Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2019.11.302 I. A törvényes bíróhoz való jog biztosításának garanciája a bíróság átlátható ügyelosztási rendje, illetve kirendelés esetén annak megfelelő kiegészítése. Ha ez megvalósult, a kirendelt bírónak a kirendelés tartama alatt, a kirendelés helye szerinti bíróság nevében történő eljárása a rá kiosztott ügyben alappal nem kifogásolható, az a tisztességes eljárás követelményét nem sérti, a meghozott ítélet hatályon kívül helyezését nem alapozza meg.

II. Az ügyelosztási rendre a polgári jogi érvénytelenség szabályai nem alkalmazhatók [Alaptörvény XXVIII. cikk (1) bek., 1952. évi III. tv. (régi Pp.) 2. § (1) bek., 2011. évi CLXI. tv. (Bszi.) 8. §, 9. §, 2011. évi CLXII. tv. (Bjt.) 31. § (1)-(2) bek., 14/2002. (VIII. 1.) IM rendelet (BÜSZ) 32. § (1) bek.].

Az első- és másodfokú ítélet

[1] Az elsőfokú bíróság ítéletével elutasította a felperes kártérítés megfizetése iránti keresetét.

[2] Az ítélettel szemben a felperes fellebbezett; kérte annak hatályon kívül helyezését arra hivatkozással, hogy sérült a tisztességes eljáráshoz, a törvényes bírósághoz és a pártatlan ítélkezéshez fűződő alkotmányos joga.

[3] A másodfokú bíróság helybenhagyta az elsőfokú bíróság ítéletét. Az indokolás szerint az elsőfokú bíróság az eljáró bíró személyének a megváltozását, annak indokait a 169. sorszámú végzéséhez mellékelt tájékoztatásban közölte a felekkel. A Pesti Központi Kerületi Bíróság elnöke 2017. május 26. napján kelt iratában az elsőfokú bíróság tájékoztatásával egyezően közölte, hogy a Pesti Központi Kerületi Bíróság bíráját, dr. K. Z.-t 2015. szeptember 1. napjától 2016. március 31. napjáig, majd 2016. április 1. napjától 2016. december 31. napjáig terjedő határozott időtartamra a bírák jogállásáról és a javadalmazásáról szóló 2011. évi CLXII. törvény (a továbbiakban: Bjt.) 31. §-a alapján kirendelték a Fővárosi Törvényszékre. Tehát nem az ügy lett "áthelyezve egy alacsonyabb rendű bíróságra", hanem a Pesti Központi Kerületi Bíróság bírája - akire az ügyet átszignálták - törvényes módon lett kirendelve a Fővárosi Törvényszékre. Ott mint a Fővárosi Törvényszék bírája ítélkezett attól függetlenül, hogy a tárgyalásokat ezt követően helyileg a Pesti Központi Kerületi Bíróság épületében tartották meg. Jogszabályban biztosított lehetőség alapján történt az eljáró bíró kirendelése. A felperes ez okból alaptalanul támadta az elsőfokú bíróság eljárásának a jogszerűségét.

A felülvizsgálati kérelem

[4] A felperes felülvizsgálati kérelmében abszolút hatályon kívül helyezési ok miatt a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését kérte. Állította, hogy az elsőfokú bíróság megsértette a törvényes bíróhoz való jogát.

A Kúria döntése és jogi indokai

[5] A felülvizsgálati kérelem érvelése az volt, hogy sérült a per tisztességes lefolytatásához fűződő jog az eljáró bíró személyében rejlő ok miatt, minthogy kirendelt bíróként járt el, másrészt sérült az észszerű határidőn belüli elbírálás követelménye.

