Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2008.1887 I. A jelzálogjog a biztosított követelést részben kielégítő harmadik személyre a teljesítés arányában száll át, amennyiben jogosult volt az adós helyett teljesíteni és a teljesítés folytán megtérítési igénye keletkezett az adóssal szemben [Ptk. 259. §, 286. §].

Kapcsolódó határozatok:

Sátoraljaújhelyi Járásbíróság G.40004/2006/27., Miskolci Törvényszék Gf.40260/2007/3., Kúria Gfv.30076/2008/4. (BH 2009.2.53, *EH 2008.1887*)

***********

II. A korábbi és az újabb zálogjogosultat a rész-zálogok a fennmaradó és a kielégített követelés arányában illetik meg. A megtérítési igény jogosultja az ingatlan-nyilvántartásban az eredeti hitelező követelésének biztosítására fennmaradó rész-zálogjogot követő rangsorban jogosult a zálogjogának a bejegyzését kérni az átszállás mértékének megfelelő hányadrészben, illetve a követelés összegszerű meghatározása mellett [109/1999. (XII. 29.) FVM rend. 88-90. §].

A felülvizsgálati kérelem szempontjából irányadó tényállás szerint a 2002. november 13-án kötött hitelszerződésben az I. r. alperes rulírozó módon igénybe vehető 20 000 000 Ft hitel nyújtását vállalta a II. r. alperes részére 2003. november 13-ai lejáratra. A szerződés biztosítására 20 000 000 Ft és járulékai erejéig jelzálogjogot alapítottak, - a jelzálogjog biztosítására pedig elidegenítési és terhelési tilalmat kötöttek ki - az I. r. alperes javára más biztosíték mellett a II. r. alperes tulajdonában álló 318/8. hrsz. alatt felvett ingatlanra.

A felperes a II. r. alperessel történt megállapodás alapján 2003. november 13-án "rulírozó hitel lejárati tőketörlesztés címén" 20 000 000 Ft-ot átutalt az I. r. alperesnél vezetett vállalkozói pénzforgalmi bankszámlára. Az I. r. alperes az összeget a kölcsön törlesztéseként jóváírta. A II. r. alperes ellen 2005. január 29-én felszámolási eljárás indult, a biztosítékul lekötött fenti ingatlant a felszámoló a felszámolási eljárásban a III. r. alperes részére értékesítette.

A felperes a keresetében kérte kötelezni az I. r. alperest olyan tartalmú jognyilatkozat kiadására, - másodsorban a bíróság általi pótlására - amely alkalmas arra, hogy a perbe hozott ingatlanra 20 000 000 Ft és járulékai erejéig az I. r. alperes javára bejegyzett jelzálogjog, valamint elidegenítési és terhelési tilalom jogosultjaként az ingatlan-nyilvántartásba a felperes kerüljön bejegyzésre. Keresetét a Ptk. 259. §-ának (2) bekezdésére alapította.

Az I. r. alperes a kereset elutasítását kérte, arra hivatkozott, hogy jelzálogjoggal biztosított követelése nem nyert teljes egészében kielégítést. A II. r. alperes a kereset teljesítését nem ellenezte, a III. r. alperes érdemi nyilatkozatot nem tett.

Az elsőfokú bíróság ítéletében a keresetet elutasította. A másodfokú bíróság a felperes fellebbezése folytán hozott ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletét az eljárási illetékről történő rendelkezéssel kiegészítve helybenhagyta. Jogi álláspontja szerint a felperes a teljesítéskor nem a saját nevében járt el, hanem a II. r. alperes megbízásából teljesítette a fizetést, ezért az általa eszközölt teljesítés nem alapozta meg a jelzálogjognak a Ptk. 259. §-ának (2) bekezdésében írt átszállását a felperesre. A jelzálogjog átszállására csak akkor kerülhetett volna sor, ha a II. r. alperes tartozását a felperes a saját nevében, nem pedig a II. r. alperes megbízásából egyenlíti ki.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, amelyben annak hatályon kívül helyezését és a keresete teljesítését, másodsorban mindkét fokú ítélet hatályon kívül helyezését és új eljárás elrendelését kérte. A másodfokú bíróság által elkövetett jogszabálysértést a Ptk. 259. §-ának (2) bekezdésében, valamint a 286. §-ának (1) és (2) bekezdésében foglaltak megsértésében jelölte meg. Előadta, hogy a teljesítést kívülálló harmadik személyként ajánlotta fel, és mert a II. r. alperes ahhoz hozzájárult, továbbá a szolgáltatás nem volt személyhez kötött, illetőleg nem igényelt olyan szakértelmet vagy képzettséget, amellyel maga nem rendelkezett, a felajánlott teljesítést az I. r. alperes köteles volt elfogadni, ezzel viszont a Ptk. 286. §-ának (2) bekezdése szerint a kielégítés következtében a vitatott jelzálogjog reá szállt.

