Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2008.1766 A szerződés semmissége hivatalból a felek hivatkozásának a hiányában csak akkor észlelhető, ha a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján egyértelműen megállapítható, hogy a felek által kötött adásvételi szerződés a szerződéssel kikötött elidegenítési és terhelési tilalomba ütközik [Ptk. 114. §; Pp. 3. §].

Az alperes az 1998. szeptember 14-én létrejött, két okiratba foglalt adásvételi szerződéssel 8 000 000 forint és 10 000 000 forint vételárért eladta a felperesnek a perbeli társasházi lakásokat az ahhoz tartozó tulajdoni hányaddal. A felperes az alperesnek a szerződéskötéskor 1 000 000 forint - 1 000 000 forint, összesen 2 000 000 forint foglalót adott át azzal, hogy a vételár hátralévő részét 1998. december 31-éig fizeti ki, amikor is az eladó külön nyilatkozattal járul hozzá a felperes tulajdonjogának a bejegyzéséhez.

A szerződés 3. pontjában az alperes szavatolta az ingatlan teher- és igénymentes voltát olyan formában, hogy a foglalóból a bank javára fennálló tartozást kiegyenlíti és intézkedik, hogy a tulajdoni lapon széljegyzett jelzálogjog, valamint az ezt biztosító elidegenítési és terhelési tilalom törlésre kerüljön.

A szerződéskötéskor a felperes az ingatlanokat birtokba vette és vállalta a lakások minden közüzemi díjának a megfizetését.

A felperes a hátralékos vételárból 1998. szeptember 24-én 2 000 000 forintot, 1998. december 9-én 7 000 000 forintot fizetett meg az alperesnek. A fennmaradó összesen 7 000 000 forint vételárhátralékot a felperes az alperesnek nem fizette meg. A felperes az ingatlanokat terhelő közös költséget sem fizette meg a társasház részére. A vele szemben indított végrehajtási eljárás során az alperes megbízásából E. A. összesen 348 165 forintot fizetett be a végrehajtó részére.

A felperes a földhivatalnál tulajdonjogának a bejegyzését kérte és 1998. november 6-ai 2 000 000 forintról, 1999. február 9-ei 3 000 000 forintról és 1999. október 5-ei 2 000 000 forintról szóló átvételi elismervényeket csatolt, melyek szerint a teljes vételárat az alperesnek megfizette.

Az alperes tagadta, hogy 1998. november 6-án, 1999. február 9-én és október 5-én vételárat vett volna át a felperestől. Állította, hogy az átvételi elismervényeket nem ő írta alá.

Időközben a felperes tulajdonjog bejegyzés iránti kérelmét a földhivatal elutasította.

Az alperes 2001. június 15-én a két adásvételi szerződéstől elállt arra hivatkozással, hogy a felperes a vételárat teljes egészében nem fizette meg. Ezt követően az alperes a lakásingatlanokat E. A.-nak adta el. A felperes az elállást tartalmazó okiratot átvette.

A felperes keresetében az alperes azon jognyilatkozatának a pótlását kérte, mellyel hozzájárul ahhoz, hogy a perbeli ingatlanokra a földhivatal a felperes tulajdonjogát bejegyezze. Azt nem vitatta, hogy a vételár megfizetésével késedelembe esett, állítása szerint azonban azokat az alperes elfogadta, így az a teljesítés határidejére vonatkozóan szerződésmódosításnak minősül.

Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Tagadta, hogy az általa elismert 11 000 000 forintot meghaladóan vételárat vett volna át a felperestől. Kérte elállása jogszerűségének, valamint annak a megállapítását, hogy a felperes által részére átadott 2 000 000 forint foglaló a felperesnek nem jár vissza. Viszontkeresetével kérte a felperes kötelezését a perbeli ingatlanok elhagyására és 2001. június 15-étől használati díjat igényelt a felperestől. Kérte továbbá a végrehajtási eljárásban helyette megfizetett 348 165 forint közös költség és kamatainak a megfizetésére is kötelezni az alperest.

