Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2009.7.206 A felperes perindításhoz fűződő jogi érdeke fennállását a bíróságnak minden ügyben egyedileg kell megvizsgálnia. A felperesnek az ügyhöz kapcsolódó érdekeltsége nem jelenti automatikusan a jogi érdek fennállását [Ptk. 173. §, 1990. évi LXV. tv. 79. §, Pp. 3. §].

Kapcsolódó határozatok:

Tapolcai Járásbíróság P.20746/2006/11., Veszprémi Törvényszék Pf.21361/2007/4., Kúria Pfv.20929/2008/7. (*BH 2009.7.206*)

***********

A felperes és házastársa közös tulajdonában áll az á.-i B.404/1. hrsz.-ú hétvégi ház és udvar megnevezésű ingatlan. Az ingatlan megközelítése közúton a 376. hrsz.-ú P. utcán át a 380. hrsz.-ú úton tovább haladva, illetve annak meghosszabbításával a 385/2. hrsz.-ú közterület megnevezésű, alperes tulajdonában volt, eredetileg 410 m2 területű úton volt lehetséges. Az alperesek 1999. november 15-én "telekhatár rendezéssel vegyes tulajdonközösséget megszüntető szerződést" kötöttek, miután a b.-i jegyző a telekalakítást engedélyezte. A szerződésben foglaltak az ingatlan-nyilvántartásban átvezetésre kerültek. Az alperesek közötti szerződés célja egyebek között az is volt, hogy kialakuljon a 385/15. hrsz.-ú út, amely összeköttetést jelent a 385/15. hrsz.-ú közúttal. Az útnak használt közterület nyomvonalának megváltoztatásával a korábbi 410 m2 helyett jelenleg 403 m2 szolgál út céljára, ugyanakkor másik négy ingatlan közterületen keresztül megközelíthetővé vált. (A 385/2. hrsz.-ú 410 m2 helyett 265 m2 lett, de a 385/13. hrsz.-ú létesült 138 m2 területtel.) A felperes az alperesek között létrejött szerződésben nem volt fél. A szerződésben foglaltak végrehajtása következtében az ingatlanához vezető 385/2. hrsz.-ú közterület szélessége csökkent és az út nyomvonala is megváltozott.

Figyelemmel arra, hogy a felperes ingatlanához vezető közterület helyi út céljára szolgált, az ingatlan szerepelt a forgalomképtelen vagyontárgyakat felsoroló önkormányzati rendelet mellékletében. Az I. r. alperes nem az önkormányzati rendelet módosításával, hanem képviselői testületi határozat útján engedélyezte a mellékletben szereplő ingatlanokat is érintő szerződés megkötését. A bekövetkezett változásoknak megfelelő, rendeleti szintű szabályozást 2004-ben utólagosan elvégezte.

A felperes előbb 2000. szeptember 5-én a Megyei Közigazgatási Hivatalhoz fordult, a közigazgatási hivatal azonban tájékoztatta, hogy a szerződés ingatlan-nyilvántartási bejegyzése már megtörtént, így felügyeleti jogkörben eljárva a hatóságnak nincs intézkedési joga. A felperes kereseti kérelmében annak megállapítását kérte, hogy az alperesek között Á.-n 1999. november 15-én megkötött telekrendezéssel vegyes tulajdonközösséget megszüntető szerződés semmis a Ptk. 173. §-a, a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (Ötv.) 79. § (2) bekezdésének a) pontja, valamint a Ptk. 234. § (1) bekezdése alapján, a szerződés emellett Á. Önkormányzatának 1995. évi 7. számú rendeletébe is ütközik. Előadta, hogy az ingatlanát gépjárművel nem lehet megközelíteni, ezért az ingatlanában értékcsökkenés is bekövetkezett.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperesi kereseti kérelemnek helyt adott és megállapította a perbeli szerződés érvénytelenségét, kötelezte az I. r. alperest az eredeti állapot helyreállítására akként, hogy a perben beszerzett szakértői vélemény mellékletét képező vázrajz szerint helyezze vissza az út nyomvonalát. Az I-V. r. alpereseket ennek tűrésére kötelezte. A másodfokon eljárt bíróság végzésével az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróságot a per újabb tárgyalására és újabb határozat hozatalára utasította. Végzésében kifejtette, hogy a hatályon kívül helyezéshez az elsőfokú bíróság által elkövetett eljárási szabálysértések mellett az is vezetett, hogy az ügyben vizsgálni kell a felperes jogi érdekeltségét. A Ptk. 234. §-ában írt szabályok alkalmazása körében ugyanis az a bírói gyakorlat alakult ki, hogy a felperesnek anyagi jogszabályokon alapuló felhatalmazás vagy jogi érdekeltség fennállása kell ahhoz, hogy a perben a mások között létrejött szerződés semmisségének megállapítását kérhesse. Ennek hiányában a szerződés semmissége vonatkozásában kereshetőségi jog nem illeti meg.

A lefolytatott újabb eljárásban az elsőfokú bíróság rész- és közbenső ítéletnek nevezett határozatot hozott, amelyben megállapította, hogy a felperesnek anyagi jogszabályon alapuló jogi érdekeltsége áll fenn az alperesek között 1995. november 15-én kelt és az á.-i 582. hrsz.-ú közterületet - út - érintő "telekhatár-rendezéssel vegyes tulajdonközösség megszüntető szerződés" semmisségének megállapítását illetően. Az elsőfokú bíróságnak az volt az álláspontja, hogy az I. r. alperes képviselő testülete az 1995. évi 7. számú önkormányzati rendelet 1. § (2) bekezdésének megsértésével határozott az út nyomvonalának megváltoztatásáról, emellett az alperesek az útügyi hatóságot sem vonták be az eljárásba és a felperest sem tájékoztatták. Az elsőfokú bíróság szakértői bizonyítást folytatott le arra vonatkozóan, hogy sérelmet jelent-e az út jelenlegi nyomvonalának elhelyezkedése a felperes számára, mert ebben az esetben bizonyítottnak látta a felperes perlési jogosultságát. Kifejtette, hogy abban a kérdésben, van-e más olyan polgári jogi eszköz, amivel a felperesi sérelem orvosolható lenne, hivatalból nem volt köteles vizsgálódni. A felperesi előadást elfogadta, amely szerint közigazgatási eljárásban már megkísérelte a panasz orvoslását, de az nem vezetett eredményre.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!