Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

32004D0848[1]

Az Európai Parlament és a Tanács 848/2004/EK határozata (2004. április 29.) a nemek közötti egyenlőség területén európai szinten tevékenykedő szervezetek támogatását célzó közösségi cselekvési program létrehozásáról

Az európai parlament és a tanács 848/2004/EK határozata

(2004. április 29.)

a nemek közötti egyenlőség területén európai szinten tevékenykedő szervezetek támogatását célzó közösségi cselekvési program létrehozásáról

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre, és különösen annak 13. cikke (2) bekezdésére,

tekintettel a Bizottság javaslatára,

tekintettel ez Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére [1],

a Szerződés 251. cikkében megállapított eljárásnak megfelel ően [2],

mivel:

(1) A nemek közötti egyenlőség elve a Szerződés 2. cikke és 3. cikkének (2) bekezdése szerint, valamint az Európai Közösségek Bíróságának állandó ítélkezési gyakorlata alapján a közösségi jog alapelvei közé tartozik. A Szerződés értelmében a nemek közötti egyenlőség a Közösség egyik különleges feladata és célkitűzése, és a Közösség tevékenyen részt vesz a nemek közötti egyenlőség előmozdításában a közösségi cselekvés minden területén.

(2) A Szerződés 13. cikkének (1) bekezdése a Tanácsra ruházza azt a hatáskört, hogy megfelelő intézkedéseket tegyen a bármely formájú - többek között a nemen alapuló - megkülönböztetés leküzdésére. A 13. cikk (2) bekezdése alapján, a Tanács a Szerződés 251. cikkében megállapított eljárás szerint jár el, ha a tagállamok által e célkitűzés elérése érdekében tett intézkedések támogatására közösségi ösztönző intézkedéseket fogad el, kizárva azonban a tagállamok törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseinek bármilyen összehangolását.

(3) Az Európai Unió alapjogi chartájának 21. cikke tiltja a nemen alapuló mindennemű megkülönbözetést, a 23. cikk pedig minden területen előírja a nemek közötti egyenlőséget.

(4) A közösségi szinten megtett intézkedésekből nyert tapasztalatok azt mutatták, hogy a nemek közötti egyenlőség támogatása a gyakorlatban különféle intézkedések - különösen egymást kölcsönösen erősítő jogszabályok és tényleges cselekvések - kombinációját teszi szükségessé.

(5) A Bizottság európai kormányzásról szóló fehér könyve az állampolgároknak a politika kialakításában és végrehajtásában való részvételét, a civil társadalom és a civil társadalmi szervezetek bevonását, valamint az érdekelt felek hatékonyabb és átláthatóbb konzultációját javasolja.

(6) A Pekingben megtartott, nőkről szóló negyedik világkonferencia 1995. szeptember 15-én nyilatkozatot és cselekvési tervet fogadott el, amely arra hívja fel a kormányokat, a nemzetközi közösséget és a civil társadalmat, hogy tegyenek stratégiai intézkedéseket a nőkkel szembeni megkülönböztetés és a nemek közötti egyenjogúság akadályainak leküzdésére.

(7) A Tanács a 2001/51/EK határozattal [3] közösségi cselekvési programot hozott létre a nemek közötti egyenlőségre vonatkozó közösségi keretstratégiával kapcsolatban. Ezen intézkedéseket támogató intézkedésekkel kell kiegészíteni az érintett területeken.

(8) Az Európai Unió 2003. évi és az azt megelőző évekre szóló általános költségvetése A-3037 (No ABB 040501) és A-3046 (No ABB 040503) költségvetési tételének célja az Európai Női Lobbi és a nemek közötti egyenlőség előmozdítása terén tevékenykedő női szervezetek támogatása volt.

(9) Az Európai Közösségek általános költségvetésére alkalmazandó költségvetési rendeletről szóló, 2002. június 25-i 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet [4] (a továbbiakban: a költségvetési rendelet) szerint a meglévő támogatási intézkedéseknek olyan alap-jogiaktuson kell alapulniuk, amely összhangban van e költségvetési rendelet rendelkezéseivel.