A felperes a viszontkereset elutasítását kérte. Állítása szerint az alperes által vitatott vételárrészleteket más személyek vették át, akiktől elismervényeket kapott. Nem tudott arról, hogy azokat nem az alperes írta alá. A köztük fennállt baráti kapcsolat miatt fel sem merült, hogy az általa átadott összegek nem jutnak el az alpereshez.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította. Megállapította, hogy a perbeli lakásingatlanokra vonatkozó adásvételi szerződések az alperes elállása folytán megszűntek. Kötelezte a felperest, hogy azokat harminc napon belül ingóságaitól kiürítve bocsássa az alperes birtokába. Kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 307 666 forint tőkét és ezen összeg 2003. április 15. napjától járó kamatait, valamint a birtokbaadás napjáig havi 173 000 forint használati díjat. Ezt meghaladóan a viszontkeresetet is elutasította.

Indokolása szerint az összesen 7 000 000 forint átvételéről szóló elismervényeket az általa beszerzett szakértői vélemény alapján megállapíthatóan nem az alperes írta alá. Azok nem természetes kézírások, hanem minta utáni szabadkézi másolatok. A felperes az alperes által elismert 11 000 000 forinton túlmenően nem tudta megfelelő módon bizonyítani azt, hogy a két ingatlan teljes vételárát megfizette az alperesnek. Nem találta elfogadhatónak azt a felperesi álláspontot sem, hogy a kifizetett 11 000 000 forint alapján az egyik ingatlan tulajdonjogát megszerezte. A felek között ugyanis nem jött létre olyan megállapodás, amely alapján a megfizetett vételárhátralék részletek kifejezetten valamelyik ingatlanra vonatkoztak volna. A szerződéskötés körülményei alapján azt állapította meg, hogy a felperes a két ingatlant egyszerre kívánta megszerezni, az alperes pedig azokat egyszerre kívánta eladni. A két lakás ugyanis összenyitásra került, így az természetben is egy egységet képez.

Az alperes elállását jogszerűnek találta, ezért megállapította, hogy a szerződések megszűntek. Az eredeti, szerződéskötést megelőző állapotot oly módon állította vissza, hogy az alperest kötelezte 9 000 000 forint visszafizetésére, melybe beszámította a felperes által a szakértői vélemény alapján megállapított összegű használati díjat. Álláspontja szerint a foglaló a felperesnek nem jár vissza, mert az ő hibájából hiúsult meg az adásvételi szerződés teljesedésbe menése.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett rendelkezését nem érintve, a fellebbezett rendelkezését részben megváltoztatta és az alperes által a felperesnek fizetendő összeget 7 260 865 forintra és annak 2006. március 1. napjától járó kamatára emelte fel azzal, hogy ezen időtől terheli a felperest a havi 173 000 forint használati díj fizetési kötelezettség.

Indokolása szerint az adásvételi szerződések megkötésének időpontjában mindkét ingatlant a bank javára bejegyzett zálogjog, illetve annak biztosítására elidegenítési és terhelési tilalom terhelte. Ezért az adásvételi szerződések a Ptk. 114. § (1) bekezdés és (3) bekezdés a) pontjából következően semmisek. A felperes az alperes hozzájárulásával sem szerezhetett tulajdonjogot az ingatlanokon. Az adásvételi szerződések az elidegenítési és terhelési tilalom jogosultja részére utólag sem lettek jóváhagyásra benyújtva, ilyen kötelezettséget a szerződések sem írtak elő a felek részére.

A szerződések érvénytelensége folytán a Ptk. 237. § (1) bekezdése alapján az eredeti állapot helyreállításáról rendelkezett. A felperes a vételárból 11 000 000 forint kifizetését tudta bizonyítani, ezért ez az összeg azok átadásától kezdődően járó kamataival, összesen 18 435 552 forint a felperes részére visszajár. Az alperest pedig kamatokkal növelten 1 174 687 forint használati díj illeti meg. A két összeg különbözete az alperes marasztalásának az összege.

A jogerős ítélet ellen - annak megváltoztatása és az egyik ingatlan vonatkozásában a felperes tulajdonjogának a megállapítása, az alperes használati díj iránti igényének az elutasítása érdekében - a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet.

Ebben kifejtette, hogy a felek által sem vitatottan 11 000 000 forint vételár kifizetésre került. Az ingatlanok tekintetében két adásvételi szerződés született és az 1-1 millió foglalót a felek külön kezelték. Semmilyen jel nem utalt arra, hogy az ingatlanok külön-külön nem kezelhetők. Sem a felperes, sem az alperes nem állította, hogy nem vennék vagy nem adnák el külön is az ingatlanokat. Azok a konyhában egy zárható ajtóval összenyitásra kerültek, szerkezetileg azonban különbözők. Ebből következően a 11 000 000 forint vételár ellenében megszerezte az egyik ingatlan tulajdonjogát.

