Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2016.7.175 Ha a házasság felbontása és járulékai iránti perben a felperes a különvagyonát képező, osztott használatra nem alkalmas, a házastársak és gyermekük által közösen használt ingatlant - átmenetileg - ugyan önként hagyja el, azonban kifejezetten annak érdekében, hogy a szülők közötti konfliktusok miatt pszichésen már sérült kiskorú gyermeket megkímélje a további krízishelyzettől, az önkéntes elköltözés terhére nem értékelhető; a lakásban maradó házastársától használati díjra tarthat igényt [1959. évi IV. tv. (Ptk.) 99. §, 1952. évi IV. tv. (Csjt.) 31/B. §].

[1] A felülvizsgálati kérelem és a csatlakozó felülvizsgálati kérelem körében irányadó tényállás szerint a peres felek házastársak voltak, házasságukból 2005. május 29. napján Cs. utónevű gyermekük született. Házassági életközösségük alatt mindvégig a felperes különvagyonát képező ü.-i ingatlanban éltek.

[2] A peres felek házassági életközössége - a 2007. áprilistól 2007. októberéig tartó átmeneti megszakítás után - véglegesen és mindenre kiterjedően 2009 szeptemberében szűnt meg. Az életközösség megszűnését követően mindkét fél a lakásban maradt, de egymástól elkülönülten éltek és közösen gondoskodtak a gyermekükről. A lakásban való kényszerű együttélés vitákat és tettlegességig fajuló veszekedéseket generált. A napi szintű konfliktusok a kiskorú gyermek előtt zajlottak, akinél pszichés problémák merültek fel: az aktuális familiáris háttér miatt a figyelem- és a motoros, valamint a beszédfejlődés zavara, illetve jelentős emocionális zavar volt kimutatható.

[3] A felperes a gyermek érdekében - a további veszekedések elkerülése miatt - 2011. október végén elköltözött a haszonélvezeti jogával terhelt, de a korábbi kapcsolatából született M. utónevű gyermeke tulajdonát képező ingatlanba. Az alperes lecserélte a zárat, a felperes előbb az illetékes jegyzőnél birtokvédelmi eljárást, majd polgári peres eljárást kezdeményezett.

[4] A felperes többször módosított kereseti kérelmében kérte az alperessel kötött házassága felbontását és - többek között - az utolsó közös lakás kizárólagos használatára történő feljogosítását. Kérte, hogy a bíróság kötelezze az alperest 2011. november hó 1. napjától a kiköltözésig havi 40 000 forint többlethasználati díj megfizetésére. Igénye megalapozásául előadta, hogy a különvagyoni ingatlanából azért költözködött el, mert a pszichiáter és a perben kirendelt igazságügyi szakértő szerint a napi konfliktushelyzetek a gyermek fejlődésére kihatnak, az alperes pedig - a lakáshasználati jog ellenértéknek "várománya" miatt - az ingatlanból nem hajlandó elköltözködni. Azóta az ingatlanát kizárólag az alperes használja.

[5] Az alperes módosított viszontkeresete alapján maga is kérte a házasság felbontását és a kapcsolódó járulékos kérdések rendezését. Nem ellenezte a felperes kizárólagos lakáshasználatra történő feljogosítását, a lakáshasználati jog ellenértékeként 3 000 000 forintra tartott igényt. Elutasítani kérte a felperes többlethasználati díj iránti keresetét, mert a felperes nem a gyermek érdekében, hanem külső kapcsolata miatt, önként, a visszatérés szándéka nélkül költözködött el.

[6] A felperes az alperes lakáshasználati jog ellenértékének mértékét 1 400 000 forintban kérte megállapítani, mivel az alperes egy b.-i ingatlan tulajdonosa, ahol lakhatása a gyermekkel együtt biztosított.

[7] Az elsőfokú bíróság ítéletével a felek házasságát felbontotta, a kiskorú gyermeket az alperesi anyánál helyezte el. Kötelezte a felperest gyermektartásdíj megfizetésére és szabályozta a különélő szülő és a gyermek közötti kapcsolattartást. A peres felek utolsó közös lakásának kizárólagos használatára a felperest jogosította fel. Kötelezte az alperest, hogy a fenti ingatlant 30 napon belül ingóságaival együtt hagyja el, ezzel egyidejűleg kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 3 000 000 forint lakáshasználati jog ellenértéket. Ezt meghaladóan a keresetet és a viszontkeresetet elutasította.

