Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2013.3.73 I. A tulajdonos által a társaságba apportált használati jog csak a társaság felszámolása alatt korlátozza a tulajdonost, a társaság megszűnése után jogosult a tulajdonjogát korlátozás mentesen gyakorolni, ennek védelme érdekében fellépni [1997. évi CXLIV. tv. (1997. évi Gt.) 12. §, 2006. évi IV. tv. (2006. évi Gt.) 13. §, 89. § (2) bek., Ptk. 117. § (1) bek.].

II. A Cstv. 49. § (5) bekezdésében szabályozott megtámadási jog a Ptk.-ban meghatározott megtámadási lehetőségeken felül biztosít megtámadási jogot az érdekelt fél részére [1991. évi XLIX. tv. (Cstv.) 49. § (5) bek.].

Az M. városban lévő 822 nm területű "irodaház és udvar" megnevezésű ingatlan a felperes jogelődjének, illetve a felperesnek a tulajdonát képezi 1/1 arányban.

1996. november 27-én a felperes jogelődje mint kültag, valamint az alperes és dr. B. Gy.-né mint beltag megalakították az M.-i A. Patika Gyógyszerészeti Bt.-t (továbbiakban: Bt.). A társasági szerződés 4. pontja szerint a társaság határozott időre, a társasági szerződés aláírásától számított 5 évre alakult. A társaság induló vagyonaként a beltagok fejenként 1 500 000 Ft-ot adtak készpénz formájában, míg a felperes jogelődje apportként a tulajdonát képező ingatlanban lévő 164 nm alapterületű főrendeltetésű, valamint 108 nm alapterületű kiegészítő rendeltetésű helyiség 5 évre szóló bérleti jogát nyújtotta. Ennek értékét a társasági szerződésben 4 500 000 Ft-ban határozták meg.

A Bt. és a felperes jogelődje között 1997. március 18-án 2001. november 27-ig terjedő időre bérleti szerződés jött létre az ingatlanra, mellyel az ingatlan a Bt. birtokába és a használati jog tekintetében korlátlan rendelkezése alá került.

A tagok a társasági szerződést annak lejárta után nem hosszabbították meg, azt nem változtatták határozatlan idejűvé. A cégnyilvántartás korrigált adatai szerint a társaság 2001. november 27-ig működött. A perbeli ingatlan 2001-2003 között zárva volt.

A Bt. taggyűlése 2002. február 12-én megállapodott abban, hogy az ingatlan használatáért a társaság a korábbi bérleti díjjal azonos mértékű használati díjat fizet, számla ellenében, az ingatlan tulajdonosának.

A bíróság 2003. november 26-án indította meg a Bt. felszámolását.

Az alperes, mint a Bt. törvényes képviselője a felszámolónak átadott tevékenységet lezáró mérlegben az adós vagyonaként tüntette fel a perbeli ingatlan 5 évre apportált bérleti jogát.

A felszámolási eljárásban a felperesi jogelőd használati díj iránti igényt jelentett be, amelyet az elsőfokú bíróság elutasított. A végzés elleni fellebbezés alapján eljárva a másodfokú bíróság végzésében kifejtette, hogy a hitelező (jelen eljárás felperese) az apportálással a tulajdonjoga alapján őt megillető használati jogot meghatározott időre átengedte, a visszaadási kötelezettség a felszámolás alatt álló gazdasági társaságot a megszűnéséig nem terheli, addig tehát az apportot jogosult használni.

A felszámoló az adós betéti társaság vagyoni értékű jogaként az apportált bérleti jogot meghirdette értékesítésre 4 500 000 Ft + áfa áron. Az alperes által benyújtott pályázat alapján a felszámoló és az alperes 2007. március 9-én adásvételi szerződést kötöttek.

Az alperes 2007. augusztus 3-án megalapította a P. I. Kft.-t, melynek fióktelepeként a perbeli ingatlant jelölte meg. A cég tevékenységeként gyógyszer kiskereskedelem, képviselőjeként az alperes került bejegyzésre a 2007. május 15. - 2012. május 14. közötti időszakra. A perbeli helyiségekben gyógyszertárat működtet az alperes.

