Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Dr. Anka Tibor: Hátra arc, előre? (KK, 2007/6., 15-22. o.)[1]

Az új Polgári Törvénykönyv tervezetének zálogjogi szabályairól

Észrevételek az új Ptk. első zálogjogi koncepciójához

1. A tervezet szerint zálogjog alapítás "absztrakt dologi jogi rendelkező ügylet".

A zálogjog megalapításával a zálogkötelezett és a zálogjogosult között "zálogszerződés jön létre".

A kötelmi szerződés és az "absztrakt dologi ügylet" elkülönítése öncélú dogmatikai bravúrnak tűnik. A kettős ügyleti tan felélesztése visszatérés a német pandekta jog merev megoldásához, amely elválasztja egymástól a szerzésmódot, mint dologi ügyletet és az alapul fekvő kötelmi ügyletet, a dologi jogi változás létrehozására kötelező szerződést.

A szerzésmódot önálló dologi ügyletté minősíti, mintha az valóban önálló ügylet lenne.

A magyar jogban (továbbá a jogi gondolkodásban és a köztudatban: azaz a jogtudatban) a hatályos Polgári Törvénykönyv alapján az ügyletegység elve vált általánosan elfogadottá és értelmezhetővé. A jogi gondolkodás az ügyletegység elve alapján áll.

Ma a kötelmi kötelezettségvállalás alapján a dologi jogi változás előidézését (adásvételi szerződés alapján a tulajdon-átruházást, a haszonélvezeti jog létesítésére kötelező szerződés alapján a haszonélvezeti jog bejegyzését, zálogszerződés alapján a zálogjog létrehozását stb.) senki nem tekinti önálló dologi ügyletnek, hanem azt mindenki a kötelmi kötelezettségvállalás teljesítéseként fogja fel, az ügyletegység elvének megfelelően.

A tervezet által életre kelteni kívánt kettős ügyleti tan, a kötelező ügylet és a dologi jogi ügylet elválasztása, zavart fog okozni abban a már kialakult jogi gondolkodásban, amely számára ma az az egyértelmű, hogy a dologi jogi változás előidézése nem elkülönült - különösen nem "absztrakt" - dologi jogi ügylet, hanem egyszerűen a dologi jogi változás előidézésére irányuló kötelező ügylet (a kötelmi szerződés) teljesítése.

Az elvont dologi jogi ügylet merev konstrukciójának felélesztése felesleges és haszontalan megoldás. (Vö.: "bordélyjelzálogjog": RGZ. 68, 101.)

A fentiektől függetlenül is nyilvánvaló, hogy a zálogjog megalapítása (az elvont dologi jogi ügylet) helyesen nem "zálogszerződést", hanem valójában: zálogjogi jogviszonyt hoz létre a felek között.

A tervezet szerinti megoldás, az, hogy a zálogjog megalapítása "zálogszerződést" hoz létre, a kettős ügyleti tan olyan mértékű túlhajszolása, amely valójában az ügyletegység elvét jelenti, csak éppen fordítva: a javaslat szerint a zálogjog megalapítása nem a zálogszerződés teljesítése (ügyletegység), hanem a zálogjog megalapításával jön létre a zálogszerződés (fordított ügyletegység).

A tervezet szerinti dogmatikai bravúr - a gazdasági forgalomban: zűrzavar. (Vö.: Sárközy Tamás: Az új Ptk. szövegtervezetéről a gazdasági jog oldaláról; Gazdaság és Jog 2007. évi 1. szám)

A fentiekkel szemben tehát a ma mindenki számára értelmezhető megoldás fenntartása indokolt: Zálogjog szerződés, jogszabály vagy bírósági és - ha jogszabály így rendelkezik - más hatósági határozat alapján keletkezhet. Egyes zálogtárgyak meghatározott módon történő elzálogosításához jogszabály további alakszerűségi követelményeket fűzhet.

2. A jogviszonyok biztonságát veszélyezteti az alakiság előírásának mellőzése a zálogszerződésekre nézve. A 2000. évi CXXXVII. törvény (2.Zn.) valamennyi zálogszerződésre nézve a kötelező írásbeli alakot azért vezette be, mert úgy látta, hogy a szerződések teljesítésének biztonságát szolgáló zálogjog intézményrendszere esetében különösen fontos, hogy a szabályozás lehetőség szerint minimalizálja a jogintézményben rejlő kockázatokat, mert ezek az érintett intézményekbe vetett bizalom csökkenését eredményezik. A 2.Zn. az ésszerűség figyelembevételével csökkenteni kívánta azon vitás kérdések számát, amelyeknek eldöntése a jogalkalmazásra várt volna, illetve az egyes szabályok újrafogalmazásával megfelelő kereteket, támpontokat akart biztosítani a jogalkalmazás számára.

Semmi ok nincs az alakiságok oldására, az az ügyleti biztonság csökkenéséhez, a zálogból való kielégítés veszélyeztetéséhez vezet.

