Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2005.1339 Határozott idejű munkaviszony jogellenes megszüntetésének jogkövetkezményeit a bíróságnak a kereseti kérelem alapján kell elbírálnia, attól nem térhet el abból az okból sem, hogy megítélése szerint mi kedvezőbb a munkavállalóra [Mt. 88. § (2) bek., 100. § (4) és (6) bek.; Pp. 215. §].

A felperes keresetében a munkaviszonya jogellenes megszüntetése megállapítását, és a munkaviszony helyreállítása mellőzésével az alperesnek 2003. január 23-ától 31-éig terjedő időre elmaradt munkabér, a határozott időből még hátralévő időre járó 10 havi munkabér, valamint a jogellenesség szankciójaként 12 havi átlagkereset megfizetésére kötelezését kérte.

A munkaügyi bíróság ítéletével megállapította, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlójának 2004. január 23-án kelt, a felperes munkaviszonyát megszüntető jognyilatkozata jogellenes, ezért kötelezte az alperest 90 000 forint felmentési időre járó "munkabér", 40 909 forint elmaradt munkabér és további - hat havi átlagkeresetnek megfelelő - 1 080 000 forint megfizetésére. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

A munkaügyi bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes a sajtóban közzétetett nyilvános pályázat feltételeinek megfelelt, és az önkormányzat képviselő-testülete 2003. november 26-án hozott határozatával döntött arról, hogy a felperest 2003. december 1-jétől 2004. november 30-áig terjedő egy évre, három hónap próbaidő kikötésével alkalmazza az alperes ügyvezetői munkakörére. A felek egymással írásbeli munkaszerződést nem kötöttek, bár erre a testületi határozat kötelezte a polgármestert. A képviselő-testület 2004. január 21-ei ülésén a felperes munkaviszonyának 2004. január 23-ai hatállyal a próbaidő alatti megszüntetéséről döntött. A felperes a keresetében arra hivatkozott, hogy a próbaidőt nem kötötték ki érvényesen.

A munkaügyi bíróság úgy ítélte meg, hogy írásbeli munkaszerződés hiányában sem a határozott idejű munkaviszony, sem a próbaidő kikötésére érvényesen nem került sor, a munkáltató a munkaviszonyt tehát jogellenesen szüntette meg. Ezért az alperest az Mt. 100. §-a alapján marasztalta. Álláspontja szerint a felperest a határozott időből még hátralévő 10 hónapra járó átlagkeresete nem illeti meg.

Az elsőfokú ítélet ellen benyújtott fellebbezésében a felperes a keresetének mindenben helyt adó határozat hozatalát, az alperes pedig az ítélet jogalapját nem vitatva csupán a marasztalási összeg 540 000 forintra leszállítását, és illetékben marasztalása mellőzését kérte.

A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta, és az alperes marasztalását 1 840 909 forintra felemelte. Mellőzte az alperes elsőfokú eljárási illetékfizetésre kötelezését, egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

A másodfokú bíróság az elfogadott elsőfokú ítéleti tényállásból részben eltérő jogi következtetésre jutott. A próbaidő kikötésének érvénytelensége tekintetében érdemben osztotta az elsőfokú ítéleti álláspontot, az érvénytelenség okaként a pályázat alapján történő alkalmazás miatt a rendeltetésellenességet jelölte meg [Mt. 4. § (1) bekezdés].

A munkaszerződés időtartamát a megyei bíróság úgy ítélte meg, hogy a képviselő-testületnek a határozott idejű alkalmazásra vonatkozó határozata elfogadásával és a szerződés teljesítésével a felperes munkaviszonya egy év határozott időre jött létre [Mt. 79. § (1) és (2) bekezdés]. Minthogy az írásbeli munkaszerződés hiányára a felperes nem hivatkozott, a felek között ily módon szóbeli munkaszerződéssel létrejöttnek kell tekinteni a határozott idejű jogviszonyt [Mt. 76. § (5) bekezdés].

A másodfokú bíróság a próbaidő érvényes kikötése hiányában jogellenes munkaviszony megszüntetés szankciójaként - minthogy a felperes az eredeti munkakörébe visszahelyezését nem kérte - az Mt. 88. § (2) bekezdés alapján a határozott időből hátralévő időre járó 10 havi átlagkereset megfizetésére kötelezte az alperest azzal az indokkal, hogy a munkavállalóra ez kedvezőbb, mint a munkaügyi bíróság által alkalmazott az Mt. 100. § (6) bekezdése alapján felmentési időre, az Mt. 100. § (4) bekezdése alapján pedig 6 havi átlagkeresetnek megfelelő kárátalány megfizetésére kötelezés. Így az alperes fellebbezését a közhasznú társaság illetékfizetésére kötelezését sérelmező részében találta alaposnak.

A felperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet részben történő "megváltoztatásával" az Mt. 100. § (4) bekezdése alapján az alperesnek legalább 2 havi, de legfeljebb 12 havi átlagkeresetben marasztalását kérte. Álláspontja szerint az Mt. 100. § (4) bekezdésébe ütközik a másodfokú bíróság döntése arról, hogy az Mt. 88. § (2) bekezdése szerinti marasztalást alkalmazta a felperesre kedvezőbbként. Érvelése szerint a munkaviszony jogellenes megszüntetésénél, függetlenül attól, hogy a munkaviszony határozatlan vagy határozott idejű volt-e, alkalmazni kell az Mt. 100. § (4) bekezdését, az Mt. 88. § (2) bekezdésében szabályozott hátralévő időre járó átlagkereset pedig az Mt. 100. § (6) bekezdése szerinti elmaradt munkabérként értelmezhető. Megítélése szerint a jogerős ítélet azzal, hogy az Mt. 100. § (4) bekezdését mellőzte, hátrányos helyzetbe hozta a felperest, sértve ezzel az Mt. 5. § (1) bekezdését.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati eljárást elrendelte.

Az alperes csatlakozó felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet "megváltoztatását", a marasztalási összeg 40 909 forintra (a 2003. január 23-ától január 31-éig terjedő időszakra járó elmaradt munkabérre) leszállítását kérte. Álláspontja szerint, mivel a felperes határidőben nem hivatkozott a szóbeli munkaszerződés érvénytelenségére, a képviselő-testület határozatának nemcsak a határozott időre, hanem a 3 hónapos próbaidőre vonatkozó része is érvényes. Tévesnek tartotta a pályázattal létesített munkaviszony esetén a próbaidő kizártságára vonatkozó jogerős ítéleti álláspontot, ezért a próbaidő alatti megszüntetés miatt a felperest "kártérítés" nem illeti. Továbbra is kérte az átalány-kártérítés felére csökkentését. Az alperes egyben felülvizsgálati ellenkérelmet is előterjesztett, melyben a felperes felülvizsgálati kérelme alaptalanságára hivatkozott.

A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint alapos, a csatlakozó felülvizsgálati kérelem nem alapos.

1. Az elsőfokú ítéletnek azt a megállapítását, miszerint írásbeli munkaszerződés hiányában a próbaidőre vonatkozó kikötés érvénytelen, a felek fellebbezéssel nem támadták, az alperes fellebbezése - e jogalap érintése nélkül - a marasztalási összeg leszállítására irányult. Ezért a másodfokú bíróságnak a pályázattal létesített munkaviszony tekintetében a (törvény által egyébként nem tiltott) próbaidő rendeltetésellenességével kapcsolatos okfejtését a Legfelsőbb Bíróság mellőzi.

A felülvizsgálati eljárásnak eszerint az alperes csatlakozó felülvizsgálati kérelmében sérelmezett, a próbaidővel kapcsolatos ítéleti álláspont már nem lehet a tárgya [Pp. 270. § (1) bekezdés, BH 2001/172.].

2. Az irányadó jogerős ítéleti tényállás szerint a felperes és az alperes határozott időre létesített munkaviszonyt, amelyet az alperes jogellenesen szüntetett meg [Mt. 88. § (1) és (2) bekezdés].

A felperes keresetében és fellebbezésében a munkaviszonya helyreállítása mellőzésével a jogellenesség jogkövetkezményeként - a határozott idő figyelembevételével - elmaradt munkabérben és az Mt. 100. § (4) bekezdése szerinti 12 havi átlagkereset szankcióban kérte az alperes marasztalását.

A bírói gyakorlat szerint a munkaviszony jogellenes megszüntetése esetén a munkavállaló vagylagosan igényelheti az Mt. 88. § (2) bekezdése alkalmazását, vagy az Mt. 100. §-a szerinti juttatásokat [EBH 2000/242; BH 1995/253; BH 1996/252], a bíróság a keresethez és a fellebbezéshez kötve van [Pp. 215. §, 253. § (3) bekezdés].

Mindezekből következően a felperes kereseti kérelme az Mt. 100. § (4) bekezdése mellőzését illetően megalapozott.

A másodfokú bíróság által a határozott időből még hátralévő időre megítélt átlagkereset a felperes kereseti és fellebbezési kérelmét alapul véve az Mt. 100. § (6) bekezdése szerinti elmaradt munkabérben marasztalásnak minősül, és a helyreállítás mellőzése miatt a felperest megilleti az Mt. 100. § (4) bekezdése szerinti jogkövetkezmény is.

A munkaügyi bíróság a jogsértés súlyával hat havi átlagkeresetet ítélt arányban állónak, a felperes fellebbezésében a teljes törvényi mérték (12 havi átlagkereset) megítélését kérte, az alperes fellebbezésében az elsőfokú ítélet szerinti mértéket eltúlzottnak ítélte.

A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletnek azt a rendelkezését, amellyel az alperes által fizetendő marasztalás összegét 1 840 909 forintra felemelte, továbbá rendelkezett az első- és a másodfokú eljárási illetékről nem érintette (2003. január 23-ától 31-éig elmaradt munkabér 40 909 forint, és a határozott időből hátralévő időre járó további elmaradt munkabér 1 800 000 forint). Ezt meghala­dóan - beleértve a másodfokú eljárási költségben marasztalást - hatályon kívül helyezte, és a jogellenességnek az Mt. 100. § (4) bekezdése szerinti szankciója tekintetében a felperes és az alperes fellebbezésének elbírálása érdekében a másodfokú bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasította [Pp. 275. § (4) bekezdés].

(Legf. Bír. Mfv. I. 10.078/2005. sz.)