Kifejtette továbbá, hogy mind az első-, mind a másodfokú ítélet meghozatalakor rendelkezésre állt a törlési engedély, a felperes tulajdonszerzésének tehát nem volt akadálya. A másodfokú bíróság figyelmen kívül hagyta a Ptk. 215. §-ában foglaltakat akkor, amikor új jogi alapokra helyezte az elsőfokú ítéletet. A másodfokú bíróság jogi álláspontja szerint a jelenleg megkötött adásvételi szerződések több mint a fele nem menne teljesedésbe.

Hivatkozott arra is, hogy az alperes nem teljesítette a szerződésben vállalt kötelezettségét, mert a törlési engedélyt csak 2001. október 18-án szerezte be, az elállást tartalmazó levél feladását követően. Elállása tehát jogszerűtlen volt, ezért használati díjat sem követelhet a felperestől.

Utalt arra is, hogy az alperes a foglalót nem kívánta megtartani, azt hajlandó lett volna visszaadni.

Álláspontja szerint az alperes viszontkeresetet nem is terjeszthetett volna elő, mert akkor már nem volt az ingatlanok tulajdonosa.

Az alperes ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában való fenntartására irányult.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A másodfokú bíróság ítéletében tévesen állapította meg, hogy a perbeli adásvételi szerződések érvénytelenek.

Sem az első-, sem a másodfokú eljárásban a felek nem állították, hogy az általuk megkötött adásvételi szerződések érvénytelenek lennének. A Legfelsőbb Bíróság Polgári Kollégiuma a semmisségi ok hivatalbóli észlelése kapcsán követendő eljárásról kiadott véleményében (BH 2005/9.) kifejtette, hogy a bíróság a tényállás megállapítása körében olyan körülményeket is figyelembe vehet, amelyekre a felek nem hivatkoztak. Abban az esetben, ha a bíróság a felek által csatolt okiratok vagy a kérelmükre elrendelt egyéb bizonyítás alapján semmisségi ok fennállását észleli, ezt a tényállás részévé teheti akkor is, ha arra a felek külön nem hivatkoztak. A bíróságot azonban figyelmeztetési kötelezettség terheli és lehetővé kell tennie, hogy a felek a semmisség megállapítása esetére vonatkozó nyilatkozataikat megtegyék.

A másodfokú bíróság eljárása a fenti elveknek nem felelt meg. A perben rendelkezésre álló bizonyítékok alapján ugyanis olyan tények nem voltak megállapíthatók, melyekből a szerződések semmisségére okszerű következtetést lehetett volna vonni.

A Ptk. 114. §-ának (2) bekezdésében foglaltak szerint az elidegenítés és terhelés jogát szerződéssel csak a tulajdonjog átruházása alkalmával lehet korlátozni vagy kizárni és csak abból a célból, hogy a tilalom az átruházónak vagy más személynek a dologra való jogát biztosítsa. A rendelkezésre álló tulajdoni lap tartalma alapján megállapítható, hogy az elidegenítési és terhelési tilalom a bank javára bejegyzett jelzálogjogot biztosította. Az elsőfokú bíróság - egyébként helytállóan - a Pp. 3. § (1) és (2) bekezdésében foglaltak alapján nem vizsgálta és nem is vizsgálhatta, hogy az elidegenítési és terhelési tilalom bejegyzése nem ütközik-e a Ptk. előzőekben már hivatkozott 114. §-ának (2) bekezdésébe.

Az elsőfokú bíróság nem vizsgálta és nem is vizsgálhatta a Ptk. 114. § (3) bekezdésébe foglalt feltételek fennállását sem. A szerződéssel kikötött elidegenítési és terhelési tilalomba ütköző rendelkezés ugyanis csak abban az esetben semmis, ha az a)-c) pontban felsorolt feltételek fennállnak. A rendelkezésre álló adatok alapján nem lehet megállapítani, hogy a rendelkezésre jogot alapító felperes rosszhiszemű volt, vagy az alperes elidegenítési és terhelési tilalomba ütköző rendelkezése ellenérték nélkül történt. Éppen ellenkezőleg, a perbeli esetben a felek nem vitásan adásvételi szerződést kötöttek, fel sem merült tehát az ellenérték nélküli rendelkezés és arra sem vonható következtetés, hogy a szerződéskötés során a felperes az elidegenítési és terhelési tilalommal kapcsolatban rosszhiszeműen járt volna el.