A felperes keresetében kérte az M.-i A. Patika Gyógyszerészeti Bt. "fa." és az alperes által 2007. március 9-én megkötött adásvételi szerződés semmisségének megállapítását, az eredeti állapot helyreállításának elrendelését, az alperes kötelezését a perbeli ingatlan elhagyására és a felperes részére történő birtokba, valamint használatba adására.

Kereseti kérelmét arra alapította, hogy a felszámoló olyan jogot értékesített, amellyel a felszámolás alatt álló társaság már nem rendelkezett, ezért a szerződés a Ptk. 227. § (2) bekezdése alapján, mint lehetetlen szolgáltatásra irányuló szerződés semmis, továbbá a jóerkölcsbe ütközik, valamint a felperes vonatkozásában - elővásárlási jogára tekintettel - hatálytalan is.

Az alperes kérte a kereset elutasítását perbeli legitimáció hiányában. Álláspontja szerint a felperest a saját gazdasági társasága által megkötött szerződés tekintetében nem illeti meg kereshetőségi jog, nem minősül a vitában érdekelt félnek.

Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy az M.-i A. Patika Gyógyszerészeti Bt. és az alperes által 2007. március 9-én megkötött adásvételi szerződés érvénytelen, ezért kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 15 nap alatt 2 600 000 Ft + áfa összegű vételárat, egyben kötelezte az alperest, hogy a perbeli helyiségekből költözzön ki 15 nap alatt és azokat adja a felperes birtokába. Kötelezte az alperest perköltség fizetésére is.

A felperes kereshetőségi jogával kapcsolatban megállapította, hogy a tulajdonosi pozíciója olyan jogosultságot jelent, amely a jogi érdekeltségét feltétlenül megalapozza a perbeli szerződés érvénytelenségének megállapítása körében.

A kereset érdeme tekintetében megállapította, hogy a Ptk. 200. § (2) bekezdése, valamint 227. § (2) bekezdése szerint is semmis a szerződés, ugyanakkor a jóerkölcsbe ütközésre hivatkozást alaptalannak találta.

Az alperes érdemi védekezésének vizsgálata kapcsán kifejtette, a Cstv. 49. § (5) bekezdésében található keresetindítási jogvesztő határidő nem jelenti azt, hogy a Ptk.-ban foglalt megtámadási okokra hivatkozással a felek ne támadhatnák meg a felszámoló által kötött szerződést. A Cstv. 49. § (5) bekezdése arra az esetre vonatkozóan tartalmaz rendelkezéseket, amikor a felszámoló a pályázat vagy árverés lebonyolítása során nem a jogszabályoknak megfelelően járt el.

Az alperes fellebbezésében kérte az ítélet hatályon kívül helyezését és a kereset elutasítását. A fellebbezésben arról fejtette ki részletesen álláspontját, hogy a felperes nem rendelkezik kereshetőségi joggal a volt társasága, vagy annak felszámolója által kötött szerződések tekintetében.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Kifejtette, hogy jóllehet a per során az egyik szerződő fél - a Bt. - jogutód nélkül megszűnt, a cégbíróság 2009. június 15-én a cégjegyzékből törölte, és emiatt perben állása nem lehetséges, ez azonban nem eredményezheti, hogy az érdekelt fél törvényes jogcím alapján a megszűnt cég által megkötött szerződések érvénytelenségének megállapítása iránt ne kezdeményezhetne peres eljárást.

Egyetértett az elsőfokú bíróság érdemi döntésével is megállapítva: az egyes semmisségi okok vonatkozásában - bár ezek fellebbezéssel támadottak érdemben nem voltak -, az elsőfokú bíróság által kifejtett jogi indokolás helytálló.

Az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben - tartalmilag - kérte a jogerős ítélet elsőfokú ítéletre is kiterjedő hatályon kívül helyezését és a kereset elutasítását. Állította a Ptk. 117. § (1) bekezdésének, 200. § (2) bekezdésének, 227. § (2) bekezdésének megsértését és előadta, hogy az ítélet téves, jogszabálysértő, részben iratellenes, részben tényszerűtlen és okszerűtlen következtetést vont le.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!