A vagyont terhelő zálogjog és az ingó jelzálogjog esetében a zálogjogi nyilvántartás magukra - a legmagasabb szintű okirati biztonságot nyújtó - közokiratokra épül, az ekként elzálogosított vagyontárgyak sajátos jellege, az azokra vonatkozó dolognyilvántartás hiánya, illetőleg a dolognyilvántartásnak (például: gépjármű-nyilvántartás) a zálogjogok nyilvántartására való alkalmatlansága miatt.

Az okirati alak mellőzése általában, a közokirati alak mellőzése pedig a zálogjogi nyilvántartásban szereplő zálogjogok tekintetében, a zálogfedezet biztonságának hiányát jelenti.

A dologi jogi könyv zálogjogi fejezete még azt tartalmazza, hogy "A Javaslat csak az írásbeliséget tartja fenn formai követelményként valamennyi jelzálogszerződés tekintetében, e követelményt azonban a zálogszerződés szabályai körében mondja ki." Ugyanakkor az utóbb megjelent kötelmi jogi könyv semmiféle alaki követelményt nem tartalmaz, az írásbeliséget sem.

A javaslat szerint: "a közjegyzői okiratba foglalás kényszere a magyar jogrendszertől idegen (sem ingatlan jelzálogjog létesítéséhez, sem ingó vagy ingatlan tulajdonjogának átruházásához, sem egyéb jelentős ügyletekhez nem szükséges)".

A közjegyzői okirati alak előírása természetesen a magyar jogrendszertől nem idegen, az állítás egyszerűen hamis. A szerencsejáték lebonyolításától, a felszámolási és csődeljárástól kezdve, a teljes hatályú apai elismerő nyilatkozaton át a végintézkedésekig a közjegyzői okirati forma a magyar jogrendszerben bevett, több évszázados intézmény.

A vagyont terhelő és az ingó zálogjogi rendszert éppen a dolognyilvántartási rendszer kizárt volta miatt az alapügyletet tartalmazó megegyezés közokirati formája volt képes fenntartani és működtetni. [A valódiság és a hamisítatlanság vélelme és a közokirattal együtt járó más előnyök (közöttük a közokirat természetéből fakadó sajátosságok: a közokirat mellett a valódiság vélelme szól, azt az ellenkező bizonyításáig valódinak kell tekinteni, míg a magánokirat esetén annak valódiságát bizonyítani kell, ha azt az ellenfél kétségbe vonja; a közokirat nem csupán a benne foglalt nyilatkozat megtételét, hanem a nyilatkozat megtételének idejét és módját, továbbá a közokiratban foglalt intézkedést és határozatot, az okirattal tanúsított adatok és tények valóságát is közhitelűen bizonyítja, míg a magánokirat csupán arra szolgál teljes bizonyítékul, hogy kiállítója az abban foglalt nyilatkozatot megtette, elfogadta vagy magára kötelezőnek ismerte el stb.)]

A javaslat szerint a közjegyzői okiratba foglalás: "indokolatlan bonyodalmat, késedelmet és költségnövekedést okoz, drágábbá teszi a hitelt".

Valójában az okirati biztonság jogbiztonságot teremt, a vele járó "bonyodalom" tehát soha nem "indokolatlan".

A szerződés megkötésével egyidejűleg a jelzálog létrehozása is megtörténik, egyébként időben elhúzódik.

A közjegyzői okiratba foglalás természetesen időt igényel néhány sor papírdarabra vetéséhez képest, ám az a "késedelem" velejár az okirati biztonság megteremtésével, valamint "megtérül" a zálogjog azonnali bejegyzésével, azonnali létrejöttével. Vö.: szerződéskötés és az ingatlan-nyilvántartási bejegyzés, a jogátruházás közötti "időveszteséggel".

Nem teszi "drágábbá a hitelt" mert csökkenti a hitelező kockázatát, lehetővé teszi ezzel arányosan az adósra kedvezőbb feltételekkel való kölcsönzést.

A javaslat szerint a közjegyzői okirat "többletvédelmet nem nyújt sem a felek, sem a jogrend számára".

Az állítás dogmatikai nonszensz. A szóbeliséghez képest az okirat, az okiratokon belül a közokirat eleve arra rendeltetett, hogy többletvédelmet nyújtson mind a felek, mond a jogrend számára:

"Az okirati kényszer különböző célokra szolgálhat. Többnyire az ügyletkötés komolyságát kívánja biztosítani; továbbá az ügylet előkészítése (alkudozás) és véglegesítése közt akar szemmel látható határvonalat emelni. Gyakran a jogviszonyok kétségtelenségét akarja előmozdítani, a pereskedés korlátozása végett.

A közokirati forma pedig ezen felül arra is való, hogy hiteles személy jelenléte gátat emeljen az egyik fél kizsákmányolásának, másfelől, hogy bonyodalmasabb ügyleteknél a feleket szakértő tanácsadó igénybevételére kényszerítse. Amellett a közokirat fokozza az ügylet külső megjelenésének hitelességét.

