Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 1994.2.112 I. A polgármester választással létrejövő sajátos jogviszonyban áll az önkormányzattal. A személye vonatkozásában a munkáltatói jogkört - annak lényeges elemeit tekintve - a képviselő-testület gyakorolja. A polgármester az önkormányzat képviselő-testületének akaratát végrehajtó, a köz szolgálatában álló, de nem köztisztviselőnek minősülő személy, sajátos jogállása az államhatalmi ágak szétválasztásának elvéből következik [1990. évi LXVII. tv., 1990. évi LXV. tv., 30-35. §-ok.].

II. A polgármesterrel szemben a fegyelmi eljárás lefolytatására és a büntetési fokozatra a polgármesteri tisztség egyes kérdéseiről szóló törvény és nem a köztisztviselők jogállására vonatkozó törvény rendelkezései az irányadók [1990. évi LXVII. tv. 7. § (2) bek. c) pont, (3) bek.].

Az irányadó tényállás szerint a B. T. Önkormányzat Képviselő-testülete 1991. május 21-én fegyelmi eljárást rendelt el a polgármesteri tisztséget ellátó felperessel szemben. Határozatával a személyi alapbérét - fegyelmi büntetésül - 48 000 Ft-ra csökkentette. Határozata szerint a felperes vétkes volt egy korábban hozott polgármesteri utasítás tekintetében, mert súlyosan megsértette az önkormányzati törvény (1990. évi LXV. tv.) 19. §-a (2) bekezdésének e) pontjában foglaltakat. Az utasítás tartalma az önkormányzati testület jogkörének csorbítására irányuló törekvésnek minősül. - A K-ház ügyében túllépte a hatáskörét, amikor az IKV vállalati biztosát 17 188 995 Ft-nak az önkormányzat számlájára történő átutalására utasította. - Nem tárta fel a teljes igazságot T. J. képviselő kérdésére adott válaszban, és dr. B. I. képviselő kérdésére kitért a válaszadás elől.

A felperes keresete alapján eljárt munkaügyi bíróság ítéletével hatályon kívül helyezte az alperes 1991. július 4-én hozott fegyelmi határozatát, mert megállapította, hogy a felperes a terhére rótt cselekményekben nem vétkes. Az alperest 30 000 Ft perköltség megfizetésére kötelezte.

Az alperes az ítélet megváltoztatása és a fegyelmi határozat hatályban tartása érdekében fellebbezett.

A másodfokú bíróság végzésével hatályon kívül helyezte az elsőfokú ítéletet, és a pert megszüntette. Végzésének indokolása szerint a polgármesteri tisztség egyes kérdéseiről rendelkező 1990. évi LXVII. törvény 7. §-a teszi lehetővé a polgármester ellen fegyelmi eljárás lefolytatását, és felsorolja a kiszabható büntetéseket. A 12. § pedig akként rendelkezik, hogy a törvényben nem szabályozott munkajogi kérdésekben az államigazgatási dolgozók munkaviszonyára - 1992. július 1-jétől értelemszerűen a köztisztviselők munkaviszonyára, illetve jogviszonyára - vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni. Erre tekintettel az 1992. évi XXIII. törvény 74. §-ának (1) bekezdését kell figyelembe venni, amely szerint a fegyelmi határozattal összefüggő munkaügyi pert meg kell szüntetni, és a munkáltatói jogkör gyakorlója a megszüntetésről szóló határozat kézbesítését követő 30 napon belül indíthatja meg a fegyelmi eljárást. Az alperesnek a jogerős ítélet ellen az 1992. évi LXVIII. törvény 28. §-ának (2) bekezdése alapján előterjesztett felülvizsgálati kérelme a másodfokú végzés hatályon kívül helyezésére és az elsőfokú ítélet hatályban tartására irányult. A felülvizsgálati kérelmében kifejtette, hogy a másodfokú végzés jogszabálysértő, mert a polgármester tekintetében nem alkalmazhatók az 1992. évi XXIII. törvény 74. §-ának (1) bekezdésében foglaltak és a fegyelmi eljárásról rendelkező 51-56. §-ai sem, a polgármester ugyanis nem köztisztviselő. A polgármester jogállásáról rendelkező 1990. évi LXVII. törvény 7. §-a szabályozta a fegyelmi felelősség kérdését, az önkormányzati törvény 18. §-ának (1) bekezdése szerint pedig a szervezeti és működési szabályzatban kerülhet sor a fegyelmi eljárás további szabályozására.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!