(10) Bizonyos szervezetek tevékenysége - különösen a kifejezetten nőkkel foglalkozó közösségi intézkedések esetében - hozzájárul a nemek közötti egyenlőség előmozdításához.

(11) Különösen a 15 tagállam legtöbb női szervezetét magában foglaló és több, mint 3000 taggal rendelkező Európai Női Lobbi járul jelentős mértékben hozzá a nőket érintő közösségi intézkedések előmozdításához, figyelemmel kíséréséhez és terjesztéséhez a nemek közötti egyenlőség elérése céljából. A Lobbi általános európai érdekű tevékenységet folytat.

(12) Következésképpen strukturált programot kell elfogadni az ilyen szervezetek - meghatározott intézkedések támogatásának, illetve a nemek közötti egyenlőség területén általános európai érdekű célt vagy az Európai Unió vonatkozó politikájának részét képező célt szolgáló tevékenységek működési támogatásának formájában történő - pénzügyi támogatására.

(13) E program széles földrajzi területet ölel fel annak a ténynek köszönhetően, hogy új csatlakozási szerződés aláírására került sor 2003. április 16-án, és hogy az Európai Gazdasági Térségről (EGT) szóló megállapodás fokozott együttműködést határoz meg a nemek közötti egyenlőség területén egyrészről az Európai Közösség és annak tagállamai, másrészről pedig az Európai Szabadkereskedelmi Társulás (EFTA) országai között. Az EGT-megállapodás határozza meg az EGT-megállapodásban részes EFTA-országok - vonatkozó közösségi programokban való - részvételének eljárásait. Ezen kívül a programban való részvételt nyitottá kell tenni Románia és Bulgária számára az ezen országok Európa-megállapodásaiban, azok kiegészítő jegyzőkönyveiben és a vonatkozó Társulási Tanácsok határozataiban meghatározott feltételekkel összhangban, továbbá Törökország számára az Európai Közösség és a Török Köztársaság közötti, a Török Köztársaság közösségi programokban való részvételének általános elveiről szóló keretmegállapodásban [5] meghatározott feltételekkel összhangban.

(14) A nemek közötti egyenlőség előmozdítása területén európai szinten tevékenykedő szervezetek sajátos természetét figyelembe kell venni az említett támogatás nyújtására vonatkozó eljárások megállapításakor.

(15) E határozat a program teljes időtartamára meghatározza a költségvetési hatóság számára az éves költségvetési eljárás során az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság közötti, a költségvetési fegyelemről és a költségvetési eljárás fejlesztéséről szóló, 1999. május 6-i Intézményközi Megállapodás [6] 33. pontja értelmében elsődleges hivatkozási alapul szolgáló pénzügyi keretet.

(16) Az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak és a Bizottságnak a támogatások nyújtására vonatkozó alap-jogiaktusokról szóló, 2003. november 24-i együttes nyilatkozata -kivételes jelleggel - lehetővé teszi a támogathatósági időszakra vonatkozó átmeneti rendelkezéseknek e programba történő beillesztését,

A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZTAK:

1. cikk

A program célkitűzése

(1) E határozattal közösségi cselekvési program (a továbbiakban: a program) jön létre a nemek közötti egyenlőség területén európai szinten tevékenykedő szervezetek támogatására.

(2) A program általános célja azon szervezetek tevékenységének támogatása, amelyek folyamatban lévő munkaprogramja vagy egyedi intézkedése az általános európai érdeket szolgálja a nemek közötti egyenlőség területén, vagy az Európai Unió vonatkozó politikájának részét képező célkitűzéssel rendelkezik.

(3) A program 2004. január 1-jén kezdődik és 2005. december 31-én fejeződik be.

2. cikk

A programhoz való csatlakozás

(1) A támogatásra való jogosultság érdekében a nemek közötti egyenlőség területén európai szinten tevékenykedő szervezetnek eleget kell tennie a mellékletben meghatározott rendelkezéseknek, és tevékenységének:

a) hozzá kell járulnia a nemek közötti egyenlőség előmozdítását célzó közösségi intézkedések fejlesztéséhez és végrehajtásához;

b) összhangban kell lennie a nemek közötti egyenlőségre vonatkozó közösségi politika alapelveivel és jogszabályaival;

c) transznacionális potenciállal kell rendelkeznie.