Viszont persze a közokirati kényszer az ügyletkötést meg is nehezíti (költség, nyilvánosság stb.), s ezért közvetett eszköze lehet bizonyos, közérdekből kevéssé kívánatos szerződések visszaszorításának." (Szladits Károly: A Magyar Magánjog I. Rész 300. oldal)

(Mellesleg az állítás abszurd voltát mutatja továbbá a tervezet Családjogi Könyve, amely a házassági vagyonjogi és az élettársi vagyonjogi szerződésekre éppen a közokirat előnyeire rámutatva ír elő közokirati alakot, és közjegyzői nyilvántartásba vételt.)

A közjegyzői okiratba foglalt zálogszerződés alapján a közjegyző kötelezettségévé válik a vagyontárgy megterhelésének a központi nyilvántartásba történő bejelentése. A közjegyzői okirat szükségessége mellett szól az, hogy az e jegyzékben regisztrálásra kerülő vagyontárgyak az ingatlantól eltérően nem immobil, hanem esetenként változó, nehezen "nyomon követhető" dolgok. A hitelezővédelem jogi garanciái ezért a kötött forma keretében biztosíthatóak, a rendszer "zártságát" pedig éppen az teszi lehetővé, hogy a bejelentés terhe nem a zálogkötelezettre, hanem a közjegyzőre hárul.

A közokiratnak minősülő közjegyzői okirati forma előírásának szükségességét támasztja alá továbbá az is, hogy az elzálogosítás jogszerűsége ily módon előzetes vizsgálat tárgyává tehető. A közjegyzőkről szóló 1991. évi XLI. törvény 120-128. §-aiban rögzített - a közjegyzői okirat elkészítésére vonatkozó - szabályok révén elkerülhetővé válnak azok a visszaélések, amelyek egy gazdaságilag kiemelkedő jelentőségű intézmény működésébe vetett bizalmat már a kezdetek kezdetén megkérdőjelezhetnék.

A zálogszerződés közokiratba foglalása egyúttal elősegíti a jogosult jogérvényesítésének egyszerűsítését, hiszen ebben az esetben a zálogjog bírósági végrehajtási úton történő érvényesítése csupán a közokirat záradékoltatását teszi szükségessé.

A közokirati forma az ügyletkötést nem nehezítette, idő- vagy költségveszteséget sem jelentett. Ellenkezőleg, egységes joggyakorlat alakult ki, a szerződésekből jogvita nem keletkezett. A zálogszerződés megkötésekor a zálogjogi biztosíték is nyomban létrejött, a zálogjognak a szerződéskötéskor a nyilvántartásba történő azonnali bejegyzésével.

A javaslat szerint a "a zálogjogi nyilvántartás nem közhitelű".

Az állítás ismét dogmatikai tévedés, a közhitelesség és a valósághűség fogalmának összecsúsztatása: Tisztázni kell mindenek előtt, hogy mit jelent a "közhitelesség" fogalma, miből áll egy nyilvántartás közhitelessége, mi a különbség a közhitelesség és a valósághűség között. [Irodalom: Petrik Ferenc: A telekkönyvi jog alapelvei, a közhitelesség elve. (Magyar Jog 2003. évi 5. szám), Kisfaludi András: Mitől közhiteles a közhiteles nyilvántartás? (Gazdaság és jog 2003. évi 7-8. szám), Kurucz Mihály: A telekkönyv és az ingatlan-nyilvántartás, mint jogi látszat, a formai legitimáció közvetítésének instrumentuma (Közjegyzők Közlönye 2003. évi 7-8. szám); A telekkönyv illetőleg az ingatlan-nyilvántartás valósággal egyezősége és viszonya a közhitelesség joghatásához (Közjegyzők Közlönye 2004. évi 1. szám)].

A tételesjogilag a közhitelesség nem több és nem kevesebb, mint jogalkotói akarat kérdése. Közhiteles tehát az a nyilvántartás, amelyet a jogalkotó annak minősít.

A közhitelesség csak azt jelenti, hogy a közhiteles nyilvántartás az ellenkező bizonyításáig hitelesen tanúsítja a bejegyzett tartalom fennállását.

A közhitelű nyilvántartás tartalmára jóhiszemű személyek jogokat alapíthatnak, ugyanakkor senki nem hivatkozhat arra, hogy a közhiteles nyilvántartásba bejegyzettekről nem volt tudomása. A jóhiszemű fél (vagyis a "köz") javára a nyilvántartás tartalmát akkor is helyesnek és jogszerzésre alapul szolgálónak (azaz "hitelesnek") kell tekinteni, ha a nyilvántartás tartalma a valóságos jogi helyzettől eltér. A közhitelesnek minősített nyilvántartásba bejegyzettekről az kell feltenni, hogy a valóságban is fennállnak, be nem jegyzettekről pedig az kell feltenni, hogy a valóságban sem állnak fenn.

a) Nyilvánosság,

b) cognitio (ismertség),

c) eljárásjogi hatás (a bejegyzés melletti vélelem, bizonyítási teher),

d) közbizalmi hatás,

- teljesség (pozitív és negatív),

- helyesség vélelme.

A jogvédelmi hatálynak, vagyis a közhitelességnek csupán a szolgáló leányai.

A közhitelesség a jogvédelmi hatállyal azonos: közhitelű nyilvántartás tartalmára jóhiszemű személyek jogokat alapíthatnak: publica fides.

