Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1991.5.207 A felszámolási eljárás - jogszabályoknak megfelelő - lefolytatásáénak irányadó szempontjai [Pp. 219. § (1) bek. d) pont, 235. § (1) bek., 247. § (2) bek., 1986. évi 11. tvr. 3. § (3) bek., 7. § (1)-(2) bek., 14. §. 15. § (1) bek., 24. § (2) bek., 26. § (1) bek., 28. § (2) bek., 29. § (1)-(2) bek., 40/A. §].

Az elsőfokú bíróság sérelmezett végzésével határozott a G. Vállalat (a továbbiakban: gazdálkodó szervezet) elleni felszámolási eljárás befejezéséről, a felszámoló által 1281. sorszámon előterjesztett zárómérleg jóváhagyásáról, és döntött - többek között - a hitelezők követelésének kielégítéséről. Megállapította, hogy "a hitelezői követelések kielégítési aránya jelenleg 33,1 %-os. Ennek arányában elégítendők ki a nem vitatott hitelezői igények e végzés jogerőssé válását követő 30 napon belül".

Az egyik hitelező a fellebbezésében az elsőfokú bíróság "végzésének hatályon kívül helyezését, új. a jogszabályoknak megfelelő felszámolási eljárás lefolytatását kérte" arra hivatkozva, hogy "a szabályszerű eljárás esetén a hitelezők részére felosztható vagyon nagyobb és a kielégítési százalék a 33,1 %-nál jelentősen magasabb lenne".

A felszámoló az észrevételében az elsőfokú bíróság végzésének helybenhagyását kérte.

A fellebbezés nem alapos.

A hitelező a fellebbezésében kifejtette, hogy az elsőfokú bíróság által elkövetett eljárási szabálysértések következtében érdekei sérelmet szenvedtek. A felszámolási eljárásról szóló - az 1988. évi 26. tvr.-tel, valamint az 1990. évi XXII. tv.-nyel módosított - 1986. évi 11. tvr. (a továbbiakban: Ftvr.) 33. §-ának (1) bekezdése a polgári perrendtartás szabályaitól csak a jogorvoslati határidő elmulasztásának következményeiben tér el. A Legfelsőbb Bíróság erre figyelemmel a Pp. vonatkozó rendelkezéseinek megfelelően vizsgálta az elsőfokú bíróság eljárásának jogszerűségét, és az ügyben - a fellebbezés szerkesztésének sorrendjével azonosan - a következő álláspontot foglalta el:

1. A hitelező a fellebbezésében sérelmezte, hogy az elsőfokú bíróság 1989. október 31. napján hozott végzését a részére csak 1990. április 6. napján kézbesítették. Tekintettel arra, hogy az elsőfokú bíróság a Pp. 219. §-a (1) bekezdésének d) pontja szerint csak a kézbesítéssel tekintette közöltnek határozatát, és ettől számította a fellebbezési határidőt, ezért a kézbesítési késedelem miatt a hitelezőt jogsérelem nem érte.

2. A felszámolási zárómérleg helyett megküldött "rövidített táblázat" indokát az elsőfokú bíróság a végzésében (22. oldal) kifejtette. Ebből megállapítható, hogy az az Ftvr. 28. §-ának (2) bekezdésében előírt adatokat tartalmazza. A vagyonelosztási javaslat hiányának az eljárás jellegére tekintettel azért nincs jelentősége, mert a zárótárgyalás mellőzhetősége miatt az Ftvr. 29. §-ának (2) bekezdése szerinti további bizonyítás elrendelésének lehetőségét nem kellett biztosítani. A kézbesítés hiányossága ezért új eljárás nélkül kiküszöbölhető.

3. Kétségtelen, hogy az elsőfokú végzés a hitelezőt az 1989. április 11. napján felvett jegyzőkönyvben rögzítettek ellenére "3. sz. Jogtanácsosi Munkaközösség SNCFT TUNESIA" elnevezéssel jelöli. Eszerint "a bíróság közli a felszámolóval, hogy a Nemzetközi Kereskedelmi Jogtanácsosi Munkaközösség képviseletében dr. B. M. jogtanácsos csatolta meghatalmazását a tuniszi Állam Vasutak ügyében". Bár az elsőfokú bíróság a végzése meghozatalakor figyelmen kívül hagyta, hogy a hitelező jelenlegi jogi képviselője a képviseleti jogát már igazolta, ezt a tévedését azonban a részére történt szabályszerű kézbesítéssel orvosolta.

