Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2010.11.312 A polgármesteri tisztség megszüntetését nem alapozza meg, ha a törvénysértő intézkedések vagy mulasztások csekély súlyúak és nem sorozatosak, hanem esetiek [1990. évi LXV. tv. 33/C. §].

Az alperes T. község társadalmi megbízatású polgármestere, akit - miután 2002 és 2006 között is polgármester volt - a 2006. évi önkormányzati választásokon újraválasztottak.

A felperesi képviselő-testület keresetében a 19/2009. (VI. 29.) sz. határozata alapján a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (a továbbiakban: Ötv.) 33/C. § (1) bekezdésére hivatkozással az alperes polgármesteri tisztségének megszüntetését kérte. A felperes szerint az alperes az alábbi törvénysértéseket, illetve mulasztásokat követte el:

1. Az alperes megszegte az Ötv. 13. §-ában előírtakat, mert 2006-ban, illetve 2008-ban nem hívott össze közmeghallgatást.

2. 2008. augusztus 13-án - napirendi pont megjelölésével - az önkormányzati képviselők egynegyede írásban kezdeményezte a képviselő-testület összehívását. Az Ötv. 12. § (1) és (2) bekezdésében foglaltakat megsértve az alperes az indítványnak a törvényben rögzített 15 napon belül nem tett eleget, ezzel a képviselő-testület tagjait a demokratikus jogaik gyakorlásától fosztotta meg.

3. Az alperes a 2006. február 10-ei képviselő-testületi ülésen építési beruházás megvalósítása iránti állami támogatás pályázat benyújtását terjesztette elő a képviselő-testületnek, amely arról határozatában döntött. Az alperes azonban - a képviselő-testületi határozattól eltérően - a kiválasztott céggel nem a rögzített ütemezéssel kötötte meg a szerződést, az általa vállalt kötelezettség nem igazodott az önkormányzat költségvetési tervezetéhez. A szerződést a képviselő-testületi jóváhagyás és a jegyző ellenjegyzése nélkül kötötte meg, emellett - ugyancsak felhatalmazás és jegyzői ellenjegyzés nélkül - kötött műszaki ellenőrzési feladatok ellátására szerződést.

4. Az önkormányzat 2008. január 8-tól adósságrendezési eljárás alatt állt. A képviselő-testület 1/2008. (II. 21.) számú határozata szerint az alperes köteles lett volna két fő dolgozónak a munkaviszonyát 2008. március 31-ei hatállyal megszüntetni, mert a munkakörök fedezete csak ezen időpontig volt biztosítva. Az alperes azonban csak május 20-ával szüntette meg a két munkaviszonyt, jóllehet a határozatban foglaltak teljesítésére a jegyző és a pénzügyi gondnok is időben figyelmeztette. Az április és május hónapra a két munkakör kapcsán az önkormányzatot terhelő költségek - az alperes mulasztása folytán - többletköltségként, illetve kárként jelentkeztek. Ehhez kapcsolódóan, a két munkaviszony 2008. május 20-án rendes felmondással történt megszüntetését követően, az alperes nem intézkedett a felmondási idő felére járó munkabér és végkielégítés megfizetése iránt. Ezeket az összegeket a dolgozók bíróság által kibocsátott, és jogerőre emelkedett fizetési meghagyásban érvényesítették, mellyel az önkormányzatot kár érte. Az alperes a jogerős fizetési meghagyás alapján nem utalványozta a juttatásokat, a jegyző figyelmeztetése ellenére nem írta alá határidőben azokat az okiratokat, amelyek a végkielégítés egy részének állami támogatásból való finanszírozás iránti pályázat benyújtását szolgálták volna. A 15/2008. (III. 27.) számú ÖTM rendelet értelmében a pályázatot október 1-jéig kellett volna benyújtani, mely alapján az önkormányzat teljes bizonyossággal hozzájutott volna a támogatáshoz.