A valósághűség: cél.

Megvalósulás a vélelmeket és a fent írott elemeket - magát a közhitelességet is - eleve szükségtelenné tenné.

(A közhitelesség fogalmát a Javaslat Családjogi Könyve már helyesen fejti ki.)

A Zálogjogi nyilvántartás tehát közhiteles, mégpedig abban a körben amiben a törvény azt közhitelesnek minősíti.

1996. évi XXVI. törvény a Magyar Köztársaság Polgári Törvénykönyve egyes rendelkezéseinek módosításáról (1.Zn.): A Magyar Országos Közjegyzői Kamaránál vezetett nyilvántartás közhitelű, abba bárki betekinthet. A nyilvántartás a zálogszerződésben szereplő adatokat (természetes személy szerződő felek esetén azok azonosító adatait is) tartalmazza.

2.Zn.: A Magyar Országos Közjegyzői Kamaránál (a továbbiakban: Kamara) vezetett nyilvántartás közhitelűen tartalmazza a nyilvántartásba bejegyzett ingó dolgot, illetve vagyont terhelő zálogjogot alapító zálogszerződés létrejöttét. E nyilvántartásba (a továbbiakban: zálogjogi nyilvántartás) bárki betekinthet.

A tervezet azonban a zálogjogi nyilvántartást már valóban értelmetlen és érdemi tartalmat nem hordozó nyilvántartássá kívánja tenni, azzal, hogy az nem lesz egyéb, mint bejelentés nyilvántartás (fecnigyűjtő konténer). Kizárólag azt tartalmazza, hogy a felek bejelentést tettek, amely tartalmazza:

a) a zálogkötelezett nevét és azonosító adatait,

b) a zálogjogosult nevét és azonosító adatait,

c) a zálogtárgy meghatározását.

A bejelentés - így a zálogjogi nyilvántartás - ezen kívül semmit, még a zálogjoggal biztosított követelést sem jelöli meg (hová lesz a specialitás elve?).

A bejelentéshez természetesen semmit nem kell csatolni, az alapul szolgáló okiratot sem, annál kevésbé mert a tervezet szerint zálogszerződés eleve nincs, az csak "létrejön" mint "törvényes kötelem".)

Az ilyen "notice-filing" elvű "nyilvántartás" egyrészt céltalan és értelmetlen, másrész egyértelmű visszalépés a jelenlegi nyilvántartáshoz képest, már csupán a nyilvántartás jelenlegi információtartalmát illetően is:

a) a zálogkötelezett, továbbá - ha az nem azonos a zálogkötelezettel - a biztosított követelés kötelezettje (személyes kötelezett) és a zálogjogosult

b) a biztosított követelés jogcíme, pénzneme, lejárata, összege, illetve legmagasabb összege;

c) a bejegyzés alapjául szolgáló okirat megnevezése, kiállítója, kelte, ügyszáma, valamint a bejegyző közjegyző neve, székhelye és törzsszáma;

d) a zálogjog keletkezésének és módosulásának időpontja, ha ez a bejegyzés napjától eltér;

e) a törölt zálogjog ranghelyének fenntartása, illetve a ranghellyel való rendelkezés jogáról történő lemondás;

f) a zálogjog érvényesítésére irányuló, illetve a zálogkötelezettséget egyébként érintő bírósági vagy más hatósági eljárás megindításának időpontja, az eljárást elrendelő vagy azt folytató hatóság megnevezése és ügyszáma.

A bejegyzésben a zálogtárgyat az okirat, illetve annak melléklete szerint, vagy az okiratban, illetve annak mellékletében foglaltakra utalással kell rögzíteni. Vagyont terhelő zálogjog esetén, ha az a zálogkötelezett egész vagyonát terheli, az okiratban ezt, a vagyon meghatározott részét terhelő zálogjog esetében pedig az okiratban vagy annak mellékletében - szabatos körülírással - a vagyon e meghatározott körét kell feltüntetni.

A megvalósítani kívánt nyilvántartás kirívó ellentétben van a tervezet kitűzött céljával "a zálogjog érvényesítésének hatékonyabbá tétele; az adós, a hitelező és harmadik személyek érdekeinek kiegyensúlyozott védelme; a hitelbiztosítékok nyilvánosságának (publicitásának) teljes körű biztosítása; a kiszámíthatóság és előreláthatóság növelése, azaz a jogbiztonság megerősítése" valamint, "hogy egy vagyontárgy hitelbiztosítékként való lekötése nyilvános, harmadik személyek számára felismerhető legyen".

Jól mutatja e rendszer értelmetlen voltát, hogy a tervezet szerint az egyszerű bejelentésen alapuló nyilvántartásból a bejelentett - a bejelentés alapján pedig mindenféle vizsgálati lehetőség hiányában szükségképpen bejegyzett - zálogjogi bejegyzés törlésének van helye, azon az alapon, hogy a bejelentés hamis volt, azaz a felek a zálogjog létesítését bejelentették ugyan, annak a nyilvántartási bejegyzését kérték is azonban

- a valóságban "a felek között nem jött létre zálogjog alapításában való megegyezés",

- "a zálogtárgy bejegyzés szerinti meghatározása nem felel meg a felek zálogjogot alapító megegyezésében foglaltaknak".