(2) A szóban forgó szervezetnek egy évnél hosszabb ideje jogszerűen megalapítottnak kell lennie, amely önállóan vagy különböző koordinált szövetségek formájában tevékenykedik.

3. cikk

Harmadik országok részvétele

A tagállamokban székhellyel rendelkező szervezeteken kívül a programban való részvétel a nemek közötti egyenlőség területén európai szinten tevékenykedő olyan szervezetek számára is nyitott, amelyek a következő államok valamelyikében rendelkeznek székhellyel:

a) a Csatlakozási Szerződést 2003. április 16-án aláíró csatlakozó államok;

b) az EFTA/EGT országok, az EGT-megállapodásban meghatározott feltételekkel összhangban;

c) Románia és Bulgária, amelyek tekintetében a részvételi feltételeket az Európa-megállapodásokban, azok kiegészítő jegyzőkönyveiben és a vonatkozó Társulási Tanácsok határozataiban megállapított feltételekkel összhangban kell meghatározni;

d) Törökország, amely tekintetében a részvételi feltételeket az Európai Közösség és a Török Köztársaság közötti, a Török Köztársaság közösségi programokban való részvételének általános elveiről szóló keretmegállapodással összhangban kell meghatározni.

4. cikk

A kedvezményezettek kiválasztása

(1) A működési támogatásokat közvetlenül a melléklet 2.1. pontjában említett kedvezményezettek kapják.

(2) A működési támogatás folyamatban lévő munkaprogram alapján történő odaítélése vagy a támogatás egyedi intézkedésre történő odaítélése a nemek közötti egyenlőség előmozdítására irányuló európai uniós politika részét képező általános európai érdeket célul kitűző szervezet részére a mellékletben megállapított általános kritériumokkal összhangban történik. A melléklet 2.2. és 2.3. pontjával összhangban támogatásra jogosult szervezeteket ajánlattételi felhívást követően kell kiválasztani.

5. cikk

A támogatás odaítélése

(1) A nemek közötti egyenlőség területén európai szinten tevékenykedő szervezetek részére a melléklet 2.1. és 2.2. pontjával összhangban odaítélt működési támogatások a szervezet támogatás által érintett naptári évre vonatkozó támogatható kiadásainak legfeljebb 80 %-át fedezhetik.

(2) A költségvetési rendelet 113. cikkének (2) bekezdése alapján és az e határozat hatálya alá tartozó szervezetek természete miatt az e program keretében nyújtott támogatásoknál el kell térni a fokozatos csökkentés elvétől.

6. cikk

Pénzügyi rendelkezések

(1) A program 2004 és 2005 közötti időszakban történő végrehajtásának pénzügyi kerete 2,2 millió euró.

(2) Az éves előirányzatokat a pénzügyi terv keretein belül a költségvetési hatóság engedélyezi.

7. cikk

Átmeneti rendelkezések

A 2004-ben odaítélt támogatások esetében a kiadások támogathatóságának időszaka 2004. január 1-jén kezdődhet azzal a feltétellel, hogy a kiadások nem előzik meg azt a napot, amelyen a támogatás iránti kérelmet benyújtották, vagy azt a napot, amelyen a kedvezményezett költségvetési éve kezdődik.

2004-ben azon kedvezményezettek esetében, amelyek költségvetési éve március 1-je előtt kezdődik, mentesítés adható azon kötelezettség alól, miszerint a támogatási megállapodást a kedvezményezett költségvetési évének kezdetétől számított első négy hónapon belül kell aláírni a költségvetési rendelet 112. cikkének (2) bekezdésében foglaltak szerint. Ezen esetben a támogatási megállapodást legkésőbb 2004. június 30-ig kell aláírni.

