Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

ÍH 2017.92 A JOGSZABÁLYON ALAPULÓ SZERZŐDÉSKÖTÉSI KÖTELEZETTSÉG KÖVETELMÉNYEI

A jogszabályban meghatározott szerződéskötési kötelezettségnek kétségtelennek, egyértelműnek és közvetlennek kell lennie. Több jogszabályhely egybevetett értelmezése, analógia és közvetett kötelezettség alkalmazása útján szerződéskötési kötelezettség nem határozható meg [Ptk. 6:71. § (1) bekezdés, 6:256. § (2) bekezdés, a Vkszt. 2. § 27. pontja és 67. §-a].

A felperes 2014. január 2. napjától biztosítja N. nagyközségben a közműves ivóvíz ellátást, míg N., B., M., és K. települések esetében 2013. május 1. napjától kezdődően a szennyvízelvezetést. A felperes tevékenységét megelőzően N. ivóvíz ellátását az alperes, míg az említett négy település szennyvízelvezését a D. Víziközmű Üzemeltető Kft. végezte. A szennyvízelvezetés és tisztítás közüzemi szolgáltatásra a D. Víziközmű Üzemeltető Kft. "fa" felperes, valamint jelen per alperese között a szerződést a Székesfehérvári Törvényszék G.40.136/2009/76. szám alatti és a Fővárosi Ítélőtábla Pf.20.889/2012/14. szám alatti határozatával hozta létre, mivel ezen felek a szennyvízelvezetési-tisztítási szolgáltatás díjában nem tudtak megállapodni. A jogerős bírósági határozat alapján 2012. évtől kezdődően a köbméterenkénti díj 152 Ft + áfa összegű volt.

A Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal (a továbbiakban: MEKH) a felperes részére N. közműves ivóvízellátásra, illetve a négy település közműves szennyvízelvezetés és tisztítás szolgáltatására először a 415/2014. számú határozatával 2014. július 31. napjáig, majd a 2457/2014. számú határozatával 2016. december 31. napjáig adott ki működési engedélyt. Végül a 2016. december 19. napján kelt 2016/2608-22 szám alatti határozatával a felperes részére 2030. szeptember 17. napjáig adott ki működési engedélyt.

A Nemzeti Települési Szennyvízelvezetési és -tisztítási Megvalósítási Programról szóló 25/2002. (II. 27.) Korm. rendelet 1. számú melléklete a D.-i szennyvízelvezetési agglomerációba tartozóként jelölte meg - más mellett - B., K., N. és M. településeket is.

A Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság, mint vízügyi hatóság a 2015. októberben kelt 35.700/9039-8/2015. számú határozatával adott ki a felperes részére 2020. október 31. napjáig vízjogi üzemeltetési engedélyt a négy település szennyvízelvezetési létesítményeinek üzemeltetésére. A határozat szerint a szennyvíz befogadója az alperes által üzemeltetett közműhálózat, majd a dunaújvárosi tisztítótelep. A hatóság a határozat indokolásában arra is kitért, hogy a szennyvízhálózat a dunaújvárosi hálózattal egy rendszerként épült ki, a létesítési engedélyek alapján a városi tisztítómű alkalmas a szennyvíz befogadására, tisztítására. A Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság a felperes részére a 35.700/2225-6/2015. számú határozatával vízjogi üzemeltetési engedélyt adott ki N. ivóvíz ellátására. Az elsőfokú vízügyi hatósági határozatot (35.700/2225-6/2015. szám) az alperes fellebbezése folytán eljáró BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság a 35.000/5496/3/2015. számú határozatával helybenhagyta. Az alperes közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránti keresete alapján a Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a K.27.241/2016/18. szám alatti ítéletével a jogerős közigazgatási határozatot hatályon kívül helyezte és az elsőfokú hatóságot újabb eljárás lefolytatására kötelezte. A közigazgatási bíróság ítélete indokolása szerint a megismételt eljárásban a vízügyi hatóságnak vizsgálnia kell, hogy a felperes milyen vízbázisból tud szolgáltatási kötelezettségének eleget tenni, ha ez csak az alperes közreműködése útján biztosítható, akkor átadás-átvételi szerződés létrejött-e közöttük, illetőleg a szerződés hiányának milyen jelentősége van a szolgáltatás ellátásának szempontjából. Az eljárás részbeni megismétlése során a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság a 2017. február 13. napján kelt 35.700/205-9/2017. számú határozatával a felperes részére vízjogi üzemeltetési engedélyt adott ki N. település ivóvíz ellátását szolgáló vízi létesítmények fenntartására és üzemeltetésére. A határozat indokolása szerint N. község vízellátását szolgáló vízi létesítmények a d.-i városi rendszerhez való csatlakozással kerültek kiépítésre, N. vízellátása jelenleg máshonnan nem biztosítható. A perbeli felek között nem áll fenn a víziközműves kapcsolódó szolgáltatásra vonatkozó visszterhes szerződés, átadási szerződés. Az átadási szerződés megléte nem feltétele a vízjogi üzemeltetési engedély kiadásának.