(Azaz:

- nincs is a felek között zálogszerződés (az alapításban való "megegyezés"), csak bejelentést tettek,

- nem is az a zálogtárgy aminek az elzálogosítását bejelentették.)

Meglepő, hogy míg az egyik oldalon szigorítunk, (lakásmaffia, fantomcég, tartozás fedezetének elvonása, felelősségátviteli szabályok stb.) a másikon visszalépünk, a jogbiztonság másodlagossá válik, még "sajtpapíron" kötött szerződést sem kell csatolni a bejegyzéshez, okirati alaki követelményekről nem is beszélve.

A tervezet ugyanilyen módon engedi a zálogjogi nyilvántartásba bejegyezni a jogok, követelések elzálogosítását. Az ilyenfajta nyilvántartás értelmetlensége nyilvánvalóvá válik, ha összevetjük a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény és egyéb törvények módosítása tárgyában előterjesztett T/2480. számú törvényjavaslatnak a gazdasági társasági üzletrészt (mint a zálogjogi nyilvántartáson kívüli nyilvántartásba bejegyezhető zálogjoggal terhelhető egyik jogot) terhelő zálogjog cégnyilvántartási bejegyzéséhez megkívánt elemekkel:

A törvényjavaslat magától értetődően követeli meg, hogy a bejegyzési kérelemhez csatolni kell a zálogszerződés egy eredeti példányát vagy annak - legalább a szerződő felek nevét (cégnevét), lakóhelyét (székhelyét), a zálog tárgyának meghatározását, a zálogjog kikötését, a szerződés megkötésének helyét és időpontját, valamint a felek aláírását tartalmazó - kivonatát. Továbbá a bejegyzési engedélyre és a törlési engedélyre legalább teljes bizonyító erejű magánokirati alakot ír elő.

A Ptk. 267. § (1) bekezdésének negyedik mondatát pedig akként kívánja a javaslat módosítani, hogy "Ha a jog vagy követelés fennállását közhiteles nyilvántartás tanúsítja, a zálogjog az e nyilvántartásba való bejegyzéssel jön létre." Szemben a tervezetnek azzal a szabályával, hogy a nyilvántartásba való bejegyzéssel a zálogjog csupán alapíttatik, de még nem jön létre.

3. A vagyont terhelő zálogjog Magyarországon 1996. május 1-je óta létezik. Kedvelt, széles körben alkalmazott zálogjogi biztosítékká vált: az 1997. 05. 05-2006. 12. 31. között a közjegyzői zálogjogi nyilvántartásba bejegyzett összesen 94 135 zálogszerződésből 26 233 darab vagyont terhelő zálogszerződés volt. Mára a bírói gyakorlat a vagyont terhelő zálogjogot a többi zálogtípussal azonos rangúnak ismerte el (BH 2004. 192).

A vagyont terhelő zálogjogot a tervezet megszünteti, fogalmi pontatlanságokra (önálló gazdasági egységként működtethető vagyonrész) valamint végrehajtási nehézségekre hivatkozva, azzal, hogy "a vagyont terhelő zálogjog vagyonegység fenntartása melletti érvényesítése nem oldható meg". A vagyon egészére pedig csak "totális" végrehajtás vezethető.

Ezek a nehézségek a vagyont terhelő zálogjogra vonatkozó szabályok, a 2.Zn-al történt - elhibázott - módosításának következményei:

a) Vagyont terhelő zálogjog jogi személy, illetve jogi személyiség nélküli gazdasági társaság vagyonának egészén vagy annak "önálló gazdasági egységként működtethető részén" alapítható.

b) A zálogjogosult "a kielégítési jog megnyíltával a zálogkötelezett vagyonából a vagyon egységének fenntartása mellett kereshető kielégítés".

Mindkét módosítás elhibázott voltát már a törvénytervezet előkészítése során jeleztük.

A 2.Zn. előkészítésével együtt zajlott a Vht. módosításának előkészítése, amely a 2000. évi CXXXVI. törvénnyel (Vhtn.) történt meg. Ennek a tervezete a 2.Zn. tervezetével összhangban még tartalmazott szabályokat a vagyont terhelő zálogjognak a vagyon egészére vezetett végrehajtás útján való érvényesítése esetére "Önálló gazdasági egység értékesítése" alcímmel.

A 2.Zn. és a Vhtn. tervezetének előkészítése során úgy tűnt, hogy a 2.Zn-ból mind a fenti a) mind a fenti b) pontban idézett módosítás elmarad, és ezzel összhangban a Vhtn. országgyűlés elé terjesztett tervezetéből már ki is maradt az "Önálló gazdasági egység értékesítése" alcímű tervezett módosítás, mint a 2.Zn. ide kapcsolódó részének elmaradása folytán feleslegessé váló szöveg, ugyanakkor a 2.Zn. szövegében ezek a módosítások benne "felejtődtek".