8. cikk

Figyelemmel kísérés és értékelés

A Bizottság legkésőbb 2006. december 31-ig jelentést nyújt be az Európai Parlament és a Tanács részére a program célkitűzéseinek megvalósításáról. A jelentés a kedvezményezettektől beszerzett eredményeken alapul, és különösen az eredmények hatékonyságát értékeli az 1. cikkben és a mellékletben megállapított célkitűzések elérése tekintetében.

9. cikk

Hatálybalépés

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

Ezt a határozatot 2004. január 1-jétől kell alkalmazni.

Kelt Strasbourgban, 2004. április 29-én.

az Európai Parlament részéről

az elnök

P. Cox

a Tanács részéről

az elnök

M. Mcdowell

[1] HL C 80., 2004.3.30., 115. o.

[2] Az Európai Parlament 2003. november 20-i véleménye (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé), a Tanács 2004. február 6-i közös álláspontja (HL C 95. E, 2004.4.20., 1. o.), az Európai Parlament 2004. március 30-i álláspontja (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé) és a Tanács 2004. április 20-i határozata.

[3] HL L 17., 2001.1.19., 22. o.

[4] HL L 248., 2002.9.16., 1. o.

[5] HL L 61., 2002.3.2., 29. o.

[6] HL C 172., 1999.6.18., 1. o. A 2003/429/EK európai parlamenti és tanácsi határozattal (HL L 147., 2003.6.14., 25. o.) módosított megállapodás.

--------------------------------------------------

MELLÉKLET

1. Támogatható tevékenységek

Az 1. cikkben megállapított általános célkitűzés rendeltetése a közösségi cselekvés megerősítése a nemek közötti egyenlőség területén, illetve e cselekvés hatékonyságának növelése a nemek közötti egyenlőség területén európai szinten tevékenykedő szervezetek - ideértve az Európai Női Lobbit is - pénzügyi támogatásával.

1.1. A nemek közötti egyenlőség előmozdítása terén működő szervezetek következő tevékenységei járulhatnak hozzá a közösségi cselekvés hatékonyságának erősítéséhez és növeléséhez:

- az érdekelt felek képviselete közösségi szinten,

- a nemek közötti egyenlőség előmozdítását célzó, figyelemfelkeltő tevékenységek, különösen tanulmányok, kampányok és szemináriumok révén,

- a nemek közötti egyenlőség előmozdítását érintő közösségi politikával kapcsolatos információk terjesztése,

- többek között a szakmai és a családi élet összeegyeztetését, a nők döntéshozatalba való bevonását, a nők elleni erőszak, a nemi sztereotípiák és a munkahelyi megkülönböztetés elleni küzdelmet előmozdító intézkedések,

- a harmadik országokban működő női szervezetekkel való együttműködést elősegítő és a nők helyzetével kapcsolatban a nyilvánosság figyelmének világszerte történő felkeltését célzó intézkedések.

1.2. A nem kormányzati női szervezetek képviselete és koordinálása, valamint a nőkkel kapcsolatos információk európai intézmények és nem kormányzati szervezetek részére történő közvetítése terén az Európai Női Lobbi által kifejtett tevékenységek az alábbiakat foglalják magukban:

- a pekingi cselekvési terv (ENSZ) nyomon követése,

- hozzájárulás a nemek közötti egyenlőséggel foglalkozó európai jogszabályok javításához és a nők valamennyi politikai területre történő bevonásához,

- a nemek közötti egyenlőséggel foglalkozó üléseken és konferenciákon való részvétel,

- intézkedések megtétele annak biztosítására, hogy a nők véleményeit és érdekeit belefoglalják a nemzeti és az európai politikákba, különösen a döntéshozatalban való részvételük ösztönzése révén,

- a nemek közötti egyenlőség megerősítése az EU bővítési folyamatában és a csatlakozó tagállamokban lévő női szervezetekkel való együttműködés fejlesztése.

2. A támogatható tevékenységek végrehajtása

A program alapján közösségi támogatásra jogosult szervezetek által végzett tevékenységek az alábbi cselekvési területek egyikéhez tartoznak:

2.1. 1. cselekvési terület: az Európai Női Lobbi - amelynek tagjai többek között az Európai Unió tagállamainak női szervezetei - folyamatban lévő tevékenységei, az alábbi elvek figyelembevételével:

- a Lobbi szabadon választhatja meg tagjait,

- a Lobbi az 1.2. ponttal összhangban szabadon fejtheti ki tevékenységét.