5. Az adósságrendezési eljárásban az irányadó 1996. évi XXV. törvény (a továbbiakban: Artv.) 13. § (2) bekezdés a) pontjában szabályozott kötelezettségeit az alperes megszegte, mert nem adta át a pénzügyi gondnoknak az általa - egyébként szintén képviselő-testületi felhatalmazás és jegyzői ellenjegyzés nélkül - a C. Rt.-vel 2006. február 28-án kötött bérleti és vállalkozási szerződést. A "Középületek világítórendszerének felszerelése II. ütem" tárgyú szerződés ténylegesen a polgármesteri hivatal világítás-korszerűsítési és villanyszerelési munkálatainak elvégzésére vonatkozott, előnytelen kikötéseket tartalmazott, és 100%-os meghiúsulási kötbérfizetési kötelezettség vállalása történt meg benne. Ehhez a beruházáshoz kapcsolódóan az alperes 2006. március 24-én teljesítés hiányában igazolta a munkák elvégzését, melyet az Adósságrendezési Bizottság 2009. május 15-én megtartott helyszíni szemle során jegyzőkönyvben is rögzített. A valótlan teljesítés-igazolással az alperes több mint 1 millió Ft kárt okozott.

6. Az Artv. 19. § (1) bekezdése alapján az alperes köteles lett volna a hitelezői egyezségkötést célzó alapdokumentumok 2008. július 26-i elfogadását követően 8 napon belül összehívni a képviselő-testületi ülést. E kötelezettségének az alperes annak tudatában sem tett eleget, hogy a bíróság ilyen mulasztás esetén 100 ezer Ft-ig terjedő pénzbírságot is kiszabhat. Ezzel az alperes hátráltatta az önkormányzatnak a nehéz gazdasági helyzetből történő kilábalását.

7. Az alperes 2009. március 11-ei ülésén nyilatkozatot tett, amelyben a felmondással érintett dolgozókat megillető juttatások utalványozását attól tette függővé, hogy a felperes eláll az alperes ellen kártérítés iránt megindított, külön perben előterjesztett keresetétől. Az alperes 2009. március 11-én bejelentette, hogy április 1-jétől - háziorvosi tevékenysége miatti akadályoztatása folytán - a továbbiakban nem látja el polgármesteri teendőit. Az alperes az abádszalóki háziorvosi körzet ellátását annak tudatában vállalta, hogy amellett eleget kell tennie a polgármesteri tisztségből eredő feladatai ellátásának is; távolmaradásával súlyos működési zavarokat okozott a polgármesteri hivatal és a képviselő-testület munkájában.

A keresetet elbíráló megyei bíróság 2009. október 19-én kelt elsőfokú ítéletével az alperes polgármesteri tisztségét megszüntette.

Az alperes terhére rótt törvénysértéseket és mulasztásokat az elsőfokú ítélet részben megalapozottnak találta.

Megállapította, hogy a 2006. és 2008. évre kötelező közmeghallgatás megtartásának elmulasztásával a képviselők egynegyede által kezdeményezett képviselő-testületi ülés törvényes határidőn belüli össze nem hívásával, a 104/2006. (VI. 21.) számú képviselő-testületi határozatban foglaltaktól eltérő tartalmú szerződés megkötésével, a műszaki ellenőrzése vonatkozó szerződésnek a testületi felhatalmazás nélküli megkötésével, a két munkakör megszüntetésével kapcsolatos késlekedő magatartásával, létszámcsökkentés fedezetéül szolgáló központi támogatás iránti pályázat be nem nyújtásával, továbbá a világítás-korszerűsítésre vonatkozó testületi felhatalmazás és jegyzői ellenjegyzés nélküli szerződés megkötésével, illetve e szerződésnek a pénzügyi gondnok részére az Artv. szabályaitól eltérő módon való át nem adásával sorozatos törvénysértő tevékenységet valósított meg, ezért az Ötv. 33/C. §-a alapján a tisztsége bíróság általi megszüntetése indokolt volt.

Az alperes fellebbezése folytán eljárt Debreceni Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, és a felperes keresetét elutasította.

Ítéletének indokolásában megállapította, hogy az alperes fellebbezése alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!