Az elhibázott módosítás következtében azonban a helyes megoldás nem a teljes jogintézmény megszüntetése, hanem az 1.Zn. szerinti szabályozás visszaállítása:

a) a vagyont terhelő zálogjog tárgya a zálogkötelezett vagyonának egésze vagy annak a zálogszerződésben meghatározott része lehet;

b) a zálogból való kielégítési jog megnyíltával a zálogjogosult a vagyont terhelő zálogjogot meghatározott vagyontárgyakat terhelő kézi- illetőleg jelzálogjoggá alakíthatja át, az ekként átalakított zálogjog alapján kereshet kielégítést.

Ezzel helyreáll a dogmatikailag tiszta helyzet, az átalakítást követően már csak az évszázados hagyományú kézi zálogjoggal és jelzálogjoggal kell számolni, és a kielégítési jogot e zálogjogok alapján ugyancsak a szokásos, mindenki által ismert és a Vht. által részletesen szabályozott rendben lehet gyakorolni.

4. A tervezet az önálló zálogjogot is megkívánja szüntetni, abból kiindulva, hogy ez a zálogjogi forma

- nem biztosítja a zálogadós megfelelő védelmét,

- az önálló zálogjog és a követelés közötti kapcsolatot nem a törvényi járulékosság, hanem a felek közötti biztosítéki megállapodás teremti meg.

A tervezet által felvetett aggályok miatt az értékpapírjogot is meg lehetne szüntetni az értékpapírokkal megtestesített jogosultságoknak az alapjogviszonytól való függetlensége miatt. Az ebben a körben az önálló zálogjog ellen felsorakoztatott érvek tehát súlytalanok.

Ugyanakkor a tervezet megfeledkezik az önálló zálogjog adósvédelmi oldaláról, arról, hogy önálló zálogjog esetén a kötelezett kizárólag a zálogtárggyal felel a (valóban nem nevesített) tartozásért, önálló zálog engedése esetén tehát a kötelezett többi vagyontárgya biztonságban marad.

A tervezet nem veszi figyelembe azt sem, hogy sokmilliárdos banki üzletág jött létre éppen az önálló zálogjog rendeltetésszerű felhasználásával a jelzáloghitelezés körében.

Az önálló zálogjog általánosan alkalmazott jogintézménnyé vált, pontosan azt a rendeltetést tölti be, amelyre az 1.Zn. létrehozta: a zálogjog forgalomképes voltát.

5. Nem helytálló az az álláspont, hogy "a zálogjogot csak a zálogjoggal biztosított követeléssel együtt lehet elzálogosítani."

A zálogjogot ugyanis (az önálló zálogjog kivételével) egyáltalán nem lehet elzálogosítani, hanem csak a zálogjoggal biztosított követelést lehet zálogjoggal terhelni. A zálogjoggal biztosított követelés elzálogosításával keletkezik a követelést biztosító zálogjogon alzálogjog. Ez azonban soha nem a zálogjogot, hanem az elzálogosított követelést terheli.

6. A jogon, illetve követelésen fennálló zálogjog a kézi zálogjog - jelzálogjog kategóriáival értelmezhetetlen, a jogon fennálló birtok fogalmilag kizárt.

Nem helyes, hogy a javaslat a jogon, illetve követelésen fennálló zálogjogot mint elkülönülten szabályozott zálogjogfajtát megszünteti, a jelzálogjogba integrálja.

Mind az Mtj. és a Ptk. zálogjogi novellák előtti szövege mind a második zálogjogi novella helyesen szabályozta a jogon és követelésen alapítható zálogjogot a zálogjog önálló fajtájaként.

7. A zálogjog alapításának elszakítása a zálogjog létrejöttétől értelmetlenné teszi a ranghely előzetes biztosítását, a ranghellyel való rendelkezési jog fenntartását, a megürült zálogjogi ranghely betöltését, és zavarokhoz vezet a zálogjog létrejötte időpontjának a felszámolási eljárás során történő megítélésében is.

A zálogjog az alapítással létrejön. Ehhez a zálogtárgyon való rendelkezési jognak kell fennállnia, a biztosított követelés létrejöttének a zálogjog létrejöttéhez nincs köze, a zálogjog járulékossága csak azt jelenti, hogy a követelésnek a zálogból való kielégítéskor kell fennállnia.

A zálogjog létrejöttének nem az alapításhoz, hanem a biztosított követelés létrejöttéhez kapcsolása az alapítást és a zálogjog létrejöttét elválasztja. Ezzel a ranghely mint vagyoni értékű jogi helyzet, a zálogjog létrejötte szempontjából értelmezhetetlen lesz, továbbá jelentősséggel csak a többi zálogjoghoz képest bír, abból a szempontból súlytalanná válik, hogy a zálogtárgyat terhelő egyéb korlátolt dologi jogok (például haszonélvezet) a zálogjog létrejöttéhez képest azt megelőző vagy azt követő ranghelyűnek tekintendők-e, így a kielégítési jog gyakorlása során azokra figyelemmel kell-e lenni.