A felperes keresetében N. község ivóvíz átadás-átvételi -; valamint N., B., M. és K. települések szennyvíz átadás-átvételi szerződése létrehozását kérte a Ptk. 6:71. § (1) bekezdése, valamint a víziközmű szolgáltatásról szóló 2011. évi CCIX. törvény (Vkszt.) 2. § 27. pontja és 67. § (1) bekezdése alapján. Keresetében azzal érvelt, hogy N. ivóvíz ellátására és a négy település szennyvízelvezetésére az alperes által üzemeltetett víz- és szennyvízhálózattal szerves műszaki egység áll fenn. Álláspontja szerint az átadási szerződést a vízdíjra 94,6 Ft/m3 + áfa - míg a szennyvízre 152 Ft/m3 + áfa díjjal kell létrehozni.

Utóbb (2016. május 13-án) keresetét úgy módosította, hogy elsődlegesen annak megállapítását (Pp. 123. §) kérte, hogy a felek között ráutaló magatartással - szennyvíz esetén 2013. május 1. napjától, ivóvíz szolgáltatásra 2014. január 2. napjától - a szerződés létrejött. Másodlagosan a szerződés létrehozását a Ptk. 6:72. §-a alapján, arra hivatkozással kérte, hogy az alperes a gazdasági erőfölényével visszaélve indokolatlanul zárkózik el a szerződés létrehozásától. A felperes álláspontja szerint a Vkszt. 76. § (1) bekezdése, 77. § (1) bekezdése alapján a szolgáltató miniszteri árrendelet hiányában a 2013. január 31. napján jogszerűen alkalmazott díjat, jelen esetben szennyvíznél a 152 Ft + áfa/m3 -, míg ivóvíz esetében a 186,48 Ft + áfa/m3 díjat alkalmazhatja.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Azzal védekezett, hogy a felek között szerződéskötési kötelezettség a Ptk. és a Vkszt. alapján nem áll fenn. A felperes engedélyesként N. ivóvíz ellátását elláthatja saját vízkészletből, avagy más szolgáltatóktól, így a DRV Zrt.-től, avagy a Fejérvíz Zrt.-től vásárolt vízzel. A szennyvízelvezetés, szállítás nemcsak az alpereshez kiépült hálózaton lehetséges, hanem szippantó autókkal is. Az utóbbi időszakban megnövekedett d.-i ivóvíz-szolgáltatási igény miatt N. részére a ivóvíz-szolgáltatást -; míg a pénzügyi-gazdasági feltételek romlása miatt a négy település részére a szennyvízelvezetést már nem tudja biztosítani.

Az elsőfokú bíróság a 2016. november 21. napján kelt 70/I. sorszám alatti végzésével a felperes megváltoztatott keresetét a Pp. 146/A. § (1), (6) bekezdései alapján elutasította.

Az elsőfokú bíróság a fellebbezéssel támadott ítéletével a keresetet elutasította. Határozata indokolásában elsődlegesen azt vizsgálta, hogy a felperes keresetében megjelölt jogszabályi rendelkezések [Ptk. 6:71. § (1) bekezdés, 6:256. § (2) bekezdés, a Vkszt. 2. § 27. pontja és 67. §-a] alapján fennáll-e a felek között szerződéskötési kötelezettség. A törvényszék az említett jogszabályok értelmezése alapján arra a következtetésre jutott, hogy - világos, egyértelmű, szerződéskötési kötelezettség jogszabályi megfogalmazása hiányában - szerződéskötési kötelezettség nem áll fenn. Utalt a bíróság a Vkszt. 2015. június 24. napjától hatályos 67. § (1a) bekezdésére, amely szerint az átadási szerződés aláírt példányát tájékoztatásul meg kell küldeni az MEKH részére. Ebből következően - ugyan a törvény nem ír elő az átadási szerződésre írásbeli formát - az átadási szerződés írásba foglalása az engedélyes érdeke. Így a Vkszt. 67. § (1) bekezdésében meghatározott visszterhes átadási szerződés létrehozása csupán lehetőség az egymással műszakilag kapcsolatban álló közszolgáltatók számára, de nem kötelezettség. Ezt a jogszabályi értelmezést támasztotta alá az MEKH bíróság megkeresésére küldött közlésében is. Végül a bíróság kitért arra, hogy nem kétségesen a felperes által működtetett víz- és szennyvízhálózatok az alperes által üzemeltetett d.-i hálózatokhoz kapcsolódnak műszakilag. A műszakilag célszerű együttműködési lehetőségből azonban nem következik szerződéskötési kötelezettség. A műszaki kapcsolódás annak vizsgálatára alapot adhat, hogy az alperes a gazdasági erőfölényével visszaélve megalapozatlanul zárkózott-e el a szerződés megkötésétől. Jelen perben azonban ez nem volt vizsgálható, mivel a bíróság a felperes ilyen tárgyú megváltoztatott keresetét elutasította.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!