Egységes a bírói gyakorlat abban is, hogy a Ptk. 114. §-a szerinti semmisségi ok utólagos elhárítására csak abban az esetben nincs lehetőség, ha a rendelkezési jogot jogszabály vagy bírósági határozat zárta ki vagy korlátozta [Ptk. 114. § (1) bekezdés]. A Ptk. 114. § (2) bekezdése szerinti szerződéses korlátozás esetén lehetőség van a semmisségi ok utólagos orvoslására a jogosult hozzájárulásának a beszerzésével.

A perbeli esetben a Ptk. 114. § (3) bekezdése szerinti semmisségi ok hivatalból nem volt észlelhető. Ezen túlmenőleg a másodfokú bíróság tájékoztatási kötelezettségének sem tett eleget akkor, amikor nem gondoskodott arról, hogy a felek a semmisség megállapítása esetére vonatkozó nyilatkozataikat megtegyék.

A fentiekből következik, hogy az elsőfokú bíróság járt el helyesen akkor, amikor az alperes elállásának jogszerűségét vizsgálta. Helytálló volt az a megállapítása is, hogy az alperes a felperes késedelmes teljesítése miatt a Ptk. 300. § (1) bekezdése alapján jogszerűen állt el a szerződéstől.

A felperes felülvizsgálati kérelmében alaptalanul hivatkozott arra, hogy megszerezte az egyik ingatlan tulajdonjogát. E vonatkozásban az elsőfokú bíróság helytállóan állapította meg, hogy a természetben egy egységet képező ingatlanokat az alperes egyszerre kívánta eladni, a felperes pedig megvenni. Ezt bizonyítja a hátralékos vételár fizetése is, a felek között ugyanis nem volt olyan megállapodás, melyből megállapítható lenne, hogy a hátralékos vételárrészletek melyik ingatlanra vonatkoztak. Az alperes részéről teljesített szolgáltatás nem volt osztható, ezért a felperes szerződésszegésének a következményei a két okiratba foglalt, azonban egy szolgáltatást és ellenszolgáltatást tartalmazó egész szerződésre álltak be [Ptk. 317. § (2) bekezdés].

A felperes felülvizsgálati kérelmében tévesen hivatkozott arra is, hogy az alperes nem teljesítette a szerződésben vállalt kötelezettségét azzal, hogy a törlési engedélyt csak 2001. október 18-án szerezte be. Az adásvételi szerződések 3. pontjában ugyanis az alperes erre határidőt nem vállalt. Az alperes a felperes tulajdonjoga ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzésének akadályát lett volna köteles elhárítani. Erre azonban az alperes a vételárhátralék teljes kiegyenlítését követően lett volna köteles a szerződés 2. pontjában foglaltak szerint. Miután a vételárhátralékot a felperes nem fizette meg, az alperes a törlési engedély beszerzésével nem esett késedelembe.

A felperes alaptalanul hivatkozott arra is, hogy az alperes a foglalókat nem kívánta megtartani. A 17. sorszámú viszontkeresetben az alperes úgy nyilatkozott, hogy a foglaló a felpereseknek nem jár vissza.

Alaptalan az a hivatkozás is, hogy az alperes nem volt jogosult viszontkereset előterjesztésére. A felperes ugyanis az alperessel állt szerződéses jogviszonyban az alperes elállása folytán a Ptk. 319. § (3) bekezdés és 320. § (1) bekezdés szerint a szerződés megkötésének időpontjára visszamenő hatállyal szűnt meg. Ebből következően az ingatlan tulajdonosa az alperes lett. Az a körülmény, hogy az alperes ingatlanát utóbb értékesítette, nem befolyásolja a felek jogviszonyát.

Mindezekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a Pp. 275. § (3) bekezdésében foglaltak alapján hatályában fenntartotta, mert annak a felperes felülvizsgálati kérelme szerinti megváltoztatására nem volt mód.

(Legf. Bír. Pfv. VI. 21.556/2007.)