8. Az előző pontban írottakhoz hasonló gondokkal jár a zálogjog terjedelme és a megürült ranghelyen létesíthető zálogjog nem terhesebb volta szempontjából az, ha a zálogjoggal biztosított követelést a zálogjog alapításakor nem kell meghatározni, hanem csupán a kielégítési jog gyakorlásakor dől el a zálogjoggal biztosított követelés terjedelme, így magának a zálogjognak a terjedelme is. Nem elegendő tehát, ha a biztosított követelés csak a kielégítési jog gyakorlásakor határozható meg összegszerűen.

Eleve lehetetlen például a ranghelyelőjegyzés (a ranghely előzetes biztosítása) a csupán a kielégítési jog gyakorlásakor meghatározható mértékű követelésre.

9. Az a tétel, hogy a zálogtárggyal való helytállás terjedelme kiterjed a zálogjoggal biztosított követelés kamataira, a követelés és a zálogjog érvényesítésének költségeire, továbbá a zálogtárgyra fordított szükséges költségekre is, kizárólag a kézi zálogjogra igaz.

A jelzálogjog csak a bejegyzés szerinti terjedelemben biztosít kielégítési jogot. A zálogjoggal biztosított követelés kamataira, a követelés és a zálogjog érvényesítésének költségeire, továbbá a zálogtárgyra fordított szükséges költségekre tehát csak akkor, ha ezekre is kifejezetten megtörtént a bejegyzés, avagy a bejegyzés szerinti kielégítési összeg ezeket külön bejegyzés nélkül is fedezi.

10. A keretbiztosítéki zálogjog nem "jogviszonyt", hanem az adott jogviszonyból a keretbiztosítéki zálogjog fennállása alatt keletkező konkrét követeléseket biztosítja. A felek éppen azért hoznak létre keretbiztosítéki zálogjogot, hogy az egyes követeléseket azok létrejöttekor ne kelljen külön-külön zálogjoggal biztosítani. Az egyébként ilyen módon a keretbiztosítéki zálogjoggal biztosított követelés átruházása esetére a javaslat fenntartja azt az elvet, hogy ha a keretbiztosítéki zálogjog jogosultja átruházza a kötelezettel szemben fennálló valamely követelését, a követelés "kiesik a biztosított keretből", azt a továbbiakban nem biztosítja zálogjog, az engedményes csak zálogjoggal nem biztosított követelést szerezhet meg.

Ezt a Legfelsőbb Bíróság a BH 2005. 152. sorszámon közzétett eseti döntésében már áttörte annyiban, hogy a keretbiztosítéki jelzálogjog az általa biztosított (az eseti döntés szerinti konkrét esetben: hitelezési) jogviszony megszűnésével "elveszti" eredeti funkcióját, és a jogviszonyból fennmaradt kölcsönkövetelés biztosítékául szolgál. E követelés engedményezése folytán a jelzálogjog jogosultja az engedményes lesz.

A jelzálogjogi biztosíték tehát az ilyen, a jelzálogjoggal biztosított jogviszony megszűnése utáni követelés engedményezés esetén átszáll a követelés megszerzőjére, mert az ebben az esetben már "elveszítette" keretbiztosítéki jellegét, és "mintegy sima jelzálogként" átszáll az új jogosultra.

Kézenfekvő azonban, hogy a keretbiztosítéki zálogjoggal eredetileg biztosított valamely követelés, az engedményezése esetén, akkor sem maradhat biztosíték nélkül, ha egyébként az a jogviszony, amelyből keletkezett, az eredeti zálogjogosult és zálogkötelezett között még továbbra is fennáll. Az ilyen helyzet ugyanis megakadályozza - elsősorban a pénzügyi intézményeket - a követeléseik engedményezésében, noha a követelések értékesítése szokásos gyakorlat a lejárt követelések "behajtási" módjaként.

A tervezetben tehát - az abban foglaltakkal éppen ellentétben - az ilyen követelések biztosított voltának fennmaradására kellene megoldást keresni.

Ilyen megoldást jelenthetne:

- konverzió lehetőségének kiterjesztése a követelés átruházás esetén, a követelés erejéig, a keretbiztosítéki jelzálog biztosítéki jelzálogjoggá való átalakítására, avagy

- olyan szabályozás, mely szerint az eredetileg keretbiztosítéki zálogjoggal biztosított követelés átruházása esetén - hacsak az átruházás nem kifejezetten a zálogjogi biztosíték nélkül történt - a zálogkötelezett és a követelést átruházó zálogjogosult köteles annak tűrésére, hogy az ilyen követelés megszerzője e követelésére a keretbiztosítéki zálogból kielégítést keressen.

(Az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény végrehajtására kiadott 109/1999. (XII. 29.) FVM rendelet 91. §-ának szabályai alátámasztják ezt, az egyébként a Ptk.-ban nem szabályozott lehetőséget, ugyanis lehetővé teszik a keretbiztosítéki jelzálog részbeni átruházását új zálogjogosultra akkor is, ha a magában az alapul szolgáló jogviszonyban jogosulti pozícióban változás nem következett be, hanem csupán az abból keletkezett egyes követelés átruházására került sor. Ilyenkor a bejegyzésben fel kell tüntetni, hogy a követelés átruházásával a követelés jogosultja a keretbiztosítéki jelzálog mely részét szerezte meg, a reá átruházott követelés biztosítékául.)