Az alperesek felülvizsgálati ellenkérelmet nem nyújtottak be.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelmet az alábbiak miatt nem találta alaposnak. A Ptk. 259. §-ának (3) bekezdése szerint, a zálogjog megszűnik, ha a követelés megszűnik, kivéve, ha a törvény rendelkezése értelmében a zálogjog a megtérítési követelés biztosítására fennmarad. A Ptk. 259. § (2) bekezdése értelmében, ha a jogosultat egyébként nem a személyes kötelezett elégíti ki a zálogjog a követelés, illetőleg a kielégítés alapján keletkező megtérítési igény erejéig a kielégítő személyre száll át, aki követelheti a zálogjognak a javára való bejegyzéshez szükséges jognyilatkozat kiadását. Hogy mikor teljesíthet a harmadik személy az adós helyett a Ptk. 286. §-a rendezi. A Ptk. 286. §-ának (1) bekezdése szerint a jogosult a harmadik személy részéről felajánlott teljesítést is köteles elfogadni, ha ehhez a kötelezett hozzájárul és a szolgáltatás nincs személyhez kötve, illetőleg nem igényel olyan szakértelmet vagy képességet, amellyel a harmadik személy nem rendelkezik. A 286. § (2) bekezdése értelmében a követelés biztosítékai ilyenkor fennmaradnak, amennyiben a követelés a teljesítő harmadik személyre átszáll, vagy e harmadik személy a kötelezettől megtérítést követelhet. Annak van tehát jogi jelentősége, hogy harmadik személy a saját nevében teljesíti-e az adós tartozását. Amennyiben az adós képviselőjeként vagy annak megbízásából az adós nevében ajánlja fel a teljesítést, úgy ez a teljesítés az adós teljesítésének minősül. Ha a saját nevében teljesít bizonyítania kell, hogy közte és az adós között keletkezett-e olyan jogviszony - akár szerződéses akár szerződésen kívüli, például megbízás nélküli ügyvitel - amely alapján megtérítési igénye keletkezett az adóssal szemben.

A perbeli esetben a felperes részéről a teljesítés a saját nevében - átutalási megbízással - és a hiteljogviszonyhoz kapcsolódó pénzforgalmi számlára történt, amely számla felett az I. r. alperes rendelkezett, aki a harmadik személy részéről érkezett teljesítést elfogadva az átutalt összeggel az adós tartozását csökkentette. A felperest az adós tartozásának törlesztésekor nem az ajándékozás szándéka vezette, erre a perben a II. r. alperes sem hivatkozott, ezért a felperesnek a teljesítéssel megtérítési igénye keletkezett a II. r. alperessel mint adóssal szemben. Ennek törvényi következményeként a hitelt biztosító jelzálogjog a kielégítés erejéig átszállt a felperesre, azaz átváltozott a megtérítési igényt biztosító jelzálogjoggá.

Alaptalanul hivatkozott az I. r. alperes arra, hogy a jelzálogjog a felperesre már csak azért sem szállhatott át, mert a kielégítést követően a II. r. alperessel szembeni követelése teljes egészében nem szűnt meg. Amennyiben ugyanis a hitelező követelése a harmadik személy teljesítése következtében csak részben nyert kielégítést, a jelzálog csak részben száll át a megtérítési igény biztosítása céljából a teljesítő harmadik személyre. A régi és az új jogosultat a fennmaradó és a kielégített követelés arányában illetik meg a rész-zálogjogok. A megtérítési igény jogosultja az ingatlan-nyilvántartásban az eredeti hitelező követelésének biztosítására fennmaradó rész-zálogjog követő rangsorban jogosult a jelzálogjogának bejegyzését kérni, az átszállás mértékének hányadrészben, illetve összegszerűen történő meghatározása mellett. [109/1999. (XII. 29.) FVM rendelet 88-90. §-ai.]

A perbeli esetben a marasztalásra, jognyilatkozat pótlására irányuló kereset azért volt megalapozatlan, mert a zálogjog megszűnése folytán a rész-zálogjog bejegyzése sem kérhető.

A többszörösen módosított 1991. évi XLIX. törvény 38. §-ának (4) bekezdése szerint az adós ingatlanán és egyéb vagyontárgyain fennálló zálogjog a vagyontárgy értékesítésével megszűnik. A perbeli esetben a jelzálog-kötelezett adós ellen felszámolási eljárás indult, a felszámolási eljárás keretében az ingatlan értékesítésre kerül, ezzel a zálogjog megszűnt. A felperes nem élt a keresetváltoztatás, illetve a másodfokú eljárásban a Pp. 247. § (1) bekezdésének c) pontjában írt jogával, ezért a felülvizsgálati eljárásban nem kerülhetett sor annak ítéleti megállapítására, hogy a törvény erejénél fogva a zálogtárgy értékesítése előtt a zálogjog teljes vagy részbeni átszállása megtörtént.

A kifejtettekre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet - eltérő jogi indokolással - a Pp. 275. §-ának (3) bekezdése szerint hatályában fenntartotta.

(Legf. Bír. Gfv. IX. 30.076/2008.)