Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH+ 2012.5.196 A szerződés fedezetelvonó jellege miatt nem érvénytelenségi, hanem relatív hatálytalansági kereset terjeszthető elő. Ha a fél csak az érvénytelenség iránti keresetét tartja fenn, azt el kell utasítani [Ptk. 200. §, 203. §].

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.22927/2007/48., Fővárosi Ítélőtábla Pf.21428/2010/4., Kúria Pfv.21128/2011/5. (EH 2012.05.P2, *BH+ 2012.5.196*)

***********

Az I. r. alperes és a felperes jogelődje között tőkeszámla és értékpapír ügyfélszámla vezetésére vonatkozó szerződés jött létre. A megbízás teljesítése körében a felek között vita alakult ki a portfólió tényleges értékéről. Ennek keretében az I. r. alperes választottbírósághoz fordult, amely 54 921 000 forint és kamatai, valamint a perköltség megfizetésére kötelezte a felperest. A felperes a választottbírósági ítélet érvénytelenítését kezdeményezte. Ennek megtörténte után a Fővárosi Bíróság jogerős végzésével kötelezte az I. r. alperest, hogy fizessen meg a felperesnek mint végrehajtást kérőnek 67 757 922 forintot, amely összeg megegyezett az I. r. alperesnek korábban kifizetett összeggel és kamataival.

Az I. r. alperes a Fővárosi Bíróságnak a választottbírósági ítéletet érvénytelenítő jogerős ítéletének kihirdetését követően a lányával a II. r. alperessel korábban kötött öröklési szerződést tartási szerződésre módosította. A II. r. alperes ennek következtében egy öröklakás és egy garázsingatlan tulajdonjogát szerezte meg. Az öröklakást adásvételi szerződéssel átruházta a III. r. alperesre az I. r. alperes haszonélvezeti joga bejegyzésének érintetlenül hagyásával. A per során a III. r. alperes az I. r. alperes hozzájárulásával az ingatlant a jóhiszemű IV. r. alperes részére értékesítette, akivel szemben a felperes elállása folytán a bíróság a pert megszüntette.

A felperes kereseti kérelmében annak megállapítását kérte, hogy az I. és II. r. alperesek között létrejött tartási szerződés, valamint a II. és III. r. alperesek között megkötött adásvételi szerződés a felperessel szemben hatálytalan, és kérte az alperesek kötelezését annak tűrésére, hogy a felperesnek az I. r. alperessel szemben fennálló követelése az ingatlanból kielégítésre kerüljön. A felperes álláspontja szerint az alperesek közötti ügyletek azért jöttek létre, hogy a felperes követelésének kielégítési alapját elvonják. A felperes az I. és II. r. alperesek vonatkozásában létrejött ügylet esetében a rokoni kapcsolatra tekintettel az ingyenesség és a rosszhiszeműség vélelmére hivatkozott. A III. r. alperes vonatkozásában azt adta elő, hogy a III. r. alperes tudott a felperes fennálló követeléséről és az ügylet fedezetelvonó jellegéről. A felperes a keresetét a per során módosította, kizárólag az I. és II. r. alperesek közötti tartási szerződés, valamint a II. és III. r. alperesek közötti adásvételi szerződés érvénytelenségének megállapítását, valamint a garázsingatlan tekintetében az eredeti állapot helyreállítását kérte. Az öröklakás jóhiszemű jogszerzőre való átruházására tekintettel pedig az I-III. r. alpereseknek a IV. r. alperes által vételárként megfizetett 49 500 000 forint összeggel megegyező kártérítés egyetemleges megfizetésére való kötelezését kérte a Ptk. 238. § (2) bekezdésére alapítottan a szerződés érvénytelenségével összefüggésben. Hivatkozott arra, hogy álláspontja szerint a szerződések a Ptk. 200. § (2) bekezdése szerint jóerkölcsbe ütközőek, ezért semmisek, mert a céljuk az volt, hogy a követelés kielégítésének alapjául szolgáló ingatlanokat az I. r. alperes vagyonából kivonják.

Az alperesek ellenkérelmükben a kereset elutasítását kérték. Vitatták, hogy a szerződések jóerkölcsbe ütköznének és tagadták, hogy azok fedezetelvonóak lettek volna. Részletesen kifejtették, hogy milyen körülmények vezették őket a szerződések megkötésére, amelyek során a felperes igénye kielégítési alapjának elvonása nem játszott szerepet.

Az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, hogy az I. és II. r. alperesek között létrejött tartási szerződés, valamint a II. és III. r. alperesek közötti adásvételi szerződés jóerkölcsbe ütközik, ezért semmis. Elrendelte a garázsingatlan I. r. alperes tulajdonába való visszajegyzését az eredeti állapot helyreállítása jogcímén, ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Utalt arra, hogy a több évtizedes ügyvédi gyakorlattal rendelkező I. r. alperesnek tisztában kellett lennie a választottbírósági ítélet érvénytelenítésének jogkövetkezményeivel, számolnia kellett azzal, hogy a felperes az öröklakásingatlanra végrehajtást fog vezettetni, ennek ellenére megkötötte a leányával a tartási szerződést.

A II. és III. r. alperesek közötti szerződés fedezetelvonó jellegét az elsőfokú bíróság szerint alátámasztotta az a körülmény is, hogy a III. r. alperes az I. r. alperessel évekig üzleti kapcsolatban állt, amelyet az alperesek a személyes meghallgatásuk során elhallgattak. A III. r. alperes emellett az ingatlant a használat szándéka nélkül vásárolta meg, azon az I. r. alperes haszonélvezeti joga fennmaradt. Az elsőfokú bíróság szerint mindhárom alperes vonatkozásában megállapítható, hogy a szerződéseket azzal a céllal kötötték meg, hogy az ingatlan kikerüljön az I. r. illetve a II. r. alperes tulajdonából és ezáltal meghiúsítsák az ingatlanra vezethető végrehajtást.

Az elsőfokú bíróság az I-III. r alperesek elleni kártérítés iránti keresetet elutasította, mert azt idő előttinek minősítette. Álláspontja szerint az ítélethozatalkor - figyelemmel arra, hogy az I. r. alperesnek is van igénye a felperes szemben - a kár bekövetkezését, illetve annak mértékét nem lehetett megállapítani.

Az elsőfokú ítélet ellen a felperes és az alperesek is fellebbezést nyújtottak be. A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta és az I. II. r. alperesek közötti tartási szerződés, valamint a II. III. r. alperesek közötti adásvételi szerződés érvénytelenség megállapítására, továbbá a garázsingatlan vonatkozásában az eredeti állapot helyreállítására irányuló kereseti kérelmet elutasította. A másodfokú bíróság e körben tehát részítéletet hozott, míg a kártérítési felelősség vonatkozásában közbenső ítéletében megállapította az I-II-III. r. alperesek egyetemleges kártérítési felelősségét az öröklakás-ingatlannak a kielégítési alapból történő kivonása miatt keletkezett felperesi károkért. A kár összege tekintetében az elsőfokú bíróságot a per újabb tárgyalására és újabb határozat hozatalára utasította. A fellebbezési eljárásban felmerült perköltséget pedig megállapította azzal, hogy arról az új eljárásban eljáró bíróság fog dönteni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!