2.2. 2. cselekvési terület: a nemek közötti egyenlőség területén általános európai érdekű célt vagy az Európai Unió vonatkozó politikájának részét képező célt szolgáló szervezet folyamatban lévő tevékenységei.

A 2. cikkel összhangban itt olyan közhasznú szervekről van szó, amelyek tevékenységüket kizárólag a nemek közötti egyenlőség elérése céljából fejtik ki, vagy olyan, szélesebb célkitűzéssel rendelkező szervekről, amelyek tevékenységük egy részét kizárólag a nemek közötti egyenlőség előmozdítása érdekében végzik.

Egy ilyen szervezet folyamatban lévő munkaprogramja végrehajtásának támogatására éves működési támogatás adható.

2.3. 3. cselekvési terület: a nemek közötti egyenlőség területén általános európai érdekű célt vagy az Európai Unió vonatkozó politikájának részét képező célt szolgáló szervezet egyedi intézkedései.

3. A kedvezményezettek kiválasztása

3.1. A megfelelő munkaterv és költségvetés jóváhagyása után a program 1. cselekvési területén közvetlenül adható működési támogatás az Európai Női Lobbi részére.

3.2. A program 2. cselekvési területén a működési támogatásra jogosult szervezeteket ajánlattételi felhívások alapján kell kiválasztani.

3.3. A program 3. cselekvési területén az egyedi intézkedéssel kapcsolatos támogatásra jogosult szervezeteket ajánlattételi felhívások alapján kell kiválasztani.

4. Ellenőrzések és vizsgálatok

4.1. A működési támogatás kedvezményezettje az utolsó kifizetést követő öt éves időszakon keresztül a Bizottságnak való rendelkezésre bocsátás céljából megőrzi a támogatásnyújtás éve alatt felmerült kiadásokkal kapcsolatos valamennyi bizonylatot, beleértve az auditált pénzügyi kimutatásokat is. A támogatás kedvezményezettje gondoskodik arról, hogy adott esetben a szervezetek partnerei vagy tagjai birtokában lévő bizonylatokat is a Bizottság rendelkezésére bocsássák.

4.2. A Bizottság - saját alkalmazottjai útján vagy az által kiválasztott más szakképzett külső szervvel - megvizsgáltathatja a támogatás felhasználását. E vizsgálatok bármikor elvégezhetők a támogatási megállapodás időtartama és az egyenleg kifizetése napjától számított öt éves időszak alatt. A vizsgálat megállapításai adott esetben a Bizottság visszatérítési határozataihoz is vezethetnek.

4.3. A Bizottság alkalmazottai és a Bizottság által felhatalmazott külső személyek a megfelelő módon jogosultak belépni különösen a kedvezményezett irodáiba, valamint hozzáférhetnek a vizsgálatok elvégzéséhez szükséges összes információhoz, ideértve az elektronikus formában tárolt adatokat is.

4.4. A Számvevőszék és az Európai Csaláselleni Hivatal (OLAF) - különös tekintettel a belépési és hozzáférési jogokra - a Bizottsággal azonos jogokat élvez.

4.5. Az Európai Közösségek pénzügyi érdekeinek csalással és más szabálytalanságokkal szembeni védelme érdekében a Bizottság a programmal kapcsolatban helyszíni ellenőrzéseket és vizsgálatokat végezhet a 2185/96/EK, Euratom tanácsi rendelettel [1] összhangban. Szükség esetén a vizsgálatokat az Európai Csaláselleni Hivatalnak (OLAF) kell elvégeznie, amely vizsgálatokat az 1073/1999/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet [2] szabályozza.

[1] HL L 292., 1996.11.15., 2. o.

[2] HL L 136., 1999.5.31., 1. o.

--------------------------------------------------

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32004D0848 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32004D0848&locale=hu

Tartalomjegyzék