési engedély), ami természetesen vonatkozik a vízi létesítmények üzemeltetésére is. A (2) bekezdés meghatározza a vízhasználatot mint tevékenységet, amely olyan tevékenységet jelent, amely a víz áramlási vagy lefolyási viszonyait, medrét, partját, mennyiségét vagy minőségét befolyásolja. A vízügyi törvény rendelkezik a csatlakozásról is. A Vt. 33. §-ának (1) bekezdése értelmében csatlakozásra, vagyis már meglévő vízi létesítmény használatához a vízügyi hatóság engedélye szükséges. A (2) bekezdés értelmében pedig az építési költségekhez a csatlakozónak hozzá kell járulnia.

Az elsőfokú bíróság nem tisztázta azt a körülményt, hogy valójában az apportőr mit adott át a társaságnak. Amennyiben ugyanis vízfelület átadására került volna sor, úgy ez - az óvásban kifejtetteknek megfelelően - mint a Ptk. 172. §-ának b) pontjába, és a 173. §-a (1) bekezdésének a) pontjába ütköző rendelkezés, semmis.

De nem apportálható a vízfelület használati joga sem. Az kétségtelen, hogy a vízhasználati lehetőségnek vagyoni értéke van, mivel a társaság létét alapvetően ez határozza meg. Ez a lehetőség azonban nem forgalomképes, miután maga a vagyontárgy sem az. Az apportőr társasági tag vízhasználata joga ugyanis nem alanyi jog. hanem hatósági engedélyen alapul. A használat részben vagy egészben való átengedése tartalmilag a hatósági engedély apportálását jelenti. (A cégbejegyzési eljárás során egyébként az sem tisztázódott, hogy a M. B. H. Kft egyáltalán ezzel a jogosultsággal rendelkezik-e.) A Vt-ben meghatározott vízhasználatot mindig a vízügyi hatóság engedélyezi, a használati jog átengedése tehát nem az "apportőr" szolgáltatásának, hanem a hatóság engedélyének a függvénye. A vízfelületre fennálló használati jogosultság részben vagy egészben való átengedése - a vízügyi hatóság engedélyétől függően - esetleg mellékszolgáltatás lehetne.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!