11. Nem helytálló az az érvelés sem, hogy a követelés fluktuálása alkalmatlanná teszi a keretbiztosítéki zálogjogot az alzálogjoggal való megterhelésre. A korábban már kifejtettek szerint nem a zálogjogot terheljük alzálogjoggal, hanem a zálogjoggal biztosított követelés elzálogosításának van helye, márpedig a keretbiztosítéki zálogjoggal biztosított követelés is elzálogosítható, és ezzel a keretbiztosítéki zálogjogon alzálogjog keletkezik.

12. A javaslat szerint Kézizálogjog tárgya csak nem lajstromozott ingó dolog lehet, továbbá a zálogjogi nyilvántartásba bejegyzett jelzálogjoggal csak a nem lajstromozott dolgokat lehet terhelni.

Nem határozza meg a javaslat azonban, hogy mit kell lajstromozott dolgoknak tekinteni, noha nyilván nem tartozik minden nyilvántartásba vett dolog ebbe a körbe (lásd: gépjárművek, védett kulturális javak, nukleáris és hasadó anyagok, apaállatok és szaporítóanyagok stb.)

A dologi jogi könyv indokolása utal arra, hogy a dolog fogalmát, a dologi jog általános szabályai között indokolt meghatározni, ugyanakkor a tervezet egyáltalán nem tartalmazza a dolog fogalmának a definícióját, ellenkezőleg a dologi jogi könyv bevezető része azt fejti ki, hogy a dolog fogalmának meghatározását a norma szintjén nem tartja szükségesnek.

Ezt meghaladóan nem érthető, hogy egyébként lajstromozott dolgot (egy repülőgépet, egy hajót) miért ne lehetne kézizálogba adni. (Vajon a repülőgép hangár bérbeadóját miért nem illetheti meg az általános szabályok szerint törvényes kézizálogjog a bérlőnek a hangárban tárolt sportrepülőgépén, mint a bérleménybe bevitt dolgon?)

13. A javaslat szerint jelzálogjog osztható követelés meghatározott részén is alapítható, ugyanakkor elfeledkezik arról, hogy több személyt megillető jog adott személyt megillető részének elzálogosítását lehetővé tegye.

A szükséges kiegészítés tehát a következő: több személyt megillető jognak valamelyik jogosultat megillető részén a közös tulajdonban álló dolog tulajdoni hányadának zálogjoggal való terhelésére vonatkozó szabályok megfelelő alkalmazásával létesíthető zálogjog.

14. A tervezetnek az a szabálya, amely szerint ha a zálogkötelezett elidegeníti a zálogtárgyat, akkor egyfelől a zálogjog fennmarad az eredeti zálogtárgyon, másfelől pedig kiterjed a zálogtárgy szurrogátumára is - dogmatikailag helytelen. A zálogtárgy ilyen módon sem duplikálódhat.

15. A Javaslat helytelenül mellőzi a bírósági határozaton alapuló zálogjogra való utalást. A bírói gyakorlat számára ebben az esetben nem marad más megoldás, mint a tulajdonjog fenntartással történő eladás analógiájára - például - közös tulajdon megszüntetése esetén a tulajdonjog bejegyzésnek attól való függővé tétele, hogy a tulajdoni illetőséget megszerző fél a megváltási árat megfizeti, noha maga a javaslat a tulajdonjog fenntartást - meggyőződésünk szerint egyébként helytelenül - fiduciárius hitelbiztosítéknak tekinti.

Azt a bíróságra kell bízni, hogy mely megítélt követelést látja egyúttal zálogjog alapításával biztosítandónak, és melyeknél kíván ettől eltekinteni.

16. A Javaslat elhagyja a Ptk. azon mondatát, miszerint zálogfedezetnek a kielégítést veszélyeztető mértékű csökkenése esetén, ha annak értékét, a zálogkötelezett - a zálogjogosult felszólítására - megfelelő határidőn belül nem állítja helyre, és megfelelő új zálogtárgyat vagy az értékcsökkenés mértékének megfelelő kiegészítő biztosítékot sem ad, "a zálogjogosult a még nem esedékes követelésére nézve is kielégítési jogát gyakorolhatja".

Ezt azzal magyarázza, hogy ennek az esetnek a következményeit elsősorban a biztosított jogviszony körében kell levonni, és utal arra, hogy ezt a kérdést a tervezetben a kölcsönszerződés szabályai rendezik is.

Ilyen szabályt a tervezet 5:370. § (2) bekezdés f) pontja a kölcsönszerződés azonnali hatályú felmondási okaként valóban tartalmaz, a szabály mellőzése azonban mégsem lehetséges, ugyanis zálogjoggal nem csupán kölcsöntartozás biztosítható. ■

Lábjegyzetek:

[1] Dr. Anka Tibor közjegyző, MOKK Jogi Bizottságának elnöke

Tartalomjegyzék