Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2008.1869 A bérleményben folytatandó tevékenység gyakorlásához szükséges feltételek biztosítása külön kikötés nélkül nem tartozik a bérbeadó szavatossági kötelezettségei közé, ezért a bérlő erre való hivatkozással nem mentesül a díjfizetési kötelezettsége alól [Ptk. 424. §; 1993. évi LXXVIII. tv. 3. §, 8. §].

A bíróság jogerős ítéletével az alperest arra kötelezte, hogy fizessen meg a felperesnek 15 napon belül 1 026 932 forintot és ennek 2004. január 4. napjától a kifizetés napjáig járó évi 11%-os kamatát.

Az ítélet alapjául szolgáló tényállás szerint a felperes jogelődje mint bérbeadó és az alperes mint bérlő - pályázat eredményeként - bérleti szerződést kötött a H. város piactéren lévő 26 m2 alapterületű helyiség alperes általi - 1998. december 8-ától 2003. december 7. napjáig tartó - használatára. A szerződés 3. pontja szerint a bérlő a helyiségben vendéglátóipari tevékenységet folytathat. A 7. pontban a felek abban állapodtak meg, hogy a bérleti jogviszony tartama alatt a bérlet tárgyát képező helyiségek fenntartásáról, karbantartásáról a bérlő köteles gondoskodni. Az üzlethelyiség tulajdonosa az 1999. évtől a felperes lett. Ezt követően a felek között több alkalommal volt a perbeli üzletet illetően birtokvita. A felperes képviselőjének az üzlethelyiségben olaj-, és zsírfelfogó akna hiányát kifogásoló beadványai alapján az ÁNTSZ helyszíni ellenőrzést tartott az üzlethelyiségben, majd az erről felvett jegyzőkönyvben rögzítette, hogy "a bérlő a bérleményben a továbbiakban üdítő-, és szeszes italokat, kávét, hideg-, és melegszendvicset, sós süteményeket forgalmaz, ételkészítést május 13-ától nem végez. A helyszínen forgalmazott termékek értékesítéséhez zsírfogó üzemeltetése nem szükséges".

2002 őszén az alperes a tevékenységét felfüggesztette, az üzlethelyiség kulcsait azonban magánál tartotta, bérleti díjat nem fizetett. A bérleményt a szerződésben rögzített idő lejártával (2003. december 7-én) adta át a felperesnek. A bíróság a jogerős ítéletben tényként állapította meg, hogy a perbeli üzlethelyiségben olaj- és zsírfelfogó akna nem volt. Az alperes részére kiállított működési engedély szerint az üzletkör jelzőszáma 214 (söröző), TEÁOR-száma 55.40 volt. E TEÁOR-szám szerint melegkonyhás készítményeket még mélyhűtött formában sem árulhatott volna az alperes. Az alperes a perbeli üzlethelyiségben akként folytatta a melegkonyhás vendéglátóipari tevékenységét, hogy arra a működési engedély nem jogosította, és annak tárgyi feltételei a bérleti szerződés kezdetétől fogva hiányoztak. Az üzlethelyiség a kérdéses berendezések hiányában egyébként alkalmas volt a szerződésszerű használatra, ezért alaptalan volt az alperesnek a felpereshez 2002. szeptember 12-én címzett felhívása, miszerint 2002. szeptember 30-áig teremtsen olyan feltételeket, hogy a bérlemény alkalmas legyen a bérleti szerződésben rögzített tevékenység végzésére. A bérleti szerződésben meghatározott vendéglátóipari tevékenység a működési engedély szerinti tevékenységgel - söröző üzemeltetése - változatlanul folytatható lett volna, különös tekintettel az ÁNTSZ 2002. május 8-i jegyzőkönyvében foglaltakra. Ekként, ha az alperes úgy ítélte meg, hogy a felszólításban meghatározott határidő eredménytelenül telt el és az üzlethelyiség szerződésszerű használatra nem alkalmas, úgy megillette a bérleti szerződés azonnali hatályú felmondásának a joga. [Ptk. 424. § (1) bekezdés]. Mivel a bérleti jogviszonyt felmondás nem szüntette meg, ugyanakkor a bérlő az üzlethelyiség birtoklásával sem hagyott fel, 2003. december 7. napjáig nem mentesülhet a bérleti díj fizetésének kötelezettsége alól.

A jogerős ítélet megváltoztatása és a felperes keresetének elutasítása, másodlagosan a támadott ítélet hatályon kívül helyezése és az elsőfokú bíróság új eljárásra utasítása érdekében az alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet. Hangsúlyozta, hogy működési engedélye az 55.30-as TEÁOR-számú tevékenységi körre vonatkozott, melyet a Polgármesteri Hivatal jegyzőjének 2004. december 15-én kelt igazolásával - miszerint az 55.40-es szám csak elírás volt - bizonyított. Ez az irat ugyan nincs az elsőfokú iratok között, azonban a 15. sorszámú tárgyalási jegyzőkönyv 4. oldala a csatolás tényét (A/13/3. szám alatt) igazolja. Ugyanerre a tényre tekintettel perújítási kérelmet is nyújtott be az elsőfokú bíróságnál, amely alapján az eljárás folyamatban van.