[6] Az Alaptörvény XXVIII. cikk (1) bekezdése kimondja, hogy mindenkinek joga van ahhoz, hogy az ellene emelt bármely vádat vagy valamely perben a jogait és kötelezettségeit törvény által felállított, független és pártatlan bíróság tisztességes és nyilvános tárgyaláson, ésszerű határidőn belül bírálja el. A régi Pp. 2. § (1) bekezdése értelmében a bíróságnak az a feladata, hogy - összhangban az 1. §-ban foglaltakkal - a feleknek a jogviták elbírálásához, a perek tisztességes lefolytatásához és észszerű időn belül történő befejezéséhez való jogát érvényesítse. A 2011. évi CLXI. tv. (a továbbiakban: Bszi.) perben releváns időben hatályos 8. § (1) bekezdése alapján senki sem vonható el törvényes bírájától. E § (2) bekezdése szerint a törvény által rendelt bíró az eljárási szabályok szerint a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező bíróságon működő, előre megállapított ügyelosztási rend alapján kijelölt bíró. A Bszi. 9. § (1) bekezdése értelmében az ügyelosztási rendet - a bírói tanács és a kollégiumok véleményének ismeretében - a bíróság elnöke határozza meg, legkésőbb a tárgyévet megelőző év december 10. napjáig. Az ügyelosztási rend a tárgyévben szolgálati érdekből vagy a bíróság működését érintő fontos okból módosítható. Ha a bírót a bíróságra az ügyelosztási rend meghatározását követően rendelik ki, az ügyelosztási rendet ennek megfelelően ki kell egészíteni [Bszi. 9. § (2) bekezdés]. A Bjt. 31. § (1) bekezdése akként rendelkezik, hogy a bíró kirendelésére a törvényszék elnöke jogosult, ha arra a törvényszék és a járásbíróság, a törvényszék és a közigazgatási és munkaügyi bíróság között, továbbá ha a törvényszék területén működő járásbíróságok, vagy a törvényszék területén működő járásbíróság és a közigazgatási és munkaügyi bíróság között kerül sor. Egyéb esetben a kirendelésre az OBH elnöke jogosult. E § (2) bekezdése más szolgálati helyre a bíró kirendelését a bíróságok közötti ügyteher egyenletes elosztásának biztosítása vagy szakmai fejlődésének elősegítése érdekében teszi lehetővé. Ebben a jogszabályi környezetben kellett vizsgálni a felperes által sérelmezett bíró kirendeléseket, figyelembe véve azt a szempontrendszert is, amit az Alkotmánybíróság a határozataiban megfogalmazott. Azaz az intézkedésnek átlátható, előre rögzített, világos, objektív paramétereken kell nyugodnia, nem engedve teret a diszkrecionális jogkörnek, biztosítva a pártatlanság és a pártatlanság látszatának követelményét [36/2013. (XII. 5.) AB határozat].

[7] A fellebbezésben írtak alapján a másodfokú bíróság vizsgálta, hogy az első fokon az ítéletet meghozó bíró jogosult volt-e az eljárásra. Ennek keretében beszerezte a Fővárosi Törvényszék elnökének okiratát, amellyel dr. K. Z.-t, a Pesti Központi Kerületi Bíróság bíráját a Bjt. 31. § (1) és (4) bekezdése alapján - hozzájárulásával, a beosztásából eredő ítélkezési tevékenységének megtartása mellett - 2015. szeptember 1. napjától 2016. március 31. napjáig a Fővárosi Törvényszék Polgári Kollégiumához bírói munkakörbe kirendelte. Az ügy átosztását követően dr. K. Z. 2015. október 16. napján a kirendelésével kapcsolatos igazgatási jellegű intézkedésről a feleket tájékoztatta, azt a felperes akkori képviselője 2015. november 2. napján átvette. Emellett a Fővárosi Törvényszék internetes honlapján is közzétett, a 2015 októberétől hatályos beosztási és ügyelosztási rendjének IV. pontja tartalmazza a Pesti Központi Kerületi Bíróságról a Fővárosi Törvényszékre 2015. szeptember 1. és 2016. március 31. napja közötti időre kirendelt bírákat, így dr. K. Z.-t is. Dr. K. Z. az ugyancsak interneten elérhető, tehát közzétett ügyelosztási rend szerint a Pesti Központi Kerületi Bíróság polgári ügyszakos bírája.

[8] A törvényes bíróhoz való jog biztosításának garanciája az átlátható ügyelosztási rend, illetve kirendelés esetén annak megfelelő kiegészítése. A Fővárosi Törvényszék Polgári Kollégiumának 2015 októberétől hatályos beosztási és ügyelosztási rendje I. pontja alatt az elsőfokú, II. pontja alatt a másodfokú ügyszakban ítélkező bírák nevét, a tárgyalt ügyeik jellegét, tárgyalási napjait és azok helyét tartalmazza. A felülvizsgálati kérelemben megsértettként megjelölt rendelkezés ("Az ügyrendi szabályok az aláírás napján, míg az ügyelosztásra vonatkozó szabályok a 2011. május 1. napját követően benyújtott keresetlevelek vonatkozásában lépnek hatályba.") a III. pont alatt található, ami a Polgári és a Gazdasági Kollégium közötti ügyelosztás rendjét szabályozta. Mivel a perbeli esetben egyértelműen nem a Fővárosi Törvényszék két kollégiuma közötti ügyelosztásról volt szó, ez a szabály nem volt irányadó, és így az igazgatási intézkedés folytán nem is sérült.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!