4. A hitelező megítélése szerint az ügyben történt kormányzati beavatkozás sértette az Alkotmány bírói függetlenségről rendelkező 50. §-a (2) bekezdésének és a bíróságokról szóló 1972. évi IV. tv 14. §-a (1) bekezdésének rendelkezéseit.

Az elsőfokú bíróság az 1988. november 2-án megtartott személyes meghallgatásról készült 16. sorszámú jegyzőkönyvben rögzítette, hogy "a Minisztertanács 3264/1988-as határozata... feljogosítja a bíróságot arra. hogy eltérjen az eddig alkalmazott gyakorlattól, s a felszámolóként a Szanáló Szervezetet jelölje ki. Figyelemmel a G. Vállalat egyszerűsített, irányított és gyorsított felszámolási eljárására".

Az eljárás adatai szerint a gazdálkodó szervezet ellen a D. V. Leányvállalata, és a L. H. cég 1988. szeptember 30-án kezdeményezett felszámolási eljárást tartós fizetésképtelenség miatt. A felszámolási eljárás megindításának közzététele a Magyar Közlöny 1988. évi 54. számában történt meg.

Az 1988. évi 26. tvr. 14. §-ában szabályozott egyszerűsített felszámolási eljárásra vonatkozó rendelkezések a tvr. 15. §-ának (1) bekezdése szerint 1989. január 1. napjától léptek hatályba.

Tényként állapítható meg, hogy a felszámolás során, az 1988-as évben az elsőfokú bíróság valóban súlyos eljárási szabálysértést követett el, amikor "egyszerűsített, irányított és gyorsított" módon folytatta az eljárást. A hatályos jogszabályok alkalmazása a bíróságok alapvető joga és kötelessége. Az igazságszolgáltatás feladatát ellátó bíróság ezért válik el funkcionálisan is az állam törvényhozói és végrehajtói szervezetétől.

A bírói munka kereteit a jogszabályértelmezés határai szabják meg. Az elsőfokú bíróság tévesen értelmezte az Ftvr. 15. §-ának (1) bekezdését, mert az a Minisztertanács jogalkotói felhatalmazásáról nem rendelkezett. A felszámolási eljárás ezért egyszerűsített módon - abban az időben - nem folytatódhatott volna. Figyelemmel azonban az Ftvr. 1989. január 1. napján hatályba lépett és jelenleg is hatályos 40/A. §-ának rendelkezéseire a Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság végzésének hatályon kívül helyezését indokolatlannak látta, mivel az újabb eljárásban a hatályon kívül helyezett jogszabályok alkalmazására már nem lehet visszatérni.

5. A felszámolási eljárás megindítását megelőző egyeztetés létrehozásának elmulasztása az Ftvr 1988. évben hatályos 5. §-ának (1) bekezdése értelmében azzal a következménnyel járt, hogy sem a gazdálkodó szervezet, sem a hitelezők nem fordulhattak a bírósághoz az eljárás lefolytatása érdekében. A jogszabály azonban kivételt is megállapít, mégpedig az új felszámolási eljárás esetét. Tekintettel arra, hogy a gazdálkodó szervezet ellen 1986-ban már indult felszámolási eljárás (12. Fpk. 90/1988/12. számú végzés), ezért a hitelező érvelése megalapozatlan.

Az Ftvr. egyezségi tárgyalásról rendelkező 18-19. §-ai -a gazdálkodó szervezet fizetőképességének mielőbbi helyreállítását kívánják elősegíteni., A rendelkezésre álló adatok alapján megállapítható, hogy ezt a célt a jelen eljárás nem érhette el. A fizetésképtelenség oka már a létesítéskor és azt követően folyamatosan fennállott, ezért az egyezségi tárgyalás kitűzésének elmaradása ugyan eljárási szabálysértést valósít meg, de az elsőfokú bíróság mulasztása következtében a hitelezőt érdeksérelem nem érte.

6. Az Ftvr. 26. §-ának az 1988. évi 26. tvr. 9. §-ával módosított (1) bekezdése lehetőséget ad arra, hogy a hitelezők maguk közül képviselőt (képviselőket) válasszanak. A felszámolás közzétételét követő 30 napon belül 647 hitelezői igénybejelentés érkezett az elsőfokú bírósághoz, közöttük a fellebbező félé is 1988. december 12-én. Mivel a jogszabály diszpozitív módon rendezi ezt a kérdést, ezért az elsőfokú bíróság helyesen járt el, nem sértett jogszabályt akkor, amikor a hitelezőket nem hívta fel képviselőjük megválasztására, mert a hivatalbóli eljárásának nem volt helye.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!