Előadta, hogy működési engedélyében a 214-es üzletkör jelzőszám magában foglalta a frissen sült, grillezett húsok értékesítését. Hivatkozott továbbá arra is, hogy a másodfokú tanács elnökének észlelnie kellett volna az elsőfokú tárgyalási jegyzőkönyv mellékletének hiányosságát, és rendelkeznie kellett volna az irat pótlásáról. Ezáltal a Pp. 119/A. §-át és a Pp. 117. §-át sértette a jogerős ítélet. A jogerős ítélet jogszabálysértését a továbbiakban a Pp. 206. § (1) bekezdésében és a hivatkozott kormányrendelet rendelkezésében is megjelölte.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában fenntartására irányult. Kiemelte, hogy az alperes melegkonyhás készítményeket a bérleti jogviszony kezdetétől fogva nem forgalmazhatott. Előadta, hogy az alperes perújítási kérelmét - mint érdemi tárgyalásra alkalmatlant - a bíróság végzésével elutasította.

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a felülvizsgálat Pp. 275. §-ának (2) bekezdésében meghatározott korlátai között vizsgálva megállapította, hogy az alperes rendkívüli perorvoslati kérelme nem megalapozott.

A felperes jogelődje és az alperes határozott időtartamú helyiségbérleti szerződést kötöttek. Jogviszonyukat elsősorban a Ptk. 200. §-a alapján kötött szerződésük határozta meg, míg azokban a kérdésekben, amelyekre a szerződésben külön nem tértek ki, a Ptk. 434. §-ának (1) és (3) bekezdése alapján az 1993. évi LXXVIII. törvény, végül az ott nem szabályozott kérdésekben a Ptk. szabályai töltötte ki tartalommal. Mivel a bérlemény a szerződés megkötésének idején önkormányzati tulajdonban volt s a tulajdonváltozás a szerződés tartalmán nem változtatott, arra az Ltv. 3. § (1) bekezdése az irányadó.

Az Ltv. 36. §-ának (1) bekezdése alapján alkalmazandó Ltv. 3. § (1) bekezdése értelmében az önkormányzati helyiségekre kötött bérleti szerződést írásba kell foglalni.

A szerződés akkor minősül írásba foglaltnak, ha annak lényeges tartalma írásban nyer rögzítést. (Ptk. 218. §)

A bérleti szerződés lényeges tartalma a bérbeadó szavatossági kötelezettsége - melyet az Ltv. 8. §-a az (1) és (2) bekezdésében akként határoz meg, hogy a bérbeadó szavatol azért, hogy a helyiség az átadáskor a rendeltetésszerű használtra alkalmas.

A bérbeadó a bérleti jogviszony fennállása alatt a helyiséggel összefüggő, törvényben meghatározott, illetőleg a szerződésben vállalt kötelezettségeiért szavatol. Mivel a szerződésben a felek nem kötötték ki, hogy a bérlőnek a helyiségben folytatandó tevékenységéhez a bérbeadó biztosítja a feltételeket és ilyen bérbeadói kötelezettséget sem az Ltv. sem a Ptk. nem tartalmaz, a szavatosság kereteit meghaladja az a bérlői kívánalom, hogy a bérbeadó biztosítsa a bérleményben gyakorolni kívánt tevékenységhez szükséges feltételeket. Ebből következik, hogy a bérbeadói szavatosság szempontjából sem a bérlő által gyakorolt tevékenységnek, sem annak TEÁOR-számának jelentősége nincs. A bérbeadó a jogviszony létesítésekor sem biztosított a bérleményben zsír- illetve olajfogó berendezést. Ekként az ügy mikénti eldöntésében a felülvizsgálati kérelemben kiemelten hangsúlyozott TEÁOR-számnak vagy annak javított, illetőleg eredeti számozásának relevanciája nem volt. Ennek megfelelően az a hiányosság, hogy az elsőfokú tárgyaláson felmutatott és javított TEÁOR-számot tartalmazó határozat az iratok között nem található, továbbá annak pótlására sem került sor, az ügy érdemi elbírálására nem hatott ki.

A jogerős ítélet a felülvizsgálati kérelemben megjelölt jogszabályok megsértése nélkül foglalta el azt az álláspontját, hogy a bérleti jogviszony alapján a zsírfogó biztosítására a bérbeadót nem terhelte szavatossági kötelezettség, ezért ennek megszegésére a bérleti díj fizetési kötelezettség alóli mentesülés érdekében az alperes alaptalanul hivatkozott.

A fentiekhez képest a Legfelsőbb Bíróság csupán a jogerős ítélet jogszabályi felhívásának pontosításaként jegyzi meg azt, hogy a bérlő az Ltv. 9. § (2) bekezdése értelmében a szavatossági hiba elhárításához szükséges munkákat a bérbeadó helyett és költségére is elvégezheti.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálat eredményeként megállapította, hogy a támadott ítélet nem sérti a felülvizsgálati kérelemben megjelölt jogszabályokat, ezért azt a fenti indokolásbeli pontosítással a Pp. 275. §-ának (3) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.

(Legf. Bír. Pfv. VIII. 20.942/2008.)