[8] Az elsőfokú bíróság a felülvizsgálati kérelemmel és a csatlakozó felülvizsgálati kérelemmel érintett körben a jogvita elbírálására irányadó 1952. évi IV. törvény (a továbbiakban: Csjt.) rendelkezései alapján megállapította: a perben nem volt vitatott, hogy a felek utolsó közös lakása a felperes különvagyonát képezi. Az ingatlan a megosztott használatra méreténél fogva (50 négyzetméteres, egyszobás) objektíve nem alkalmas, de a felek viszonyára figyelemmel szubjektíve is oszthatatlan. Az alperes a felperes használatra vonatkozó keresetét nem ellenezte és vállalta a kiköltözést is. A bíróság a felek nyilatkozatai alapján a felperest jogosította fel az ingatlan kizárólagos használatára.

[9] A lakáshasználati jog ellenértékét szakértő bevonásával határozta meg.

[10] Alaptalannak ítélte a felperes többlethasználati díj (használati díj) iránti keresetét. Ezt azzal indokolta, a perben bizonyítást nyert, hogy a felperes a perbeli ingatlanból önként költözött el és nem merült fel adat arra, - illetve a felperes maga sem állította -, hogy oda vissza kívánt volna költözni. A következetes ítélkezési gyakorlat szerint, ha a házastárs önként és minden kényszerítő körülmény nélkül költözik el a lakásból, alappal többlethasználati díjat nem igényelhet (BH 1992.313.) és ilyen esetben az utólagos zárcsere sem alapoz meg többlethasználati díj iránti igényt (BH 1992.102.).

[11] Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a felperes fellebbezést, az alperes csatlakozó fellebbezést terjesztett elő.

[12] A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezett részét részben megváltoztatta. Kötelezte az alperest, hogy a felperesnek 2012. no­vember 1. napjától kezdődően minden hónap 15. napjáig az ü.-i ingatlanból való kiköltözéséig havi 40 000 forint használati díjat fizessen meg.

[13] A másodfokú bíróság a felperes lakáshasználati jog ellenértékének mérséklése iránti fellebbezését alaptalannak ítélte. Kifejtette, hogy a lakáshasználati jog vagyoni értékű jog, az ellenérték a tényleges lakhatási lehetőség, a használati jogosultság elvesztésének kárpótlására szolgál, amelynek mértékét - a jogszabály keretei között - a bíróság mérlegeléssel határozza meg. A felperes fellebbezésével ellentétben a térítés mértéke nem függ attól, hogy a jogosultnak van-e másik ingatlana (amelyet egyébként haszonélvezeti jog terhel), hanem - az elsőfokú bíróság helyes érvelése szerint - figyelembe kell venni a közös kiskorú gyermek lakhatásának biztosítását. Nem tévedett ezért az elsőfokú bíróság, amikor a felek által sem vitatott szakvélemény adataiból kiindulva a különbözet 1/3 részét találta megalapozottnak a lakás elhagyása miatti hátrány kiküszöbölésére.

[14] A másodfokú bíróság a használati díjra vonatkozó felperesi fellebbezést alaposnak találta. Az ingatlan a felperes 1/1 arányú tulajdona, így a jogvita elbírálására nem az elsőfokú bíróság által felhívott Ptk. 140. §-a (többlethasználati díj) az irányadó, hanem a Ptk. 99. §-a, amely feljogosítja a tulajdonost a dologból folyó hasznok szedésére (használati díj). A másodfokú bíróság egyetértett azzal, hogy a perbeli ingatlan sem objektíve, sem szubjektíve nem osztható meg és az elsőfokú bíróság azt is helyesen állapította meg, hogy a felperes a per alatt - 2011. október végén - a kiskorú gyermek érdekében költözködött el. A perben már rendelkezésre álló két szakértői vizsgálat egyezően állapította meg, hogy a gyermeket rendkívül megviselte az elmérgesedett helyzet és a szülők közötti - egyre durvuló - napi viták. A peradatok szerint - az alperes érvelésével szemben - a felperes elköltözését nem a külső kapcsolata indokolta. Az elsőfokú bíróság a tényállást helyesen állapította meg, de helytelenül következtetett arra, hogy a felperes a visszatérés szándéka nélkül költözködött el és ezáltal tévesen utasította el a keresetet.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!